5 pomysłów na salon w stylu modern retro. Jak łączyć stare z nowym?
Czytaj5 pomysłów na salon w stylu modern retro. Jak łączyć stare z nowym?
Styl modern retro w wyjątkowy sposób łączy nowoczesny look z sentymentalizmem. Lekkie, symetryczne kształty i naturalne materiały sprawiają, że wnętrze staje się przytulne, zachowując jednocześnie swój nowoczesny charakter. Interesuje Cię, jak łączyć ze sobą te dwa style? Na to i inne pytania odpowiadamy w naszym dzisiejszym wpisie na blogu. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Z tego artykułu dowiesz się między innymi:
- jak urządzić salon ze starymi meblami,
- co cechuje salon retro,
- co jest ważne w łączeniu stylów modern i retro,
- jakie dekoracje i kolory będą odpowiednie.
Spis treści:
Modern retro – komu spodoba się salon w tym stylu?
Jeżeli jesteś koneserem pięknych wnętrz, na pewno nie oprzesz się urokowi stylu modern retro. To powrót wzornictwa z lat 50. i 60. – prostoty, elegancji i szlachetnych materiałów. To był świetny czas dla polskiego wzornictwa. Przedmioty użytkowe z tamtych czasów cechują się oryginalnym wzornictwem, są ciekawe, funkcjonalne, estetyczne i proste w formie. To również lata, gdzie pojawiły się elementy chromowane np. nóżki czy gałki mebli, materiały syntetyczne oraz zwariowane kolory i formy.
Jak się okazuje, ta ponadczasowa stylistyka może mieć kilka zaskakujących wcieleń, m.in. to nowoczesne. Dlatego podczas urządzania wnętrza baw się stylami i łącz nowe ze starym (lub wyglądającym na takie). Sam zobaczysz, że efekt takich eksperymentów może Cię pozytywnie zaskoczyć, natomiast mieszanka nowoczesności i tradycji na pewno szybko Ci się nie znudzi. Łącząc stare meble z nowoczesnymi, prostymi formami, stworzysz unikatowy i niepowtarzalny charakter wnętrza w stylu nowoczesnego retro.
Tak popularne w ostatnich latach przestrzenie urządzone w stylu minimalistycznym wielu z nas na co dzień kojarzą się z chłodem i raczej nie wydają się przytulne. Z kolei zbyt duże nagromadzenie w salonie mebli w wydaniu retro też może okazać się finalnie zbyt przytłaczające dla otoczenia.
Rozwiązaniem idealnym jest połączenie ze sobą tych dwóch stylów. Wystarczy odrobina wyobraźni, a efekt tej mieszanki – modern retro styl – zachwyci każdego. Polski design lat 50., 60. czy 70. w nowym wydaniu potrafi zachwycić i oczarować.
Połączenie stylów modern i retro – ważna jest konsekwencja
Niegdyś meble odziedziczone po dziadkach czy rodzicach mogły wydawać się kłopotliwe – niby szkoda było je wyrzucić, ale i niepotrzebnie zagracały miejsce w salonie. Na szczęście kilka ostatnich lat przywróciło świetność wyposażeniu z minionej epoki, dzięki czemu na salony wkroczyło modern retro!
Dlatego jeżeli jesteś posiadaczem takich mebli, zastanów się, zanim spiszesz je na straty. Stare, solidne wyposażenie, lekko tylko odświeżone, może posłużyć Ci jeszcze przez wiele lat. A jasne, nowoczesne wnętrza będą idealnym dla nich tłem. Spotkanie retro i modern może wyglądać niezwykle ciekawie.
Musisz jednak pamiętać, że niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na połączenie lekkich mebli sprzed trzech dekad, czy wybierzesz masywny, drewniany stół z tego okresu, musisz zachować konsekwencję. W salonie w stylu modern retro, gdzie połączysz ze sobą meble nowoczesne z tymi z lat 60., nie będzie już miejsca na dekoracje w klimacie boho lub folk.
W urządzaniu wnętrza bardzo ważne jest zachowanie proporcji. Nadmiar i przesada mogą zepsuć nawet najlepszą aranżację. Idealnie będzie, gdy jeden element wyposażenia wybierzesz w stylu retro, a cały klimat zbudujesz wokół niego.
Pamiętaj, że musi to być mebel wyjątkowy, stanowiący prawdziwą ozdobę i wyróżniający się od reszty kształtem, kolorem czy materiałem, np. sofa, komoda czy fotel. Meble w stylu retro powinny przyciągać wzrok i stanowić główną ozdobę pomieszczenia. W salonie doskonale wyglądają proste w formie współczesne tapicerowane sofy na drewnianych bądź chromowanych nóżkach „patyczakach”. Nie ma tu mowy o nijakości i bylejakości.
Nie będzie również złym pomysłem zastosowanie zasady „pół – na pół”. Połowa mebli w salonie może być nowoczesna, a połowa retro.
Salon w stylu modern retro – co z kolorami?
