Jak wybrać materac dla dziecka i nastolatka?
CzytajJak wybrać materac dla dziecka i nastolatka?
Wesołe kolory i bajkowe tapety na ścianach. Stylowe mebelki i dodatki, które umilą czas spędzony na zabawie. No i jeszcze dekoracje, dzięki którym pokoik dziecięcy ma „to coś”. Zostało jeszcze tylko łóżko, a raczej jego wypełnienie – odpowiedni materac dla dziecka. Na co zwracać uwagę przy jego wyborze?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- Dlaczego ważny jest komfort snu?
- Jaki materac dla przedszkolaka wybrać?
- Jaki materac dla starszego dziecka wybrać?
- Jaki materac dla nastolatka wybrać?
Spis treści:
- Dlaczego komfort snu jest tak ważny?
- Najlepszy materac dla dziecka w wieku przedszkolnym
- Jaka twardość materaca dla dziecka?
- Materace dla dzieci w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?
- Dobry materac dla nastolatka – taki jak dla dorosłego?
- Idealny materac z antyalergicznych materiałów
- Jaki materac wybrać? Podsumowanie
Dlaczego komfort snu jest tak ważny?
W czasie snu organizm wytwarza 70-80% somatotropiny, czyli hormonu odpowiedzialnego m.in. za prawidłowy wzrost dziecka. To właśnie nocą organizm odpoczywa i regeneruje się, ale i nie tylko: pozornie „uśpiony” mózg przetwarza informacje i zapamiętuje je. Wyspane dziecko lepiej radzi sobie w szkole, z kolei niewysypiające się – może mieć problemy z koncentracją, odpornością i nadmiernym apetytem. Dlatego też zadbanie o jakość snu u to kluczowy aspekt w rozwoju dziecka. Mogą w tym pomóc dobre materace dla dzieci. Materac musi być dopasowany do potrzeb dziecka i uwzględniać kilka czynników, dzięki którym sen dziecka będzie prawdziwie efektywny. Szczególną uwagę warto poświęcić wyborowi materaca dla małego dziecka. To dobry fundament zdrowia.
Najlepszy materac dla dziecka w wieku przedszkolnym
Jaki materac dla dziecka wybrać? Zasadniczo przyjmuje się, że materac powinien być minimum 20 centymetrów dłuższy od śpiącej na nim osoby. Teoretycznie więc dla 5-letniego dziecka o wzroście 110 cm wystarczy materac o długości 130-140 cm, jednak trzeba mieć świadomość, że za 2-3 lata będzie wymagał wymiany. Z pewnością bardziej przyszłościowym rozwiązaniem są materace dla dzieci o wymiarach 80×160. Są one wciąż tańsze od standardowego i posłużą ok. 7 lat (do 10 r. ż. dziecka).
Kluczowe znaczenie dla wygody i jakości snu ma wypełnienie materaca. Jeśli nie wiesz, jaki materac dla dziecka w wieku przedszkolnym będzie najlepszy, weź pod uwagę następujące rodzaje wypełnienia:
- Materac z pianki poliuretanowej – jest tani i lekki, dzięki czemu łatwiej go obrócić, przenieść czy wyswobodzić z pokrowca. Pianka PUR jest przewiewna, nie gromadzi kurzu i ogranicza rozwój drobnoustrojów, więc można wybrać taki materac dla dziecka cierpiącego na astmę lub alergię. Ważne jednak, aby był to materac dość gruby i wysokiej jakości – tylko taki zapewni optymalne rozłożenie ciężaru.
- Materac z pianki wysokoelastycznej (HR) lub pianki termoelastycznej (visco) – jest bardzo sprężysty, doskonale reaguje na nacisk (pianka visco reaguje na ciepłotę ciała) i szybko odzyskuje pierwotny kształt, przez co zapewnia anatomiczne dopasowanie podłoża do kręgosłupa. Sprzyja alergikom, gdyż ułatwia skórze oddychanie i nie ma obaw, że stanie się siedziskiem roztoczy czy grzybów. Z uwagi na wytrzymałość będzie odpowiedni także dla bardzo aktywnego dziecka.
