Przejdź do sklepu brw.pl

Pokój dla nastolatka: 10 nietrafionych pomysłów

Czytaj
6.09.2019

Pokój dla nastolatka: 10 nietrafionych pomysłów

Pokój młodzieżowy to trudne do zaaranżowania wnętrze, gdyż pełni kilka funkcji jednocześnie, a jego właścicielem jest młody – poszukujący swojego miejsca na świecie – człowiek. Które pomysły na pokój dla nastolatka warto zrealizować? Jakich rozwiązań należy unikać w czasie planowania jego wystroju? I w końcu – jak urządzić pokój młodzieżowy, by zadowolony był zarówno jego lokator, jak i rodzice? Podpowiadamy!

Nastolatka w pokoju

 

Jeśli Twoja pociecha powoli „wyrasta” ze swojego pokoju, zmiana jego aranżacji jest nieunikniona. Tego typu metamorfozy często wywołują napięcia na linii rodzic-dziecko. Rezultatem takich „starć” bywa wnętrze, w którym młody człowiek nie czuje się dobrze.

Chcesz uniknąć takiej sytuacji? Zapoznaj się z przygotowanym przez nas zestawieniem błędów, których warto wystrzegać się podczas urządzania pokoju dla nastolatka.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie rozwiązania z pewnością nie sprawdzą się w pokoju nastolatka,
  • jakich błędów unikać, aranżując pokój dziecka w wieku nastoletnim,
  • o jakich aspektach należy pamiętać podczas urządzania przestrzeni dla dorastającej pociechy.

1. Narzucanie własnej wizji na pokój młodzieżowy

Nastolatek ma już za sobą wiek dziecięcy, mimo to trudno go traktować jak dorosłego i pozwalać na samodzielne decydowanie.

Ostatnie słowo w temacie tego, jak urządzić pokój, powinno należeć do Ciebie, ale Twoje dziecko również musi mieć możliwość wypowiedzenia się. Uwielbiasz styl skandynawski, ale Twój syn wolałby pokój w stylu loftowym? Pamiętaj, że białe meble i wyłącznie jasna kolorystyka mogą nie sprawdzić się w królestwie dorastającego chłopca. W takiej sytuacji lepiej poszukać rozwiązania jedynie przemycającego do aranżacji odrobinę skandynawskich akcentów. Istotne, by nie zdominowały one pomieszczenia.

Jeżeli chcesz uniknąć fiaska, staraj się odnaleźć złoty środek. Najlepsze pomysły na pokój dla nastolatków są owocem partnerstwa i dialogu.

2. Uleganie fantazjom nastolatka

Wybory nastolatków są pozbawione typowego dla osób dorosłych pragmatyzmu. Ślepe podążanie za ich pomysłami może skutkować kolejnym remontem po upływie kilku miesięcy.

Dowiedz się, czego pragnie Twoja pociecha i postaraj się uwzględnić jej życzenia i zainteresowania, ale poskramiaj te najbardziej szalone zapędy.

Jeśli Twoje dziecko chce swój pokój w całości pomalować na czarno, wytłumacz mu, dlaczego ten pomysł jest zły. Zaproponuj rozsądny kompromis, np. pokrycie jednej ze ścian czarną tablicową farbą. Dziecko będzie mogło robić na niej notatki, manifestować swoje poglądy. Na tle takiej ściany korzystnie będą prezentować się meble z kolekcji Malcolm łączące nowoczesną formę z tradycyjnym wybarwieniem.

Kolekcja Malcolm
Grafitowa ściana współgra z nadrukami na frontach szafek – kolekcja Malcolm

3. Pokój nastolatka i niepraktyczna kolorystyka

Młodzi ludzie lubią żywe kolory i często upierają się, aby pokryć nimi ściany w ich pokoju. Nadmiar energetycznych barw może utrudnić koncentrację podczas nauki, a na dłuższą metę powodować rozdrażnienie.

Jako baza lepiej sprawdzą się neutralne, stonowane kolory, np. odcienie beżu, brązu, szarości oraz bieli. Pomarańcz, czerwień czy soczystą zieleń lepiej wprowadzać do wnętrza pod postacią pojedynczych akcentów.

Taką możliwość stwarza kolekcja Graphic składająca się z modułów o minimalistycznej linii i spokojnym wybarwieniu. Największą zaletą tego kompletu jest możliwość ożywienia jego wyglądu przy użyciu dwustronnych, odwracalnych listew.

4. Infantylizacja wyglądu

Rodzicom trudno jest zaakceptować fakt, że ich dzieci tak szybko rosną. Pastelowa kolorystyka, dziecięce motywy graficzne, zdjęcia z okresu niemowlęctwa, zbiór zabawek, którymi dawniej pociecha lubiła się bawić, to kilka przykładów na niedopasowanie elementów wystroju do wieku i potrzeb dziecka.

Unikaj podążania utartym schematem. Pokój dziecka musi wyrażać, kim ono jest tu i teraz, „dorastać wraz z nim”.

 

5. Brak miejsca na drobiazgi

Rodzice, wybierając meble do pokoju swoich pociech, skupiają się na łóżku i szafie. Tymczasem nastolatki lubią kolekcjonować pamiątki oraz przedmioty związane z uprawianym hobby. Jeśli nie będą one miały swojego stałego miejsca, w pomieszczeniu zapanuje chaos. W pokoju dorastającego dziecka powinny znaleźć się meble pozwalające na ekspozycję wszystkiego, czym chce się pochwalić.

