7 rozwiązań wnętrzarskich, o których nie śniliśmy jeszcze 20 lat temu
Czytaj7 rozwiązań wnętrzarskich, o których nie śniliśmy jeszcze 20 lat temu
Jeszcze dwadzieścia lat temu udogodnienia takie jak ładowarka indukcyjna czy kontakty wbudowane w blaty były czymś, o czym nawet nie marzyliśmy. Oto krótki przegląd domowych „wynalazków współczesności”, które możesz mieć w swoim mieszkaniu nawet dziś!
Spis treści:
- 1. Ładowarki indukcyjne i kontakty wmontowane w blaty mebli kuchennych
- 2. Różnorodne systemy przechowywania w kuchni
- 3. Bogaty wybór mebli pokojowych
- 4. LED-y oświetlające fronty mebli
- 5. Materace z pokrowcem wykonanym z tkaniny seaquel
- 6. Pakowne pojemniki na pościel w łóżkach z podnośnikami gazowymi
- 7. Narożniki modułowe do samodzielnej konfiguracji
1. Ładowarki indukcyjne i kontakty wmontowane w blaty mebli kuchennych
16 września 1996 roku w Polsce wystartowała pierwsza cyfrowa sieć komórkowa. W tamtym czasie telefony komórkowe należały do dóbr luksusowych, a smartfony były bardzo odległą wizją.
Dziś korzystamy z nich nawet w domu, ponieważ wyparły tradycyjne aparaty telefoniczne. Stąd niezbędna w mieszkaniu jest ładowarka. Najnowszym „odkryciem” jest ładowarka indukcyjna zintegrowana z blatem kuchennym. Umożliwia ona ładowanie telefonu bez kabli i niepotrzebnego krążenia po domu.
Co ciekawe, możesz zamontować ją, zamawiając kuchnię na wymiar. Niewykluczone, że już wkrótce rozwiązanie to stanie się standardem, jeśli chodzi o wyposażenie kuchni.
Warto w tym miejscu wspomnieć również o gniazdach elektrycznych wyposażonych w porty USB. One także montowane są w blatach mebli kuchennych. Wystarczy lekki dotyk, by je schować, gdy przestaną być potrzebne. Jeśli zaliczasz się do grona osób, dla których to kuchnia jest sercem domu, i spędzasz w niej sporo czasu, z pewnością docenisz te nowinki.
2. Różnorodne systemy przechowywania w kuchni
Jeszcze całkiem niedawno wszystkie meble kuchenne wyglądały podobnie. Różniły się kolorem czy wykończeniami, jednak większość szafek miała standardową wielkość. Możliwość dopasowania ich do gabarytów własnej kuchni kończyła się na wyborze zestawu składającego się z mniejszej liczby modułów. Były dosyć pakowne, ale w ich wnętrzu próżno było szukać udogodnień. Na szczęście obecnie produkowane systemy do szafek kuchennych oferują znacznie większe możliwości w tym zakresie.
Do tych bardziej lubianych i chętnie użytkowanych należą piętrowe kosze cargo. Można je zainstalować jeden na drugim w nawet bardzo wąskich szafkach. Te wykonane z metalowej siatki pojemniki pozwalają na stworzenie wygodnej spiżarni. Ażurowa konstrukcja koszy umożliwia łatwy podgląd schowanych w ich wnętrzu artykułów spożywczych.
Równie funkcjonalne są przeznaczone do szafek narożnych systemy Magic Corner. Mogą to być podłużne półki nazywane „nerkami” wysuwane w sposób niezależny od siebie. Mają one opływowy kształt, dzięki czemu świetnie wypełniają tzw. ślepe narożniki, które są tak trudne do zagospodarowania. Można w nich przechowywać garnki, rondle, patelnie, a nawet sprzęt AGD.
Magic Corner to także lekkie, ale wytrzymałe kosze o wymiarach dopasowanych do wnętrza szafki. Koniec z „nurkowaniem” w celu wydobycia pożądanego naczynia.
