Przejdź do sklepu brw.pl

Meble w nowym mieszkaniu – co się przyda „na już”?

Czytaj
5.09.2019

Meble w nowym mieszkaniu – co się przyda „na już”?

Ekscytacja, która towarzyszy Ci podczas aranżacji nowego mieszkania, jest zapewne ogromna. Jednak proponujemy nieco ostudzić emocje i na spokojnie przeanalizować to, co jest potrzebne do nowego mieszkania. Dzięki temu urządzisz praktyczne wnętrze i unikniesz zbędnych wydatków. 

Łóżko w sypialni

 

Skoro trzymasz w dłoni wymarzone klucze do swojego mieszkania lub domu, warto zastanowić się, co dalej. Jak je urządzić? Co kupić? Jakie przedmioty będą najpraktyczniejsze? Jaki kierunek obrać? Rozpocznij od analizy własnych marzeń, a potem połącz je z praktycznym podejściem do urządzania wnętrz. Pamiętaj, że stoisz na progu własnego mieszkania – nie hotelu czy planu zdjęciowego. Zaaranżuj więc mieszkanie tak, być czuł się w nim dobrze każdego dnia. To oczywiste, że od razu nie urządzisz wszystkiego. Są jednak takie meble, które warto kupić na samym początku, by móc komfortowo funkcjonować – bez pudeł i spania na karimacie. Od czego więc zacząć?

Meble do mieszkania – od czego zacząć?

Wybierając meble do swojego mieszkania pamiętaj o tym, że będziesz tam spędzać mnóstwo czasu i dobrze jest robić to w sprzyjających dla siebie warunkach. Nieco inaczej organizacja przestrzeni wygląda w wielkich domach, a inaczej w małych mieszkaniach. Jednak każdą taką przestrzenią rządzą pewne prawidłowości, które sprawdzą się w jednym i drugim przypadku.

  • Oszczędność miejsca wskazana jest zawsze. Nawet jeśli Twoje mieszkanie jest duże, lepiej nie wprowadzać do niego zbędnego chaosu. Wygodne systemy przechowywania, ładne szafki wiszące, czy pojemne szafy wnękowe pomogą zaprowadzić we wnętrzu ład.
  • Zarówno w przypadku małych mieszkań, jak i wielkich domów, warto dostępną przestrzeń podzielić na strefy. Stwórz miejsce do odpoczynku, miejsce, w którym będziesz przyjmować gości, czy miejsce do jedzenia. O potrzebnych w tych miejscach meblach opowiemy za chwilę. Nawet jeśli w ramach jednego wnętrza łączysz kilka takich stref, staraj się je dobrze wyeksponować.
  • Jeśli tylko masz taką możliwość, nie rezygnuj z sypialni na rzecz pokoju dziennego. Czasem jest to jednak nieuniknione, jeśli jest konieczność zorganizowania pokoju dziecka w sypialni rodziców. Wówczas wygodna kanapa z funkcją spania jest absolutnie niezbędna w salonie!
  • Jeśli urządzasz całkiem nowe mieszkanie i przed Tobą zakup mebli, warto pomyśleć o przyszłości. Wyposażenie będzie bowiem zależało od tego, czy w mieszkaniu będzie jedna osoba, czy też jest szansa, że wkrótce pojawi się ich więcej. Jeśli każde pomieszczenie jest dokładnie przemyślane, a meble mają swoje określone zadanie – być może nie będzie trzeba ich zbyt szybko wymieniać, jeśli zajdą w życiu istotne zmiany.
  • W przypadku małych mieszkań doskonale sprawdzi się wykorzystywanie dedykowanych rozwiązań: rozkładane stoły, składane krzesła, łóżko z możliwością złożenia w kanapę, narożniki modułowe, czy wygodne systemy przechowywania.

Funkcjonalne wnętrza sprawdzają się zawsze, niezależnie od dostępnego metrażu. Warto zatem postawić na sprawdzone rozwiązania. A teraz przejdźmy do rzeczy, bez których wygodna przestrzeń domowa raczej nie zaistnieje.

 

Funkcjonalna kuchnia to podstawa!

