Poznaj rośliny, który nie trzeba podlewać zbyt często
CzytajPoznaj rośliny, który nie trzeba podlewać zbyt często
Dostęp do zieleni w pomieszczeniu jest niezwykle ważny. Pozwala polepszyć jakość powietrza w domu, ale również czyni go przytulniejszym. Nasze oczy zdecydowanie efektywniej odpoczywają, kiedy patrzą na zielony kolor. To dlatego wybieramy kwiaty doniczkowe, które są miłą ozdobą wnętrza. Roślina to jednak żywe stworzenie. Musimy pamiętać o jej regularnym podlewaniu, czasem także nawożeniu. A co, jeśli nie mamy do tego drygu? Podpowiemy, na jakie rośliny domowe powinni postawić ci, którzy uważają, że nie mają ręki do kwiatów. Wskażemy te gatunki roślin, które są wytrzymałe i stosunkowo mało wymagające.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- Co należy wiedzieć, rozpoczynając swoją przygodę z hodowlą roślin?
- Jaka jest lista najpopularniejszych roślin domowych?
- Jak dobrać odpowiednią doniczkę do roślin?
Każde pomieszczenie staje się przytulniejsze, gdy ustawisz w nim kwiaty. Taki dodatek stanowi doskonałe uzupełnienie wnętrza, jednak zazwyczaj wymaga również od Ciebie odpowiedniej opieki. Rośliny doniczkowe należy regularnie podlewać oraz nawozić, a często również (zwłaszcza w przypadku okazów o dużych liściach) wycierać z nich kurz. Jeżeli zaliczasz się do grona osób, które nie wiedzą jak, albo po prostu nie mają czasu na takie zabiegi, wcale nie musisz rezygnować z „zielonych akcentów” w swoim otoczeniu. Na pewno spodoba i przyda Ci się poniższa lista. Oto najpopularniejsze, a zarazem najpiękniejsze naszym zdaniem niewymagające rośliny.
Spis treści:
Rośliny bez podlewania – czy to możliwe?
Rośliny doniczkowe występują w przeróżnych gatunkach, które wymagają różnego rodzaju pielęgnacji. Nie każda roślina doniczkowa potrzebuje częstego podlewania, np. raz na tydzień. Kwiat, który magazynuje wodę, nie potrzebuje nadmiernego podlewania, może się to okazać dla niego wręcz szkodliwe. Czy wiesz, że kaktusy są w stanie wytrzymać bez wody nawet kilka miesięcy? Jeśli zatem rośliny doniczkowe i ich pielęgnacja nie są Twoją mocną stroną, stawiaj na gatunki, które łagodnie obchodzą się ze swoim właścicielem.
Kwiaty doniczkowe, którym niedobór wody nie zaszkodzi, to rośliny idealne dla tych, którym zdarza się o podlewaniu zapomnieć. Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo. I na początek swojej roślinnej przygody wybieraj właśnie takie kwiaty, które nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Zerknij zatem na naszą listę i dowiedz się, które rośliny doniczkowe obejdą się bez nadmiernego podlewania, ale ozdobią przy tym Twój dom.
Początek zielonej przygody, czyli rośliny dla opornych
Zanim kupisz swoją pierwszą roślinę, uważnie rozejrzyj się po swoim mieszkaniu. Podczas oględzin zwróć uwagę na parapety – czy docierają do nich promienie słoneczne? Sprawdź również, ile masz miejsca na półkach – czy zmieści się na nich dodatkowa doniczka? Jeżeli w mieszkaniu są jakieś zwierzęta, zastanów się, w którym miejscu ustawiona roślina nie będzie dla nich dostępna – to ważne, zwłaszcza jeżeli zdecydujesz się na gatunek, który może być dla pupila niebezpieczny (np. kolce kaktusów, lub trujący sok draceny). Kiedy już wszystko posprawdzasz i będziesz mieć pewność, że roślina będzie miała odpowiednie warunki, możesz spokojnie udać się na zakupy.
