5 sposobów na praktyczną kuchnię w literę U
Czytaj5 sposobów na praktyczną kuchnię w literę U
Kuchnia w kształcie litery U to jeden z najbardziej praktycznych rodzajów zabudowy. Sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach niewielkich, jak i tych przestronnych. Dzięki takiemu układowi, przy zachowaniu kilku prostych zasad, można urządzić kuchnię, w której będzie wykorzystany każdy centymetr.
Spis treści:
Urządzanie kuchni w literę U – co trzeba wziąć pod uwagę?
Jak dokładnie wygląda kuchnia w kształcie litery U? Meble kuchenne ustawione są przodem do siebie po dwóch stronach pomieszczenia. Łączy je prostopadle ciąg szafek na jego końcu. Tego typu rozwiązanie optymalnie wykorzystuje przestrzeń pomieszczenia i zapewnia komfort użytkowania.
Kuchnia to pomieszczenie do zadań specjalnych, dlatego warto mądrze ją zaprojektować. Wszystkie szafki i szuflady muszą mieć możliwość pełnego otwarcia, więc trzeba zachować między nimi wymaganą odległość. Pamiętaj także, że dzięki sprytnym zabiegom możesz sprawić, że kuchnia będzie wydawała się bardziej przestronna. Jak to zrobić? Zorganizować jak najwięcej miejsca w dolnych szafkach i szufladach i tam umieścić większość sprzętów, naczyń i produktów spożywczych. Przestrzeń na górze można wykorzystać do upiększenia kuchni i umieścić tam kilka ładnych i praktycznych rzeczy. Mile widziane są półki z przyprawami w ładnych słoiczkach, kwiaty i inne ozdoby. Warto zorganizować miejsce na porcelanę i stojaki lub wieszaki z kieliszkami do wina.
Możesz też poszukać inspiracji w innych projektach i skorzystać z któregoś z praktycznych pomysłów na urządzenie kuchni w literę U.
Sposób 1: Kuchnia w kształcie litery U i wyspa
Jeśli myślisz o postawieniu w swojej kuchni w kształcie litery U wyspy – masz świetny pomysł! Tego typu kuchnie bardzo lubią się z wyspami, a to połączenie sprawdza się doskonale pod względem praktycznym. Samodzielnie możesz zdecydować, czy wyspa uzupełni Twoją kuchnię o dodatkowy blat roboczy, czy też będzie „centrum dowodzenia” z płytą indukcyjną lub elektryczną. Pamiętaj jednak, że w tym drugim przypadku musisz starannie rozplanować przewody i całą infrastrukturę. Nad płytą powinien się znaleźć jeszcze okap lub pochłaniacz i nie da się go wówczas umieścić w meblach wiszących.
Wyspa sprawdzi się bardzo dobrze w kuchniach otwartych na salon. Będzie doskonałym, spójnym połączeniem przestrzeni. Możesz bowiem wykorzystać wyspę w części jako blat roboczy, a w części jako barek, przy którym na wysokich hokerach usiądą domownicy lub goście. Warto pamiętać, że wyspa ma niesamowite walory ozdobne i może stać się prawdziwym sercem Twojej kuchni!
Sposób 2: Kuchnia w literę U z barkiem pod oknem
Kuchnia jest sercem domu. Odbywają się w niej najlepsze imprezy i najprzyjemniej rozmawia się wśród zapachów unoszących się z przyrządzanych pyszności. Zatem barek pod oknem jest nieprzypadkowym rozwiązaniem. Jak to zrobić, by kuchnia nadal była praktyczna? Wystarczy blat, który będzie połączeniem obu ramion pomieszczenia. Nie ustawiaj pod nim żadnych szafek, a jedynie barowe stołki, które w razie potrzeby możesz wsunąć pod blat i zyskać więcej przestrzeni. Taki blat jest dobrym rozwiązaniem i w małych, i w dużych kuchniach. Jeśli przy tym masz niewielkie mieszkanie, w którym brak miejsca na jadalnię – ten pomysł może sprawdzić się u Ciebie idealnie.
Sposób 3: Stół w kuchni w kształcie litery U
Kuchnia to miejsce nie tylko do gotowania, ale również do jedzenia. Czasem posiłki właśnie tutaj smakują najlepiej. Dlatego wiele osób decyduje się na postawienie w kuchni również stołu, nadając temu pomieszczeniu funkcję jadalni. Gdzie go postawić? To zależy od tego, na jaki stół się zdecydujesz. Warto rozważyć okrągły, ponieważ jego bryła nada pomieszczeniu lekkości. Kuchnia połączona z salonem nadal w ten sposób pozostanie otwarta.
