Przejdź do sklepu brw.pl

Jak przechowywać odzież zimową?

Czytaj
26.04.2020

Jak przechowywać odzież zimową?

Wiosna to idealny moment na porządki w szafie. W związku z rosnącą temperaturą za oknem puchowe kurtki, czapki i grube swetry na kilka miesięcy muszą iść w odstawkę. Jak przechowywać zimowe ubrania, aby w dobrej kondycji dotrwały do kolejnego sezonu? Przedstawiamy sposoby na przechowywanie ubrań.

Black Red White, kolekcja mebli do sypialni Luca, komoda Luca, 749 zł

 

Punktem wyjścia dla takich garderobianych porządków powinno być przeorganizowanie szafy celem zrobienia w niej miejsca dla grubej, ciężkiej odzieży. Ważne jest nie tylko miejsce, ale i sposób jej magazynowania, tak aby zapewnić zimowym ubraniom optymalne warunki przechowywania. Ciepła odzież to często wełna, puch, futro lub naturalna skóra, a takie materiały zasługują na specjalne traktowanie. Pytanie brzmi: gdzie i jak przechowywać zimowe ubrania, aby były gotowe do użytku, gdy powrócą jesienno-zimowe chłody? Po jakie akcesoria warto sięgnąć, aby ułatwić sobie to zadanie? Mamy dla Ciebie garść praktycznych wskazówek.

 

Punktem wyjścia dla takich garderobianych porządków powinno być przeorganizowanie szafy celem zrobienia w niej miejsca dla grubej, ciężkiej odzieży. Ważne jest nie tylko miejsce, ale i sposób jej magazynowania, tak aby zapewnić zimowym ubraniom optymalne warunki przechowywania. Ciepła odzież to często wełna, puch, futro lub naturalna skóra, a takie materiały zasługują na specjalne traktowanie. Pytanie brzmi: gdzie i jak przechowywać zimowe ubrania, aby były gotowe do użytku, gdy powrócą jesienno-zimowe chłody? Po jakie akcesoria warto sięgnąć, aby ułatwić sobie to zadanie? Mamy dla Ciebie garść praktycznych wskazówek.

 

Przechowywanie ubrań zimowych: grunt to dobra organizacja szafy

Właściwe przechowywania ubrań to niełatwe zadanie, Nasza skłonność do kupowania ubrań bez wyraźnej potrzeby w połączeniu z niechęcią do wyzbywania się ich sprawia, że czasem trudno jest pomieścić je w domu bez utraty swobody poruszania się. Problem ten szczególnie uwidacznia się, gdy po ustąpieniu zimy trzeba przygotować miejsce na letnie ubrania oraz schować wierzchnie okrycia, buty oraz inne zimowe akcesoria, jak czapki czy grube wełniane szale. Są one dosyć rozłożyste, przez co potrzebują większej ilości przestrzeni. Jak można ją pozyskać?

 

1. Pojemne meble

Jeśli dysponujesz większą ilością miejsca lub wolną gotówką rozważ możliwość wymiany mebli. Może kilka mniejszych modułów warto zastąpić jednym bardziej pojemnym? Największe możliwości w zakresie przechowywania ubrań, jak również akcesoriów i obuwia dają funkcjonalne szafy przesuwne. Taki sposób otwierania sprawia, że mimo sporych gabarytów można je wkomponować do niewielkich wnętrz. Zabudowana szafa pozwoli Ci wygodnie przechowywać ubrania oraz uporządkować przestrzeń. Idealnie, gdy dysponujesz wolną wnęką lub większym fragmentem ściany.

Kolekcja Kassel
SZAFA KASSEL z drzwiami przesuwnymi

 

Tradycyjnie otwierane szafy z drzwiami wymagają większego metrażu. Znajdziesz wśród nich spore, bo aż 5-drzwiowe modele, które z łatwością pomieszczą wszystkie zimowe ubrania i dodatki, jak również pościel, bieliznę pościelową, ręczniki. Możesz również w nich przechowywać ubrania dziecięce Jeśli planujesz trzymać w szafie jedynie odzież, model z dwoma powierzchniami do przechowywania – jedną wyposażoną w drążek i wieszaki drewniane, a drugą wypełnioną półkami – dobrze wpisze się w Twoje potrzeby.

