Lampy zarysowane geometrią
CzytajLampy zarysowane geometrią
Oświetlenie geometryczne – niebanalne, praktyczne i piękne. Nie tylko wygląda jak dzieło sztuki, nawet gdy światło jest zgaszone, ale tworzy piękne wzory, gdy je włączymy. Dodaje wnętrzu charakteru i pomaga podkreślić każdą aranżację. Dlaczego lampy geometryczne to prawdziwy hit i jak wprowadzić je do swojego domu? Zainspiruj się naszymi pomysłami!
Spis treści:
Geometria we wnętrzu – za co ją pokochasz?
Wzory geometryczne są trendem ponadczasowym i niezmiennie modnym. Co jakiś czas wracają na szczyt i w odświeżonej formie podbijają serca projektantów wnętrz. Ich prostota i wyrazistość tworzą mieszankę, obok której trudno przejść obojętnie. Lampa geometryczna wygląda świetnie, bez względu na to, pod jakim kątem na nią patrzymy. Przyciąga wzrok śmiałymi liniami i powtarzalnymi wzorami. Łatwo wkomponować ją w różne style wnętrzarskie i doskonale wygląda w połączeniu z wieloma materiałami. Jako źródło światła jest nie tylko funkcjonalna, lecz także dekoracyjna.
Lampa wisząca geometryczna, np. w formie żyrandola, pozwoli Ci stworzyć niebanalną, eklektyczną aranżację lub wprowadzi do wnętrza powiew nowoczesności i lekkości. Modele druciane pięknie wyeksponują ozdobne żarówki. Lampy zarysowane geometrią mogą tworzyć jeden z wielu elementów o wyrazistych, powtarzalnych kształtach i kątach lub stanowić najmocniejszy akcent w pomieszczeniu, skupiając na sobie uwagę i nadając ostateczny charakter pod względem stylu.
Do jakich wnętrz pasuje oświetlenie geometryczne?
W jakich stylach wnętrzarskich sprawdzą się lampy geometryczne? Okazuje się, że pomimo zdecydowanego designu, tego typu źródła światła pozostają w doskonałej harmonii z wieloma typami aranżacji. Pamiętaj, że możesz wybierać wśród licznych, bardzo zróżnicowanych modeli, wykonanych z odmiennych materiałów i w szerokiej gamie kolorystycznej.
Jeśli zależy Ci na tym, aby dodać wnętrzu przestrzeni i świeżości, pokuś się o wprowadzenie do niego modelu wykonanego z jasnego drewna z białym, geometrycznym abażurem. Taka lampa skutecznie rozświetli pomieszczenie utrzymane w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, modern vintage, a nawet klasycznym.
Miłośnicy loftów i klimatów industrialnych nie pożałują, jeśli postawią na modele nieco „cięższe”, np. lampy sufitowe geometryczne, wykonane z metalowych prętów lub druciane, utrzymane w ciemnej kolorystyce podkreślającej stylistykę. Szczególną popularnością cieszą się geometryczne żyrandole łączące w sobie czerń z odcieniem złota lub srebra. Ich wyjątkowość wynika nie tylko z pięknego wyglądu, lecz także zachwycającej, ciepłej barwy światła.
Czy lampy geometryczne sprawdzą się w każdym pomieszczeniu?
W sposobie wykorzystania lamp o geometrycznych kształtach ogranicza Cię jedynie materiał, z jakiego wykonano wybrany przez Ciebie model. Lampa stojąca geometryczna może być funkcjonalną ozdobą zarówno salonu, sypialni, jak i pokoju nastolatka.
Geometryczny żyrandol z metalu lub ten druciany to dobre rozwiązanie w każdym pomieszczeniu. Nad kuchenną wyspą lub stołem w jadalni korzystnie wyglądają lampy zawieszone dość nisko. W salonie i sypialni dobrze sprawdzą się lampy o geometrycznych kształtach umieszczone wyżej. Odważna gra oświetleniem, na przykład zawieszenie dwóch żyrandoli na różnych wysokościach, pozwoli Ci uzyskać ciekawy, niepowtarzalny efekt.
Geometryczna lampa to także opcja, którą warto rozważyć, gdy poszukujesz oświetlenia stołowego, np. do gabinetu lub domowego biura. Nie tylko ułatwi Ci pracę i doświetli biurko, ale nada wnętrzu nowoczesnego, dynamicznego charakteru, idealnego do mierzenia się z pracą w trybie home office, odrabianiem lekcji lub zarządzaniem domowym budżetem!
