Przejdź do sklepu brw.pl

Jak ułatwić sobie porządki przedświąteczne?

Czytaj
22.11.2020

Jak ułatwić sobie porządki przedświąteczne?

Święta kojarzą się z czasem spędzonym z rodziną, prezentami, pysznym jedzeniem i spokojem. Niestety, okres poprzedzający je najczęściej wiąże się z gorączkowymi przygotowaniami, gotowaniem i sprzątaniem. Jak ułatwić sobie te obowiązki i uniknąć stresującej bieganiny? Podpowiadamy jak zabrać się za przedświąteczne porządki.

jak ułatwić sobie porządki przedświąteczne

Przedświąteczne porządki… przez cały rok?

Chociaż kluczowym czasem na przygotowania do świąt jest ostatnie kilka dni, o ogólny ład i porządek w domu warto dbać przez cały rok. Dzięki temu nie przytłoczy Cię nagle nawał obowiązków niemożliwych do zrealizowania w ciągu tygodnia.

Miesiące zaniedbań mogą w tym kluczowym momencie mieć nieprzyjemne konsekwencje. Przy sprawnej całorocznej organizacji, tuż przed świętami pozostaną Ci tylko drobne, kosmetyczne poprawki.

Chyba każdy wybrałby 15 min. sprzątania codziennie zamiast wielogodzinnego szorowania każdego zakątka zaniedbanego domu. Zawsze staraj się odkładać wszystko od razu na swoje miejsce i pozbywaj się plam i zabrudzeń na bieżąco, zanim zaschną i staną się trudne do usunięcia.

Raz w tygodniu umyj łazienkę. Taka rutyna może wydawać się uciążliwa, jednak podziękujesz sobie za nią w kluczowym momencie roku w czasie przedświątecznych porządków.

Ogromnym ułatwieniem będzie też znalezienie odpowiedniego miejsca dla każdego przedmiotu w domu. Z pomocą przyjdą Ci w tym pojemne szafy i szuflady oraz systemy organizacji w meblach. Jeśli wszystko będzie leżeć tam, gdzie powinno, porządek będzie panował w Twoim domu codziennie.

Warto wykorzystać przy tym dodatkowe pojemniki, kosze i pudełka. Nie tylko będą one fantastycznymi skrytkami na przeróżne skarby, ale również ozdobią i urozmaicą Twoje wnętrza. Bez problemu znajdziesz takie, które będą pasować do konkretnego stylu aranżacji.

W poszukiwaniu jeszcze większej ilości porad dotyczących przechowywania i organizacji miejsca warto zajrzeć do naszego artykułu pt. „Optymalne wykorzystanie przestrzeni w małym mieszkaniu. 6 sposobów na przechowywanie”.

Jeszcze jedną zaletą świetnej organizacji, a przy okazji dobrą praktyką domową, jest trzymanie środków czystości i potrzebnych sprzętów zawsze pod ręką. Wśród nich również warto utrzymywać porządek i wiedzieć, który płyn się kończy albo gdzie znajduje się zmiotka.

Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy, a porządki przedświąteczne będą znaczenie usprawnione. Przeznacz jedną szafkę lub schowek na przedmioty gospodarcze i chemię domową, najlepiej taką, do której dzieci nie będą mieć dostępu.

Porządki przedświąteczne: opracuj plan działania

Przy porządkach przedświątecznych plan sprzątania to kluczowy element. Jeśli wcześniej ustalisz, co musisz zrobić i w jakiej kolejności najlepiej będzie wykonać poszczególne prace, zaoszczędzisz sporo czasu i nerwów

Może bowiem okazać się na przykład, że po umyciu podłogi trzeba jeszcze zetrzeć kurz z półek, co niestety może oznaczać opadnięcie drobin na czysty już parkiet. W ten sposób cały wcześniejszy wysiłek pójdzie na marne.

Istnieje ogólna zasada wyznaczająca kierunek sprzątania, mianowicie z góry na dół i od lewej do prawej. Zachowując taką kolejność odkurzania czy mycia, będziesz mieć pewność, że nie zabrudzisz niechcący czystych już powierzchni.

Oczywiście w przypadku osób leworęcznych właściwym kierunkiem będzie od prawej do lewej strony. Jeszcze jedną wartościową wskazówką jest wykonywanie prac związanych z największymi zabrudzeniami na początku, a kosmetyczne poprawki pozostawić na sam koniec.

Zgodnie z tymi regułami, najpierw należy np. wytrzeć brud z górnych szafek, a dopiero potem zabierać się za odkurzanie i na końcu mycie czy pastowanie parkietów. Mówiąc o używaniu odkurzacza, również w tym przypadku warto działać zgodnie z logiką.