Kwiaty kupuj w zaufanym miejscu, najlepiej w kwiaciarni lub hurtowni ogrodniczej. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrany okaz jest zdrowy. Jeżeli szczególnie spodoba Ci się jakiś kwiat w markecie, wówczas bardzo dokładnie mu się przyjrzyj i sprawdź jego ogólny stan. Liście nie powinny być przesuszone, a podłoże zbyt mokre. Nie powinny się na nim również znajdować żadne muszki lub inne „robaczki”.
Na osłonkach i doniczkach zawsze znajduje się etykieta z nazwą oraz wymaganiami rośliny (tj. częstotliwością podlewania, nawożenia, temperatury itp.). Zachowaj ją lub zrób jej zdjęcie. Uchroni Cię to przed późniejszym szukaniem tych informacji w sieci.
Rośliny dla opornych – przydatna lista
Chyba każdy lubi kwiaty. Jedne są bardziej wymagające, inne mniej. Istnieją również takie niewymagające rośliny, które potrzebują od nas jedynie minimum zaangażowania w ich uprawę. Duża odporność takich gatunków oraz ich efektowny wygląd to zasługa ich pochodzenia. Najczęściej są to indyjskie oraz afrykańskie zakątki oraz obszary Ameryki północnej, jak i Południowej. Jeżeli chcesz ozdobić swoje mieszkanie, możesz wybrać jedną z poniżej wymienionych roślin. Nie tylko upiększą wnętrze, ale także nie sprawią Ci trudności w pielęgnacji.
SUKULENTY
to grupa roślin, która posiada zdolności magazynowania wody w specjalnie przeznaczonych do tego celu organach (liście, łodygi, korzenie). Ciekawe kształty, a w niektórych przypadkach – zachwycające kwiaty to ich główne cechy. Najbardziej znane z tej grupy są KAKTUSY – rośliny wywodzące się z terenów pustynnych. Ich częste nawadnianie może spowodować gnicie korzeni. Dlatego, jeżeli notorycznie zapominasz o podlewaniu, będą dla Ciebie idealne. Ponadto, w okresie zimowym przechodzą one w stan spoczynku – wtedy trzeba zaprzestać podlewania i zapewnić im niższą temperaturę.
RADA MISTRZÓW BLACK RED WHITE: Sukulenty lubią słoneczne miejsca i nie trzeba ich często podlewać. To kwiaty idealne dla zapominalskich.
GUBOSZ DRZEWIASTY
To sukulent należący do rodziny gruboszowate, jego ojczyzną jest Południowa Afryka. Możesz go również znać pod nazwą „drzewko szczęścia”. Wymaga on minimalnego podlewanie – wystarczy nawet raz w miesiącu. Musisz wiedzieć, że nie znosi on ciepła. Dlatego absolutnie nie ustawiaj go obok grzejnika.
HOBBIT
To jedna z najczęściej spotykanych i najciekawszych odmian grubosza. Jest banalnie prosty w utrzymaniu. Co więcej, dużo światła, brak wody i chłodne pomieszczenie sprawiają, że roślina ta wzmaga swoje kwitnienie.
ALOES
Aloes to kolejny sukulent pochodzący z Ameryki Południowej. Zna go na pewno każdy! W warunkach domowych może rosnąć nawet przez wiele lat. Jest wytrzymały i niekłopotliwy. Uwielbia stanowiska słoneczne. Najlepszy będzie dla niego parapet okna południowego lub południowo zachodniego. Aloes nie znosi nadmiaru wody. Lepiej jest go przesuszyć niż przelać. Podlewamy go tak, jak inne sukulenty, czyli najlepiej wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża zupełnie przeschnie.
NOLINA
Nolina to charakterystyczny kwiat doniczkowy, który magazynuje wodę w swoich pniu. Ponadto, jest odporny tak na susze, jak i na mróz. Pochodzi z pustynnych terenów Meksyku.
KALANHOE
W grupie niewymagających roślin nie mogło zabraknąć kalanhoe. To bardzo popularna roślina doniczkowa, której pięknie wielokolorowe kwiaty, pojawiają się zimą. Idealnym miejscem dla kanalhoe jest widny parapet. Niepodlewana nawet przez kilka tygodni, nie traci swojego uroku.