Lampy geometryczne mogą być nieoczywiste!
Odwaga w geometrycznym designie sięga dalej niż wyraziste kształty i wzory. W przypadku tego trendu możliwe jest tworzenie modeli zupełnie nieoczywistych, zachwycających odrzuceniem tradycyjnych zasad, co pozwala na tworzenie całkowicie nowych form. Jeżeli szukasz mocnych, ciekawych akcentów stylistycznych, możesz wybrać lampę stołową z klasycznym abażurem z materiału na geometrycznej, drucianej podstawie.
Lampa sufitowa geometryczna w formie kulistej klatki wykonanej z chromowanej stali, kryjąca ozdobną żarówkę o ciepłej barwie, to kontrastowe połączenie, które doskonale doda wyrazistości każdemu nowoczesnemu wnętrzu. Taki stylistyczny niuans może przybrać też formę lampy stołowej lub stojącej. Każda z tych opcji nada ogólnej aranżacji dynamizmu i świeżości.
Jeżeli zależy Ci na wygnaniu nudy, zdecyduj się na geometryczne lampy wiszące utrzymane w dwóch jaskrawych barwach, np. żółtej i czarnej. Taki żyrandol ożywi niewielki, monochromatyczny korytarz lub modernistyczną kuchnię. Oryginalnym rozwiązaniem są także wieloramienne lampy sufitowe geometryczne, w których każdy klosz wygląda trochę inaczej. Taki żyrandol na pewno pobudzi Twoją kreatywność podczas pracy w gabinecie lub w wydzielonej przestrzeni, spełniającej zadanie domowego biura.
Pamiętaj o zasadach praktycznych w doborze oświetlenia!
Wybierając oświetlenie, warto pamiętać o praktycznych aspektach. W łazience, ze względu na dużą wilgotność, nie sprawdzą się abażury materiałowe. W kuchni dobrym wyborem będą geometryczne lampy wiszące, które łatwo utrzymać w czystości i usunąć z nich zabrudzenia, które mogą pojawić się w trakcie przygotowywania posiłków.
Za pomocą lamp łatwo wydzielisz odrębne strefy funkcjonalne w pomieszczeniu. W tym celu w lampach sufitowych należy skierować światło w dół i wesprzeć je systemem oświetlenia punktowego, np. lampa stojąca geometryczna doskonale oświetli strefę relaksu, a lampa stołowa zaznaczy miejsce do pracy. Lampy spoty umieszczone nad fotelem lub kanapą ułatwią czytanie. Nad blatami w kuchni warto umieścić lampy doświetlające powierzchnię roboczą.
W dużym salonie, który łączy w sobie kilka różnych funkcji: pokoju dziennego, jadalni i domowego biura, efekt oddzielnych stref osiągniesz dzięki umieszczeniu żyrandoli na różnej wysokości. Lampa sufitowa geometryczna zawieszona na długim przewodzie nad stołem sprawdzi się w części jadalnianej, a nieco wyżej – nad biurkiem. Jeśli nie jesteś pewien, jaka wysokość okaże się najlepsza, postaw na model, w którym długość kabla można regulować.
Nie zapominajmy o ważnych zasadach doboru lamp wiszących. W pomieszczeniach o niewielkim metrażu lepiej prezentuje się żyrandol jednopunktowy, szczególnie w przypadku aranżacji minimalistycznej lub nowoczesnej, a takie właśnie „lubią się” z oświetleniem geometrycznym. Jeśli zależy Ci na mocnym źródle światła, wybierz model wielopunktowy.
W salonie lub w sypialni warto zdecydować się na klosze zamknięte od dołu, które dają rozproszone światło, oświetlające sufit i ściany.
Pamiętaj też o właściwym doborze żarówek. Tam, gdzie szukasz oszczędności, sprawdzą się LED-y. W pomieszczeniach, w których zapalasz światło najrzadziej, wybierz świetlówki. Na żarówki halogenowe warto zdecydować się w pomieszczeniach, w których zależy Ci na intensywnym, mocnym strumieniu światła. Jeżeli metraż pomieszczenia nie pozwala na umieszczenie w nim kilku różnych źródeł światła, zainstaluj ściemniacz, który pozwoli Ci regulować natężenie i jasność strumienia do Twoich potrzeb w danej chwili.