Jeśli jest to możliwe, podłącz przewód w takim miejscu, aby objąć zasięgiem jak największą powierzchnię i liczbę pokoi. Zaczynaj odkurzanie najbliżej siebie i poruszaj się na przód. Z kolei przy czyszczeniu podłogi na mokro, zacznij od najdalszego zakątka pokoju i cofaj się, unikając deptania po schnącej powierzchni.

Jeśli planujesz gruntowniejsze porządki przedświąteczne, np. reorganizację szafek w kuchni, tu również przyda się odpowiedni plan. Nie wyjmuj wszystkich przedmiotów na raz. Zamiast tego zajmuj się jedną przestrzenią naraz i systematycznie przechodź do następnej dopiero po skończeniu jednego zadania. Czasem multitasking nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Ciekawym trikiem, który warto mieć w pamięci, jest wyznaczenie sobie konkretnego czasu na różne zadania. Jeśli zaplanujesz skończenie danej czynności do pewnej godziny, będziesz mieć większą motywację i faktycznie uda Ci się uporać z zadaniami znacznie szybciej.

Pomoce domowe: niezbędnik w czasie porządków przedświątecznych

Ogromną pomocą podczas porządków przedświątecznych jest nowoczesny sprzęt do sprzątania oraz odpowiednie środki czystości. Nie sposób przecież sprzątać gołymi rękami. Warto zainwestować w dobrej jakości, poręczne wiadro, mop czy zmiotkę i szufelkę, które posłużą Ci dłuższy czas.

Warto poświęcić dłuższą chwilę na wybór najlepszych sprzętów, nawet w przypadku pozornie oczywistych i zwyczajnych przyrządów. Dopasuj długość kija od szczotki do swojego wzrostu, znajdź zmiotkę czy ściągaczkę do wody z wygodnym i poręcznym uchwytem, zastanów się jaki rodzaj mopa będzie w Twoim przypadku najwygodniejszy.

Te z pozoru drobne szczegóły mogą okazać się kluczowe przy sprzątaniu, decydując o wydajności i wygodzie. Sięgaj również po materiały i rozwiązania stworzone z myślą o ułatwieniu porządków, np. ścierki z mikrofibry zapobiegające unoszeniu się drobinek kurzu.

Równie ważne co odpowiedni sprzęt są właściwe środki czyszczące. Wiele osób przy wyborze chemii domowej kieruje się przede wszystkim względami ekonomicznymi, często wybierając jeden produkt do kilku różnych powierzchni.

O ile faktycznie może być to tańsze rozwiązanie, niekoniecznie będzie ono najlepsze. Może bowiem okazać się, że płyn, zamiast czyścić, zostawia smugi albo – co gorsza – niszczy panele podłogowe czy odbarwia płytki.

Porządki przedświąteczne nie zdarzają się codziennie, warto się do nich przyłożyć. Zrób listę powierzchni, które wymagają umycia i sprawdź, czy istnieją środki przeznaczone specjalnie dla nich.

Oprócz płynu do podłóg, szyb czy łazienek bez problemu znajdziesz na rynku np. mleczko do mebli, pianę do skór czy nawilżane ściereczki do lodówki i mikrofalówki. Każdy skrawek Twojego domu będzie lśnił, a Ty nie zmęczysz się przy szorowaniu i polerowaniu nieodpowiednim płynem.

Wszystkie ręce na pokład!

Przedświąteczne porządki nie powinny być obowiązkiem jednej osoby – w końcu wszyscy domownicy będą ostatecznie cieszyć się z ich efektów. Koniecznie zaangażuj do pomocy każdego członka rodziny. Rozdziel poszczególne obowiązki według wieku i umiejętności Twoich pomocników. Młodsze dzieci mogą np. zająć się wycieraniem kurzy, starsze odkurzaniem, a dorośli myciem na mokro.

Postaraj się zmotywować rodzinę, chociażby proponując nagrodę za pomoc albo zamieniając porządki przedświąteczne w zabawę i sposób na wspólne spędzenie czasu. Możecie na przykład urządzić konkurs na najlepiej wykonaną pracę albo włączyć muzykę i zamienić sprzątanie w imprezę taneczną. Nie podnoś głosu i nie krytykuj wykonanego przez kogoś zadania. Wprowadzi to tylko nerwową, nieprzyjemną atmosferę i wszystkich zniechęci.

Przedświąteczne porządki nie muszą kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Dobra organizacja i pomoc w postaci rodziny oraz dobrego sprzętu ułatwi i przyspieszy wszystkie prace, a Ty będziesz ze spokojem cieszyć się czystym, świątecznym domem.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0