6 sposobów na oszczędzanie wody w łazience
Czytaj6 sposobów na oszczędzanie wody w łazience
Rozsądne gospodarowanie wodą jest niezwykle istotną kwestią – zarówno ze względów ekologicznych, jak i finansowych. Najłatwiej zmniejszyć jej zużycie nie gdzie indziej, jak w łazience. Obawiasz się, że oszczędzanie wody wiąże się z wieloma wyrzeczeniami? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci ograniczyć jej zużycie, bez zmniejszania komfortu codziennych czynności. Serdecznie zapraszamy do lektury naszego dzisiejszego wpisu na blogu!
Z tego artykułu dowiesz się między innymi:
- jak oszczędzać wodę w łazience,
- jak zaoszczędzić na wodzie,
- jakie są sprawdzone praktyki, które ograniczą zużycie wody.
Spis treści:
- Szybki prysznic zamiast długich kąpieli
- Zakręcanie wody podczas mycia zębów i golenia
- Świadome używanie pralki
- Odpowiednie pranie ręczne pozwoli zaoszczędzić zasoby wody
- Korzystanie z mniejszego strumienia wody
- Niezwłoczne naprawianie usterek ograniczy zużycie wody
- Jak oszczędzać wodę w łazience – podsumowanie
Szybki prysznic zamiast długich kąpieli
Na temat wyższości pryszniców nad wannami pod względem ekonomicznym powiedziano już sporo. Wybierając długą, relaksacyjną kąpiel, możesz zużyć jednorazowo nawet do 100 litrów wody, podczas gdy krótki, orzeźwiający prysznic pobiera jej przeciętnie aż o 30% mniej. Stąd też oszczędzanie wody w łazience najłatwiej zacząć od zmiany nawyku codziennej higieny i częstszego korzystania z kabiny prysznicowej.
Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie zrezygnować z używania wanny. Kąpiel w niej również posiada wiele zalet – ciepła i aromatyczna działa odprężająco, pomagając skutecznie się zrelaksować i ukoić zmysły. Jeśli jednak chcesz ograniczyć zużycie wody, zostaw tę formę higieny na specjalne okazje. Zorganizowana raz w tygodniu, połączona z relaksującą muzyką i zapachowymi świecami, pozwoli Ci odpocząć po ciężkim tygodniu i poczuć się jak we własnym, domowym spa.
Na co dzień wybierz jednak krótki i orzeźwiający prysznic. Pamiętaj przy tym, aby nie przesadzać z jego długością – ekonomiczny powinien trwać ok. 5 minut, przy wodzie o temperaturze poniżej 38oC. Jeśli chcesz dodatkowo ograniczyć jej zużycie, wyłącz strumień w trakcie namydlania się i mycia włosów.
Zakręcanie wody podczas mycia zębów i golenia
Specjaliści zalecają, aby szczotkować jamę ustną co najmniej 2 razy dziennie, przez minimum 2-3 minuty. Golenie trwa zwykle nieco dłużej. Pozwalając w tym czasie strumieniowi z kranu swobodnie płynąć, zużywasz więcej wody. Co prawda starty wody pozornie mogą się wydawać niewielkie. Wystarczy jednak, że pomnożysz ten czas przez przepustowość kranu oraz dni w roku, a przekonasz się, jak wiele wody niepotrzebnie marnujesz.
Jeśli więc chcesz położyć kres tej praktyce i zauważyć wymierne skutki oszczędzania wody w łazience, koniecznie zadaj o to, aby podczas mycia zębów czy golenia woda była zakręcona lub płynęła tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Wdrożenie tego nawyku nic Cię nie kosztuje, a rezygnacja będzie korzystna zarówno w przypadku rachunku, jak i perspektywy ekologicznej.
Świadome używanie pralki
Kolejny sposób na oszczędzanie wody w łazience związany jest z tak charakterystycznym dla niej urządzeniem, jak pralka. W jaki sposób może ona Ci pomóc ograniczyć zużycie wody?
Najważniejsza zasada jaką powinieneś tu zapamiętać głosi, aby włączać to urządzanie tylko wtedy, gdy jego bęben jest maksymalnie zapełniony. Dlaczego? Uzasadnienie jest proste – im więcej rzeczy wypierzesz jednocześnie, tym mniej wody zużyjesz. Dlatego zrezygnuj z włączania niepełnej pralki oraz sprawdź, jaką ma ona ładowność. Jeśli nie masz do wyprania wystarczającej liczby rzeczy, odłóż je do specjalnych koszy na ubrania i poczekaj, aż uzbiera się ich więcej.
Dodatkowo zwróć także uwagę na to czy model Twojego urządzenia posiada „eco” lub „krótkie” programy. Jeśli tak – używaj ich tak często, jak tylko możesz. Nierzadko bowiem okazuje się, że ubrania wymagają jedynie odświeżenia i skrócony tryb będzie wystarczający, a przy tym zużyje znacznie mniej wody.
Odpowiednie pranie ręczne pozwoli zaoszczędzić zasoby wody
Najbardziej ekonomicznym sposobem czyszczenia tkanin jest niewątpliwie zrobienie tego w pralce. Czasami jednak zachodzi konieczność wyprania czegoś ręcznie. Może tak zdarzyć się szczególnie, gdy potrzebujesz szybko odświeżyć ulubioną bluzkę, usunąć uciążliwą plamę lub boisz się wrzucać delikatny sweter czy dekoracyjne poduszki do bębna pralki.
