Przejdź do sklepu brw.pl

Lampy retro: oswój stare na nowo

Czytaj
2.05.2020

Lampy retro: oswój stare na nowo

Odpowiednie oświetlenie potrafi odmienić każde wnętrze, nadając mu odpowiedniego charakteru. Niepowtarzalnego stylu pomieszczeniom dodadzą zwłaszcza lampy retro. Wiszące lub stojące, duże lub małe, wpisujące się w ogólny wystrój lub kontrastujące z nowoczesną aranżacją mieszkania. Dowiedz się, jak szeroki jest wachlarz retro-możliwości. Zachęcamy do lektury dzisiejszego wpisu na naszym blogu!

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • jak dobrać lampy vintage do salonu,
  • dlaczego lampy w starym stylu cieszą się rosnącą popularnością,
  • jaką wartość mają stare lampy stołowe.

Lampy stołowe

Lampy vintage w Twoim salonie.

Inspiracji na wprowadzenie oświetlenia retro do domu jest wiele: zaczynając od pełnych przepychu królewskich rezydencji, kończąc na mieszkaniach rodziców czy dziadków. Nawet jeśli nie posiadasz oryginalnych kloszy i abażurów z poprzednich epok, z łatwością znajdziesz nowoczesne lampy retro, inspirowane minionymi stylami, a ponadto udoskonalone o współczesną technologię. Idealnie wpiszą się w wystrój salonu, biura, łazienki czy sypialni, niezależnie od tego, jaki styl panuje w danych pomieszczeniu.

Oświetlenie retro, czyli właściwie co?

Co właściwie kryje się pod pojęciem oświetlenia retro? Przyglądając się pomieszczeniom urządzonym w tym stylu, można zauważyć, że nie ogranicza się on wyłącznie do jednej historycznej epoki. Retro może nawiązywać do epoki wiktoriańskiej, dwudziestolecia międzywojennego, lat 50. i 60. czy nawet 70. XX wieku.

Tak zróżnicowane są również lampy retro. Mogą one przybierać skomplikowane, ozdobne formy charakterystyczne dla XIX wieku lub składać się z prostych figur geometrycznych, które kojarzone są z latami powojennymi. W ich konstrukcji może być wykorzystany metal i drewno, jak miało miejsce w dwudziestoleciu wojennym lub tworzywa sztuczne znane z lat 70.

Co oczywiste – retro mogą być lampy wiszące, stojące lub biurkowe. To od Ciebie i Twojego gustu zależy, na jaki model się zdecydujesz. Przed wyborem warto przemyśleć jednak, jak będzie się on wpisywał w całą aranżację. Jednak jak przy takiej różnorodności rozpoznać, czy lampa wpisuje się w styl retro? Odpowiedzi należy szukać w historycznych wystrojach wnętrz.

Złota era elegancji

Jeśli jesteś zwolennikiem elegancji i klasyki, najlepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie styl retro inspirowany designem z XVIII i XIX wieku oraz lat przedwojennych. Wyróżniają go stonowane kolory, solidne meble z ciemnego drewna i precyzyjne zdobnictwo. Bogate wnętrza urządzane były z przepychem, ale jednocześnie pamiętano o umiarze, unikając kiczu i przesady. Wysokiej jakości materiały dopełniane były dekoracjami ze szlachetnych metali, kryształów i luster.

Typowym elementem będzie w tym przypadku imponujący żyrandol retro z kryształami. Wisząc na środku sufitu, będzie stanowił centralny punkt i wyborną dekorację. Doskonałą alternatywą w małych pomieszczeniach, może być pozłacany plafon, czyli lampa sufitowa retro, nawiązująca do bogatych rezydencji z lat 30. W klimacie będą również lampy retro stojące oraz lampki biurkowe retro z jasnym, geometrycznym abażurem i metalową podstawą. Dodawać będą klasy i powagi.

Inną odsłoną tego okresu jest rozwijający się w tamtym okresie przemysł i związane z nim pomieszczenia fabryk. Lofty i duże przestrzenie można z powodzeniem zaaranżować w stylu retro, nawiązującym do epoki industrialnej. Tutaj sprawdzą się przede wszystkim nieosłonięte żarówki w postaci lamp wiszących retro, lamp stojących czy spotów na szynach. Dobrze wyglądać będą metalowe czy druciane elementy oświetlenie.

Szalone lata drugiej połowy XX wieku

Powojenne dekady wniosły do domów zdecydowanie więcej energetycznych kolorów, dynamicznych wzorów i geometrycznych form. Niezależnie od tego, czy fascynują Cię bardziej lata 50. czy 80. ani czy sięgniesz po modę z Zachodu czy z PRL-u, zauważysz wspólną tendencję – oświetlenie zwraca na siebie uwagę i jest wyraziste.

Już od lat 50. zaczęto zwracać się w kierunku nowoczesnych, geometrycznych form i funkcjonalności. Fascynacja technologią i fantazjowanie o przyszłości wzrosły jeszcze bardziej, gdy człowiek wylądował na księżycu. W tej nowej, postępowej epoce zaczął liczyć się design i wzornictwo. Przykładano wiele uwagi do kształtu, kolorystyki oraz dopasowania do siebie wszystkich elementów. Oprócz drewna i metalu zaczęto częściej wykorzystywać tworzywa sztuczne, przede wszystkim plastik. Mieszkania stały się niezwykle barwne i stylowe.

