Przejdź do sklepu brw.pl

10 rzeczy, które warto wiedzieć zanim wybierzesz ekipę remontową

Czytaj
1.02.2020

10 rzeczy, które warto wiedzieć zanim wybierzesz ekipę remontową

Planujesz remont mieszkania lub domu? Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie podołać temu zadaniu, z pewnością zdecydujesz się na zatrudnienie fachowców. Oczywiście powinni oni spełniać budowlane oczekiwania najbardziej wymagających klientów, jednak wśród firm z branży usług remontowych jest również sporo wykonawców, których jakość pracy pozostawia wiele do życzenia. Jak zatem znaleźć tego najlepszego fachowca? Na co zwracać uwagę przy wyborze ekipy wykończeniowej? Czy umowa jest konieczna? O tym poniżej!

Ekipa remontowa - jak wybrać najlepszą?

Usługi remontowe – wybieraj ekipę świadomie

Podczas planowania wszelkich prac remontowych istotny jest zarówno sam wybór ekipy budowlanej, jak i późniejsze z nią postępowanie. Negocjacja warunków, podpisywanie umowy czy wreszcie egzekwowanie wszystkich jej punktów po zakończeniu prac. Jak się do tego przygotować, by być gotowym na wszelkie ewentualności? Sprawdź, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, decydując się na powierzenie swoich czterech ścian ekipie remontowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • o czym pamiętać, decydując się na remont domu lub mieszkania;
  • ile kosztuje remont mieszkania,
  • jak znaleźć dobrego fachowca lub ekipę do prac remontowych,
  • jak szukać fachowców za pośrednictwem Internetu,
  • czy lepiej jest wynająć ekipę remontową czy pojedynczych specjalistów,
  • jak znaleźć ekipę budowlaną godną zaufania,
  • czego potrzeba do wyceny prac remontowych,
  • czy warto decydować się na współpracę z firmą z dużą ilością wolnych terminów,
  • czy warto podpisywać umowę z ekipą remontową,
  • co zrobić, jeśli nie jesteś zadowolony z usługi wykonawców.

O czym powinieneś pamiętać, decydując się na remont?

Podjąłeś decyzję o remoncie? Zależy Ci pewnie na tym, by znaleźć ekipę, która odświeży mieszkanie nie tylko zgodnie ze wszystkimi Twoimi oczekiwaniami, ale i w przystępnej cenie. W końcu budżet powinien pokryć nie tylko koszty gładzenia ścian czy układania płytek, ale i nowych mebli, dodatków czy oświetlenia, które w największej mierze przyczynią się do metamorfozy wnętrza. Usługi remontowo-budowlane nie należą w Polsce do najtańszych, ale czasem można znaleźć ekipę, która za uczciwą cenę wykona naprawdę doskonałą pracę.

Jak zaplanować prace remontowe i przygotować się do współpracy z ekipą remontową? Przede wszystkim powinieneś choć trochę zorientować się w tematyce budowlanej czy wykończeniowej. Im więcej będziesz wiedzieć, tym mniejsze ryzyko, że padniesz ofiarą naciągaczy lub wątpliwej jakości „specjalistów”. To oczywiste, że w krótkim czasie nie staniesz się ekspertem, natomiast będziesz wiedzieć, jak rozmawiać z ekipą i czego od niej wymagać. Nie każda firma remontowa chce wracać do danych klientów, dlatego nie zależy im na utrzymywaniu jakości usług. Czasem trafia się dobra ekipa remontowa, jednak oferowane przez nią ceny nie są adekwatne do tego, co dzieje się na rynku. Podczas procesu wykończenia wnętrz trzeba zachować wyjątkową czujność.

Poszukaj informacji w Internecie lub popytaj znajomych, którzy znają się na budowlance lub w ostatnim czasie sami przeprowadzali remont w swoim domu. Podstawowa znajomość branży usług remontowych pozwoli Ci mniej więcej oszacować koszty robocizny i niezbędnych materiałów.

Ile kosztuje remont mieszkania?

Musisz wiedzieć, że stawki ekip budowlanych i remontowych różnią się w zależności od regionu. Innych cen spodziewaj się w miastach takich jak Warszawa, innych zaś w małych miejscowościach na Śląsku. Możesz co prawda przemyśleć zatrudnienie ekipy z innego miasta czy województwa, ale w takiej sytuacji zapewne będziesz musiał pokryć koszty transportu lub zakwaterowania. Sporządzając wstępny kosztorys remontu, nie zapomnij o przeglądzie cen materiałów. W tym celu najlepiej przejrzeć oferty sklepów budowlanych. Znaczenie ma także zakres prac i czas na nie przewidziany. Kompleksowe remonty będą wyceniane inaczej, niż np. położenie paneli podłogowych. Na całościowe wykończenia wnętrz potrzeba więcej czasu, ale może tworzyć to również pole do drobnych negocjacji.

