Jak zaaranżować mały przedpokój?
CzytajJak zaaranżować mały przedpokój?
Przedpokój jest wizytówką całego mieszkania. To pomieszczenie, które przychodzący do domu goście widzą jako pierwsze. Z tego też względu powinno ono sprawiać jak najlepsze wrażenie. Jak urządzić mały przedpokój? Czy można pogodzić funkcjonalność niewielkiego wnętrza z elegancją i niepowtarzalnym stylem wystroju? Przekonaj się sam!
Z tego wpisu dowiesz się m.in.:
- Jak urządzić mały przedpokój?
- Jak wybrać oświetlenie do małego przedpokoju?
- W czym przechowywać ubranie i buty w małym przedpokoju?
Urządzenie małego przedpokoju nie należy do najłatwiejszych czynności. Problem pojawia się szczególnie, gdy pomimo ograniczonego metrażu, musi on pomieścić odzież i akcesoria należące do wielu domowników. Nie oznacza to jednak, że posiadając niewielki korytarz skazany jesteś na monotonną i mało interesującą aranżację. Istnieje wiele pomysłów na atrakcyjne i – co niezwykle istotne – funkcjonalne zagospodarowanie tej przestrzeni.
Metamorfoza małego korytarza nie musi przy tym wiązać się z gruntownym i uciążliwym remontem. Często już kilka skutecznych trików wystarczy, aby niemal całkowicie odmienić wnętrze i wnieść do niego nowego, świeżego ducha. Zobacz, jak skutecznie stawić czoła wyzwaniom, pojawiającym się w trakcie urządzania aranżacji przedpokoju w bloku lub w niewielkim domu.
Spis treści:
Jak urządzić mały przedpokój? Garść wskazówek na początek
Niewielki przedpokój może się okazać niewielkim zmartwieniem, jeśli tylko odpowiednio podejdziemy do jego organizacji.
- Pamiętaj, że to pierwsze pomieszczenie, do którego się wchodzi, ale na szczęście nie jedyne. Spójne połączenie jego wnętrza z resztą mieszkania to czasem klucz do łatwego urządzenia tej niewielkiej przestrzeni.
- Zarówno klasyczny, jak i nowoczesny przedpokój to również przemyślane dodatki. Wykorzystuj na nie przestrzeń ścian, a nie małą przestrzeń podłogi.
- Szafa wnękowa to prosty sposób na to, by zaoszczędzić miejsce na luźno stojący mebel. Jednak nawet bez niej, z wykorzystaniem dostępnych akcesoriów (wieszaki ścienne i półki) możesz zorganizować miejsca na odzież wierzchnią.
- Światło dzienne jest sprzymierzeńcem w optycznym powiększaniu przestrzeni, jednak nie zawsze daje się je w przedpokoju zorganizować. Postaw wtedy na dobre światło sztuczne i duże lustro.
- W małym mieszkaniu warto stawiać na meble i dodatki w prostych, geometrycznych formach, dzięki którym łatwiej o ergonomiczne ustawienie.
Wyzwanie 1: oświetlenie niewielkiego przedpokoju
Niewątpliwą wadą przedpokojów jest to, że większość z nich nie ma dostępu do naturalnego oświetlenia. To też sprawia, że w wielu przypadkach są one zaciemnione i wymagają zamontowania dodatkowych źródeł światła. Jakie najlepiej sprawdzą się w małym przedpokoju w bloku? Główną rolę odegra tu bez wątpienia oświetlenie górne. Niewielki, efektowny plafon czy lampa z kilkoma żarówkami, skutecznie rozświetli małe, zaciemnione pomieszczenie w mieszkaniu.
Oprócz tego pomyśl także o punktowym oświetleniu ledowym. Umieszczone w najciemniejszych zakątkach korytarza świetlówki nadadzą mu naturalnego blasku oraz sprawią, że będzie wyglądał na znacznie większy niż w rzeczywistości. Podobną funkcję spełni także modny łańcuch z ozdobnymi żarówkami, rozwieszony wokół lustra czy niewielkie świeczki rozłożone na półkach lub szafkach.
Światło to podstawowy, lecz niejedyny element, którego możesz użyć do rozjaśnienia małego przedpokoju w bloku. Niemałą rolę odegra tu również dominująca w nim kolorystyka. Jasne, żywiołowe tonacje, nie tylko optycznie powiększą wnętrze, ale i nadadzą mu wrażenia przestronności.
Ściany Twojego przedpokoju pokrywa drewniana boazeria? Nie musisz jej zrywać. Wystarczy, że pomalujesz ją białą farbą lub nakleisz na niej jasną tapetę. W ten sposób, stosunkowo niewielkim wysiłkiem i niskim nakładem finansowym wniesiesz całkowicie nową jakość do swojego korytarza.
