5 sposobów na to, jak oddzielić salon od jadalni
Czytaj5 sposobów na to, jak oddzielić salon od jadalni
Mieszkania z ograniczoną ilością ścianek działowych są nie tylko modne, ale mogą również o wiele piękniej wyglądać. Wynika to z faktu nieograniczonej przestrzeni, którą możesz tak funkcjonalnie zorganizować, by poszczególne strefy – choć połączone – stanowiły odrębne jednostki. Sposobów na oddzielenie kuchni od salonu jest kilka, w większości są nam znane. A jak oddzielić salon od jadalni? Sprawdź w naszym artykule!
Spis treści:
Salon i jadalnia – jak je pogodzić?
Podział otwartej przestrzeni nie zawsze musi następować dzięki klasycznym ściankom działowym. Wręcz lepiej, jeśli nie stosujemy takiego rozwiązania, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą tak podobne przestrzenie, jak salon i jadalnia. Pozostawienie ich otwartych, uspójnienie jednym motywem przewodnim i zorganizowanie jako osobnych stref jednego pomieszczenia może być bardzo inspirującym doświadczeniem. Aranżacyjnie te dwie przestrzenie łączy wiele wspólnych cech.
- Zarówno salon, jak i jadalnia, mogą być optycznie miękkie. Tapicerowane krzesła lub dywan w jadalni mogą sprawić, że zaistnieje nić łącząca obie strefy.
- Salon z jadalnią w mniejszym lub większym stopniu służą relaksowi. Bo czymże innym jest spożywanie pysznych posiłków w gronie rodziny? Pamiętaj o tym, urządzając salon ze strefą jadalnianą.
- Połączenie salonu z jadalnią wspólnym elementem wcale nie jest wykluczone. Może być to dywan lub inny element dekoracyjny, ale również mebel, który może być częścią zarówno salonu, jak i jadalni.
Jak oddzielić salon od jadalni?
Jak stworzyć przytulny salon połączony z jadalnią? Jest co najmniej kilka sposobów na oddzielenie salonu od jadalni. Wymieniamy najbardziej efektowne, których zastosowanie pozwoli uzyskać piękną, pełną przestrzeń.
- Szafa, komoda lub konsola na „granicy”
Czasem, aby urządzić salon z jadalnią, nie trzeba wiele, by subtelnie, ale wyraźnie zaznaczyć, że pewne przestrzenie są od siebie oddzielone. Ustawienie szafy lub komody przy ścianie w miejscu, które stanowi niewidzialną granicę pomiędzy jadalnią a salonem sprawi, że optycznie zadzieją się cuda. Z jednej strony będzie to nadal ta sama przestrzeń, z drugiej jednak wzrok będzie podpowiadać, że to dwa osobne pomieszczenia. Warto to rozwiązanie wykorzystać przede wszystkim na niewielkich przestrzeniach, gdzie dodatkowe miejsce do przechowywania jest na wagę złota.
- Przesuwne drzwi ażurowe lub szklane
Przy tym rozwiązaniu czeka nas już dużo więcej pracy, jednak efekt może być zachwycający. Dobrze zastosować ten sposób w tych mieszkaniach, w których jadalnia mieści się w swego rodzaju wnęce, a jej oddzielenie drzwiami jest możliwe. Ma sens również w sytuacji, w której dysponujesz dużym salonem. Konieczne będą specjalne szyny pod konstrukcję i oczywiście taki model drzwi, który wpasuje się w wystrój salonu. W przestrzeni salonu delikatna, ażurowa ścianka z drewna będzie odpowiednia, jeśli rządzi u Ciebie styl skandynawski, rustykalny, czy boho, z kolei ścianka szklana (być może z różnego rodzaju wzorami) pomoże urządzić nowoczesny salon.
- Kanapa ustawiona tyłem
Kanapa to wspaniały mebel, który służy nie tylko w pokoju dziennym bez strefy jadalnianej, lecz także w pomieszczeniu, w którym salon połączony z jadalnią wymaga podzielenia wnętrza. Ustawiona tyłem do części jadalnianej będzie skutecznie oddzielała obie przestrzenie. Pożądane są również sofy narożne, bo swoim kształtem wyznaczają ładnie przestrzeń salonu i oddzielają ją od przestrzeni jadalni. Dodatkowo możesz postawić niewielki stolik boczny przy tej stronie kanapy, która jest najbliżej jadalni. Powstanie z tego oryginalna, nierzucająca się w oczy ścianka oddzielająca część wypoczynkową od części do spożywania posiłków.
