Kuchnia dla dużej rodziny
CzytajKuchnia dla dużej rodziny
Duża rodzina to duża kuchnia – musi tu znaleźć się miejsce do przygotowywania posiłków dla licznego grona domowników. Tym bardziej, jeśli w rodzinie jest np. kilkoro dzieci chętnych do pomocy w kuchni (oraz do robienia w niej bałaganu). Przyda się także więcej miejsca na kuchenne akcesoria i zapasy. Jak sprostać tym wszystkim wyzwaniom? Jak urządzić funkcjonalną kuchnię dla dużej rodziny?
Kuchnia to serce każdego domu. Jeśli masz liczną rodzinę, to jej serce będzie musiało sprostać dużym wymaganiom. Zastanawiasz się, jak urządzić funkcjonalną kuchnię, która nie będzie sprawiała wrażenia ciasnej, nawet przy większej liczbie domowników?
Jeśli wyobrażenie porannej krzątaniny z dziećmi w Twojej kuchni sprawia, że podnosi Ci się ciśnienie – najwyższa pora pomyśleć o tym, jak zagospodarować kuchnię, w której:
- będziesz mieć sporo przestrzeni do gotowania posiłków dla dużej rodziny,
- wszystkie kuchenne akcesoria, liczne kubki i talerze znajdą swoje miejsce,
- nie zabraknie przestrzeni na zapasy produktów spożywczych,
- będziecie mogli wszyscy wygodnie usiąść przy stole.
Myślisz, że taki ideał nie istnieje? Aranżacja dużej kuchni to kwestia prostsza niż Ci się wydaje! Zobacz nasz poradnik i zainspiruj się!
Spis treści:
- Duża kuchnia = duży kłopot? Jak urządzić kuchnię dla dużej rodziny?
- Duża kuchnia: rozwiązania na wymiar lub modułowe
- Aranżacja dużej kuchni: jak rozmieścić sprzęty zależnie od jej kształtu?
- Praktyczny pomysł: duża kuchnia z wyspą
- Duża kuchnia z jadalnią
- Kuchnia rodzinna – o czym warto pamiętać?
- Duża kuchnia w centrum uwagi – zaprojektuj ją z BRW!
Duża kuchnia = duży kłopot? Jak urządzić kuchnię dla dużej rodziny?
Nie masz pomysłu na to, jak zagospodarować kuchnię? Usiądź wspólnie z rodziną i obejrzyjcie kuchenne inspiracje. Przecież kuchnia to nie tylko miejsce, w którym gotujesz, lecz także spędzasz mnóstwo czasu z bliskimi. Dlatego warto posłuchać ich opinii i pomyśleć razem nad kolorem frontów, rodzajem uchwytów oraz dominującym stylem we wnętrzu. Dostępne obecnie kuchenne meble to funkcjonalne rozwiązania zarówno dla wielbicieli klasyki, jak również nowoczesności.
Zanim jednak zaczniecie planować aranżację dużej kuchni, warto zacząć od kilku prostych zadań, które ułatwią urządzanie. Po pierwsze, poświęćcie chwilę, aby prześledzić potrzeby i zwyczaje waszej rodziny, np.:
- Czy jadacie posiłki wspólnie (jeśli nie – warto to robić!)? Ile osób musi zmieścić się przy stole? Pod tym kątem należy przygotować odpowiednie miejsce do spożywania posiłków. Oceńcie zatem, jak dużą przestrzeń macie do dyspozycji.
- Czy lubicie eksperymentować w kuchni? Jakie akcesoria kuchenne przy tym wykorzystujecie? Być może to właśnie wspólne gotowanie jest u Was elementem doskonale scalającym rodzinę. Duża kuchnia powinna być wówczas miła dla oka i bardzo funkcjonalna.
- Czy w Waszym domu pojawia się problem ze sprzątaniem? (przy dużej rodzinie z dziećmi odpowiedź na to pytanie jest najprawdopodobniej twierdząca 😉 Dużą kuchnię warto wówczas zaplanować tak, by była miejscem łatwym w czyszczeniu. Jest to szczególnie ważne, jeśli w Twoim domu kuchnia połączona jest z salonem.
