Przejdź do sklepu brw.pl

Zaprojektuj pokój dla Einsteina

Czytaj
16.12.2020

Zaprojektuj pokój dla Einsteina

Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka, które ma naturę odkrywcy, ale niekoniecznie zamiłowanie do porządku? Jak go urządzić, by przetrwał próbę czasu i nie znudził się po roku czy dwóch? Urządzanie pokoju dziecka – małego Einsteina to nie lada wyzwanie. Pomożemy Ci w tym.

pokoj dla einsteina

Dzieci bardzo szybko dorastają, ich zainteresowania stopniowo ulegają zmianie, ale jest też element stały – edukacja. Na każdym etapie dojrzewania dzieci są ciekawe świata, uczą się i poznają nowe horyzonty. Dzieje się tak nawet w przypadku niemowląt. Dobrze zatem, by miały gdzie dokonywać swoich małych odkryć.

Tym miejscem powinien być pokój dziecięcy, w którym poza łóżkiem znajdzie się też miejsce do nauki i relaksu. Potrzebne są także półki, szafki i schowki różnego typu – w końcu każdy ma prawo do prywatności. Jak dobrać praktyczne meble do pokoju dziecięcego, które będą spełniały wszystkie swoje zadania? Mamy dla Ciebie kilka rad, dzięki którym stworzysz dla swojego dziecka funkcjonalną przestrzeń skrojoną na miarę jego potrzeb. Projekt pokoju dziecięcego powinien być wykonany z głową.

 

Zaprojektuj pokój dziecka, który wspiera kreatywność

Czy wiesz, że urządzanie pokoju dziecka – dobór mebli i kolorów – ma ogromny wpływ na kreatywność Twojej pociechy? Poszczególne elementy wyposażenia w pokoju dziecięcym powinny zachęcać do twórczej ekspresji. Nie powinien być zbyt ciemny, zagracony czy przytłaczający. Niewskazany jest też nadmiar bodźców. Zaprojektuj pokój dla dziecka w taki sposób, aby nie było w nim zbyt dużo kolorów czy zabawek „na wierzchu”, które mogą rozpraszać.

Brak funkcjonalnych rozwiązań – np. odpowiednich mebli czy akcesoriów do przechowywania – nie ułatwia także utrzymania porządku w pokoju twojego dziecka. Warto więc zadbać o te elementy już na etapie urządzania, aby funkcjonalne meble dla dzieci stworzyły przestrzeń sprzyjającą kreatywności, owocnej nauce i twórczej zabawie. Pokoje dziecięce bez tego się nie obejdą.

 

Pokój dziecka to warsztat pracy

Nietypowe porównanie, prawda? Są w nim jednak skryte najważniejsze informacje. Pamiętaj bowiem, że warsztat to miejsce pracy, gdzie nie powinno być niepotrzebnych rzeczy, a każda z nich ma swoje miejsce i swoje przeznaczenie. Porządek w pokoju dziecka to kwestia odpowiedniej organizacji, ale też przyswojenia przez jego mieszkańca podstawowych zasad przechowywania i zarządzania swoimi przedmiotami. Projekt pokoju dziecka musi to uwzględniać.

Kluczowym zadaniem podczas urządzania nowego pokoju dziecka jest wydzielenie trzech stref: nocnej, edukacyjnej oraz relaksacyjnej. Z punktu widzenia psychologii aranżacja wnętrza Twojej pociechy decyduje o tym, czy w przyszłości dziecko weźmie odpowiedzialność za swoje rzeczy oraz czy będzie umiało samodzielnie utrzymać porządek w pokoju. Wbrew pozorom, pośpieszne porządki tuż przed wyjściem robione przez rodziców nie pomagają! Naucz malucha samodzielnego sprzątania, zaczynając od najprostszego odłożenia klocków do pudełka, po bardziej skomplikowane czynności, kierując się wiekiem dziecka.

 

Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka? Praktyczne rady

Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka, które nie lubi sprzątać lub tłumaczy swój bałagan kwestiami „kreatywnej zabawy”. Wypróbuj poniższe zasady.

  • Rzeczy określonej kategorii odkładamy na miejsca wg “systemu kolorów” – np. klocki lego do żółtego pudełka, a przybory do rysowania – do niebieskiego (w sklepie BRW online znajdziesz wygodne pudełka do przechowywania w różnych kolorach, które łatwo przenosić z miejsca na miejsce).
  • Ustal z dzieckiem lub nastolatkiem zasadę pięciu i piętnastu minut: jeśli posprzątanie czegoś zajmuje mniej niż 5 minut – dziecko powinno zrobić to od razu. Z kolei 15 minut to czas, jaki powinno poświęcić na ogarnięcie pokoju “z grubsza” każdego wieczoru przed snem.
  • Ustal rzeczy, które dziecko powinno sprzątać od razu – np. ścielić łóżko czy odnosić kubki do kuchni. Być może kolorowa pościel lub kubek z nadrukiem, który dziecko samo wybierze, będą zachętą do utrzymania porządku? Pamiętaj jednak, aby nowe gadżety były nagrodą dopiero wtedy, gdy dziecko zacznie już konsekwentnie praktykować dany nawyk.