Jak znaleźć dobrego fachowca do prac remontowych?

Przyjęło się twierdzić, że prawdziwi specjaliści nie potrzebują reklamy. Cieszące się dobrą opinią ekipy remontowe czy wykończeniowe zdobywają nowych klientów przede wszystkim za pośrednictwem poczty pantoflowej. Procentuje tu jakość usług i profesjonalne podejście. Dlatego też szukając fachowców, w pierwszej kolejności rozeznaj się w tym temacie wśród rodziny i znajomych. Wybierając kogoś, z czyjej pracy zadowolona jest bliska Ci osoba, automatycznie nabierzesz więcej zaufania.

Co ważne, nie ograniczaj się jedynie do słownych rekomendacji. W tym przypadku warto skorzystać z okazji i samodzielnie ocenić efekty pracy ekipy remontowej. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto obejrzeć materiały zdjęciowe wykonywane na każdym etapie prac. Czasem więcej o fachowcach mówi technika, niż tylko efekt końcowy. Jest to szczególnie ważne w przypadku wykańczania stanu deweloperskiego mieszkania. Musisz także wiedzieć, że nawet największy fachowiec nie sprawdzi się w każdej sytuacji. Właśnie dlatego tak istotna jest właściwa komunikacja i przekazanie ekipie sprecyzowanych wymagań i oczekiwań. Dobrego fachowca rozpoznasz po szczerej ocenie planowanych działań oraz możliwości uzyskania od niego porad w kwestii dostępnych rozwiązań.

Zespół budowlany z Internetu

Nie znalazłeś z polecenia nikogo wartego uwagi? Przejrzyj oferty budowlańców w Internecie. Możesz ich szukać na stworzonych w tym celu serwisach albo forach. Co ważne, nie kończ swojego researchu jedynie na spisie oferowanych usług i cennikach danych firm, ale poszukaj także opinii na ich temat. Do znalezionych informacji podchodź jednak z rozsądkiem i dozą krytycyzmu – same pochlebne recenzje mogą świadczyć o autopromocji. Negatywne, lecz mało konkretne, opinie mogą być natomiast efektem działania nieuczciwej konkurencji. Opiniom przyjrzyj się zatem również pod kątem wiarygodności, a nie tylko samych treści.

Ekipa remontowa od wszystkiego czy pojedynczy specjaliści?

Przed tym dylematem staje wiele osób planujących remont. Co wybrać? Zazwyczaj zatrudnienie fachowców zajmujących się konkretną dziedziną wiąże się z mniejszymi kosztami. Z drugiej strony decydując się na jedną ekipę, która całościowo wykona wszystkie niezbędne czynności, oszczędzisz sobie trudu i ewentualnych problemów do rozwiązania.

Współpracując z jedną firmą, nie będziesz się musiał martwić o koordynację pracy murarza, hydraulika czy elektryka. Dużo łatwiej rozliczysz się też z wykonanych obowiązków. Łatwiej wyegzekwujesz także ewentualne poprawki. Przy różnych, niezwiązanych ze sobą pracownikach istnieje ryzyko, że będą się oni wzajemnie obwiniać za wszelkie niedoróbki. Jeśli jednak potrzebujesz fachowca tylko od konkretnej rzeczy, np. potrzebujesz wymienić instalację elektryczną albo interesuje Cię tylko malowanie ścian, czy układanie glazury – szukaj specjalistów z konkretnej dziedziny. Jeśli natomiast chodzi o generalny remont, niejednokrotnie wygodniejsze będzie znalezienie ekipy remontowej, która do prac budowlanych i remontowych podejdzie kompleksowo. a

Podczas remontu planujesz zburzyć lub postawić nowe ściany? Już na tym etapie zastanów się nad konkretnymi rozwiązaniami, które będą pasować wymiarami do nowego rozkładu mieszkania. Idealnie sprawdzą się w tym przypadku meble na miarę, które dopasujesz do każdej przestrzeni.

Certyfikaty i referencje, czyli jak znaleźć ekipę budowlaną godną zaufania

Zanim zdecydujesz się na konkretną firmę, zapytaj ją o dotychczasowe doświadczenie i poproś o ewentualne certyfikaty lub listy polecające od poprzednich zleceniodawców. Przeglądając je, zorientujesz się, w zakresie jakich prac dana ekipa najlepiej sobie radzi. Jeśli budowlańcy będą zbywać Twoje dociekania, powinna Ci się zaświecić ostrzegawcza lampka – może to zapowiadać problemy w przyszłej komunikacji.

