Przejdź do sklepu brw.pl

7 sprawdzonych sposobów na pozbycie się sierści psa z mieszkania

Czytaj
10.09.2021

7 sprawdzonych sposobów na pozbycie się sierści psa z mieszkania

Większość właścicieli psów musi mierzyć się z problemem, jakim jest wszechobecna w domu sierść. Niektóre zwierzaki potrafią zostawiać jej bardzo wiele, co zmusza ich posiadaczy do regularnego sprzątania. O ile usunięcie włosia z powierzchni stolików, szafek czy gładkich podłóg nie sprawia większych kłopotów, o tyle sprzątanie ich z dywanów, odzieży i tapicerek mebli może okazać się zadaniem dość karkołomnym. Poznaj więc 7 sprawdzonych sposobów na pozbycie się psiej sierści z mieszkania!

sierść psa

1. Zadbanie o zdrowie pupila

Zacznijmy od profilaktyki, bo im mniej sierści zostawia Twój pies, tym rzadziej musisz ją sprzątać. Kluczowe w tym przypadku okaże się zadbanie o dobry stan skóry pupila. Jeśli gubi on bardzo dużo włosów, warto skonsultować ten problem z weterynarzem. Lekarz zleci dodatkowe badania – na przykład krwi z biochemią czy hormonów tarczycy. Przyczyną nadmiernego wypadania sierści mogą się bowiem okazać niedobory lub zaburzenia w układzie hormonalnym.

Na poprawę zdrowia skóry psa oraz wzmocnienie jego sierści może wpłynąć zmiana karmy na specjalną – dermatologiczną. Poza tym warto stosować różne suplementy, których główny składnik stanowią oleje wspierające warstwę lipidową naskórka. Pupil skorzysta również na witaminie A, D oraz biotynie. Sięgnij także po szampony ograniczające wypadanie sierści.

2. Regularna pielęgnacja psa

Utrata sierści przez psa jest całkowicie naturalnym procesem, zwłaszcza że przynajmniej dwa razy do roku musi on zmienić okrywę włosową, aby dostosować się do aktualnych warunków atmosferycznych. Jedyne, co możesz zrobić w tej sytuacji, to regularnie czesać pupila. Lepiej, żeby jego sierść została na szczotce niż na Twojej ulubionej kanapie, prawda?

W okresach linienia warto czesać psa codziennie, pozbywając się w ten sposób martwych i słabych włosów. Dzięki temu nie będą się one osadzać na meblach i ubraniach. Przez pozostałą część roku należy szczotkować zwierzę przynajmniej raz w tygodniu przez ok. 30 minut. Jeśli Twój pupil jest bardzo wymagający w kwestii czesania, możesz sięgnąć po furminator, czyli specjalną szczotkę zbierającą więcej sierści, w tym puchate włosy.

3. Usuwanie sierści z ubrań

Szczególnie problematyczne okaże się usunięcie sierści psa z ubrań. Możesz je prać, wykorzystując program intensywnego płukania, lub oddawać je do pralni. Są to jednak rozwiązania dość bezkompromisowe. Pojedyncze elementy garderoby da się wyczyścić znacznie szybciej i wcale nie mniej skutecznie. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku choćby zwykła rolka do ubrań. Większość włosów przyklei się do niej już przy pierwszym pociągnięciu. Kiedy lep zapełni się sierścią, wystarczy oderwać zużytą warstwę, odsłaniając kolejną – czystą.

Doraźnym sposobem usuwania sierści z odzieży jest też wykorzystanie gumowych rękawic i wody. Dłońmi w zwilżonych rękawiczkach przesuwaj po powierzchni ubrań, ściągając z nich włosy. W dowolnym momencie możesz przepłukać rękawice i powtórzyć czynność. Jeśli uzbiera Ci się więcej odzieży wymagającej czyszczenia i zdecydujesz się wrzucić ją do pralki, skorzystaj natomiast z płynu antyelektrostatycznego, ułatwiającego wypłukiwanie sierści, lub ze specjalnych kulek do prania, pokrytych rzepem.

4. Oczyszczanie mebli z sierści psa

Gumowa rękawica przyda Ci się także podczas usuwania sierści z kanapy, foteli i innych tapicerowanych mebli. Zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie możliwość wielokrotnego użytku, a także mobilność. Za pomocą rękawiczki czy rolki do odzieży dosięgniesz bowiem w każdy zakamarek bez konieczności obsługiwania jakiegokolwiek ciężkiego urządzenia.

Jeśli wolisz jednak mniej manualną pracę, możesz oczywiście sięgnąć po odkurzacz. Ze względu na wygodę warto skorzystać z małego odkurzacza bezprzewodowego, lecz lepszą siłę ssącą zapewni Ci standardowy model, dodatkowo wyposażony w tak zwaną turboszczotkę. To specjalna końcówka, która zbiera nawet najmocniej trzymającą się tapicerki sierść. Świetnie nadaje się więc do mebli, a jej jedynym minusem wydaje się generowany hałas.

Przeczytaj również nasz poradnik: Śpisz z psem w łóżku lub na sofie? Zainwestuj w odpowiednie meble wypoczynkowe!

  1. Sprzątanie sierści z dywanów i wykładzin

Aby usunąć sierść z dywanu czy wykładziny, przydadzą Ci się wymienione już wyżej sposoby – odkurzacz z turboszczotką czy gumowe rękawice. Do dyspozycji masz jednak jeszcze kilka innych, równie skutecznych, metod.

Po pierwsze możesz wyręczyć się robotem sprzątającym, zaprojektowanym specjalnie pod kątem zbierania sierści psa. Nie musisz wówczas zajmować się porządkami osobiście, a odkurzacz świetnie radzi sobie nawet w trudno dostępnych miejscach – również pod meblami. Po drugie możesz skorzystać ze szczotki ryżowej. Wystarczy ją zwilżyć i za pomocą mocnych, zdecydowanych ruchów czyścić nią dywan lub wykładzinę. Podobny sposób polega na zastosowaniu gumowej miotły lub ściągaczki do wody, które doskonale sprawdzają się na dużych, płaskich powierzchniach.

  1. Ochrona powierzchni

Sierść psa przyciągana jest zazwyczaj przez różne naelektryzowane powierzchnie w mieszkaniu. Możesz więc biegać po domu, usilnie starając się nadążyć z przecieraniem półek i blatów, albo zdecydować się na profilaktykę. Ciekawym rozwiązaniem okaże się choćby zastosowanie płynów antystatycznych, które ograniczają elektryzowanie się rozmaitych mebli i przyleganie do nich włosia.

  1. Wybór odpowiednich tkanin

Profilaktykę możesz zastosować też w kwestii mebli tapicerowanych, które ze względu na swoją strukturę zbierają sierść psa w sporych ilościach. Jeśli chcesz ułatwić sobie jej sprzątanie, postaw na materiały pet friendly. Nie przyciągają one włosia tak bardzo jak standardowe tkaniny, a jego usuwanie przebiega znacznie szybciej i prościej.

>> Poznaj tkaniny łatwoczyszczące!

W asortymencie Black Red White znajdziesz różne meble pokryte tkaninami pet friendly, które pozwolą Ci szybko usunąć sierść psa z tapicerki. Nasze artykuły i porady pomogą Ci zapobiegać zanieczyszczaniu mieszkania psim włosiem, a jeśli sytuacja zmusi Cię do sprzątania – wiesz już przynajmniej, jakie sposoby wykorzystać!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0