5 sposobów na to, jak utrzymać porządek w domu
Czytaj5 sposobów na to, jak utrzymać porządek w domu
Zapewne każdy z nas głowił się, jak utrzymać porządek w domu na dłużej niż dwa dni po gruntownym sprzątaniu. Utrzymanie porządku jest niezwykle ważne, bo realnie poprawia komfort życia, a w wielu sytuacjach potrafi zaoszczędzić mnóstwo czasu. Zwyczajowo tracimy go na poszukiwania rzeczy rzekomo zagubionych lub uporczywe sprzątanie bieżącego bałaganu. Wcale nie musi tak być! Zacznij żyć w przyjemnej, wygodnej i uporządkowanej przestrzeni. Oto kilka rad dotyczących codziennego sprzątania, dzięki którym uda Ci się to osiągnąć.
Spis treści:
Sposób na komfort? Porządek w domu!
Zapewne często masz wrażenie, że bałagan robi się sam. To powiedzenie zrozumieją zwłaszcza rodzice, bo dzieci w każdym wieku są zazwyczaj specjalistami do spraw produkcji bałaganu. Warto jednak starać się utrzymać porządek w domu lub mieszkaniu, bo dzięki temu funkcjonuje się dużo łatwiej i przyjemniej.
- Odkładanie rzeczy na miejsce sprawia, że nie musisz tracić cennego czasu na ich ponowne odszukanie. W mig orientujesz się, co i gdzie znajduje się w Twoim mieszkaniu.
- Optyczny porządek sprawia, że dużo efektywniejszy jest Twój odpoczynek w domu. Czujesz się lekko i miło, a Twojej głowy nie zaprzątają kwestie związane z koniecznością uporządkowania poszczególnych pomieszczeń w domu.
- Przy umiejętności utrzymania porządku nigdy nie musisz martwić się o niespodziewaną wizytę gości. Mieszkanie zawsze jest gotowe na to, by zaprezentować je bliższym i dalszym znajomym.
- Regularne i efektywne sprzątanie staje się rutyną. Taki nawyk jest bardzo pożyteczny, ponieważ pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Nie musisz uroczyście zbierać się do sprzątania poszczególnych miejsc, bo metodą małych kroków w Twoim mieszkaniu zawsze panuje porządek.
5 sposobów na porządek w domu
Wbrew pozorom możesz utrzymać porządek w swoim domu bardzo łatwo i skutecznie. Wystarczy, że skorzystasz z kilku sposobów, dzięki którym codzienne sprzątanie będzie nie tylko krótsze, ale również przyjemniejsze. Oto one!
Właściwy podział obowiązków
Jeśli w Twoim domu mieszka kilka osób – każda z nich powinna wiedzieć, za co jest odpowiedzialna. W kwestie utrzymania porządku we wspólnej przestrzeni można wdrażać już kilkuletnie dzieci – 5-6 latek z powodzeniem może ścielić swoje łóżko, sprzątać zabawki i układać książki na półkach. Może również uczyć się posługiwania odkurzaczem, choćby we własnej przestrzeni. Twoja druga połówka również powinna mieć przydzielone swoje zadania. Warto między siebie podzielić przede wszystkie podstawowe, codzienne obowiązki porządkowe, np. ścielenie łóżka (zwłaszcza jeśli jest także dzienną kanapą), wynoszenie śmieci, opróżnianie zmywarki, rozpakowywanie zakupów, czy dbanie o to, by wszystkie ubrania po powrocie do domu znalazły się w szafie. Dzięki temu zniknie codzienny, wieczny bałagan, a jego usunięciem zostanie obarczona więcej niż jedna osoba.
Raz w miesiącu pozbywaj się niepotrzebnych rzeczy
Mniej rzeczy to zdecydowanie mniej okazji do stworzenia bałaganu. Dlatego warto się ich pozbywać na bieżąco. Stare firanki, dziurawa pościel, zniszczone zabawki, puste opakowania po przyjętych przesyłkach – to i wiele innych rzeczy może trafić albo na śmietnik, albo w miejsce, gdzie dostanie drugie życie. Jeśli twierdzisz, że nie masz czasu na to, by raz w miesiącu przejrzeć takie składziki, to wyobraź sobie, że dzięki temu zaoszczędzisz kiedyś cały dzień lub dwa, kiedy w końcu zderzysz się z taką koniecznością. Brak zbędnych rzeczy pozwoli wprowadzić porządek tu i teraz.
