7 rzeczy, które warto wiedzieć, przygotowując domowe przetwory
Czytaj7 rzeczy, które warto wiedzieć, przygotowując domowe przetwory
Jesień to czas zbiorów. W ogrodach, sadach i na targowiskach pojawiają się smacznie wyglądające warzywa i owoce. Warto nie tylko cieszyć się ich dostępnością i znakomitym smakiem, ale również zachować je na późniejsze, zimowe miesiące. Pomóc w tym mogą Ci własnoręcznie zrobione domowe przetwory na zimę. Ich przygotowanie wcale nie musi być trudne! Wystarczy, że zastosujesz się do naszych prostych porad.
Spis treści:
Dlaczego warto robić przetwory na zimę?
Ktoś powie, że przecież na sklepowych półkach znaleźć możemy obecnie wszystko, czego potrzebujemy – soki, dżemy, konfitury, przeciery warzywne oraz wiele, wiele więcej. Mimo wszystko zachęcamy Cię do spróbowania własnych sił w kuchni i umieszczania w słoikach tego, czym latem i jesienią obdarowuje nas natura. Samodzielne przygotowanie domowych przetworów to nie tylko doskonała zabawa dla całej rodziny – takie produkty są po prostu zdrowsze.
Przygotowując przetwory na zimę we własnym domu dokładnie kontrolujesz ich skład, w tym ilość użytej soli lub cukru. To jednak nie wszystko. Samodzielnie przygotowując zapasy na zimę unikniesz również konserwantów, chemicznych dodatków i barwników, a więc substancji, które mogą podrażniać układ pokarmowy. Nie dziwi więc fakt, że domowe gotowanie staje się coraz popularniejsze. Wykorzystaj to!
Kolejnym argumentem, przemawiającym za tym, by samodzielnie przygotować przetwory na zimę, są pieniądze. Kupowanie wszystkiego w sklepie generuje niemałe koszty, tymczasem koszt zakupu wszystkich produktów, które pozwolą Ci przygotować wielokrotnie więcej przetworów, jest dużo niższy. Do słoików możesz wkładać warzywa i owoce z własnego ogródka i sadu lub kupować te produkty od rolników, co również jest tańszą opcją, aniżeli kupowanie ich w sklepie.
Zastanów się, jakie przetwory chcesz przyrządzić
Zanim zabierzesz się do pracy, warto sporządzić plan na to, jakie przetwory na zimę znajdą się w Twojej spiżarni. Zastanów się, co lubią jeść Twoi domownicy oraz do jakich warzyw i owoców masz dostęp. Ważne, by wybierać te produkty, co do których masz pewność, że pochodzą z ekologicznych upraw, by w słoikach umieścić samo zdrowie. Dzięki temu będą nie tylko zdrowsze, ale również smaczniejsze. Co więcej, ekologiczne warzywa i owoce znacznie lepiej sprawdzają się jako produkty na przetwory na zimę – sporządzone z nich zapasy są zwyczajnie trwalsze i dłużej mogą znajdować się w Twojej spiżarni, podczas gdy Ty nie musisz dodawać do słoików konserwantów i chemicznych substancji przedłużających przydatność do spożycia.
Jeśli nie wiesz, w jakich ilościach przyrządzić poszczególne przetwory, zacznij od 10-15 słoiczków każdego z ich rodzajów. Dzięki temu masz pewność, że zostaną zużyte do wiosny. Za rok z pewnością określisz tę ilość z dużo większą dokładnością.
Zdobądź dobre, sprawdzone przepisy na przetwory
Aby cały proces przebiegł po Twojej myśli, potrzebujesz dobrych przepisów. Tylko sprawdzona receptura pozwoli Ci osiągnąć odpowiedni smak i konsystencję swoich wyrobów. Jeśli przepisy na przetwory są kiepskie, możemy szybko zniechęcić się do robienia zapasów na zimę. Takie przetwory na zimę mogą być niesmaczne lub po prostu się zepsuć.
Poszukiwania zacznij wśród rodziny i znajomych. Bardzo wiele osób posiada bowiem sprawdzone przepisy na domowe przetwory, które sporządzone zostały jeszcze przez ich mamy lub babcie. Takie klasyki są często najlepsze, do słoików nie wkładasz wyłącznie warzyw i owoców, ale w pewien sposób również miłość i doświadczenie poprzednich pokoleń. Jeśli mimo to nie uda Ci się zdobyć ciekawych przepisów na przetwory – nie bój się skorzystać z Internetu, choć zadbaj o to, by stawiać na takie przepisy na przetwory, które wskazują jedynie na użycie naturalnych składników. Pamiętaj, że powinno być pysznie i zdrowo. Nie potrzebujesz więc chemicznych dodatków, które wzmocnią smak czy kolor lub nadadzą dżemom odpowiednią konsystencję. Przetwory z owoców i warzyw, które nie są u nas dostępne i pochodzą z importu, to również nie do końca dobry pomysł. Korzystaj z dobrodziejstwa swojego regionu i wykorzystuj przepisy na te składniki, z których stworzysz pyszne, a przede wszystkim zdrowe przetwory. Niektóre z nich musisz zrobić wcześniej, niż jesienią. Jeśli np. w czerwcu jest sezon na truskawki, nie odkładaj na później robienia z nich przetworów.
Jeśli już od kilku lat robisz przetwory na zimę, nie bój się jednak eksperymentować np. z przyprawami. Dodanie goździków do powideł śliwkowych czy odrobiny cynamonu do kompotu z jabłek to proste sposoby na to, by całkowicie odmienić smak znanych ci przetworów i pozytywnie zaskoczyć rodzinę, a z czasem wypracować swoje własne, unikalne weki.