Otwarty regał pomieści ulubione książki, sportowe trofea, dekoracje. Jest o tyle praktyczny, że możesz zadecydować czy wolisz pozostawić je na wierzchu, a może ukryć przed wzrokiem odwiedzających. W tym celu możesz wykorzystać rozmaite akcesoria do przechowywania.

Jeśli wnętrze jest niewielkie, zainstaluj na ścianach lekkie półki o dekoracyjnym charakterze, które dodatkowo uatrakcyjnią wystrój.

Pakowna komoda jest stworzona do przechowywania odzieży i bielizny, ale nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić w niej podręczniki, przybory naukowe i inne potrzebne drobiazgi.

kolekcja Nepo
Komoda Nepo – 9 wariantów kolorystycznych do wyboru

 

6. Przestrzeń tylko do nauki i snu

Dla dziecka w okresie dojrzewania własny pokój to coś więcej niż miejsce do nauki i spania. Z założenia powinien być dla niego bezpiecznym azylem, ale aby tak się stało, jego wystrój musi być zgodny z potrzebami, zainteresowaniami i upodobaniami nastolatka.

Aranżacja pokoju młodzieżowego powinna umożliwiać nastolatkowi realizowanie się na różnych obszarach. Nauka jest ważna, ale młody człowiek musi mieć zapewnione warunki do relaksu, spotkań ze znajomymi.

Jeśli pokój jest przestronny, możesz ustawić w nim niewielką kanapę, na której dziecko będzie przyjmowało gości. Gdy brakuje wolnego miejsca, zamiast niej może pojawić się stylowa pufa lub wygodna poduszka.

 

7. Zbyt mała ilość światła

Standard, jeżeli chodzi o oświetlenie pokoju nastolatka, stanowi lampa sufitowa i mała lampa na biurko. Nawet w przypadku ograniczonego metrażu, emitowana przez nie ilość światła nie zapewni dziecku należytego komfortu.

Na ogół takim źle doświetlonym miejscem jest łóżko. Rodzice myślą o nim jako o meblu do spania, tymczasem ich nastoletnia pociecha czyta w nim książki, uczy się, korzysta z laptopa. Warto postarać się, aby znalazł się przy nim niewielki stolik lub szafka nocna, a na niej praktyczna lampka.

Najlepiej sprawdzi się model o nietuzinkowym designie, wyposażony w ruchome ramię pozwalające na swobodne regulowanie strumienia padania światła.

 

8. Źle urządzony kącik do nauki/pracy

Najmodniejsze pomysły na pokój dla nastolatków wskazują na coraz swobodniejsze aranżowanie tego wnętrza, ale wciąż jest jeden obszar, którego ten luz nie dotyczy. Jest nim strefa nauki – miejsce, które mimo zmieniających się trendów, musi być urządzone w sposób funkcjonalny i bezpieczny.

Nawet jeśli Twoja pociecha uczy się na łóżku, nie rezygnuj z takich elementów wyposażenia jak:

  • solidne biurko z szerokim blatem mogącym pomieścić komputer, książki oraz akcesoria biurowe;
  • obrotowe krzesło z możliwością regulacji wysokości siedziska i kąta nachylenia oparcia.

Jeśli nie masz na nią koncepcji na miejsce do nauki dla nastolatka, przeczytaj nasz poradnik dotyczący urządzania kącika do pracy.

 

9. Rozwiązania wprowadzane na stałe

Gusta nastolatków zmieniają się jak w kalejdoskopie. Z tego powodu mądrze jest aranżować młodzieżowy pokój z wykorzystaniem elementów, które łatwo można wymienić.

Zamiast ściennego malunku postaw na naklejki, obrazy i plakaty. Zniszczeniu ściany zapobiegnie tablica, magnetyczna listwa czy metalowy organizer na ścianę.

W pokoju młodzieżowym przydadzą się stylowe poduszki. W czasie czytania książki zapewnią dziecku wygodne oparcie, a gdy wpadną znajomi, posłużą jako siedzisko.

 

10. Brak możliwości rozbudowy

Jeśli chodzi o nastolatki, jedno jest pewne – ilość posiadanych przez nich przedmiotów stale będzie się zwiększać, a ich gust i potrzeby nieustannie zmieniać. Dlatego dobrym pomysłem na pokój nastolatka jest urządzenie go przy użyciu mebli modułowych. Gdy zacznie brakować miejsca do przechowywania, z łatwością dobierzesz kolejny element. A jeśli Twoja pociecha znudzi się wyglądem pokoju, szybka zmiana konfiguracji modułów uchroni Cię przed kompleksową zmianą wystroju.

Dowiedz się też, jak urządzić mały pokój młodzieżowy i poznaj trendy w designie pokojów dziecięcych i młodzieżowych.

Urządzenie pokoju nastolatki lub nastolatka to prawdziwe wyzwanie dla rodzica. Pokoje młodzieżowe są wymagające nie tylko pod względem oczekiwań ich lokatorów, ale również funkcjonalności rozwiązań, które powinny łączyć nowoczesny design z życiową praktyką. Trzymając się kilku istotnych zasad oraz unikając podstawowych błędów aranżacyjnych, możesz jednak stworzyć wyjątkową przestrzeń, dzięki której nastolatek zyska w domu swój własny azyl. Aranżacja zaprojektowana z myślą o potrzebach młodego człowieka z pewnością dostarczy mu radości i posłuży przez dłuższy czas.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0