Wybieramy grill węglowy!
CzytajWybieramy grill węglowy!
Lato kojarzy się z czasem spędzanym na świeżym powietrzu – w przydomowym ogrodzie lub na działce. Większość z nas nie wyobraża sobie tej pory roku bez… grilla! Jeśli również przepadasz za przyjęciami w stylu barbecue – dowiedz się, jaki grill węglowy wybrać, by cieszyć się pysznymi specjałami i zaskoczyć gości!
Spis treści:
Grill ogrodowy – zanim wybierzesz
Największą popularnością cieszą się w Polsce grille węglowe, jednak oprócz nich istnieje jeszcze kilka innych rodzajów grilla. Możesz wybrać tak, by dostosować produkt do swoich potrzeb i miejsca, w którym masz możliwość grillować.
- Grille gazowe – ogrzewa żywność za pomocą specjalnych kamieni ceramicznych, które z kolei ogrzewane są płomieniami pochodzącymi z gazu. Grill gazowy jest dobrym wyborem do ogrodów i na tarasy – tam, gdzie można ustawić go pod zadaszeniem. Rzadko można trafić na składany grill gazowy, więc nie nadaje się do transportu (trzeba przy tym pamiętać, że musi mieć dostęp do butli z gazem).
- Grille betonowe – buduje się je w ogrodach. Są wyłącznie stacjonarne i można traktować je jako jeden z elementów aranżacyjnych. Atutem jest ich solidna konstrukcja, a także najczęściej kilka wyżłobień, w których można umieścić praktyczne półki. Grille tego typu to najczęściej również grille węglowe.
- Grille elektryczne – najlepsze do grillowania w domu i innych zamkniętych pomieszczeniach. Wiernie odwzorowują smak potraw przygotowywanych na węglu i kamieniach. Grillowanie z takim grillem możliwe jest wszędzie tam, gdzie jest dostęp do prądu i chwila wolnego czasu.
- Grille węglowe – to najpopularniejszy sprzęt do grillowania, dlatego można go kupić w tak wielu rodzajach. Grill ogrodowy węglowy najczęściej stoi na nóżkach, by łatwiej było przy nim grillować w pozycji stojącej. Alternatywą dla takiego grilla węglowego są grille kuliste, najczęściej małe i łatwe w transporcie.
Zdecyduj zatem, który rodzaj odpowiedni jest dla Ciebie. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak wybrać dobry grill węglowy!
Pora na grilla! Gdzie możesz z niego korzystać?
Sezon grillowy – zależnie od pogody – rozpoczyna się w Polsce zazwyczaj od majówki i trwa przez całe lato – aż do późnej jesieni. Jeśli więc zastanawiasz się nad zakupem grilla i nad tym, jaki grill węglowy wybrać – początek lata jest świetnym momentem na poczynienie tego rodzaju zakupu.
Wbrew pozorom, aby urządzać przyjęcia przy grillu, nie potrzebujesz wcale zbyt wiele miejsca. Jeśli nie dysponujesz obszernym ogrodem, nie martw się – na grilla zdecydowanie wystarczy średni taras, weranda, altana, a nawet bardziej obszerny balkon domowy (o ile nie jest on zadaszony w sposób, który groziłby zapaleniem się od żaru z paleniska).
Z reguły niedozwolone jest natomiast palenia grilla na balkonach bloków. Jeśli jednak mieszkasz w bloku, nie oznacza to, że grill nie jest dla Ciebie! Wiele przenośnych modeli małych grillów węglowych doskonale nadaje się do tego, aby zabrać je ze sobą na wakacje lub nad wodę i użytkować „w plenerze”, w przeznaczonych do tego miejscach.
Zanim dowiesz się, jaki grill węglowy wybrać, wybierz odpowiednie miejsce, w którym go postawisz oraz… pomyśl o smakołykach, które będziesz na nim przyrządzać ;).
Co można grillować? Oryginalne pomysły na letnie dania
Grill kojarzy Ci się wyłącznie z kiełbasą, kaszanką i karkówką? Mimo iż dania mięsne należą do najczęściej wybieranych na grilla przez Polaków, możliwości z pewnością się na nich nie kończą. Duży grill węglowy pomieści wiele rozmaitych potraw – także warzyw i przysmaków w wersji wege. Czego warto spróbować z grilla? Oto lista propozycji:
- ziemniaki w ziołach,
- grillowane warzywa w przyprawach,
- nadziewane bakłażany lub papryki,
- ryby (np. pstrąg z cytrynką lub okoń morski),
- sery (cammember lub oscypek z żurawiną),
- tortilla wege lub z wieprzowiną i warzywami,
- jabłka lub gruszki z serem pleśniowym,
- gruszki nadziewane wątróbką,
- łosoś ze szparagami,
- śliwki w boczku,
- różnego rodzaju szaszłyki warzywne oraz warzywno-mięsne.
Co ciekawe, smaczne są nie tylko grillowane dania obiadowe (na słono), ale także słodkie przysmaki, w tym owoce.
Grill bez mięsa? Koniecznie sprawdź nasze pomysły na potrawy wege w grilla, które z pewnością zaskoczą Twoich domowników oraz gości!
Jaki grill węglowy wybrać?