Przygotuj kuchnię do pracy
Domowe przygotowanie przetworów łączy się z niemałym rozgardiaszem. Owoce i warzywa trzeba przecież umyć, pokroić, ugotować lub przyprawić, a do tego zapasteryzować. Odpowiednie przygotowanie kuchni powinno więc być dla Ciebie podstawą. Dzięki temu wszystkie niezbędne etapy prac przebiegać będą znacznie sprawniej.
Przede wszystkim zadbaj o dostateczną ilość miejsca do pracy. Przydadzą się szerokie blaty lub kuchenne wyspy, takie jak te, które znajdziesz w ofercie Family Line i Senso Kitchens. Meble kuchenne powinny mieć również praktyczne szuflady i schowki, dzięki którym wszystko to, czego potrzebujesz, będzie w zasięgu ręki, a sprzątanie po gotowaniu stanie się łatwiejsze. Na szczęście, nowoczesne meble modułowe, które znajdziesz między innymi w ofercie naszego sklepu, są wyposażone w takie właśnie udogodnienia dla pasjonatów gotowania.
Oprócz wspomnianych szuflad wewnętrznych, warto wspomnieć chociażby o mobilnych, narożnych szafkach czy praktycznych i pojemnych koszach cargo.
O czym jeszcze warto pamiętać? Zadbaj również o to, by na bieżąco dbać o czystość naczyń i garnków. Wrzucając do zmywarki to, czego już nie potrzebujesz, nie tylko oszczędzasz czas, ale również zwiększasz ilość miejsca do pracy, dzięki czemu gotowanie może być znacznie przyjemniejsze.
Gadżety, bez których nie warto zaczynać pracy
Przygotowywanie domowych przetworów będzie znacznie łatwiejsze, jeśli wyposażysz swoją kuchnię w odpowiednie gadżety i akcesoria, które usprawnią Twoją pracę.
Przede wszystkim potrzebujesz dobrej obieraczki do owoców i warzyw. Upewnij się, że jest ostra i ma ergonomiczny kształt. Przy obieraniu sporej ilości produktów ma to naprawdę duże znaczenie. Poza tym pamiętaj, że smażone owoce (np. śliwki na powidła) lub warzywa (pomidory do przyrządzenia własnego koncentratu) powinieneś mieszać drewnianą łyżką, która nie wpływa na smak przygotowanych przetworów. Chroń się również przed wysokimi temperaturami. Pozwolą ci na to odpowiednio dobrane rękawice kuchenne. Jeśli lubisz mieć swobodę ruchu, wybierz wersję z podkładką. Pozwoli Ci to „uwolnić” jedną dłoń i działać sprawniej.
Jak wybrać odpowiednie słoiki?
Przygotowane przetwory musisz umieścić w odpowiednich słoikach. Musisz przy tym pamiętać, że od ich szczelności zależy trwałość Twoich zimowych zapasów, dlatego lepiej nie polegać na słoikach po gotowych daniach, które dawno nie mają już swojej fabrycznej zakrętki. Trudno bowiem dopasować taką, która miałaby odpowiedni gwint. Znacznie lepiej sprawdzą się zamykane słoiki z uszczelkami, które doskonale chronią potrawy i zamykają się szybko i szczelnie. W naszej ofercie znajdziesz je w wielu różnych wymiarach.
Co ważne, przetwory zamknięte w takich słoiczkach kuszą również swoim wyglądem. Ich tradycyjne wzornictwo, w połączeniu z dekoracjami takimi jak nalepki czy lniane ściereczki mocowane na górze słoika sprawiają, że doskonale nadają się np. na prezent dla bliskiej osoby. Warto więc zadbać o aspekt wizualny swoich przetworów.
W BRW znajdziesz szeroką ofertę słoików do wekowania – od słoików z przykrywką, przez słoiki zakręcane oraz butelki – wszystkie w różnych pojemnościach i nadających się do różnego rodzaju przetworów.
Co z utrwaleniem przetworów?
Samo przygotowanie wyrobów i zamknięcie ich w słoikach to za mało, by móc cieszyć się ich smakiem przez całą zimę. Konieczne jest jeszcze pasteryzowanie, czyli szczelne zamykanie słoików pod wpływem gorącej temperatury. Jak to zrobić?
Potrzebujesz dość dużego garnka z pokrywką, który napełniasz wodą do ok ¼ wysokości. Następnie umieszczasz w nim słoiki i gotujesz wodę około 20-25 minut. Po upływie tego czasu słoiki z przetworami powinny być szczelnie zamknięte i bezpieczne. Pamiętaj, żeby nie ustawiać słoików zbyt blisko siebie. Jeśli chcesz uniknąć ryzyka stłuczenia się któregokolwiek z nich, na dno garnka połóż małą, lnianą ściereczkę, która złagodzi wstrząsy wywołane ruchem wrzącej wody.
Pasteryzowanie przetworów w GARNKU Z WODĄ da Ci pewność, że słoiki dobrze się zawekowały.
Samodzielne przygotowanie własnych, domowych przetworów jest naprawdę proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Spraw więc niespodziankę bliskim Ci osobom i zapełnij domową spiżarnię smakołykami, które pokochają. Wczesna jesień to najodpowiedniejszy czas na to!
Zrób to sam! Poznaj nasze przepisy na jesienne przetwory.