Praktycznym rozwiązaniem będzie także głeboka półka na górze szafy, która świetnie sprawdzi się do przechowywania ubrań sezonowych. Zimowe ubrania lub letnie kreacje możesz schować do specjalnego pojemnika na odzież lub spakować w worki próżniowe, dzięki czemu przechowywana odzież będzie zajmować znacznie mniej miejsca.

 

szafa stockholm
Pojemna 5-drzwiowa SZAFA STOCKHOLM

 

2. Odzież pod kontrolą

Chcesz zwolnić trochę przestrzeni w szafie? Zrób gruntowny przegląd swojej garderoby. Z pewnością masz w swojej kolekcji ubrania, które przestały dobrze na Tobie leżeć, wyszły z mody lub wysłużyły już swoje. Jeśli pozbędziesz się ich, zyskasz większe pole manewru w szafie i łatwiejszy dostęp do znajdujących się w niej rzeczy. Sprzedając ubrania w internecie lub oddając je osobom potrzebującym sprawisz, że Twoje rzeczy zyskają nowe życie, a Ty będzie mógł się cieszyć większą i wygodniejszą przestrzenią na przechowywanie ubrań.

 

3. „Strażnicy” porządku

Problem braku miejsca do przechowywania ubrań w szafie często ma związek nie tyle z jej wielkością, ile sposobem organizacji wnętrza. Brak funkcjonalnych rozwiązań na tym polu skutkuje powstaniem chaosu, który może znacząco zmniejszyć pojemność mebla, nawet jeśli jego wnętrze jest duże.

Producenci szaf oferują możliwość dokupienia rozmaitych akcesoriów meblowych, dzięki którym ich zawartość będzie dobrze posegregowana i poukładana. Znajdziesz wśród nich:

· półki,

· kosze na bieliznę,

· kosze na buty,

· wieszaki na spodnie.

Jeśli mądrze wyposażysz swoją szafę, każda sztuka Twojej odzieży będzie miała swoje stałe miejsce, w którym szybko ją namierzysz. Pozwoli Ci to także zachować lepszy wgląd i kontrolę nad ubraniami, którymi dysponujesz, dzięki czemu Twoje stylizacje z pewnością staną się ciekawsze i bardziej różnorodne.

 

 

 

Jeśli chcesz, aby ubrania służyły Ci przez jak najdłuższy czas, dopilnuj, aby w Twoim domu nie zabrakło takich elementów wyposażenia szafy jak:

· wieszaki,

· pokrowce na ubrania,

· worki próżniowe,

· pojemniki i organizery na buty.

Bez odpowiednich akcesoriów nie może być mowy o bezpiecznym i komfortowym przechowywaniu ubrań sezonowych i codziennych— w szafie i nie tylko. Co więcej, są one prawdziwymi mistrzami w oszczędzaniu przestrzeni i wprowadzaniu ładu do garderoby.

Worek próżniowy swobodnie pomieści Twoją puchową kurtkę, czapki i rękawiczki czy odzież narciarską. Nawet jeśli będzie on wypełniony po brzegi miękkimi tekstyliami, po odessaniu powietrza zyska kompaktowe wymiary, które zmieszczą się na standardowej półce. Szczelne zamknięcie worka uchroni schowaną w nim odzież przed zawilgoceniem i zanieczyszczeniem.

Pokrowce na ubrania są niezastąpione przy przechowywaniu wierzchnich okryć. Po zakończeniu sezonu zimowego oddaj ciepłe kurtki i płaszcze do pralni chemicznej, a następnie umieść je osobno w takich właśnie ochraniaczach. Są one wykonywane z materiałów zapewniających odzieży właściwą wentylację przez długie miesiące.