Jesteś amatorem domowej kuchni? Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi twierdząco, poświęć czas na jej umeblowanie w pierwszej kolejności. Jest wiele możliwości, aby Twoja kuchnia była nowoczesna i funkcjonalna – i to niekoniecznie wielkim kosztem.

W odpowiednio urządzonej kuchni, w otoczeniu pięknych mebli, skrojonych według Twoich potrzeb, będziesz chciał spędzać każdą wolną chwilę, oddając się nie tylko gotowaniu. W przypadku zwolenników niebanalnych i praktycznych wnętrz spersonalizowane rozwiązania aranżacyjne to czasem jedyne możliwe rozwiązanie. Pozwolą one na pełne wykorzystanie powierzchni wnętrza. Więcej o kuchniach na wymiar Senso Kitchens znajdziesz w artykule: „Co warto wiedzieć o kuchniach na wymiar Black Red White”?

Alternatywą dla kuchni na wymiar oraz kuchni modułowych są gotowe zestawy kuchenne. To najlepsze rozwiązanie, kiedy masz okrojone środki finansowe na urządzenie kuchni. Jest to również wariant, który ma kilka dużych plusów. Po pierwsze – tani koszt, po drugie – doskonały wybór do niewielkiej kuchni, a po trzecie – minimalny potrzebny czas na urządzenie pomieszczenia i możliwość korzystania z niego.  To jednak nie wszystko! Gotowy zestaw mebli kuchennych możesz zawsze rozbudować.

ZESTAW MEBLI KUCHENNYCH Z KOLEKCJI JUNONA LINE
Zestaw mebli kuchennych z kolekcji Junona Line

 

Skoro planujesz oszczędzić na zakupie mebli kuchennych, być może wystarczy Ci środków finansowych na zakup detali, które sprawią, że kuchnia nabierze barw i domowego klimatu. Mowa tu o kwiatach, zegarze, dywaniku i ozdobach kuchennych, a także praktycznych sprzętów.

 

Co kupić do nowego mieszkania? Przede wszystkim – stół i krzesła

Biesiadowanie i długie rozmowy przy stole to Twoja codzienność? W nowym mieszkaniu będzie na pewno niejedna okazja do zaproszenia gości. Rozważ zakup wygodnego, rozkładanego stołu oraz zestawu krzeseł. Na początku stół może służyć Ci również jako biurko czy blat roboczy (jeśli nie masz jeszcze mebli kuchennych).

 

Rozkładany stół jest doskonałym pomysłem w sytuacji, kiedy Twoja jadalnia czy kuchnia to skromne powierzchniowo wnętrze i nie warto, by na co dzień stół zajmował jego większość. Jeśli wiesz, że w przyszłości dokupisz stół do jadalni czy salonu, w kuchni postaw na mniejszy model, np. w komplecie z krzesłami. Takie rozwiązanie jest często najtańszym i zarazem najlepszym wyjściem na początek mieszkania w nowym domu. Kompaktowy stół z krzesłami nie zajmuje dużo miejsca i jest bardzo praktyczny. W przyszłości może posłużyć Ci nawet na balkonie.

okrągły stół Pixel
Okrągły stół Pixel

 

Wypoczynek w komfortowych warunkach, czyli łóżko

Skup swoją uwagę na zakupie mebla do nowego mieszania, jakim jest łóżko lub rozkładana kanapa. To dzięki nim będziesz mógł czuć się wypoczęty i efektywnie podejść do codziennych obowiązków. Pamiętaj, że od tego na czym śpisz zależy jakość Twojego codziennego dnia.

Jeśli tuż przed przeprowadzką nie narzekasz na nadmiar funduszy – nie ma potrzeby od razu kupować łóżka do sypialni i sofy do salonu. Drugi mebel wypoczynkowy możesz zakupić po miesiącu czy dwóch, a nawet po pół roku.

Jeśli posiadasz duży salon, dobrym wyjściem będzie zakup wygodnego narożnika. Bez problemu posłuży on w pierwszych tygodniach za wygodne łóżko. Radzimy wybrać mebel z pojemnikiem do przechowywania, co ma bardzo praktyczne zastosowanie. Służy do przechowywania nie tylko pościeli, ale również ręczników, czy zapasowych zasłon i firan.