Urządzając salon z elementami nowoczesnego retro, musisz pamiętać o ważnej zasadzie. Łącząc ze sobą nowoczesne i stare elementy wystroju, nie eksperymentujmy z ekstrawaganckimi kolorami ścian. Najlepszym wyborem będą tutaj: złamana biel i odcienie szarości.
Możesz wykorzystać również kolor piaskowy, kremowy albo pastele w odcieniu jasnego różu, lilii czy błękitu. Mocne akcenty kolorystyczne (najlepiej intensywne i wyraziste barwy: pomarańczowy, czerwony, niebieski, żółty) pozostawmy meblowi w stylu retro oraz dodatkom w tym samym odcieniu.
Styl modern retro w salonie uzyskasz, stawiając na oryginalne, ciekawe w kształcie i doskonale wykonane meble z tworzywa sztucznego (np. tapicerowane meble z obiciem w drobny wzór oraz wyposażenie na ozdobnych nóżkach ) oraz z drewna – szczególnie wolnostojące komody, stoły i krzesła.
Jeżeli w Twoim salonie znajduje się miejsce jadalniane, warto połączyć nowoczesny stół z krzesłami z minionej epoki, ciekawie będą wyglądały zwłaszcza te tapicerowane. Meblem retro, który dopełni całość, będzie z pewnością witryna bądź kredens, w których wyeksponuj dekoracyjne szkło i porcelanę lub inne bibeloty np. pamiątki po rodzicach lub ciekawe zdobycze wygrzebane na pchlim targu.
Dekoracje w stylu nowoczesne retro
W salonie modern retro nie powinno zabraknąć perełek designu z lat 50. czy 60. Dodadzą one współczesnemu wnętrzu wyrazistości. Jednak nie przesadzaj z dekoracjami, bowiem to meble grają tutaj główną rolę. Subtelne dodatki, które wybierzesz do wnętrza nie powinny być jednak dziełem przypadku. W nowoczesnych wnętrzach uzupełnionych o pojedyncze retro meble śmiało możesz poszaleć z ilością oryginalnych ozdób z epoki. Idealnie sprawdzą się w tej roli metalowe lampy, kwietniki i gazetowniki, w nowoczesnej witrynce z kolei pięknie prezentować będzie się porcelana, porcelit i szkło z lat 60. i 70.
Na ścianie zawieś grafiki sprzed lat lub płyty winylowe w charakterze ściennej dekoracji. Doskonale sprawdzi się także dużo metalowych lub mosiężnych ramek z czarno-białymi zdjęciami. Dobrym pomysłem jest również wiekowy, bogato zdobiony żyrandol oraz lampy stojące i stołowe stylizowane na epokę PRL-u, np. metalowe, z abażurami, plastikowe. Na podłodze rozłóż wzorzysty dywan w geometryczne wzory.
Jak urządzić salon w stylu vintage – stare meble w stylu retro to ostatni krzyk mody
Stare meble coraz częściej wracają do łask. Coraz więcej osób wybiera stylowe meble i postanawia nawet samodzielnie je odnowić, by urządzić salon w stylu retro. Aranżacja mieszkania, w którym wykorzystuje się pastelowe kolory oraz stare meble z litego drewna, to ostatni krzyk mody. Stylowy salon w naturalnym kolorze to dobry wybór – większość mebli w dobrym stanie na targach staroci da się kupić za bezcen. Przy odrobinie samozaparcia, można je szybko i tanio odnowić. A w takiej formie z pewnością będą jednymi z najlepiej prezentujących się elementów aranżacyjnych w całym mieszkaniu. Większość osób wykorzystuje odnowione meble w pokoju dziennym (czyli salonie), ale nic nie stoi na przeszkodzie, by styl retro wykorzystać w aneksie kuchennym lub sypialni.
Wyposażenie salonu w antyki to również wspaniała zabawa – pomyśl ile frajdy może Ci sprawić wyszukiwanie komód, stołów, szaf czy kanap na targach ze starymi meblami. Stare meble nie tylko wprowadzają do mieszkania niepowtarzalny klimat, ale też często opowiadają pewną historię. Posiadają „duszę” i w przeciwieństwie do wielu współczesnych dodatków do aranżacji domu, czasem trudno trafić na dwa identyczne modele, bo każdy jest różny. Lustro, lampa, kanapy, krzesła, fotele i obrazy – każdy element wyposażenia może sprawić, że pomieszczenie zyska stylowy charakter.
Meble w starym stylu mogą pasować do wnętrz zarówno nowoczesnych, jak i w stylu art deco. Pamiętaj, by urządzić salon przede wszystkim wedle własnego upodobania i gustu – odrobina eklektyzmu jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Dlatego stare meble swobodnie mieszaj z bardziej współczesnymi aranżacjami i ciesz oko absolutnie niespotykanym rezultatem.
Jeśli jesteś fanem mieszania różnych stylistyk we wnętrzach, być może zainteresuje Cię zgłębienie, czym jest styl eklektyczny.