Ustalenie zwyczajów Waszej rodziny pomoże przejść do drugiego kroku, czyli zrobienia porządków w akcesoriach, które już macie (być może wiele z nich leży nieużywane?) oraz określenia, czego nie może zabraknąć w Waszej wymarzonej dużej kuchni. Uwzględnijcie również rozważania o tym, jaki wystrój Was interesuje. Czy chcecie zaprowadzić w kuchni określony styl? Czy znajdzie się tu jednolita podłoga, czy też połączenie kilku opcji? To także jest ważne!
ZESTAWY KUCHENNE warto dopasować do potrzeb Twojej rodziny
Duża kuchnia – inspiracje spełniające oczekiwania
Z pewnością znajdą się osoby, które będą stawiać na minimalizm i funkcjonalność (ograniczając się np. do kuchenki i zmywarki) oraz takie, które nie wyobrażają sobie życia dużej rodziny bez tosterów, mikserów, blenderów, opiekaczy i wielu innych sprzętów.
Twoje zwyczaje pomogą Ci także określić, jak wiele miejsca potrzebujesz oraz jakim celom powinna przede wszystkim służyć aranżacja Twojej dużej kuchni. U jednych priorytetem będzie dużo miejsca do gotowania i przechowywania – u innych np. duża kuchnia z jadalnią i obszernym stołem, który stanie się centrum spotkań całej rodziny.
Duża kuchnia: rozwiązania na wymiar lub modułowe
Jeśli szukasz tradycyjnej zabudowy kuchennej, która sprawdzi się na lata, a zarazem trudno Ci znaleźć praktyczne meble kuchenne dostosowane do Twoich potrzeb i wymiarów lub kształtu pomieszczenia – idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie kuchnia na wymiar! Ta opcja pozwoli Ci optymalnie wykorzystać miejsce w Twojej kuchni oraz cieszyć się jej spójną i funkcjonalną aranżacją. W dodatku meble do przestrzeni kuchennej dopasujesz idealnie, niezależnie od tego, czy to kuchnia w kształcie litery L, czy litery U. Możesz również dopasować wygląd mebli do stylu, w jakim widzisz swoje mieszkanie.
Nowoczesne propozycje mebli kuchennych wyróżniają się lśniącymi, gładkimi frontami i minimalistycznymi uchwytami. Są także niezwykle funkcjonalne – w szafkach i szufladach kuchennych pomieścisz wiele sprzętów, a także posegregujesz je wygodnie dzięki intuicyjnym organizerom i systemom przechowywania (np. metalowe półki na garnki, rondle i patelnie; organizery na sztućce itp.). Z kolei meble drewniane lub stylizowane na drewno (również drewno postarzane), doskonale sprawdzą się w stylu boho, rustykalnym lub prowansalskim. Wybierzcie, który z nich jest właśnie dla Was!
Jeśli zależy Ci, aby aranżacja dużej kuchni w Twoim domu miała prawdziwie indywidualny charakter, wybierz kuchnie modułowe. To niezwykle kreatywne rozwiązanie, w którym możesz sam stać się „projektantem” własnej kuchni, wybierając kolory i rodzaje frontów, blatów, wykończeń i uchwytów. Wówczas możesz ze swoją kuchnią zrobić bardzo wiele i zrealizować swoje kreatywne pomysły.
Aranżacja dużej kuchni: jak rozmieścić sprzęty zależnie od jej kształtu?
Twoja kuchnia ma kształt litery L? Zastanawiasz się, jak prawidłowo rozmieścić meble wzdłuż dwóch prostopadłych ścian? Lodówkę i zlew ustaw pod jedną ścianą, a płytę grzewczą i piekarnik – pod drugą. W ten sposób zyskasz najlepszą przestrzeń dla blatu roboczego. W przypadku kuchni jednorzędowej (wszystkie meble na jednej ścianie) kolejność ustawienia urządzeń przedstawia się następująco: lodówka, zlewozmywak, kuchenka. Brak ścian nie musi być wówczas utrudnieniem, jeśli tylko odpowiednio rozplanujesz sprzęty AGD, blat roboczy i zlewozmywak.
