Przejdź do sklepu brw.pl

Jak prać kołdrę?

Czytaj
15.01.2021

Jak prać kołdrę?

Bielizna pościelowa, aby gwarantowała wysoki komfort snu, musi być regularnie odświeżana. Podobnie przedstawia się sprawa z pościelą. Zastanawiasz się, jak wyprać kołdrę, aby jej nie uszkodzić? Z jaką częstotliwością można ją czyścić? Nie wiesz, czy pranie kołdry w pralce to dobry pomysł oraz czy należy suszyć kołdry w suszarce bębnowej? Mamy dla Ciebie garść praktycznych wskazówek, dzięki którym pielęgnacja pościeli nie będzie miała przed Tobą żadnych tajemnic. Zapraszamy do lektury! 

jak prać kołdrę

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy pranie kołdry ma wpływ na jej żywotność,
  • jak często należy prać kołdry i od czego zależy częstotliwość ich odświeżania,
  • jak powinno przebiegać pranie kołdry syntetycznej,
  • czy można prać kołdry w pralce automatycznej,
  • jak prać kołdrę w pralko-suszarce,
  • jak prać kołdrę puchową oraz wypełnioną pierzem,
  • jak najlepiej jest wyprać kołdrę wełnianą.

Nie ma to jak po długim, ciężkim dniu udać się na zasłużony wypoczynek. Z pewnością dobrze znasz ten moment, gdy kładziesz się na łóżku i otulasz ciepłą, pachnącą kołdrą – czy nie jest to ogromna przyjemność? Jedno z kluczowych pytań, które musisz sobie zadać, myśląc o pielęgnacji pościeli, brzmi: czy samo wietrzenie kołdry wystarczy, aby zachować ją w czystości? Czy można prać kołdrę w pralce? W dalszej części artykułu rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.

 

Pranie kołdry a jej żywotność

Każdy chce, aby zakupiona przez niego pościel służyła mu przez jak najdłuższy czas. Wiele osób podziela przekonanie, że pranie kołder i poduszek nie jest konieczne, a czasem wręcz niewskazane, gdyż może doprowadzić do ich zniszczenia. To duży błąd, który może skutkować obniżeniem komfortu nocnego wypoczynku, a także skróceniem żywotności kołdry.

Pod kołdrą spędzasz co najmniej kilka godzin każdej nocy. Jest ona zabezpieczona poszewką, mimo to z czasem zaczyna zbierać się w niej kurz, roztocza, bakterie oraz inne drobnoustroje chorobotwórcze. Czyszczenie pościeli ma spore znaczenie – nie tylko z punktu widzenia higieny, komfortu, ale i zdrowia.

Miej również na uwadze, że w kołdrze zbiera się wilgoć. Wietrzenie jej może zniwelować ten problem, ale całkowicie go nie usunie. Zawilgocone wypełnienie zaczyna się sklejać i gromadzić wzdłuż pikowania. W rezultacie pogarszają się parametry cieplne pościeli, co prędzej czy później będzie skutkowało koniecznością zainwestowania w nowy komplet. Jeśli chcesz tego uniknąć, regularnie pierz kołdry.

Jak często należy prać kołdry?

Przyjmuje się, że kołdrę należy uprać przynajmniej raz na 6 miesięcy. Zasada ta nie obowiązuje, gdy pościel została zalana lub zabrudzona. Jeśli żadna awaryjna sytuacja nie miała miejsca, każdorazowo podczas wymiany bielizny pościelowej przeprowadź ocenę stanu czystości kołdry i zadecyduj na podstawie podjętych ustaleń.

Przy określaniu częstotliwości prania kołdry weź pod uwagę także następujące czynniki:

  • Rodzaj wypełnienia kołdry

Wypełnienie z puchu, pierza lub wełny jest dosyć delikatne, dlatego kołdry z takim wsadem czyści się mniej więcej raz do roku. Te z wypełnieniem syntetycznym są łatwiejsze w konserwacji, można odświeżać je częściej.

  • Wiek i stan zdrowia użytkownika kołdry

Przyjęło się, że kołdry maleńkich dzieci powinny być prane przynajmniej co 2-3 miesiące. Nieco mniejszą częstotliwość można przyjąć w odniesieniu do młodzieży i osób dorosłych, czyli co 4-6 miesięcy. Gdy kołdra jest zadbana tj. regularnie wietrzona i roztrzepywana, odstęp pomiędzy praniami może ulec wydłużeniu.

 

 

kołdra beti
Kołdra Beti

 

Jak prać kołdry użytkowane przez osoby starsze? Można to robić jeszcze rzadziej. Wyjątek od tych reguł stanowi pościel, w której śpią osoby zmagające się z alergiami oraz przewlekle chore.

O częstym praniu kołdry powinno się pamiętać również w sytuacji nadmiernej potliwości oraz w czasie choroby. Świeża i czysta kołdra zwiększy komfort spania osób borykających się z różnymi dolegliwościami, znacząco wpływając na poprawę ich samopoczucia.

 

Jak wyprać kołdrę z wypełnieniem syntetycznym?

Kołdry z wypełnieniem syntetycznym oraz kołdry antyalergiczne są raczej łatwe w pielęgnacji. Bez obaw można je prać w pralce, robiąc to tak często, jak jest to konieczne. Nie doprowadzi to do obniżenia ich parametrów, o ile będziesz przestrzegać zaleceń producenta. Znajdują się one na metce wszytej wzdłuż jednego z boków kołdry oraz na jej opakowaniu.

Pamiętaj, że jeśli chodzi o temperaturę prania, producent podaje tę maksymalną dozwoloną. Jej przekroczenie może skutkować skurczeniem poszycia oraz utratą właściwości fizykochemicznych przez wypełnienie.