Jeśli natomiast wolisz model kwadratowy lub prostokątny, możesz postawić go przy ścianie, skracając nieznacznie ciąg mebli kuchennych lub postawić go w miejscu, które oddziela kuchnię od salonu. Stół wygląda pięknie, jeśli stoi odrobinę na uboczu, tuż obok mebli. Dzięki temu kuchnia będzie subtelnie oddzielona od salonu częścią jadalnianą, ale nie będzie całkowicie zasłonięta.
Sposób 4: Klasyczny barek na dwa sposoby
W kuchniach otwartych na salon wprost idealnym rozwiązaniem jest barek. Oddzieli od siebie oba pomieszczenia, a przy okazji pojawi się dodatkowe miejsce w postaci kolejnego blatu. Barek można wykorzystać na dwa sposoby:
- Jako miejsce zastępujące stół – wówczas powinien być to sam blat i stojące przy nim krzesła. Od Ciebie zależy, na jaką wysokość blatu się zdecydujesz, a co za tym idzie – jakiej wysokości będą krzesła. Mogą to być hokery, klasyczne krzesła z oparciem lub niewielkie taborety.
- Jako miejsce do przechowywania. Barek jest wtedy wyposażony w dodatkowe szafki i szuflady. Stanowi wówczas kolejne ramię kuchennej litery U i nieco to pomieszczenie zamyka, ale z pewnością przyda się to w kuchniach, w których jest dużo sprzętu i artykułów do przechowywania.
Sposób 5: kuchnia w kształcie litery U oddzielona od salonu ażurową ścianką
To kolejne rozwiązanie dla kuchni otwartych na salon. Tam, gdzie kończą się kuchenne meble, możesz ustawić delikatną, ażurową ściankę. Może być wykonana np. z drewna. Pomieszczenia będą od siebie oddzielone, ale w bardzo subtelny sposób. Jeśli jednak kochasz praktyczne rzeczy, rozważ postawienie tam drewnianej półki zamiast ścianki. Może to być m.in. spory stojak na butelki z winem lub praktyczny regał bez tylnej ściany, na którym ułożysz rośliny.
Blaty i sprzęty w kuchni w kształcie litery U – co jest ważne?
Im więcej blatu roboczego w kuchni – tym lepiej, dlatego aranżacja kuchni powinna się opierać na zorganizowaniu przestrzeni do pracy. Aby było praktycznie, pamiętaj kilku wskazówkach:
- lodówkę i zlew warto oddzielić blatem roboczym. Produkty wyjmowane z lodówki dobrze móc położyć od razu na blacie .
- Blatem roboczym oddziel także zlew i płytę, na której gotujesz. Będzie on wówczas pełnił w kuchni wiele różnych funkcji – miejsca do krojenia, miejsca na składniki, które za chwilę wrzucisz na patelnię czy choćby miejsca, na które odkładasz gotowe posiłki.
- Więcej blatu roboczego to miejsce na kuchenne urządzenia. Czasem w kuchni znajdują się spore ilości sprzętu, np. blendery czy miksery kielichowe. Kuchnia w kształcie litery U bez problemu je pomieści, jeśli meble kuchenne będą mieć wystarczającą ilość blatu.
- Rozważ zlew pod oknem – praca przy nim jest wówczas przyjemniejsza, a jeśli zdecydujesz się na hodowanie w kuchni roślin, np. ziół czy kiełków – możesz postawić je tuż obok z dużym dostępem do światła.
Kuchnie małe i duże – przestrzeń przede wszystkim
Kuchnie służą do pracy i przechowywania różnych rzeczy. W związku z tym kuchenna zabudowa powinna mieć wystarczającą ilość szafek, choć warto uwzględnić też projekty z szufladami. Kuchnie, w których jest wystarczająco dużo miejsca na pomieszczenie urządzeń, naczyń i produktów spożywczych są najwygodniejsze. Zabudowa kuchenna w literę U to praktyczny układ mebli, możliwość zagospodarowania każdej ściany i ogrom miejsca na szafki, blaty i półki. Jej urządzanie to prawdziwa przyjemność!