Przejdź do sklepu brw.pl

Zainspiruj się ciemnymi wnętrzami!

Czytaj
19.06.2020

Zainspiruj się ciemnymi wnętrzami!

Głębokie, nasycone kolory coraz śmielej wkraczają do mieszkań. Czerń, bordo a może granat i butelkowa zieleń we wnętrzach? Od dawna nosisz się z zamiarem przemycenia ich do swojego lokum? Teraz możesz sobie na to pozwolić! Jeśli nie masz pomysłu na takie ciemne wnętrze, inspiracji i wielu praktycznych wskazówek dostarczy Ci nasz poradnik.

Zainspiruj się ciemnymi wnętrzami!

 

Po skandynawskich aranżacjach z dominantą subtelnych bieli i szarości, przyszedł czas zdecydowane kolory. Urządzone z nimi wnętrza są wytworne i mają w sobie tę szczyptę tajemnicy, która przydaje im wyjątkowości. Odważ się i wprowadź je do otaczającej Cię przestrzeni!

Zanim wprowadzisz ciemne barwy do wnętrza…

Jest kilka fundamentalnych zasad, o których warto pamiętać, zanim ciemne ściany lub ciemne meble pojawią się w Twoim wnętrzu.

  • Ciemne kolory pochłaniają światło, dlatego bardzo ważne jest, by pamiętać o odpowiednim jego doświetleniu. Lampy, żyrandole i kinkiety są absolutną koniecznością. Warto również wyeksponować okno, by na ciemnych kolorach pojawiło się dzienne światło.
  • Ciemne barwy kochają kontrasty, staraj się to wykorzystać. Jeśli całość pomieszczenia urządzisz w ciemnych barwach: meble z ciemnego drewna, ciemne ściany i dodatki, efekt może być odrobinę przytłaczający. Wybierz zatem ścianę, mebel lub część dodatków, które wprowadzą do wnętrza jasne barwy.
  • Ciemny odcień eksponuje charakter wnętrza, dlatego przemyśl, na jakim efekcie Ci zależy. Ciemna zieleń to mnóstwo elegancji, podobnie jak ciemny granat. Natomiast czerń może się okazać zbyt mroczna, jeśli nie połączysz jej z jasnym kolorem.
  • Wnętrza w ciemnych kolorach mogą się wydać mniejsze, dlatego warto grać kontrastami. Ciemna zieleń i biel, granat i jasny szary – przy tym pamiętaj, że chodzi nie tylko o ściany pomalowane jasną lub ciemną farbą. Kontrastować możesz również z pomocą dodatków, a także… podłogi. To bardzo ważne, bo ten sam kolor zupełnie inaczej może wyglądać na matowej ścianie, niż na błyszczących płytkach.

Granatowe ściany: z czym łączyć, aby efekt był udany?

Znużenie jasnymi barwami sprawiło, że od kilku sezonów poszukujemy dla nich ciekawych alternatyw. Znakomitym wyborem jest głęboki granat. To bardzo szykowny, ale stonowany kolor, który kojarzy się z eleganckim wnętrzem. Nie ma ryzyka, że na dłuższą metę będzie budził rozdrażnienie. Jednocześnie jest on na tyle wyrazisty, że na pewno szybko Ci się nie znudzi.

Kolor granatowy wyróżnia się siłą i dostojeństwem, dlatego dotychczas najchętniej wykorzystywany był podczas aranżowania wnętrz domowych gabinetów. Obawiasz się, że w sypialni lub pokoju dziennym może wyglądać zbyt ponuro? Wszystko jest kwestią zastosowanych połączeń i pomysłu na wykończenie ścian.

Biel łagodzi surowość granatu, ale tego typu zestawienia nieodłącznie kojarzą się ze stylem marynistycznym. Nie w taki efekt celujesz? Ta elegancka barwa korzystnie wypada również w duecie z pudrowym różem lub neutralnym beżem. Tyle że takie mariaże najlepiej sprawdzają się w typowo kobiecych przestrzeniach.