W odniesieniu do większości tego typu kołder temperatura prania wynosi 60℃. Jeśli kołdra jest mocno zabrudzona lub użytkuje ją alergik, możesz trzymać się tych wskazań. Pranie kołdry w wysokiej temperaturze pozwoli Ci pozbyć się roztoczy i innych alergenów. Jednak gdy chcesz ją tylko odświeżyć, śmiało możesz uprać kołdrę w obniżonej temperaturze, czyli w około 30-40℃.

 

Podobnie jest z ilością detergentu. Kołdrę, która nie jest brudna, możesz uprać w połowie dawki zalecanej przez producenta. Bez względu na rodzaj wypełnienia i poszycia, pościel lepiej jest odświeżać z wykorzystaniem delikatnych środków piorących tj., żelu lub płynu, rezygnując tym samym z tradycyjnych proszków. Tego rodzaju detergent działa bardziej agresywnie i jest trudniejszy w wypłukaniu.

 

Czy można prać kołdry w pralce?

Jeśli chodzi o modele syntetyczne, to jak najbardziej tak. Kluczowe znaczenie ma ładowność bębna. Zwłaszcza w przypadku dużych kołder na łóżka małżeńskie, jak również tych grubych ze sporą ilością wypełnienia. W pralkach, w których wielkość wsadu jest mniejsza, niż 5 kg raczej się to nie uda. Konieczne będzie oddanie kołdry do czyszczenia w pralni.

Pralka nie musi mieć specjalnego programu. Musisz tylko dobrze ustawić temperaturę i odmierzyć odpowiednią ilość detergentu. Pomocne będą kulki/piłki do prania. Dzięki nim kołdra nie straci swojej puszystości.

 

Jak prać kołdrę w pralko-suszarce?

Procedura jest identyczna jak w przypadku standardowych urządzeń. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to niska temperatura w czasie suszenia. Po zakończeniu upewnij się, że pościel została wysuszona równomiernie. Jeśli wyczujesz miejscowe zawilgocenia, ustaw jeszcze jeden cykl suszenia, ale skróć czas jego trwania o połowę.

Generalnie suszenie kołdry to ważny etap. Nigdy po zakończeniu prania nie trzymaj jej w bębnie. Wilgoć to największy wróg kołder – bez względu na typ wypełnienia. Przetrzymywanie wilgotnej kołdry w bębnie pralki może doprowadzić do jej deformacji i w konsekwencji także zniszczenia. Po zakończeniu procesu prania od razu rozwieś pościel – najlepiej na świeżym powietrzu. Nie wystawiaj jej na działanie ostrego słońca. Może to uszkodzić strukturę jej wsadu.

Przed rozwieszeniem strzepnij kołdrę i staraj się powtarzać tę czynność co jakiś czas. W ten sposób będziesz mieć pewność, że wypełnienie odzyska swoją puszystość i będzie rozmieszczone równomiernie.

 

Jak wyprać kołdrę z wypełnieniem z pierza i puchu?

Do prania kołder z tym rodzajem wypełnienia należy podchodzić z niezwykłą ostrożnością. Kołdry puchowe oraz te wypełnione pierzem dają dużo ciepła, ale są raczej delikatne. Zarówno detergenty, jak i wysoka temperatura mogą im zaszkodzić.

Czy można prać kołdrę w zwykłej pralce, gdy ma ona taki wsad? W przypadku pościeli tego rodzaju producenci nie zalecają czyszczenia jej w domowej pralce, podobnie jak i suszenia w suszarce oraz w pełnym słońcu. Takie działania obarczone są dużym ryzykiem degradacji ich wypełnienia.

Najbezpieczniej będzie, gdy oddasz kołdrę z wypełnieniem naturalnym do czyszczenia w pralni. Będzie to generowało dodatkowe koszty, ale pościel z pierza do tanich nie należy, dlatego lepiej jest je ponieść, niż zniszczyć kołdrę, działając samodzielnie.

 

Jak wyprać kołdrę z wypełnieniem wełnianym?

Jeśli chodzi o procedury dotyczące prania pościeli wełnianej, nie ma na to jednej zasady. Trzeba kierować się wskazówkami udzielonymi przez producenta. Niektóre tego rodzaju kołdry można prać w pralce. Jednak trzeba do tego użyć specjalnego płynu z lanoliną przeznaczonego do czyszczenia wyrobów wełnianych.

kołdra senna
Kołdra Senna z wypełnieniem z wełny owczej

 

Trzeba zastosować cykl przeznaczony do wełny lub ustawić temperaturę prania na 30oC. Jeśli będzie ona wyższa, może dojść do skurczenia włókien. Nigdy nie wiruj wełnianej pościeli w pralce. Pozwól jej obcieknąć, a następnie wywieś – najlepiej na zewnątrz. Pamiętaj, by nie suszyć jej bezpośrednio na słońcu.

Problematyczne w przypadku kołder wełnianych może być zmieszczenie ich w pralce, gdyż są one dosyć duże, ciężkie i puszyste. Alternatywą jest pranie w wannie.

Jeśli chodzi o temperaturę i rodzaj środka piorącego – zalecenia są takie same. Nie ugniataj kołdry w czasie, gdy będzie namoczona, jak również nie wykręcaj jej po upraniu. Wełna wymaga delikatnego traktowania, jednak pielęgnowana prawidłowo odwdzięczy Ci się długą żywotnością.

W Twoim domu mieszka alergik? Z pewnością zainteresuje Cię artykuł: „Jak prać poduszki syntetyczne?”.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0