Przejdź do sklepu brw.pl

9 sposobów od Black Red White na maskowanie rur pionowych na ścianie

Czytaj
13.09.2024

9 sposobów od Black Red White na maskowanie rur pionowych na ścianie

Planujesz aranżację pokoju, w którym przebiegają rury grzewcze? Jeśli eksponowanie ich nie wchodzi w grę, spróbuj je zasłonić. Przedstawimy Ci proste sposoby na zamaskowanie rur, dzięki którym rozwiążesz problem nieestetycznej instalacji. 

Maskowanie rur pionowych: czy to konieczne?

Rury biegnące wzdłuż ścian czy pod sufitem to charakterystyczny element mieszkań w starym budownictwie. Dawniej instalacje grzewcze czy wodociągowe nie były ukrywane pod tynkiem, gdyż standardy budowlane nie dopuszczały takiego rozwiązania. Poprowadzenie rur na zewnątrz ścian niewątpliwie miało swoje plusy: było szybsze i tańsze, a także umożliwiało łatwy dostęp do instalacji w razie awarii. Rury pozostawione na widoku, choć z pewnością funkcjonalne, są jednak wątpliwą ozdobą wnętrza.

Na zabudowę rur centralnego ogrzewania decydujemy się zazwyczaj ze względów estetycznych. Nic dziwnego – odsłonięte instalacje mogą szpecić wnętrze i odciągać uwagę od jego walorów. Jeśli więc zależy Ci na spójnej, eleganckiej aranżacji, ukrycie ich, w większości przypadków, będzie dobrym pomysłem.

Istnieją sytuacje, w których korzystniejsze dla wystroju okaże się wyeksponowanie rur. Mowa oczywiście o nowoczesnych loftach, gdzie widoczne instalacje są jak najbardziej pożądane – zauważa ekspert Black Red White

O TYM PAMIĘTAJ! Zasłanianie rur gazowych w mieszkaniach musi być zgodne z przepisami bezpieczeństwa, które określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Przepisy te wyraźnie zaznaczają, że rury gazowe muszą być łatwo dostępne – przewody instalacji gazowej nie mogą być całkowicie zabudowane w sposób utrudniający ich konserwację i inspekcję. Ważne jest, aby umożliwić szybki dostęp do rur na wypadek awarii lub przecieku, zabudowa musi być więc łatwa w demontażu. Jeśli chcesz zasłonić rury gazowe, musisz pamiętać również o odpowiednim systemie wentylacji. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są rozetki wentylacyjne zamontowane w obudowie, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza wokół rur.

Jak zamaskować rury bez konieczności przeprowadzania remontu?

Chcesz zamaskować rury od centralnego ogrzewania, ale nie uśmiecha Ci się przeprowadzanie remontu? Bez obaw! Istnieje wiele metod, dzięki którym niepożądane elementy ukryjesz szybko, łatwo i bez angażowania specjalistów.

Wysoka szafa

Jednym z najprostszych sposobów na zakrycie instalacji grzewczej jest postawienie przy ścianie wysokiej szafy. Mebel, który zasłoni pionowe rury, jednocześnie zapewni Ci dodatkowe miejsce do przechowywania. Rozwiązanie sprawdzi się idealnie w sypialniach, przedpokojach czy salonach, gdzie rury biegną wzdłuż ścian. Wysoka szafa w rogu pokoju skutecznie zamaskuje rury, a jeśli dopasujesz ją do pozostałych mebli, wkomponuje się w aranżację, pełniąc funkcję praktyczną i estetyczną.

 

Regał narożny

Regał, narożny lub klasyczny, to kolejne funkcjonalne rozwiązanie, które nie tylko zakryje rury, ale również zwiększy przestrzeń do przechowywania w pokoju. Ustaw go w kącie, gdzie biegną rury, a na półkach poukładaj książki, rośliny, dekoracje czy pamiątki. Regały narożne doskonale sprawdzają się w małych pomieszczeniach, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest cenny. To prosty, ale i efektywny sposób na ukrycie instalacji bez ponoszenia dużych kosztów.

 Witryna

Jeśli szukasz gustownego sposobu na zamaskowanie rur pionowych, wąska witryna może okazać się strzałem w dziesiątkę. Witryna z przeszkleniem znakomicie prezentuje się w salonach i jadalniach, gdzie może posłużyć jako miejsce ekspozycji dekoracyjnych przedmiotów, zastawy stołowej lub książek. Stylowy mebel wprowadza do pomieszczenia nutę elegancji, a jednocześnie maskuje szpecące elementy instalacji.

Zasłona lub długa firanka

Zależy Ci na przesłonięciu rur w sąsiedztwie okien? Sięgnij po długą zasłonę lub firankę – tekstylia okienne pozwolą Ci ukryć rury od kaloryfera oraz rury biegnące wzdłuż ścian. Aby zasłona mogła skutecznie przykryć całą instalację, karnisz powinien znajdować się tuż pod sufitem i jednocześnie jak najbliżej ściany. Jeśli chodzi o zasłony, wybieraj gęsto tkane, kryjące materiały, które zapewnią doskonały kamuflaż. Jest to szybkie i niedrogie rozwiązanie zapewniające atrakcyjny efekt.