- Materac lateksowy – to zakup na lata, gdyż może służyć zarówno noworodkowi, jak i starszemu dziecku czy nastolatkowi. Podobnie jak materac z pianki HR jest elastyczny i łatwo dopasowuje się do ciała, a po zwolnieniu nacisku szybko odzyskuje swój kształt. Sprzyja też higienie snu, gdyż nie stanowi pożywki dla bakterii, roztoczy i pleśni. W sporadycznych przypadkach może wywoływać reakcję alergiczną, dlatego warto sprawdzić, czy dziecko nie jest uczulone na lateks.
Kupując materac dla dziecka w wieku przedszkolnym, należy zwrócić uwagę na to, czy łatwo będzie utrzymać go w czystości. Maluch spędza wiele czasu w łóżku, nie tylko na spaniu – bawi się w nim, je i pije. Dlatego materac dla dziecka w tym wieku musi być wyposażony w zdejmowany pokrowiec, który można wyprać w 60 stopniach. Byłoby idealnie, gdyby można było go rozdzielić na dwie części, które łatwo zmieszczą się w pralce.
Jaka twardość materaca dla dziecka?
Odpowiednio dobrany materac dla dziecka powinien być dopasowany również pod względem twardości. To ważny parametr, ma on bowiem bezpośredni wpływ zarówno na komfort snu, jak i prawidłowy rozwój kręgosłupa. Najmłodszym dzieciom – noworodkom i niemowlętom – zaleca się materace o średniej twardości lub twarde. Dlaczego? W pierwszych miesiącach życia kręgosłup dziecka jest jeszcze bardzo delikatny i potrzebuje solidnego, stabilnego podparcia. Zbyt miękki materac mógłby go nie zapewniać i dodatkowo utrudniać dziecku oddychanie.
Materac dla dzieci 2, 3 letnich oraz w wieku przedszkolnym nie powinien być ani zbyt twardy (powoduje ucisk na miednicę i ramiona) ani zbyt miękki (dziecko się w nim zapada i ma trudności z obracaniem się). Dobrym wyborem będzie materac dla dzieci o średniej twardości. Dziecko odczuwa twardość podłoża inaczej niż dorośli, dlatego najlepiej, jeśli przed zakupem Twoja pociecha położy się na materacu. Ty w tym czasie sprawdź, czy stanowi on odpowiednie podparcie dla kręgosłupa.
Materac dla starszego dziecka i nastolatka powinien być już dopasowany indywidualnie – zarówno twardość, jak i rodzaj wypełnienia zależą od preferencji oraz wagi dziecka. Ogólnie rzecz biorąc, młodzież o mniejszej wadze powinna wybrać materac średnio twardy, natomiast w przypadku dzieci o większej wadze lepszym wyborem może okazać się materac twardszy. Niezależnie od wieku pociechy warto przetestować materac przed zakupem.
Materace dla dzieci w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?
Jeśli uznasz, że najwyższa pora wymienić materac, który towarzyszył dziecku do 6. roku życia, najlepszą inwestycją będzie zakup modelu pasującego do pojedynczego łóżka, tj. 80×200, 90×200 lub 120×200 – taki materac posłuży dziecku aż do dorosłości. Niemniej, jeśli nie chcesz jeszcze kupować dużego łóżka, możesz rozważyć mniejsze materace dla dzieci – model o długości 180 lub 190 cm powinien wystarczyć do ukończenia przez dziecko podstawówki.
Jeśli chodzi o wypełnienie, podobnie jak w przypadku młodszych dzieci, warto rozważyć materace piankowe i lateksowe. Od szóstego roku życia można również przemyśleć zakup materaca sprężynowego – wcześniej nie są zalecane, ponieważ młodsze dzieci są zbyt lekkie, a sprężyny potrzebują odpowiedniego nacisku, aby prawidłowo podpierać ciało. Ze względu na bardzo dużą wytrzymałość, jest to odpowiedni materac dla dziecka bardzo aktywnego, które lubi skakać po łóżku, wierci się w nocy, itp.
Podczas zakupu materaca należy zwracać uwagę także na grubość wypełnienia. Dzieci do 12. roku życia mogą spać na materacu o grubości 10-11 cm, natomiast przy starszym i szybko rosnącym dziecku warto rozejrzeć się za grubszym materacem.
