Przejdź do sklepu brw.pl

5 złotych rad: jak usunąć nieprzyjemny zapach z mieszkania?

Czytaj
31.08.2022

5 złotych rad: jak usunąć nieprzyjemny zapach z mieszkania?

W Twoim domu pojawił się nieprzyjemny zapach i nie wiesz, jak temu zaradzić? Pomożemy Ci! Poznaj 5 sprawdzonych sposobów na odświeżenie mieszkania!

Kolekcja Horton w salonie

Nieprzyjemny zapach w mieszkaniu – skąd się bierze?

W nowych mieszkaniach nieprzyjemne zapachy nie są zmorą spędzającą sen z powiek. Gorzej sytuacja wygląda w lokum z dłuższy stażem, zwłaszcza w starych kamienicach czy blokach z wielkiej płyty budowanych jeszcze za czasów PRL. Niestety już po kilku miesiącach do zaniedbanego domu wkradnie się brzydki zapach.

Jego źródłem może być obecność zwierząt – szczególnie ciężko pozbyć się fetoru kociego moczu. Często problemem jest przykry zapach dymu tytoniowego, który ma irytującą tendencję do wnikania w ubrania, tapicerki, zasłony itp. Inną przyczyną swędu bywa pleśń. Pleśń pojawia się np. w zawilgoconej, źle wentylowanej łazience i powoduje zapach stęchlizny. Odór powstaje też w wyniku gotowania, kiedy mieszkańcy rzadko wietrzą kuchnię i resztę pomieszczeń, a woń gotujących się potraw (nawet miłe zapachy kuchenne!), zamiast wydostawać się przez okna, wnika w meble i tkaniny.

Co zrobić, aby Twój dom miał przyjemny zapach? Oto pięć pomysłów na pozbycie się fetoru z mieszkania!

5 złotych rad: Jak usunąć nieprzyjemny zapach z mieszkania?

Wbrew pozorom pięknie pachnące wnętrze nawet w starym budownictwie jest jak najbardziej osiągalne. Podpowiadamy, jak sprawić, żeby w Twoim domu zagościł świeży zapach!

1. Wietrz mieszkanie

Najbardziej oczywistą – choć nie dla każdego – metodą na zwalczenie nieprzyjemnego zapachu jest regularne wietrzenie mieszkania. Nawet zimą! Boisz się, że się przeziębisz, jeśli otworzysz okno, za którym hula wiatr albo pada śnieg? Wystarczy, że wyjdziesz z pomieszczenia na czas jego wietrzenia.

Wpuszczenie świeżego powietrza nie tylko pomoże wyeliminować brzydkie zapachy (w tym dym papierosowy), lecz także pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie!

2. Systematycznie sprzątaj, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu

Nie zapominaj o sprzątaniu mieszkania. Zalegający kurz to nic dobrego. Podłogi, zlewy, blaty i stoły myj specjalnymi środkami do czyszczenia. Warto wiedzieć, że nie zawsze możesz użyć tego samego detergentu i do drewna, i do płytek. Drewniane powierzchnie wymagają łagodniejszych środków. Troszczysz się o środowisko i nie przepadasz za „chemią”? Spokojnie, istnieją domowe sposoby na usuwanie brudu – mieszanina wody i octu z dodatkiem soku z cytryny potrafi zdziałać cuda!

Ciekawostka: nie wszyscy wiedzą, że rozgrzane żarówki, na których znajduje się kurz i tłuszcz, są przyczyną brzydkiego zapachu. Dlatego raz na jakiś czas przetrzyj je ściereczką zamoczoną w wodzie.

Dywany oraz tapicerki sof, foteli i puf też należy czyścić. Odkurzając dywan lub wykładzinę, umieść w odkurzaczu specjalną pastylkę zapachową. Jak to zrobić? Po prostu włącz odkurzacz i pozwól, aby wciągnął pastylkę do środka.

Pastylki do odkurzacza

PASTYLKI DO ODKURZACZA

Z kolei w artykule „5 domowych sposobów na to, jak wyczyścić kanapę” znajdziesz wiele przydatnych wskazówek związanych z czyszczeniem tapicerki.

3. Pilnuj, aby w łazience nie zalęgła się pleśń

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, pleśń i grzyb są źródłem przykrego zapachu stęchlizny. Najczęściej pojawiają się w łazience ze względu na większą wilgotność powietrza. Żeby temu zapobiec, zadbaj o dobrą wentylację.

Po kąpieli uchyl drzwi od łazienki, żeby para wydostała się z pomieszczenia. Co kilka dni wymieniaj ręczniki, myj wannę, umywalkę i toaletę, przecieraj płytki. Możesz także kupić specjalny wentylator łazienkowy. Tym sposobem nie będziesz musiał zastanawiać się, jak usunąć nieprzyjemną woń, ponieważ nie dopuścisz do tego, by wkradła się do wnętrza.

4. Jak pokonać nieprzyjemne zapachy? Odmaluj ściany!

Zdarza się, że źródłem przykrych zapachów jest stara farba pokrywająca ściany. Dzieje się tak w mieszkaniach, które są bardzo rzadko wietrzone. W takiej sytuacji jedynym sensownym rozwiązaniem jest odmalowanie ścian. Nie musisz zatrudniać ekipy malarzy. Poradzisz sobie z tym sam, ewentualnie poproś o pomoc rodzinę lub przyjaciół. Nie jest to trudne, ale – w zależności od metrażu Twojego lokum – wymaga czasu.

5. Zainwestuj w zapachy do domu

Dobrym pomysłem będą również zapachy do domu. Świeże kwiaty mają krótki żywot, ale warto zaopatrzyć się w świece, suszki czy saszetki zapachowe. Jeśli chodzi o świece zapachowe, mogą to być np. modele pieńkowe albo tzw. tea lights. Najbardziej ekonomicznym wyborem są świece parafinowe. Do wyboru masz też m.in. produkty ze stearyny, wosku pszczelego, sojowego bądź palmowego. Poza rozprowadzaniem przyjemnej woni, dużą zaletą takich świec jest budowanie nastroju podczas romantycznych wieczorów czy spotkań towarzyskich.

Suszki zapachowe potpourri, czyli aromatyczna mieszanka kwiatów i liści, nie tylko roztoczą piękny zapach, lecz także ozdobią mieszkanie. Wsyp je do dekoracyjnej misy i ustaw w widocznym miejscu.

Suszki zapachowe Potpourri

SUSZKI ZAPACHOWE POTPOURRI

W Twojej szafie lekko czuć stęchliznę? Odśwież odzież, której dawno nie nosiłeś, porządnie umyj szafę od środka, a między ubrania włóż saszetki zapachowe. Poszukaj zapachów, które najbardziej lubisz albo poeksperymentuj. Preferujesz korzenny aromat? Zastanów się nad mieszankami z drzewem sandałowym, cynamonem, goździkiem, kardamonem. Wolisz „lżejsze” bukiety zapachowe? Wybierz te kwiatowe. Szukasz czegoś uspokajającego? Lawenda spełni Twoje oczekiwania.

Duży wybór świec, suszek i saszetek zapachowych oferuje sklep internetowy Black Red White. Zapraszamy!

Jak widzisz, usuwanie nieprzyjemnych zapachów nie musi być aż tak problematyczne. Istnieje wiele skutecznych sposobów na poradzenie sobie z przykrą wonią w domu. Skorzystaj z naszych rad i ciesz się świeżym zapachem mieszkania. To ważne na co dzień i od święta, także gdy odwiedzają Cię goście. Aby zadbać o ich komfort i uniknąć niezręcznej sytuacji, warto zadać sobie trochę trudu.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0