 

Narożniki cieszą się bardzo dużą popularnością również wśród osób, u których często nocują goście. Kiedy dokupisz łóżko dla siebie, bez problemu będziesz mógł zapraszać gości na weekend. Warto wiedzieć, że nowoczesne meble wyposażone są w automat wspomagający rozkładanie, co jest bardzo praktyczne i wygodne.

Wygodny odpoczynek z kolei zagwarantujesz sobie dzięki inwestycji w model ze sprężynami bonell i – wspomnianej już wcześniej – dużej powierzchni do spania. Sofy i narożniki są obecnie często produkowane z łatwych do czyszczenia tkanin, dzięki którym będziesz cieszył się ich idealnym wyglądem i brakiem plam przez długie lata.

Druga opcja to zakup łóżka w pierwszej kolejności. Wybierz szerokie, stabilne łóżko, które na dłuższą metę i w perspektywie lat będzie dużo wygodniejsze niż rozkładana kanapa.

Możesz zdecydować się na proste łóżko w stylu minimalistycznym lub ze zdobionym, pikowanym zagłówkiem. Wszystko zależy od stylu, w jakim masz zamiar urządzić sypialnię. Wybór komfortowych łóżek jest naprawdę bardzo duży.

łóżko Stefan
Łóżko Stefan z 3 pakownymi szufladami

 

Na etapie planowania nowego gniazdka zrezygnuj ze zbędnych przedmiotów.  Zakup tylko te produkty, które są niezbędne. Precyzyjnie przelicz wszelkie wydatki, uwzględniając zawartość swojego portfela. Będzie czas na to, by dokupić stojącą lampę czy miękki dywan.

 

Co do nowego mieszkania jest najpotrzebniejsze?

Reasumując, skup się na produktach, bez których nie jest możliwe codzienne funkcjonowanie. Na Twojej liście niezbędnych mebli do nowego mieszkania powinny znaleźć się:

  1. meble kuchenne,
  2. stół i krzesła,
  3. wygodne łóżko do spania.

 

Na liście rezerwowej – bardzo ważnej, bo pozwalającej pozbyć się trzymania rzeczy w pudłach i workach – uwzględnij zakup:

  1. szafy,
  2. regału lub komody.

 

Pozostałe meble takie jak toaletka, lustro czy dekoracyjne witryny oraz półki możesz zakupić w późniejszym terminie. Tak samo jest z dodatkami. W momencie, kiedy wprowadzasz się do mieszkania, nie musisz posiadać idealnie wykończonego wnętrza. Przyjemność podczas kolejnej fazy aranżacji jest równie duża i dostarcza wiele wrażeń.

 

Zostań łowcą okazji

To nic złego, jeśli oglądając przedmiot w sklepie, co rusz zerkasz na jego cenę. Mało jest osób, które aranżując wnętrze, nie zwraca na to uwagi. Myśl rozważnie. Stwórz plan i ściśle go przestrzegaj. Możesz szukać inspiracji w katalogach wnętrzarskich, rozpoczynając zakupy od najistotniejszych elementów lub zaplanować wydatki tak, by skorzystać z promocji i wyprzedaży typu „kuchnie i meble bez VAT”.

W ten sposób zaoszczędzisz sporą kwotę, którą możesz później wykorzystać na przedmioty pierwotnie niezaplanowane. Jednak nie ulegaj chwili. Nie kupuj na wyrost, tylko dlatego, że coś jest w promocji. Kupuj to, o czym marzysz i co naprawdę Ci się podoba. W końcu to rzeczy, które mają służyć Ci lata, więc zwiększenie budżetu na wymarzoną szafę czy fotel jest warte rozważenia.

Planując zakup mebli do nowego mieszkania, nie warto robić pseudo-oszczędności, gdyż na dłuższą metę jest to po prostu nieopłacalne. Skup się na kilku elementach, na których Ci najbardziej zależy i wybierz je z dobrych gatunkowo materiałów. Weź pod uwagę nasze podpowiedzi odnośnie najpotrzebniejszych mebli w nowym mieszkaniu. Nie daj się kusić luksusowym produktom, gdyż często w ich przypadku płacisz jedynie za metkę, a towar jest takiej samej klasy, jak w popularnych salonach meblarskich.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0