Materac dla dziecka powinien także zapewniać dobrą cyrkulację powietrza (zwłaszcza jeśli dziecko poci się w nocy), a pokrowiec musi być zdejmowany i łatwy do wyprania. Ciekawą opcją jest pokrowiec wzbogacony jonami srebra, które przy kontakcie z wilgotną skórą neutralizują bakterie, grzyby i pleśnie, a ponadto działają antystatycznie – dzięki temu w prosty sposób można zapewnić dziecku zdrowszy, higieniczny sen.
Dobry materac dla nastolatka – taki jak dla dorosłego?
Twoje dziecko wkracza w wiek nastoletni i obawiasz się, że dotychczasowy materac przestanie mu wystarczać? W tym okresie musisz wziąć pod uwagę skutki szczytu okresu dojrzewania, w którym to dziecko może urosnąć nawet o 9-15 cm i znacząco przybrać na wadze. Odpowiedni materac dla nastolatka powinien mieć wymiary 80×200 lub 90×200, a najlepiej jeszcze większe, o ile wielkość pokoju pozwala na wstawienie łóżka o szerokości 120 lub 140 cm.
Wypełnienie materaca musi współpracować z anatomią, odpowiednio reagując na nacisk ciała – tak, aby newralgiczne punkty (miednica, ramiona), nie były nadmiernie uciskane, a kręgosłup zachował prawidłową krzywiznę. Dlatego materac powinien mieć dobrą elastyczność punktową, czyli zdolność do dopasowywania płaszczyzny pod wpływem siły nacisku ciała. Jeśli materac pod jej wpływem dopasowuje się do kształtu ciała Twojego dziecka, sprawia tym samym, że młody człowiek jest równomiernie podparty. To zapewnia nie tylko komfortowy sen, ale również wszystko, co za tym idzie – lepsze samopoczucie, koncentrację, brak dolegliwości bólowych.
Aby przeciwdziałać wadom postawy (o które nietrudno w okresie, kiedy dziecko dużo czasu spędza przy biurku), warto rozważyć materace lateksowe i z wysokiej jakości pianki (termoelastycznej i HR). Godną uwagi alternatywą dla nich są materace kieszeniowe lub hybrydowe (piankowo-sprężynowe), które są bardzo trwałe i dopasowują się do ciała dzięki niezależnie pracującym sprężynom.
Związana z okresem dojrzewania „burza hormonalna” często powoduje występowanie problemu nadmiernej potliwości, który daje o sobie znać także w nocy. Dlatego wybierając materac dla nastolatka, warto szukać takich udogodnień jak: kanaliki i nacięcia ułatwiające odprowadzanie potu, taśma wentylacyjna, zawartość naturalnych włókien (np. sizalu) czy pokrowiec typu lato/zima, który z jednej strony grzeje, a z drugiej zapewnia maksymalną przewiewność.
Idealny materac z antyalergicznych materiałów
Niezależnie od tego, czy szukasz materaca dla najmłodszych dzieci, czy też interesują Cię produkty sypialniane dla starszych dzieci – we właściwości antybakteryjne materaca warto zainwestować zawsze. Robimy to dla zdrowia dziecka, zwłaszcza, jeśli zmaga się z różnego rodzaju alergiami. Wybierając materac, którego ochraniacz wykonany jest z wysokiej jakości materiałów antyalergicznych, chronisz zarówno skórę młodego człowieka, jak i nie wystawiasz go na działanie uciążliwych alergenów. Warto pamiętać, że wybór materaca zdarza się raz na kilka lat. Dziecko śpi na nim codziennie i ten sen ma dla niego kluczowe znaczenie. Powłoka, która chroni materac jest tą jego częścią, która styka się ze skórą. Dlatego tak ważne jest to, by była wykonana z odpowiednich dla malucha materiałów.
Jaki materac wybrać? Podsumowanie
Zwracaj uwagę na rozmiar materaca, jego wypełnienie, a także jakość materiałów użytych do wykonania powłoki. Dobry materac dla dziecka może posłużyć nawet kilka lat, w przypadku starszych dzieci także do dorosłości. Warto zatem pamiętać, że nie cena ma tu kluczowe znaczenie – w skali tych kilku lat to wydatek niewielki. Ciało dziecka będzie odpowiednio zaopiekowane w nocy, podczas snu, a to jest najważniejsze.
Aby materac dla dziecka posłużył jak najdłużej, sprawdź jak go czyścić i chronić przed zabrudzeniami – przejdź do artykułu „Jak dbać o materac”.