- Dywan w jednej z przestrzeni
Z pomocą dodatków można znacząco zmienić wnętrze. Można również wnętrze przedzielić, jeśli istnieje taka potrzeba. Dywan jest tego najlepszym przykładem, zwłaszcza gdy chcesz urządzić mały salon z jadalnią. Wystarczy, że położysz go pod kompletem stołu i krzeseł, by wyznaczyć jadalni konkretny obszar. Alternatywnie możesz położyć dywan w części salonowej, jednak wówczas powinien mieć taką wielkość, by wyraźnie zaakcentować, gdzie znajduje się przestrzeń wypoczynkowa. Czasem decydujemy się na dywan pomiędzy pomieszczeniami, chcąc w ten sposób stworzyć granicę. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie może odrobinę zaburzyć spójność przestrzeni i sprawić wrażenie, że dywan nie należy do żadnej ze stref, tylko wręcz tworzy kolejną i… niestety zupełnie niepotrzebną.
- Jadalnia w formie półwyspu
Na jadalnię nie zawsze musi się składać stół i krzesła. Czasem jadalnia to część aneksu kuchennego, głównie wtedy, gdy umieścimy ją na kontuarze, wyspie lub półwyspie kuchennym. Wówczas zastanawiamy się pewnie, jak oddzielić kuchnię od salonu, jednak już sama obecność krzeseł i nadanie tej przestrzeni funkcji jadalni, jest zupełnie wystarczająca. Wówczas salon organizujemy normalnie, zgodnie z własnymi oczekiwaniami, a półwysep kuchenny wyraźnie stanowi odrębną, jadalnianą część. Niewielki salon połączony z jadalnią, gdzie granicę tworzy półwysep, to świetne rozwiązanie także w mniejszych mieszkaniach.
Salon i jadalnia oddzielone! Przedstawiamy aranżacje
Z pomocą mebli i dodatków BRW jesteś w stanie tak zorganizować salonowo-jadalniany open space, by był zarówno funkcjonalny, jak i cieszący oczy. Co warto wykorzystać, jeśli chodzi o aranżacje salonu z jadalnią?
Szafa Weston – między jadalnią a salonem w stylu rustykalnym
Na niewidzialnej granicy salonu i jadalni, tuż przy ścianie, postaw szafę Weston, jeśli organizujesz przestrzeń w stylu rustykalnym lub boho. Efekt postarzanego drewna wpasuje się taki klimat idealnie, a przy tym szafa stworzy dodatkowe miejsce do przechowywania. W tym miejscu może stanąć również witryna z przeszkleniami, np. witryna Bergen. Subtelnie zaznaczy granicę, a wewnątrz zmieścisz wszystkie naczynia z jadalnianej zastawy.
Sofa Gaspar IV w nowoczesnym salonie
Magia intensywnych kolorów może się okazać zbawienna również w Twoim salonie. Użyj tej kanapy jako granicy, między salonem i jadalnią. Jej piękna bryła będzie ozdobą otwartej przestrzeni, a poduszki z florystycznymi motywami mogą stać się inspiracją do kwiatowego wykończenia jadalni. W ten sposób nadasz obu przestrzeniom wspólny motyw przewodni. Co więcej, dzięki tak efektownej sofie wyczarujesz naprawdę elegancki salon.
Prostota jadalnianego kompletu
Czasem już sam zestaw stołu i krzeseł jest na tyle transparentny i klasyczny, że jego oddzielanie od salonu nie jest do końca konieczne. Tak jest w przypadku kompletu Sawira. Naturalny odcień drewna i szare obicia krzeseł mogą wręcz stanowić inspirację do urządzenia salonu z udziałem szarości.
Znajdź ogrom inspiracji w BRW. Poszczególne meble i dodatki mogą sprawić, że to właśnie Twój pomysł okaże się tym najbardziej trafionym. Oby finalna aranżacja salonu z jadalnią była stworzona na Twoich zasadach! Piękny salon połączony z funkcjonalną jadalnią to cel, który łatwo osiągniesz, jeśli zastosujesz się do naszych rad. Powodzenia!