Granat i butelkowa zieleń?

Zastanawiasz się jak przemycić do wnętrza granatowe ściany? Z czym łączyć ten kolor, aby całość była awangardowa, oryginalna, a równocześnie dawała wrażenie ciepła, spokoju i harmonii? Świetne dopełnienie granatu stanowi butelkowa zieleń. To jeden z najmodniejszych obecnie kolorów. Przywodzi on na myśl naturę, przez co stworzone z nim aranżacje są nastawione na komfort i relaks.

Inną równie interesującą propozycją jest antracyt. Dźwięczna i enigmatyczna nazwa dobrze oddaje naturę tej barwy. To odcień ciemniejszy o kilka tonów od szarości, ale dużo lżejszy niż czerń. Z uwagi na to można umieścić go na większych powierzchniach. Dobrze będzie sprawował się także jako dodatek urozmaicający całą kompozycję.

Możesz odwrócić proporcje i ścianę pokryć zielenią, a granat oraz antracyt wpleść do aranżacji przy użyciu mebli tapicerowanych, jak również oświetlenia i dekoracji.

Bez względu na wybraną konfigurację, jedno jest pewne – wszelkie zestawienia z tymi charakternymi kolorami to sprawdzony patent na wnętrze pełne stylu i klasy.

Chcesz wiedzieć, jakie barwy będą cieszyły się w tym roku największym wzięciem? Przeczytaj nasz artykuł: „4 modne kolory 2020 roku”.

Ciemne kolory w sypialni: ściany, a może meble?

Tak śmiała aranżacja sypialni wbrew pozorom wcale nie jest skazana na porażkę. Nawet jeśli wieczorową porą pomieszczenie będzie wydawało się mało widne – żaden problem! To tylko ułatwi Ci wyciszenie i zaśnięcie.

Letnią porą ciemne kolory w sypialni będą dawały wrażenie chłodu. Jeśli jest ona pomieszczeniem dla dwojga, dzięki nim jej męski użytkownik zyska poczucie, że została zaplanowana także z myślą o nim.

Gdy pokój jest przestronny i przepełniony światłem, ciemny kolor może pojawić się na wszystkich ścianach. W przypadku wąskiego wnętrza, pokrycie nim dłuższych ścian może upodobnić go do wąskiego tunelu.

Twoja sypialnia jest raczej niewielka? Lepiej będzie, jeśli granat, zieleń lub antracyt zagości tylko na jednej ze ścian np. tej stykającej się z wezgłowiem łóżka. Będzie stanowiła ona mocny akcent kierujący uwagę na najważniejszy punkt całej aranżacji.

Dobrą przeciwwagą dla kolorowych ścian jest jasna podłoga pokryta dywanem. Może on mieć jednolity kolor i dłuższy włos lub krótkie runo i atrakcyjny geometryczny wzór.

Meble z kolekcji Gent na tle grafitowej ściany
Meble z kolekcji Gent na tle grafitowej ściany

 

Jakie meble zagrają w takim ciemnym wystroju sypialni? Szlachetność nasyconych barw dobrze wydobywają meble eksponujące rysunek słojów drewna. Mogą one również naśladować jego fakturę.

Ich stylistykę dopasuj do własnych potrzeb i upodobań. Kolorystyka? Moduły o jasnym wybarwieniu będą lepiej widoczne na ciemnym planie. Nawet gdy ich bryła będzie prosta i raczej masywna, nie będą wydawały się zbyt ciężkie.

W aranżacjach granat dobrze sprawdza się jako tło. Zieleń z kolei jest niezastąpiona, jeśli chodzi o ich ożywianie. Może ona pojawić się na dekoracyjnych poduszkach, tapicerowanej pufie. Nie zapomnij o żywej roślinności! Sięgnij po lampy wiszące w czarnej metalowej oprawie lub lekkie modele z abażurem wykonanym z drewna.

