Przejdź do sklepu brw.pl

Najbardziej trujące rośliny domowe (5 gatunków) – sprawdź, czy ich nie posiadasz!

Czytaj
14.07.2022

Najbardziej trujące rośliny domowe (5 gatunków) – sprawdź, czy ich nie posiadasz!

Niektóre rośliny doniczkowe dostępne w sprzedaży są trujące, o czym nie każdy wie. Przedstawiamy 5 najpopularniejszych roślin o toksycznych właściwościach i tłumaczymy, dlaczego należy zachować szczególną ostrożność, trzymając je w domu.

Aranżacja roślin ze stolikiem kawowym

Rośliny domowe – samo zdrowie czy niekoniecznie?

Często słyszy się o tym, jak ważne jest otaczanie się roślinami. Zieleń uspokaja, wycisza, niektóre gatunki roślin oczyszczają i nawilżają powietrze – same plusy. Nie do końca. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nasi zieloni ulubieńcy to wcale nie tak rzadko trujące rośliny doniczkowe. Dorośli raczej nie zjedzą liści czy kwiatów, ale dzieci i zwierzęta nie zdają sobie sprawy z przykrych konsekwencji nie tylko połknięcia fragmentu takiej rośliny, lecz także zwykłego dotknięcia liścia czy łodygi.

Powszechnie spotykaną reakcją na toksynę pochodzenia roślinnego jest podrażnienie skóry – zaczerwienienie, wysypka, świąd. Dochodzi do niego przez kontakt skóry z sokiem z rośliny lub dotykanie np. liści. Inną popularną reakcją jest zatrucie pokarmowe połączone z biegunką i wymiotami. Może być wywołane wypiciem wody z podstawki bądź zjedzeniem jakiejś części rośliny. Spożycie trującej rośliny skutkuje też podrażnieniem śluzówki jamy ustnej.

Objawy zatrucia roślinami doniczkowymi

Twój niepokój powinny wzbudzić takie objawy jak m.in.:

  • podrażnienia skóry,
  • łzawienie oczu,
  • ból głowy,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zaburzenia widzenia,
  • drgawki.

W przypadku poważniejszych objawów dziecko należy zabrać do szpitala. Jeśli problem dotyczy zwierząt domowych, zawieź je do weterynarza. Koniecznie powiedz lekarzowi, jaka roślina zaszkodziła Twoim podopiecznym.

Kiedy należy szczególnie zwrócić uwagę na kwiaty doniczkowe trujące?

Trujące rośliny doniczkowe często są obecne w naszych domach, co więcej, część posiadaczy w ogóle nie dostrzega zagrożenia, które jest z nimi związane. Jednak warto pamiętać, że to nadal roślina trująca, która wydziela szkodliwe substancje i – chociaż skutki jej działania mogą nie być widoczne od razu – to w dłuższej perspektywie jej obecność może przynieść same szkody. Kiedy zwrócić szczególną uwagę na takie kwiaty doniczkowe i rozważyć pozbycie się ich?

  • Kiedy w domu mieszkają małe dzieci. Rośliny trujące miewają pokaźne rozmiary, a to sprawia, że często stoją w dużych doniczkach na ziemi. Miewają również kolorowe kwiaty, które zwracają uwagę małych, raczkujących wędrowników. Toksyczne substancje, które posiadają trujące rośliny, w najlepszym wypadku mogą powodować podrażnienia skóry, w najgorszym, poważne zatrucia. Warto usunąć z domu takie kwiaty, jeśli na ich bliskość narażone są osoby, którym trudno wytłumaczyć, że mają się do nich nie zbliżać.
  • Kiedy w domu mieszkają zwierzęta. Niektóre substancje mogą działać na nie nieco inaczej, niż na ludzi – czasem łagodniej, czasem wręcz przeciwnie. Objawy zatrucia mogą się przejawiać w podrażnieniu błon śluzowych u zwierząt domowych, ale niejednokrotnie prowadzą również do poważniejszych uszczerbków na zdrowiu.
  • Kiedy trujący kwiaty doniczkowe znajdują się w pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu. Najlepszym przykładem jest tu sypialnia. Popularna roślina doniczkowa, np. fikus, czy bluszcz doniczkowy, wydają się idealną dekoracją takiej przestrzeni. Jednak w soku bluszczu zawarte są szkodliwe dla człowieka saponiny. Wdychamy te substancje podczas snu przez całą noc. Warto mieć na uwadze rozsądny dobór roślin do takich miejsc.

5 najbardziej trujących roślin domowych – sprawdź, czy ich nie posiadasz!

Trujące rośliny doniczkowe mają wiele twarzy. Rośliny psiankowate czy udomowione odmiany bluszczu pospolitego nie są jedynymi trującymi kwiatami doniczkowymi, to tylko krople w morzu. Poznaj top 5 najbardziej toksycznych popularnych roślin doniczkowych, które znajdziesz w wielu polskich domach.