Ważnym ”ułatwieniem” są także funkcjonalne meble dla dzieci. Zwróć uwagę, aby były pojemne, dostosowane do wzrostu dziecka, a także posiadały sprytne rozwiązania do przechowywania. Podczas urządzania pokoju dziecięcego wybieraj więc regały z licznymi półkami, biurko z szufladą i wysuwaną półką dostosowaną do trzymania klawiatury lub laptopa oraz wyjątkowe łóżko z wieloma szufladami oraz szufladkami, dzięki którym przechowywanie książek, pościeli lub zabawek będzie zdecydowanie prostsze!

 

Funkcjonalne meble dla dzieci – czyli jakie?

Co to znaczy? To proste: meble muszą być tak rozmieszczone, by zapewniać poczucie bezpieczeństwa i wygodę użytkowania. Właśnie dlatego pamiętaj, że:

  • biurko nie powinno stać tyłem do drzwi i przodem do okna, ponieważ takie ustawienie wzbudza niepewność oraz utrudnia koncentrację na pracy,
  • biurko musi być dobrze oświetlone światłem słonecznym (w ciągu dnia niech wpada jak najwięcej światła naturalnego) oraz światłem sztucznym (wieczorem), dzięki temu praca jest przyjemniejsza, a wzrok aż tak się nie męczy,
  • w pobliżu biurka powinny się znajdować półki na książki i zeszyty, w ten sposób dziecko będzie miało pod ręką wszystkie akcesoria potrzebne do nauki,
  • łóżko warto ustawić w oddaleniu od drzwi, dzięki czemu lokator poczuje się bezpieczniej we własnym pokoju,
  • miejsce do zabawy może być zorganizowane na ziemi – mały, kolorowy dywan lub niski stolik i puf to świetna przestrzeń do każdej zabawy.

Pamiętaj również o tym, że jeśli w pokoju mieszka rodzeństwo, należy zadbać, aby każde z dzieci miało wydzieloną własną przestrzeń. Więcej podpowiedzi znajdziesz w artykule pt. „Pokój dla dzieci w różnym wieku: jak zaaranżować wspólną przestrzeń?”.

 

Zapanuj nad chaosem: wybierz odpowiednie kolory!

Kolory odgrywają znaczącą rolę w rozwoju dziecka. Stymulują pracę mózgu, wpływają na nastrój – usypiają lub pobudzają do działania. Urządzanie pokoju dziecka pod tym względem może być dość kłopotliwe, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy maluchowi przypadnie do gustu Twój ulubiony kolor albo jak szybko z niego wyrośnie.

Przyjęło się, że w pokojach dziewczynek króluje róż, a u chłopców – błękit. Jednak zdecydowanie lepszym pomysłem będzie wybór po prostu tych kolorów, które Twoje dziecko lubi. Praktyczne meble dla dzieci mogą mieć np. odcienie szarości, w połączeniu z bardziej ożywczymi kolorami (jak np. przedstawione na poniższym zdjęciu meble Stanford, które mogą spodobać się zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom).

Urządzanie pokoju dziecka to jednak nie tylko meble – warto również kreatywnie poeksperymentować z łatwiejszymi do wymiany dodatkami: pościelą, poduszkami czy zasłonami.

meble stanford
Meble Stanford pomogą Ci stworzyć spójną kolorystycznie aranżację

 

Meble w kolorze jasnego dębu świetnie współgrają z ożywczą zielenią, stonowaną szarością i energetycznym kolorem pomarańczy. To sposób na stworzenie neutralnej przestrzeni, co może być istotne w pokoju łączonym i zamieszkiwanym przez rodzeństwo. Meble w neutralnych kolorach ułatwiają także aranżowanie spersonalizowanej przestrzeni, ponieważ wtapiają się w tło, uwydatniając przy tym chociażby dodatki związane z zainteresowaniami.

Na koniec jeszcze jedna rada: jeśli urządzasz pokój dla nieco starszego dziecka, pozwól mu wziąć udział w procesie planowania i wyborze mebli. W końcu to będzie jego azyl.

Potrzebujesz więcej inspiracji? Koniecznie zajrzyj do artykułu: “Jak wspierać pasję u najmłodszych? Pomysły na pokój dla dziecka”.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0