3. Bogaty wybór mebli pokojowych
Dawniej podczas meblowania mieszkania nie było w czym wybierać. Powszechnie dostępne były komplety z dekorem drewna. Decydować można było co najwyżej o ich odcieniu.
Dzisiaj mamy ogromne możliwości. Możemy decydować nie tylko o liczbie i wielkości poszczególnych modułów, ale również o ich wyglądzie. Do wyboru są różne warianty wybarwienia, wykończenie w połysku lub macie. Fronty szafek mogą być gładkie lub frezowane, wyposażone w uchwyty lub minimalistyczne z systemem „push to open”.
4. LED-y oświetlające fronty mebli
Troska o środowisko naturalne 20 lat temu była rzadko poruszanym zagadnieniem. Dzisiaj przenika każdą sferę naszego życia. Kolejnym przejawem myślenia ekologicznego, a zarazem sposobem na zwiększenie naszego komfortu jest podświetlenie frontów szafek przy użyciu wydajnego, energooszczędnego oświetlenia LED.
W ten sposób rozjaśnione są także wnętrza szaf, szuflad oraz witryn. Taki system ułatwia znalezienie ubrań i przyszykowanie się do wyjścia bez konieczności włączania górnego światła. To nie tylko większy komfort, ale i podwójna oszczędność.
5. Materace z pokrowcem wykonanym z tkaniny seaquel
Jeszcze 20 lat temu możliwość decydowania o takich parametrach materaca jak twardość czy rodzaj wypełnienia była zdecydowanie poza naszym zasięgiem. Obecnie nie jest niczym zaskakującym.
Zdrowy i spokojny sen to ważna rzecz, dlatego producenci materacy prześcigają się w wymyślaniu rozwiązań mogących go zagwarantować. A potrzeby użytkowników są różne, stąd tak wiele opcji do wyboru.
Bardzo ciekawą propozycję stanowi materac z pokrowcem z tkaniny o nazwie seaquel. Powstaje ona w wyniku recyklingu tworzyw sztucznych wyłowionych przez rybaków z Morza Śródziemnego. Decydując się na taki materac, możesz zadbać o swój kręgosłup w czasie snu, a przy okazji wesprzeć walkę z ogromnym zanieczyszczeniem wód.
6. Pakowne pojemniki na pościel w łóżkach z podnośnikami gazowymi
Dawnej spaliśmy na wersalkach i tapczanach, które co prawda posiadały skrzynię na pościel, ale raczej płytką. Sposób otwierania łóżek sprawiał, że ciężko było sięgnąć w głąb pojemnika i zagospodarować go w pełni.
Współcześnie wiele modeli łóżek wyposażonych jest w stelaż, który z jednej strony podczepiony jest do podnośników gazowych. Żeby dostać się do pojemnika na pościel, wystarczy unieść stelaż do góry.
7. Narożniki modułowe do samodzielnej konfiguracji
Narożniki cieszyły się w czasach PRL-u sporą popularnością jako duży, wygodny, rodzinny mebel. Problem w tym, że były one mało ustawne, przez co zajmowały większą część pokoju. Na przełomie wieków nie był to wyjątkowo popularny mebel.
Dzisiaj powróciły one do łask, ale w dużo nowocześniejszym wydaniu. Narożniki modułowe – bo o nic mowa – składają się z wielu elementów. Ty decydujesz, które z nich są Ci potrzebne, a co za tym idzie, jaką wielkość, kształt i funkcjonalność będzie miał Twój mebel.
Niektóre modele pozostawiają możliwość konfigurowania ich na bieżąco. Przed wizytą gości możesz złożyć narożnik modułowy tak, by tworzył wypoczynek w kształcie litery „L” (po rozłożeniu z dużą powierzchnią do spania), a podczas spotkania towarzyskiego „przerobić” go na sofę oraz pufy.
Możliwość personalizacji narożników modułowych sprowadza się także do wyboru kolorystyki poszczególnych segmentów. Pomysłowo, prawda?
Lubisz meble, które można dostosować do własnych potrzeb? Przeczytaj artykuł: „Personalizowany stół – niekoniecznie na zamówienie”.