Nie ma wówczas nic złego w wypraniu ich ręcznie. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego pod bieżącą wodą, w szczególności, gdy musisz wyczyścić kilka rzeczy. Zamiast tego, napełnij umywalkę lub wannę cieczą z detergentem, wypierz rzeczy i na końcu dopiero spłucz je pod strumieniem wody. Nawyk ten nie wpłynie w żaden sposób na jakość prania, a pozwoli Ci znacząco ograniczyć niekontrolowane zużycie wody oraz związane z nim koszty.
Korzystanie z mniejszego strumienia wody
Niepozornym, lecz równie skutecznym sposobem na oszczędzenie wody w łaziance, jest także ograniczenie strumienia wody. Pomyśl, jak często zdarza Ci się podczas mycia rąk czy twarzy odkręcać kurki na maksymalną wartość? Zastanów się teraz, czy zawsze tego potrzebujesz?
W większości przypadków zupełnie wystarczające jest ustawienie go na połowie skali. Mimo że początkowo może wydawać się to uciążliwe, wdrażając ten nawyk szybko przyzwyczaisz się do niego i przekonasz o jego słuszności. Jeśli mimo to wciąż będziesz miał z tym problem, pomyśl o zakupie perlatora. Urządzenie to wytwarza specjalną mieszaninę wodno-powietrzną, zmniejszając tym samym udział wody w wypływającym strumieniu. Dzięki temu na pozór będzie on wyglądał tak samo jak ten, do którego przywykłeś, w rzeczywistości jednak – pomoże Ci użyć znacznie mniej wody, a tym samym – oszczędzić pieniądze i środowisko. Większość nowoczesnych baterii łazienkowych domyślnie posiada perlator w kranie, ale trzeba pamiętać, żeby go od czasu do czasu wyczyścić – jego skuteczność obniża obecność kamienia, który gromadzi się w sitku.
Niezwłoczne naprawianie usterek ograniczy zużycie wody
Znasz problem cieknącego kranu lub spłuczki z autopsji? Jeśli szukasz sposobów na oszczędzanie wody w łazience, postaraj się naprawić tego typu usterki tak szybko, jak tylko ją zaobserwujesz. Oczywiście kapiące pojedyncze krople nie zużyją jej dużych zasobów i nie zrujnują Twojego budżetu. W przypadku niedziałającej spłuczki straty mogą być jednak o wiele większe, o czym możesz się przekonać dostając rachunek za wodę.
Jeśli chcesz ograniczyć zużycie wody w domu, postaraj się możliwie szybko naprawiać cieknące krany. Gdy zaś w danym dniu nie możesz tego zrobić, podłóż pod nie pojemniki oraz pozyskaną w ten sposób wodę wykorzystaj – czy to do mycia, czy toalety. Dzięki temu nie tylko unikniesz marnowania jej zasobów, ale i nie będziesz musiał płacić za coś, czego nie spożytkowałeś.
Jak sam widzisz, oszczędzanie wody w łazience nie musi wiązać się z wieloma wyrzeczeniami. Często już kilka podstawowych nawyków pomoże Ci osiągnąć wymierne efekty oraz zminimalizować zbędne straty – zarówno dla środowiska, jak i Twojego portfela.
Jak oszczędzać wodę w łazience – podsumowanie
Zasoby wody pitnej kurczą się w szybkim tempie na co mają wpływ zmiany klimatyczne. O tym, że należy oszczędzać wodę wie każdy, ale jednocześnie nie wszyscy wiedzą jak robić to efektywnie. Na pierwszy rzut oka oszczędzanie wody może wydawać się problematyczne. W końcu zużycie wody następuje automatycznie za każdym razem, gdy przebywamy w łazience. Zasoby wody kurczą się w trakcie mycia zębów, brania prysznica lub kąpieli w wannie, prania czy spuszczania wody w toalecie. By zmniejszyć zużycie wody warto kontrolować strumień wody – korzystanie z mniejszej ilości wody to pierwszy krok, by zmniejszyć zużycie wody, które nie wiąże się z żadnym poważnym wyrzeczeniem.
W Polsce średnie zużycie wody na osobę wynosi aż 150 litrów dziennie. Zwykłe mycie naczyń bieżącą wodą może pochłonąć aż 60 litrów wody (dla porównania – korzystanie ze zmywarki to znaczna oszczędność wody, bowiem taki sprzęt zużywa średnio 7-15 litrów wody). By zaoszczędzać wodę w domu zakręcajmy kran podczas mycia zębów czy rąk – pozwoli to na oszczędność wody na poziomie nawet 15 litrów. By dodatkowo oszczędzać wodę pamiętaj, że ważne jest zakręcanie kranu, które pozwala zaoszczędzić nawet 90 litów wody tygodniowo.
Nasz dzisiejszy artykuł odpowiada na pytanie jak oszczędzać wodę w domu i pokazuje sprawdzone sposoby oszczędzania wody. Każdego dnia podczas użycia wody marnujemy znaczące jej ilości podczas mycia zębów i innych czynności w łazience. Zakręcaj wodę, gdy z niej nie korzystasz, a także zadbaj wymień niesprawne urządzenia – eliminacja cieknących urządzeń pozwoli na ogromne oszczędności wody pitnej w gospodarstwie domowym, która przełoży się na oszczędność domowego budżetu.
Jeśli chcesz poznać więcej wskazówek na ekonomiczne gospodarowanie, koniecznie przeczytaj tekst: „Jak nie marnować wody?”