Poproś o wycenę i porównaj ją z cenami rynkowymi

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że żaden fachowiec nie poda Ci konkretnej wyceny jedynie na podstawie krótkiej rozmowy telefonicznej. Im większa dociekliwość na wstępie, tym lepiej dla Ciebie.

Zazwyczaj niezbędna jest wizyta w mieszkaniu i dokładne oględziny. Po zapoznaniu się z zakresem prac i ocenie ilości potrzebnych materiałów ekipa remontowa powinna móc wstępnie wycenić swoją pracę. Taka usługa wykonywana jest zwykle nieodpłatnie. Jeśli wcześniej zorientujesz się, jak prezentują się przeciętne stawki, łatwiej podejmiesz decyzję o ewentualnym zaangażowaniu danej ekipy. Podejrzane będą nie tylko te firmy, które zanadto windują swoje wynagrodzenia, ale i te, które kuszą nienaturalnie niskimi kosztami. Może to bowiem świadczyć o braku ich doświadczenia.

Dużo wolnych terminów – plus czy minus?

Przymierzając się do remontu, z pewnością zależy Ci na czasie. Mimo to wybór ekipy, która może się w pełni dostosować do Twojego kalendarza, niekoniecznie będzie dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj, że najlepsi fachowcy mają pozajmowane terminy nawet na kilka miesięcy do przodu. Fakt, że są rozchwytywani jest najlepszą rekomendacją.

Z drugiej strony współpraca z taką firmą także może nieść za sobą pewne niedogodności. Zanim zdecydujesz się na współpracę, upewnij się, jak liczna jest ekipa i czy na pewno pogodzi pracę u Ciebie z ewentualnymi poprawkami w poprzednim miejscu i czy nie będą one powodować żadnych opóźnień. W przeciwnym razie planowane prace mogą nie odbyć się w umówionym terminie – dotyczy to szczególnie takich momentów w roku jak okres przedświąteczny czy wakacyjny.

Czy warto podpisywać umowę z ekipą remontową?

Pisemna umowa jest najlepszym zabezpieczeniem w przypadku ewentualnych nieporozumień i niedociągnięć. Co powinno się w niej znaleźć? Dobrze sporządzona umowa z ekipą remontową porusza następujące kwestie:

  • prace przewidziane do wykonania,
  • kosztorys,
  • strony odpowiedzialne za zakup materiałów,
  • rodzaj i koszty materiałów,
  • terminy zakończenia prac (a najlepiej szczegółowy harmonogram),
  • sposób i termin zapłaty za wykonane prace,
  • gwarancję,
  • ewentualne kary umowne za opóźnienia i szkody.

Już na etapie prac wykończeniowych zastanów się, jak chcesz zaaranżować odświeżoną przestrzeń. Jeśli szukasz inspiracji, przejrzyj nasze pozostałe artykuły blogowe i sprawdź największe trendy wnętrzarskie polecane przez Trzech Mistrzów BRW.

Kontrola przede wszystkim

Umowa z ekipą remontową to istotne zabezpieczenie, jednak musisz wiedzieć, że nic tak dobrze nie wpłynie na jej pracę, jak regularna kontrola. Wymagający klient z pewnością zmotywuje robotników do bardziej wydajnej i rzetelnej pracy. Jeśli sam nie masz wystarczająco dużo czasu bądź nie czujesz się na tyle kompetentny, by pilnować postępu prac, poproś o pomoc kogoś bliskiego. W grę wchodzi także wynajęcie specjalisty, czyli inspektora, który będzie czuwać nad poprawnością wykonywanych robót.

Co zrobić, gdy ekipa remontowa zawiodła?

Nie jesteś zadowolony z efektu, ale nie wiesz, jak dochodzić swoich praw, bo nie podpisałeś z ekipą remontową żadnej umowy? Wiedz, że umowa ustna jest równie wiążąca jak ta zawarta na piśmie. Co ważne, bez względu na rodzaj umowy, zawsze możesz się powołać na zapisy Kodeksu Cywilnego i wezwać fachowców do wykonania niezbędnych poprawek. Jeśli nie uczynią tego w wyznaczonym terminie, możesz odstąpić od umowy. Jeśli ekipa nie wywiązała się z zaplanowanych prac lub wykonała je nieodpowiednio, możesz żądać od niej odszkodowania.

W czasie remontu niektóre elementy wyposażenia muszą pozostać w mieszkaniu? Zajrzyj do naszego poprzedniego artykułu i przeczytaj, jak zabezpieczyć meble przed malowaniem ścian.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0