5 sposobów na domowy zielnik na parapecie
Czytaj5 sposobów na domowy zielnik na parapecie
Wyobraź sobie smak potraw doprawionych świeżymi ziołami zerwanymi z krzaczka. Nie musisz mieć balkonu lub ogródka, by móc delektować się ich smakiem. Domowy zielnik możesz stworzyć na kuchennym parapecie. Podpowiemy Ci, jak to zrobić!
Spis treści:
Domowy zielnik na parapecie — sposób na świeże zioła i stylowy wystrój
Zioła umożliwiają wydobycie głębi smaku z potraw. Najlepsze są oczywiście te świeże. Mają wyborny smak i aromat, a do tego moc cennych właściwości.
Nie trzeba być pasjonatem kulinariów, by wiedzieć, że suszone zioła z torebki nie mogą równać się ze świeżymi. Proces ich obróbki sprawia, że tracą na wartości. Ich smak oraz aromat nie jest tak intensywny, a i działanie lecznicze dużo słabsze. Są jeszcze zioła doniczkowe, które można dostać w każdym markecie. Problem w tym, że nie mamy wiadomości na temat warunków ich uprawy.
Chcesz odżywiać się smacznie i zdrowo? Postaw na świeże zioła z własnej hodowli! Nie jest to rozwiązanie zarezerwowane jedynie dla posiadaczy ogródków i balkonów. Dobrym miejscem do takiej domowej hodowli ziół jest parapet w kuchni. Ich aromat unoszący się w powietrzu będzie zachęcał Cię do podejmowania kolejnych kulinarnych wyzwań.
Zyska na tym także wystrój kuchni. Taki zielony „dodatek” wprowadzi do niego przyjemne ożywienie. Dzięki świeżym ziołom w pomieszczeniu zapanuje ciepła, nieco sielska atmosfera, która będzie przyciągać domowników niczym magnes.
Jak uprawiać zioła w doniczkach? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.
5 sposobów na domowy zielnik na parapecie (i w jego okolicy)
Domowa uprawa ziół w niczym specjalnie nie różni się od tej w ogrodzie. Wystarczy odrobina wysiłku, zaangażowania oraz… cierpliwości. Zioła potrzebują stałego dostępu do światła.
Do takiego domowego zielnika najlepiej nadaje się gleba:
- żyzna,
- przepuszczalna,
- wzbogacona o nawozy naturalne (organiczne).
Nie musisz tworzyć własnej mieszanki – wystarczy uniwersalna gleba ogrodowa lub specjalna gleba do ziół (dostępna w marketach budowlanych i sklepach ogrodniczych).
Zioła trzeba regularnie podlewać, ale z dużym wyczuciem. Nadmiar wody może sprawić, że ich korzenie zaczną gnić. Odprowadzanie wilgoci będzie wspomagał otwór oraz warstwa drenażu na dnie doniczki.
Od czego zacząć? Przygotuj nasiona i wysiej je do małych kubeczków. Gdy siewki podrosną, można będzie je przesadzić do pojemników, które przeznaczysz do uprawy ziół.
A co potem?
1. Parapet w doniczkach
Każdą wybraną sadzonkę możesz umieścić w osobnej dekoracyjnej donicy i ustawić na parapecie. Jeśli chodzi o materiał, który sprawdza się w hodowli ziół, możesz zdecydować się na:
- ceramikę,
- tworzywo,
- metal,
- drewno, bambus lub rattan.
Modele kwadratowe świetnie odnajdą się w nowoczesnych wnętrzach. Okrągłe są bardziej uniwersalne, przez co dobrze komponują się z każdą wnętrzarską estetyką.
2. Zioła we wspólnej donicy
Zamiast sadzić zioła w osobnych doniczkach możesz umieścić kilka z nich w jednym pojemniku. Wybierz doniczkę w kształcie eleganckiej, płaskiej misy lub prostokątnej skrzynki w rustykalnych klimatach. Zioła zestawione razem stworzą różnorodną, a przy tym miłą dla oka kompozycję.
Do wspólnej donicy wybierz rośliny o podobnych wymaganiach względem nasłonecznienia i wilgotności podłoża. Pamiętaj, by nie łączyć ziół jednorocznych z wieloletnimi.
3. „Ziołowe” doniczki zawieszone na ścianie
Bardzo atrakcyjnym, a przy tym funkcjonalnym pomysłem na domową hodowlę świeżych ziół są doniczki przeznaczone do zawieszenia na ścianie nad roboczym blatem. W takim układzie będziesz mieć zioła w czasie gotowania dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Takie donice mają na ogół postać prostych kubeczków umieszczonych po kilka sztuk na jednym stelażu. Pamiętaj o zachowaniu odległości od kuchenki – zbyt wysoka temperatura może im zaszkodzić.
4. Stojący kwietnik, czyli domowy zielnik koło parapetu
Bardzo modne stały się od pewnego czasu stojące kwietniki, np. z ratanu, bambusa czy metalu (lub połączenia tych materiałów). Tak wyeksponowane zioła w kuchni będą przyciągały wzrok, a przy okazji dodadzą kuchennej aranżacji charakteru.
5. Zielnik nad głową? Czemu nie!
Okno w Twojej kuchni wychodzi na południe? Zioła źle znoszą ekspozycję na działanie mocnego światła, dlatego zamiast umieszczać je na parapecie lepiej ulokować je w innym miejscu. Wszystko po to, by zapewnić optymalne warunki do uprawy.
Wiszący kwietnik jest dobrym sposobem na:
- zaoszczędzenie miejsca na kuchennym blacie lub parapecie,
- uchronienie delikatnych listków ziół przed uszkodzeniem przez słońce.
Wybierz kwietniki wyplecione techniką makramy z bawełnianego sznurka. Będą znakomitym dopełnieniem klimatycznej kuchni urządzonej w stylu boho lub scandi boho. W takim kwietniku najlepiej prezentują się zioła o długich, pokładających się pędach, np. cząber lub tymianek.
Wskazówki, które umożliwią Ci stworzenie wnętrza boho, znajdziesz w artykule: „Kuchnia w stylu boho, czyli etniczny vibe w Twoim domu”.
W sklepie internetowym BRW znajdziesz donice w każdym stylu, które wspaniale dopełnią wystrój Twoich wnętrz. Zajrzyj do nas i sprawdź, w czym możesz wybierać!