ESZEWERIA I ROJNIK
Te dwie rośliny są do siebie bardzo podobne i pochodzą z rodziny gruboszowate. Są w stanie znieść długotrwały brak wody, a jej nadmiar jest dla nich groźniejszy niż susza. Kwiaty te praktycznie nie chorują i nie są atakowane przez szkodniki.
ZAMIOKULKAS
Zamiokulkas charakteryzuje się grubymi i ciemnozielonymi liśćmi. Dzięki oryginalnemu wyglądowi oraz łatwości w utrzymaniu stał się bardzo popularnym kwiatem domowym. Nie potrzebuje częstego podlewania (możesz go nawet przesuszyć) oraz nasłonecznionego miejsca. Warto jednak raz do roku przesadzać go do nowej ziemi.
DONICA MAKATA, A W NIEJ ZAMIOKULKAS
SANSEWIERIA
Jeżeli szukasz rośliny odpornej na niekorzystne warunki, sansewieria będzie idealna. Bywa bowiem nazywana “żelazną rośliną” i jest to zdecydowanie prawda. Często nazywa się ją również wężownicą, językiem teściowej lub szablą. Wręcz nie znosi częstego i obfitego podlewania.
DRACENA
Draceny są niezwykle proste w uprawie, a do tego odporne na choroby i szkodniki. Ustaw je na jasnym stanowisku lub w delikatnym półcieniu. Podlewaj nie częściej niż raz na 2-3 tygodnie. Jedną z bardziej znanych odmian jest dracena sandera, nazywana również bambusem. Wstaw ją do wazonu z wodą i zapomnij o podlewaniu.
SCINDAPSUS
Oto kolejna na liście trwała roślina doniczkowa, która będzie idealna dla osób, które zapominają o podlewaniu. Scindapsus zachwyca wyglądem, a do tego pnie się efektownie. Jest odporny na wiele trudnych warunków m.in. na ograniczony dostęp do wody.
ZIELISTKA
Zielistka to kwiatek bardzo popularny, efektowny i łatwy w uprawie. Ten kwiat przystosowuje się niemal do każdych warunków. Nie potrzebuje dużo wody, dlatego wystarczy, gdy podlejesz ja raz na miesiąc.
OPLATWY
To z tzw. „rośliny powietrzne”. Ich uprawa jest niezwykle prosta. Nie wymagają podłoża, wystarczy je przytwierdzić np. do kawałka pnia i raz na jakiś czas odrobinę zwilżyć.
SARRACANIA
Sarracania to kwiat, który „sam się karmi”. Najlepiej czuje się w bardzo ubogich podłożach. Zamiast kwiatów występują tutaj zmodyfikowane, poskręcane liście, które posiadają w środku substancje trawiące, rozkładające owady, w ten właśnie sposób roślina się żywi.
Pamiętaj, że każdej roślinie trzeba raz na jakiś czas dostarczyć wodę (wyjątek stanowią jedynie oplątwy). Dlatego wybierz sobie jeden dzień w miesiącu na podlewanie (np. ostatnią sobotę) i trzymaj się planu. Wyrób sobie również nawyk obserwowania swoich kwiatów. Mogą one bowiem czasem zachorować lub zaatakuje je jakiś szkodnik. Wówczas należy pomóc roślince np. odpowiednim opryskiem bądź nawozem. Poza podlewaniem i stosowaniem nawozów, nie można zapominać o przesadzaniu, myciu liści oraz usuwaniu przekwitłych kwiatów i innych uschniętych fragmentów rośliny.
Jak dobrać odpowiednią doniczkę?
Wybierając odpowiednią doniczkę, zwróć uwagę na to aby była ona stabilna i zapewniała roślinie optymalne warunki do wzrostu. Dlatego jej wielkość musi być dopasowana do siły wzrostu danego gatunku. Ponadto doniczka musi pasować do pokroju rośliny, kształtu jej liści i barwy kwiatów. I co bardzo ważne, zadbaj o to, aby dobrze komponowała się ze stylem wnętrza Twojego domu.