We wnętrzu w kształcie litery U (kuchnia z oknem) lodówka, piekarnik z płytą znajdują się na dwóch różnych ścianach, natomiast zlewozmywak – na blacie naprzeciw okna (pamiętaj, żeby nie umieszczać zlewu centralnie na wprost okna; w tym dobrze oświetlonym miejscu lepszy będzie blat roboczy do przygotowywania posiłków). Natomiast duża kuchnia z wyspą oferuje możliwość swobodnego ustawiania AGD.
Praktyczny pomysł: duża kuchnia z wyspą
Jeżeli masz do dyspozycji otwarte przestronne pomieszczenie, warto pomyśleć o dużej kuchni z wyspą. Jej zaletą jest dodatkowe miejsce do przyrządzania potraw i przechowywania naczyń. Meble kuchenne na wymiar Senso Kitchens będą w tym przypadku wygodnym rozwiązaniem.
Możesz się zdecydować na wyspę z funkcją gotowania (płyta grzewcza, płyta + piekarnik). W takiej sytuacji blat powinien mieć wymiary ok. 140 × 80 cm. W wyspie z funkcją zmywania do umieszczenia zlewozmywaka przyda się 10 dodatkowych cm blatu.
Duża kuchnia z jadalnią
Decydujesz się na połączenie dużej kuchni z jadalnią? To również bardzo dobry pomysł – tym bardziej, że dzięki niemu nie będziesz mieć większych problemów z serwowaniem potraw i przenoszeniem ich do osobnego pomieszczenia – jadalni. Wszystko, co zostanie przygotowane w kuchni, Twoja rodzina może zjeść „na miejscu”. Taki projekt również warto zrealizować w odpowiedni sposób, by możliwe było odróżnienie przyjemności gotowania w jednym pomieszczeniu i spożywania tego posiłku w innym.
Jak zagospodarować kuchnię połączoną z jadalnią? Warto – w miarę możliwości – oddzielić tu miejsce na przygotowanie posiłków od tego na ich spożywanie. Jeśli chodzi o meble kuchenne – praktyczne rozwiązania są na wagę złota w dużej rodzinie. Dlatego jeśli na co dzień brakuje Ci miejsca, doskonałym rozwiązaniem będzie stół rozkładany (modułowy). W razie potrzeby – np. podczas obiadu, który jecie wszyscy – możesz rozszerzyć blat, zyskując nawet kilka dodatkowych miejsc. Podczas gotowania czy sprzątania, kiedy duży blat przeszkadza, stół może pozostawać złożony.
Kuchnia rodzinna – o czym warto pamiętać?
Jak dużym wyzwaniem jest duża kuchnia? Aranżacje i inspiracje zamieszczone powyżej pewnie przekonały Cię już, że jej urządzenie nie będzie aż tak trudne, jak początkowo można by sądzić. Na koniec garść przydatnych rad dotyczących tego, jak zagospodarować kuchnię, by była jeszcze bardziej funkcjonalna ;).
- Jeżeli planujesz zakup zmywarki, możesz pozwolić sobie na nieduży zlew. W przypadku zmywania ręcznego duża rodzina będzie potrzebować dwukomorowego zlewozmywaka.
- Piekarnik nie musi znajdować się tradycyjnie pod płytą grzewczą. Coraz częściej jest umieszczany w wysokiej zabudowie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba się schylać, żeby wyjąć upieczoną potrawę.
- Wybieraj szafki z systemem cichego zamykania, które pozwolą na komfortowe użytkowanie mebli.
- Jeśli dysponujesz odpowiednią ilością miejsca wybierz stół, przy którym zmieści się cała rodzina. Na jedną osobę powinna przypadać powierzchnia ok. 60 × 30 cm.
Duża kuchnia w centrum uwagi – zaprojektuj ją z BRW!
Duża kuchnia to nie kłopot, a idealne miejsce na zaaranżowanie przestrzeni. Daje większą dowolność oraz możliwość przechowywania wielu kuchennych akcesoriów bez obawy, że wszystko będzie poupychane. Duże kuchnie to także możliwości indywidualnego projektu, który możesz dostosować do Twoich potrzeb. Sprawdź nasze pomysły aranżacji i bądź na bieżąco.
Potrzebujesz jeszcze większej porcji inspiracji? Koniecznie zajrzyj do artykułu pt. „5 kroków do idealnej kuchni”.