Oprócz wieszaków o uniwersalnym zastosowaniu wyposaż się w modele przeznaczone do zadań specjalnych. Welurowy wieszak wielofunkcyjny pozwoli Ci uładzić różne drobiazgi np. szaliki, chusty, kominy.

Plastikowe pojemniki na buty ochronią Twoje kozaki i trzewiki przed utratą formy. Zanim je w nich umieścisz, porządnie wyczyść i zaimpregnuj każdą parę. Wsuń do nich prawidła lub choćby zmięty papier, aby dodatkowo zabezpieczyć je przed deformacją.

 

 

Jak przechowywać ubrania zimowe poza szafą?

Przy przechowywaniu ubrań (zimowych, jak i letnich) bardzo pomocne są wszelkiego rodzaju kosze, pudła i pojemniki. Możesz schować je do szafy, a w ten sposób usprawnić jej organizację lub pozostawić na wierzchu.

Pojemniki wykonane z przezroczystego tworzywa umożliwią Ci kontrolę ich zawartości bez otwierania wieka, a solidna budowa pozwoli na grupowe składowanie. Możesz je wykorzystać do przechowywania ubrań z wełny, czyli czapek, rękawiczek, szalików, swetrów i różnych narzutek. Kilka takich opakowań pozwoli Ci je pogrupować według kategorii. Przed spakowaniem doprowadź odzież do ładu tj. usuń zmechacenia przy użyciu golarki, powciągaj wystające nitki, a następnie wypierz.

Dla podtrzymania efektu świeżości wraz z ubraniami włóż do środka saszetki zapachowe. Te o zapachu lawendy ochronią je przed molami. Tego typu akcesoria zapachowe możesz nabyć także do butów oraz toreb sportowych.

Obawiasz się, że zamknięcie może sprzyjać gromadzeniu się wilgoci w pojemniku? Postaw na model ozdobiony delikatnymi ażurami lub przełóż ubrania papierem, który ją wchłonie.

Zastanawiasz się jak przechowywać ubrania poza szafą, by nie zawadzały i krępowały Twoich ruchów? Zwróć uwagę na plastikowe pojemniki o niestandardowej budowie. Pojemnik pod łóżko o płaskim kształcie dobrze wypełni pustą przestrzeń pod tym meblem. Wyposażony jest w kółka ułatwiające wydobycie go spod posłania.

Kartonowe pudła są mniej wytrzymałe niż te wyprodukowane z tworzywa, ale w przypadku tekstyliów to akurat żaden problem. Mają za to bardziej dekoracyjny charakter, więc nadają się do wyeksponowania np. na półce nad łóżkiem lub regale. W każdym domu są zakątki, które aż proszą się, aby je zaaranżować w taki sposób.

 

 

Szafa tymczasowa na odzież sezonową

Jak przechowywać ubrania zimowe, gdy meble są pełne, a domowy budżet nie pozwala na zakup dodatkowych modułów? Kreatywnie! Szafę tymczasową przeznaczoną do składowania sezonowej odzieży możesz stworzyć samodzielnie. Tak naprawdę potrzebujesz tylko drążka, na którym zawisną wieszaki z ubraniami w pokrowcach oraz te wyposażone w kieszenie na buty, materiałowe półki i organizery z przegródkami. Taką instalacją możesz wypełnić wolną przestrzeń np. między szafą a ścianą.

Jeśli cenisz gotowe rozwiązania, sięgnij po system garderobiany do samodzielnego montażu. Taka składana szafa tymczasowa wykonana z tkaniny, pod względem funkcjonalnym przypomina modele tradycyjne, ale jest od nich dużo lżejsza i łatwiejsza w transporcie. W każdej chwili można ją zdemontować.

Szukasz prostych, ale skutecznych trików na wprowadzenie ładu i higienicznej czystości do swojej kuchni? Może zainteresować Cię również artykuł: „Wiosenne porządki w kuchni – proste i szybkie sposoby na sprzątanie”.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0