Antracytowa sypialnia z meblami z kolekcji Kassel i pufą Lafu
Antracytowa sypialnia z meblami z kolekcji Kassel i pufą Lafu

 

Ciemne kolory w sypialni mogą dać przytłaczające wrażenie, gdy umieszczone zostaną w niej meble o zbyt ozdobnej formie. Bezpieczniejsze będą moduły o nowoczesnej linii. W sypialni – zwłaszcza tej dla dwojga – musi się znaleźć kilka mebli, aby jej aranżacja była komfortowa i funkcjonalna. Przestrzeń nie skurczy się tak gwałtownie, gdy będą one miały gładkie fronty pozbawione zdobień. Elementem urozmaicającym ich wygląd może być wstawka o odmiennym wybarwieniu.

Ciemne kolory w salonie – jak je włączyć do wystroju?

Salon z założenia jest jednym z najbardziej przestronnych pomieszczeń w całym domu. Przy większym metrażu można trochę poszaleć. Pamiętaj tylko o zachowaniu równowagi, tonowaniu całości, aby wnętrze nie stało się ciężkie i nudne.

Jeśli ponad wszystko cenisz klasykę, postaw na meble z rzeźbionymi cokołami i gzymsami oraz dekoracyjnymi uchwytami. Zdecydowane zabarwienie ścian w połączeniu z modułami o tak solidnej bryle może wyglądać przesadnie. W takim wypadku ogranicz się do pokrycia nasyconym kolorem tylko jednej ze ścian np. tej za kanapą lub telewizorem. Pozostałe pokryj bielą, kością słoniową lub jasnym beżem.

Klasyczny salon z meblami z kolekcji Kent i ścianą o zdecydowanym kolorze
Klasyczny salon z meblami z kolekcji Kent i ścianą o zdecydowanym kolorze

 

Ciemne kolory w salonie mogą pojawić się na wszystkich ścianach, o ile jest on słoneczny i przestronny. Jasne zabarwienie podłogi i sufitu w takiej konfiguracji to konieczność. Dzięki temu uda Ci się uniknąć efektu ciasnego pudełka.

Jeśli meble do przechowywania mają ciemne, ciepłe wybarwienie – połącz je z meblami wypoczynkowymi zachowanymi w chłodnej tonacji. Grafitowa sofa będzie w takim wnętrzu niczym powiew świeżości, dzięki któremu zyska ono bardziej współczesny charakter.

Granatowy salon: meble z kolekcji Madison i zielony fotel Fogo
Granatowy salon: meble z kolekcji Madison i zielony fotel Fogo

 

Kusi Cię, by ściany w salonie pomalować na kolor granatowy? Połącz je z modernistycznymi fornirowanymi meblami o prostej linii. Jeśli będą one osadzone na wysokich nóżkach, aranżacja zyska pazura, a same meble zyskają trochę lekkości i finezji.

Nie masz pomysłu na granatowe ściany? Z czym łączyć je, aby nie wyglądały posępnie oraz nie zdominowały wystroju? Możesz je rozjaśnić z wykorzystaniem listew przypodłogowych i gzymsów. Tu i ówdzie możesz umieścić obraz w czarnej lub grafitowej ramie nawiązujący do kolorystyki ściany. Ożywczo na takie wnętrze podziałają również meble tapicerowane zachowane w zieleni.

 

 

W pomieszczeniach urządzonych z granatem i butelkową zielenią dobrze odnajdują się dekoracyjne dodatki o czarnym zabarwieniu z matowym lub satynowym wykończeniem.

Chcesz, by salon prezentował się bardziej bogato? Dopilnuj, żeby znalazły się w nim elementy o złotym połysku. Ciemne kolory w salonie i złoto to prawdziwie królewskie połączenie, które podniesie jego wystrój na wyższy poziom.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0