Do wyboru masz różne typy grilli, z których największą popularnością cieszą się grille węglowe (grille na brykiet, węgiel drzewny itp.). Zazwyczaj są one najprostsze w obsłudze – wystarczy użyć rozpałki i wzniecić żar na palenisku, a po chwilowym “przepaleniu się” brykietu, umieścić nad nim ruszt z przysmakami. Oczywiście grill grillowi nierówny. Do wyboru mamy więc m.in.:
- klasyczny grill ogrodowy węglowy z pokrywką,
- mały grill ogrodowy węglowy w wersji przenośnej, „balkonowej” czy podróżnej (travel size),
- duży grill ogrodowy węglowy z blatami i szerokim paleniskiem – idealny do przygotowania większego przyjęcia,
- wyspecjalizowane grille – wielofunkcyjne urządzenia typu „combo” (także z opcją płomienia gazowego, z wędzarnią itp.).
Aby więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki grill węglowy wybrać, warto więc najpierw określić swoje potrzeby względem grillowania (przenośność, wielkość, estetyka wykonania), dostępny zasób miejsca oraz ilość osób, dla których chcemy przyrządzać grillowane potrawy.
Klasyczny grill węglowy z przykrywką: kiedy się sprawdza?
Jaki grill węglowy wybrać dla osoby rozpoczynającej grillowanie lub ceniącej sobie prostotę i wygodę? Ciekawą propozycją może być „klasyka gatunku”, czyli okrągły grill węglowy z paleniskiem.
Łatwo go rozpalić, jednak podczas grillowania należy stale „mieć go na oku” i w razie potrzeby dokładać węgla, aby grill trzymał temperaturę. Konieczność kontroli żaru i temperatury może być więc minimalnym utrudnieniem w stosunku do grilli elektrycznych czy gazowych (jeśli akurat jesteśmy do takich przyzwyczajeni).
Plusem jest natomiast sama przykrywka, która pozwoli Ci bardzo łatwo ugasić grilla poprzez odcięcie dostępu tlenu do paleniska. To rozwiązanie sprawdzi się także w sytuacjach awaryjnych, gdyby np. płomień zaczął się wymykać spod kontroli.
Duży grill węglowy – na duże przyjęcia
Jaki grill węglowy wybrać, gdy planujesz większe przyjęcia i grillowanie na świeżym powietrzu? Duży grill węglowy z obszernym paleniskiem, dodatkowym blatem (lub blatami po obu stronach), a także dodatkową półką – to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie funkcjonalne rozwiązania. Większy grill pozwala na przygotowanie przysmaków dla 5-10 osób jednocześnie. Duże palenisko sprawia, że podczas grillowania możesz położyć na ruszt kilka rodzajów potraw.
Ogromną zaletą grilla są dodatkowe blaty i półki (znajdujące się pod paleniskiem). Możesz na nich umieścić naczynie na gotowe, upieczone przysmaki – co zdecydowanie ułatwia zdejmowanie ich z rusztu.
Jeśli grill ma dwa blaty, po jednej stronę znajdzie się miejsce na rzeczy gotowe (upieczone), a po drugiej – na te, które dopiero czekają na swoją kolej do wrzucenia na ruszt. Większy grill z półkami zapewnia także miejsce, w które odłożysz niezbędne akcesoria – np. szczypce, sztućce grillowe czy żaroodporną rękawicę kuchenną.
Na naprawdę duże przyjęcia, a także dla osób ceniących sobie kulinarne eksperymenty sprawdzi się także duży grill węglowy typu “combo”. To wielofunkcyjne urządzenie łączy w sobie funkcję grilla węglowego z dużym blatem z grillem gazowym oraz wędzarnią. Może posiadać np. dodatkowy rożen lub zasuwane pokrywy, dzięki którym upieczone produkty zachowują swoją temperaturę przez długi czas.
Mały grill węglowy – przenośny i poręczny
Mały grill węglowy w nowoczesnym wydaniu? Wybierz taki, który wyróżnia się futurystycznym designem (grill-kula) lub oryginalną kolorystyką (np. jasnozielony). Będzie stylową ozdobą tarasu! Mały grill węglowy polecany jest zwłaszcza dla na niewielkie przyjęcia. Wielkość jego rusztu pozwala na bezproblemowe przygotowanie posiłku dla 3-5 osób. Jeśli masz większą rodzinę, a nie chcesz, by ktoś zbyt długo czekał na posiłek – lepiej zdecydować się na średni lub całkiem duży grill węglowy.
Zaletą małego jest natomiast jego mobilność. Bez problemu złożysz go do samochodu i zabierzesz ze sobą na weekendowy wypad a miasto, na działkę, nad rzekę, a nawet na wakacje. Mały grill węglowy jest także łatwy w przechowywaniu po sezonie – zajmuje niewiele miejsca, a więc bez problemu możesz trzymać go także w domu (w szafie w przedpokoju, pod schodami itp.). Jest również łatwy w obsłudze, jeśli chodzi o czyszczenie i konserwację.
Grill to nie wszystko! Zanim zaprosisz gości do ogrodu, sprawdź, czy o niczym nie zapomniałeś! Koniecznie przeczytaj nasz artykuł: “Impreza w ogrodzie: o czym pamiętać?”.