Wyzwanie 2: przechowanie ubrań i akcesoriów
Problemem, który niemal mimowolnie przychodzi do głowy na myśl o niewielkim hallu, jest kwestia przechowywania odzieży i innych przedmiotów. Jak odpowiednio podejść do tego tematu? Kluczem jest tu dobranie odpowiednich mebli do małego przedpokoju. Czego nie powinno wśród nich zabraknąć?
- Przestronna szafa
Szafa do małego przedpokoju powinna być przede wszystkim praktyczna i funkcjonalna. Dlatego też najlepszym wyborem dla dużej rodziny i niewielkiego metrażu będą szafy modułowe. Jedno- lub dwudrzwiowe, wolnostojące bądź modele narożne – w ofercie sklepu BRW znajdziesz meble, które z łatwością dopasujesz do wymogów swojego wnętrza.
Wygląd zewnętrzy to jednak nie wszystko. Wybierając szafę do małego przedpokoju, zwróć także uwagę na występujący w niej układ półek i szuflad. Rozbudowane modele pozwolą Ci łatwo podzielić wnętrze szafy między każdego członka rodziny. To zaś pomoże nie tylko zwiększyć komfort użytkowania mebla, ale – poprzez przydzielenie półek odpowiednio do wzrostu i potrzeb domowników – oduczyć ich także odkładania rzeczy w przypadkowe miejsce.
- Komody i szafki na buty
Każdy domownik posiada przeciętnie od 4 do 7 różnych par butów. Przechowanie kilkunastu lub kilkudziesięciu par obuwia, przypadających na dużą rodzinę, może więc stanowić niemały problem. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem są odpowiednio dobrane szafki na buty. Jeśli chodzi o mały przedpokój, meble wybierane do niego powinny być przede wszystkim niewielkie, a przy tym pojemne. Wybierając komodę, postaw więc na model z możliwie jak największą liczbą szuflad. Pozwoli Ci to przechować różne przedmioty, bez konieczności zaopatrywania się w dodatkowe szafki.
- Pojemniki i pudełka
Nie masz miejsca na dodatkową komodę lub nie chcesz inwestować w kolejne meble do małego przedpokoju? Ciekawą, równie funkcjonalną alternatywą dla tradycyjnych szafek, będą praktyczne kosze lub pudełka. Dużą zaletą tych akcesoriów jest niewątpliwie fakt, że dzięki niewielkiej wadze i rozmiarom możesz ustawić je praktycznie w dowolnym miejscu korytarza. W każdej chwili możesz je także wynieść, co pozwoli Ci zwolnić miejsce zajmowane przez nieużywane akcesoria, a tym samym – maksymalnie wykorzystać ograniczoną przestrzeń przedpokoju.
Wyzwanie 3: wygoda gości i domowników
Poza pojemnymi i kompaktowymi meblami, praktyczny przedpokój powinien być także wyposażony w kilka dodatków, dzięki którym każdy członek rodziny będzie czuł się w nim przyjemnie i komfortowo. O jakich akcesoriach mowa?
Elementem, którego w żadnym przypadku nie może zabraknąć w przedpokoju, jest eleganckie i stylowe lustro. W pierwszej kolejności spełnia ono praktyczną rolę, ułatwiając domownikom przygotowywanie się do wyjścia. Co więcej, zawieszone na ścianach efektownie rozjaśnia oraz optycznie powiększa nawet najmniejszą przestrzeń. Do tego zamknięte w ozdobnej ramie – będzie stanowiło efektowną i niewątpliwie atrakcyjną dekorację wnętrza.
W przedpokoju dla dużej rodziny nie może zabraknąć również wieszaków. Najlepiej sprawdzą się przy tym modele wyposażone w kilka lub kilkanaście haczyków. Dzięki temu każdy z domowników będzie mógł zawiesić swoją kurtkę lub płaszcz, bez zajmowania miejsca w szafie czy zagracania przestrzeni korytarza. Jeśli jednak nie masz miejsca na wieszak stojący, postaw na modele ścienne lub przytwierdzone do drzwi szafy.
Dobrym pomysłem na mały przedpokój jest także umieszczenie w nim wygodnej pufy lub ławki. Ten pozornie niepotrzebny mebel znacznie ułatwi zakładanie butów zarówno starszym, jak i najmłodszym domownikom. Jego zalety docenią z pewnością także rodzice, zmagający się z niełatwym zadaniem ubierania energicznych i żywiołowych pociech.
Jak widać, zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni nie musi być tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Szukasz dodatkowych pomysłów na mały przedpokój? Inspiracje i cenne wskazówki znajdziesz w tekście „Wąski przedpokój – jak go urządzić w funkcjonalny sposób?”