1. Difenbachia

Difenbachia jest wyjątkowo atrakcyjną rośliną. Jej chlubą są wspaniałe zielone liście, jaśniejsze w środku, ciemniejsze na brzegach. Niestety zawiera rafidy czyli kryształy szczawianu wapnia. Po włożeniu liścia tej rośliny do ust w krtani, na języku lub wardze może pojawić się obrzęk. Jest to silnie trująca roślina doniczkowa, więc najlepiej trzymać ją z daleka do dzieci.

2. Monstera

Identyczne rafidy jak u difenbachii wchodzą w skład monstery. Są obecne zarówno w korzeniach, łodygach, liściach, jak i kwiatach. Gdy dostaną się do oczu, wywołują podrażnienie albo wręcz zapalenie spojówek. Nie dotyczy to tylko dzieci i domowych zwierząt – może przydarzyć się i Tobie, kiedy pielęgnujesz roślinę. Dlatego pamiętaj, że, aby prawidłowo czyścić liście roślin, musisz używać specjalnych rękawic ochronnych.

3. Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat jest znany z tego, że ma piękne kwiaty przypominające skrzydła i zjawiskowe liście. Niestety i w jednym, i w drugim znajdują się szczawiany wapnia i alkaloidy. Jeśli wymienione fragmenty rośliny zostaną zjedzone, w najlepszym wypadku podrażnią skórę i błonę śluzową przełyku, gardła, jamy ustnej. W najgorszym konieczna będzie wizyta w szpitalu albo klinice weterynaryjnej. Mimo to trujące kwiaty doniczkowe takie jak skrzydłokwiat warto hodować w domu, ponieważ fantastycznie oczyszczają powietrze, pochłaniając szkodliwe związki chemiczne z powietrza: formaldehyd, ksylen, benzen.

4. Gwiazda betlejemska

Poinsecja zwana gwiazdą betlejemską jest w całości trująca ze względu na sok mleczny, w którym kryją się toksyczne związki cyjanogenne, euforbina i kwas euforbowy. Nieważne, która część rośliny zostanie zjedzona, konsekwencje dla żołądka będą podobne. Jej piękne, intensywnie czerwone liście dla dziecka będą wyglądać zbyt atrakcyjnie, żeby je zlekceważyć. Dlatego nie trzymaj rośliny na wyciągnięcie małych rączek.

5. Dracena

Rośliny trujące to również dracena. W jej liściach są obecne saponiny, które wywołują wymioty. Jeśli dostaną się do organizmu w większych ilościach, mogą nawet uszkodzić szpik kostny. Nie zniechęca Cię to do dracen, bo nie dzielisz domu z żadnym szkrabem ani czworonogiem? Śmiało, zainwestuj w tę roślinę. Cieszy wzrok i jest dość łatwa w obsłudze, bo niestraszne jej suche powietrze.

Wybieraj ostrożnie miejsce dla roślin w domu!

Toksyczne rośliny stawiaj wysoko – na półkach, regałach czy też witrynach. Ewentualnie zamykaj na klucz pomieszczenia, w których je umieściłeś. Ważne, aby były poza zasięgiem dzieci i zwierząt. Przyjrzyj się naszym aranżacjom, w których wykorzystaliśmy witryny, żeby zabezpieczyć rośliny przed małymi intruzami, a maluchy i czworonogi przed zgubnym wpływem toksyn.

Witryna Forn zwieńczona roślinami

Witryna Forn w salonie
 

Chcesz pochwalić się gościom pięknymi okazami roślin? Wstaw je do salonu. Będą wspaniałym dopełnieniem bardzo modnej ostatnio witryny. Duży kwiat – najlepiej jeden z tych nieszkodliwych – umieść w kwietniku obok mebla, a mniejsze, toksyczne gatunki na samej górze. Zwróć uwagę, jak efektownie komponują się białe doniczki z białym frontami witryny Forn wykończonymi w połysku.

Florystyczna aranżacja witryny Sawira

Witryna Sawira aranż
 

Witryna z ekologicznej kolekcji Sawira jest ozdobiona donicami Eco, dopasowanymi do niej zarówno pod kątem stylu, jak i koloru. Barwa doniczki oscyluje pomiędzy szarością a beżem, współgrając z ciepłym brązowozłotym odcieniem witryny oraz soczystą zielenią i żółcią liści sansewierii.

Szukając miejsca dla swojej rośliny, zadbaj, aby dobrać odpowiednią donicę i osłonkę. Całość powinna pasować do mebla, na którym umieścisz kwiat. Może któraś z osłonek i doniczek z oferty BRW przypadnie Ci do gustu?

Rośliny w doniczkach
 

Masz kota i wolisz nie ryzykować z toksycznymi roślinami w domu? Z artykułu „Rośliny bezpieczne dla kota: kontrola domowego ogródka” dowiesz się, jakie rośliny doniczkowe nie wyrządzą krzywdy Twojemu mruczkowi.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 2