Lampy retro nawiązujące do tamtych lat powinny przede wszystkim mieć geometryczne kształty. Najczęściej spotykaną formą kloszy były zaokrąglone kopuły. Pasować będzie również oświetlenie prostokątne, na przykład w postaci plafonu czy kinkietu. Charakterystycznym rodzajem lampy wiszącej retro były klosze zawieszone na skręconej sprężynie. Doskonale nadają się one zarówno do kuchni, jak i salonu.

Oprócz geometrycznej formy, szczególnie istotna jest kolorystyka. Zależy to głównie od tego, czy pozostałe elementy wystroju są stonowane czy barwne. Przy bogatej gamie kolorów warto postawić na jednobarwne klosze, np. białe lub czarne. Z kolei w bardziej minimalistycznej wersji wystroju można ożywić je intensywną czerwienią, pomarańczą czy zielenią – typowymi kolorami dla tej epoki. Żarówki w lampach sufitowych, stojących czy lampkach biurkowych retro powinny mieć ciepłą barwę, co zapewni przytulną atmosferę, ważną dla tamtej epoki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, na temat urządzania nowoczesnego mieszkania w stylu retro, warto sięgnąć po artykuł „5 pomysłów na salon w stylu modern retro. Jak łączyć stare z nowym?”.

Lampy retro w nowoczesnym wnętrzu

Oświetlenie retro sprawdzi się nie tylko w mieszkaniu stylizowanym na minione epoki. Będzie ono doskonale wpisywało się w wiele innych, współczesnych aranżacji. Obecnie wiele projektów opiera się na kilku różnych koncepcjach i rozwiązaniach, które tylko pozornie do siebie nie pasują.

Kryształowy żyrandol retro będzie stanowił idealny dodatek do sypialni glamour. Barwne geometryczne lampy wiszące i stojące pasują zarówno do minimalistycznego, jak i romantycznego salonu. Nieosłonięte żarówki vintage z metalowymi elementami sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w stylu boho, modernistycznych czy loftowym.

Niekoniecznie trzeba trzymać się jednej konwencji. Przy odrobinie wysiłku można połączyć ze sobą kilka różnych światów, by uzyskać coś świeżego i oryginalnego. Takie kontrastujące połączenia widać w stylu boho. Na przykład, elegancka lampa stojąca retro z jasnym abażurem, minimalistyczne meble, ciemna tapeta na ścianach i abstrakcyjne plakaty pop art mogą okazać się zaskakująco udanym połączeniem. Wystarczy pobudzić w sobie pokłady kreatywności.

Zewnętrzne światło

Mieszkanie nie kończy się na czterech ścianach. Urządzając wnętrza, często zapomina się o balkonie, tarasie czy ogrodzie, a przecież one także są ważną częścią domu. Podobnie jak w pokojach, potrzebne jest tam światło. W tym przypadku również sprawdzi się oświetlenie retro.

Niemal bajkowym pomysłem będzie zamontowanie lamp przypominających XIX-wieczne latarnie uliczne. Mogą występować one w postaci kinkietów lub lamp stojących. Retro mogą być również lampy solarne o podobnym kształcie, które będą oświetlać nam drogę dzięki wbudowanym miniaturowym ogniwom fotowoltanicznym.

Dobrym pomysłem będą też lampy ogrodowe retro w nieco bardziej współczesnym wydaniu. Prostokątny kinkiet, okrągły plafon albo kolorowa girlanda zewnętrzna będą przywoływać na myśl barwną drugą połowę XX-go wieku.

Bogaty wybór lamp retro dostarcza sporo inspiracji i pozwala na wiele różnych kombinacji. Chociaż czasy się zmieniają, a mody przychodzą i odchodzą, od czasu do czasu warto spojrzeć wstecz i poszukać kreatywnego sposobu na wskrzeszenie starych, sprawdzonych pomysłów.

Lampa vintage dopasowana do Twojego wnętrza

Lampy vintage to nie tylko źródło światła, ale również odpowiedni wybór do każdego pomieszczenia z drewnianym stołem. Lampy vintage – dużą popularnością cieszą się zwłaszcza w kuchni, jadalni lub salonie. Rozświetlą każde pomieszczenie i nadadzą mu stylowego, nieco starodawnego klimatu. Lampy w stylu vintage wyróżniają się wyglądem – materiały stosowane do ich produkcji (szkło, drewno, metal itp.) budują w pomieszczeniu specyficzny nastrój minionej epoki. Lampa wisząca w stylu vintage może posiadać kinkiety lub plafony. Te pierwsze warto zastosować w sypialni, te drugie – w jadalni.

Lampy wiszące w stylu vintage mogą być ozdobą każdego salonu. Duża liczba źródeł światła pozwoli ugościć rodzinę i znajomych niezależnie od pory dnia, zaś styl vintage nie powinien nikomu przeszkadzać. Nawet gdy jesteś zwolennikiem nowoczesnych i modernistycznych rozwiązań, to zachęcamy do skorzystania z produktów w stylu vintage, które mogą wprowadzić nutę nowości i ciekawości do ogranej przestrzeni. Wykorzystaj plafony, kinkiety lub lampy vintage, które wyglądają fenomenalnie i są produktami bez których nie obejdzie się żaden salon. Pamiętaj, że lampy może postawić na stół lub zamontować na ścianach. Zadbaj o swój oświetleniowy komfort. Lampa vintage sprawi, że pomieszczenie nabierze nowego blasku.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0