Codziennie wykonuj drobne prace
Nie chodzi o to, by codziennie przeprowadzać gruntowne porządki, ale o to, by sprzątać tak, by nawet tego nie zauważyć. Masz pięć minut wolnego czasu? Pozmywaj naczynia i ciesz się pięknem czystej kuchni. Prowadzisz rozmowę przez telefon? Użyj słuchawek i w tym czasie uprzątnij artystyczny nieład w salonie lub ubranka w pokoju dziecka. Być może suszarka z praniem czeka już zbyt długo, żeby ją opróżnić? Odłóż rzeczy do szafki nadal rozmawiając lub słuchając muzyki. Połącz przyjemne z pożytecznym!
Nie łącz ze sobą zbyt wielu dużych zadań
Mycie okien, wszystkich podłóg i wypucowanie szkła z jadalnianych witryn to dużo pracy. Nie narzucaj jej sobie w ciągu jednego dnia. Generalne porządki również można rozdzielić. Wystarczy, że codziennie umyjesz tylko jedno okno i poświęcisz na to nie więcej, niż 20 minut. Po tygodniu najprawdopodobniej będziesz się już cieszyć czystymi oknami w całym domu. W jednym dniu wykonuj tylko jedno większe zadanie. Dzięki temu sprzątanie nie będzie się kojarzyło z przykrym obowiązkiem, tylko z szybkim i przyjemnym działaniem.
Zadbaj o optyczny porządek przed pójściem spać
O niebo lepiej zaczyna się dzień, kiedy cały dom wydaje się względnie posprzątany. Dlatego delikatne uprzątnięcie przed snem to świetny pomysł. Złóż koc na kanapie, jeśli był używany jako przykrycie przy wieczornym odpoczynku. Włóż ostatnie naczynia do zmywarki. Poukładaj buty przy szafce w przedpokoju. Wykonaj kilka bardzo drobnych czynności, dzięki którym obudzisz się w czystszym domu.
Utrzymaj porządek w domu z Black Red White
Aby dłużej cieszyć się porządkiem w naszym domu, warto do codziennego, drobnego sprzątania dołożyć kilka sztuczek.
- Miej pod ręką wygodne produkty do sprzątania. Kilka ściereczek z mikrofibry, z których każda będzie miała inne przeznaczenie, znacznie ułatwi ścieranie kurzu i wycieranie rozlanych płynów.
- Każda rzecz do sprzątania powinna mieć swoje miejsce tak, by mieć do niej łatwy dostęp. Znajdź zatem przestrzeń na wiadro i mop, a także odkurzacz. Pozytywny wpływ na Twoje chęci sprzątania będzie miało to, że sięgniesz po nie szybko i bezproblemowo. Ta czynność zajmie wówczas o wiele mniej czasu.
- Postaw na pudełka, organizery i pasujące do wystroju skrzyneczki. Możesz w nich umieścić wszystkie te rzeczy, które na co dzień czynią w domu niepotrzebny chaos. Pudełka mogą mieć wartość dekoracyjną i warto to wykorzystać.
- Postaw na dobrej jakości płyny i środki do sprzątania. Dużo łatwiej zapanować nad porządkiem, jeśli domowa chemia jest po prostu skuteczna.
Zastanów się ponadto, czy w ostatnim czasie zdarzyło Ci się unikać sprzątania ze względu na brak chęci. Jeśli tak, pamiętaj, że nie musisz sprzątać wszystkiego. Realizacja jednego, dwóch lub trzech zadań dziennie, wiele zmieni już po pierwszym tygodniu. Ty natomiast nawet nie spostrzeżesz, że sprzątanie już za Tobą. Powodzenia!