Narożnik i półki z kwiatami

Jak jeszcze ukryć rury w mieszkaniu? Wykorzystaj elementy wchodzące w skład strefy wypoczynkowej, którą nierzadko urządza się w rogu pokoju. Jeśli szpecące rury znajdują się w salonie, pokuś się o zakup narożnika w literę L lub U. Obszerna kanapa częściowo zakryje i odwróci uwagę od elementów instalacji. Aby aranżacja była kompletna, zamontuj na ścianach półki, na których ustawisz doniczki z roślinami. Dobrym pomysłem będą półki narożne z wycięciem na rury, lub montowane po obu ich stronach. Postaw na rośliny takie jak paprocie, palmy, bluszcze czy skrzydłokwiaty. Pamiętaj, że im bujniejsza zieleń, tym lepszy efekt.

Czytaj także: „Kwiaty w salonie – inspiracje z Black Red White”.

Inwazyjne sposoby maskowania rur na ścianie

Nie boisz się wyzwań związanych z remontem? Jeśli planujesz większe zmiany w mieszkaniu, wypróbuj zaawansowane sposoby na maskowanie rur. Miej jednak na uwadze, że będą one wymagać nie tylko większego zaangażowania, ale i odpowiednich narzędzi.

Zabudowa z płyt kartonowo-gipsowych

Jedną z najbardziej inwazyjnych i jednocześnie najbardziej efektywnych metod ukrywania rur instalacyjnych jest zabudowa z płyt kartonowo-gipsowych. Do budowy takiej ścianki potrzebować będziesz profili, na których opierać się będzie cały stelaż. Wzniesioną zabudowę trzeba również wykończyć, wypełniając łączenia, szpachlując, gładząc i malując powierzchnie. Wysiłki z pewnością się opłacą, gdyż efektem będzie idealnie gładka ściana. Jedynym minusem tego rozwiązania jest nieznaczne zmniejszenie powierzchni wnętrza.

Za pomocą płyt kartonowo-gipsowych możesz również zamaskować rury na suficie. Montaż sufitu podwieszanego to świetna okazja, by zastosować dekoracyjne oświetlenie punktowe, które podkreśli nowoczesny charakter aranżacji.

Ścianka dekoracyjna z paneli lamelowych

Zamaskować rury centralnego ogrzewania możesz również za pomocą paneli lamelowych. Jak to zrobić? Wystarczy osłonić instalację pojedynczymi lamelkami fornirowanymi, tworząc coś na kształt przepierzenia. Lamele tego rodzaju przytwierdzane są od podłoża do sufitu za pomocą kątowników montażowych. Szerokość planowanej ścianki należy dostosować do wymiarów pomieszczenia. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia rozmieszczenia lameli – im ciaśniej będą stłoczone, tym więcej elementów dekoracyjnych będziesz potrzebować.

Maskownice

Montaż płyt gipsowo-kartonowych przerasta Twoje możliwości? Nie chcesz inwestować w kosztowne lamele? Wybierz gotowe maskownice do rur – są łatwe w montażu, stosunkowo tanie i estetyczne. Możesz użyć ich właściwie w każdym pomieszczeniu, również w narażonych na większą wilgoć kuchni i łazience. Wśród maskownic znajdziesz m.in. dekoracyjne listwy wykonane z płyt g-k, praktyczne osłony z poliwęglanu lub PVC czy profile z płyt kompozytowych. Maskownice bez problemu można dostosować do kolorystyki i stylu wnętrza.

Malowanie rur pod kolor ścian

Jeśli nie chcesz zasłaniać rur elementami maskującymi, możesz spróbować pomalować je na ten sam kolor co ściany. To subtelne rozwiązanie sprawia, że rury integrują się z tłem, dzięki czemu stają się mniej widoczne. Ważne, aby odpowiednio przygotować rury przed malowaniem – należy je dokładnie oczyścić, odtłuścić i nałożyć podkład, aby farba dobrze się trzymała i nie łuszczyła z czasem.

Widoczne rury nie muszą przekreślać szans na modną aranżację – sposobów na ich „schowanie” jest całe mnóstwo! W zależności od stylu wnętrza i indywidualnych preferencji, możesz wybrać szybkie i łatwe do wdrożenia rozwiązania, takie jak zasłony czy regały, lub zdecydować się na bardziej inwazyjne metody, jak zabudowa z płyt kartonowo-gipsowych. Niezależnie od wybranego sposobu, warto pamiętać, że nawet najmniej atrakcyjne elementy instalacji można skutecznie i stylowo ukryć.

Więcej inspiracji znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White. Zapraszamy!