Przejdź do sklepu brw.pl

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia zewnętrznego domu?

Czytaj
21.01.2021

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia zewnętrznego domu?

Podkreśla wystrój budynku, tworzy nastrój w ogrodzie, a do tego pomaga czuć się pewniej i bezpieczniej po zmroku. Odpowiednie oświetlenie zewnętrzne domu to niezwykle istotny element posesji. Jakie jego rodzaje możesz znaleźć na rynku oraz czym kierować się przy ich wyborze?

oświetlenie zewnętrzne

Lampy zewnętrzne ścienne

Pierwszym sposobem na oświetlenie zewnętrzne domu są kinkiety. Przytwierdzane do ścian budynku, dobrze spełniają swoją rolę w podświetlaniu wejścia lub wybranych elementów, jak chociażby numer domu. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie oświetlenie nad drzwiami wejściowymi przyniesie najlepszy efekt, śmiało postaw na lampy ścienne.

Ich działanie jest bardzo proste, jednak ma pewną wadę. Do uruchomienia zewnętrznych kinkietów wykorzystywany jest przeważnie włącznik wewnątrz domu. To sprawia, że aby zapalić światło, musisz najpierw po ciemku dostać się do środka, jeśli akurat przebywasz poza budynkiem.

Aby tego uniknąć możesz jednak włączyć oświetlenie zewnętrzne domu przed wyjazdem. Dobrze sprawdzi się tu również system automatycznego włączania światła o określonej godzinie.

Słupki oświetleniowe

Znalazłeś odpowiednie lampy zewnętrzne na dom, lecz chciałbyś oświetlić także ogród czy przestrzeń rozpościerającą się przed nim? Praktycznym i atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem będą słupki oświetleniowe. Rozłożone równolegle przy ścieżce prowadzącej od płotu do drzwi wejściowych, rozświetlą drogę do domu, stanowiąc przy tym niezwykle efektowną dekorację posesji. Dzięki temu zafundujesz sobie lub gościom wyjątkową atmosferę, jeszcze zanim przekroczą próg Twojego domostwa!

W zależności od upodobań, możesz wybrać lampy wysokie lub nieznacznie jedynie wystające ponad powierzchnię ziemi, zdobione, lub proste i minimalistyczne. Wszystko zależy od tego, jaki wygląd pragniesz nadać swojej posesji.

Stojące lampy na zewnątrz szczególnie efektownie prezentują się w towarzystwie roślin. Jeśli więc masz taką możliwość, posadź wzdłuż ścieżki do domu ozdobne krzewy czy rabatki z kwiatami. Ciekawym pomysłem będą także lampy w kształcie donicy. Postawione na balkonie czy tarasie, napełnią je blaskiem, nadając im wyjątkowego, oryginalnego charakteru.

Lampy z czujnikiem ruchu

Szukasz oświetlenia elewacji, które będzie nowoczesne i funkcjonalne? Zdecydowanie powinieneś rozważyć zakup lamp z czujnikiem ruchu. Ich zaletą jest niewątpliwie fakt, że zapalą się samoczynnie, gdy tylko pojawisz się w niewielkiej odległości od nich. Decydując się na to rozwiązanie, oszczędzisz więc sporo pieniędzy i unikniesz oświetlania posesji w momencie, gdy akurat tego nie potrzebujesz.

Lampy z czujnikiem ruchu mogą przybierać różne formy – zarówno stojących słupków czy spotów, jak i przymocowanych do ściany kinkietów. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie oświetlenie nad drzwiami wejściowymi domu czy tarasu pozwoli Ci skutecznie, ale niewielkim kosztem rozjaśnić przestrzeń – właśnie znalazłeś rozwiązanie!

Najazdowe oświetlenie domu na zewnątrz

Poza klasycznymi lampami zewnętrznymi na dom czy stojącymi słupkami, w roli oświetlenia podjazdu czy posesji świetnie sprawdzą się także modele najazdowe. Dzięki wytrzymałym konstrukcjom i niewielkim rozmiarom nadadzą się one do zabudowy praktycznie w każdej powierzchni – chodniku, kostce brukowej, a nawet rabatce z kwiatami.

W większości lamp najazdowych pochodzące z nich wiązki światła skierowane są ku górze. W razie potrzeby możesz jednak wybrać modele pozwalające na płynną regulację kąta padania światła.

Jeśli rozważasz zakup tego typu lamp na zewnątrz, koniecznie zwróć uwagę na ich maksymalne obciążenie. Pozwoli Ci to uniknąć ich przypadkowego uszkodzenia przy najechaniu pojazdem, a co za tym idzie – wydłużyć żywotność oświetlenia.

Lampy solarne

Jak połączyć skuteczność i dobry styl z troską o środowisko naturalne? Sięgnij po nowoczesne lampy solarne. Wśród różnych form oświetlenia zewnętrznego domu, te są zdecydowanie najbardziej ekologiczne, a przy tym najłatwiejsze w montażu i eksploatacji.

Produkty tego typu wyposażone są w ogniwo fotowoltaiczne, w którym energia słoneczna zamieniana jest w elektryczną, a także baterię magazynującą pozyskaną energię. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że w pewnym momencie zostaniesz bez źródła światła – lampy solarne oświetlą Twój dom nawet w noc czy najbardziej pochmurny dzień.

Rozmieszczenie oświetlenia zewnętrznego domu

To, jakie oświetlenie na zewnątrz domu wybierzesz, jest niezwykle istotne. Równie ważne jest jednak także jego właściwe rozmieszczenie – tak, by spełniało swoją funkcję, a przy tym nie zaburzało estetyki posesji. Gdzie warto ulokować lampy?

Pierwszym miejscem, które należy tu uwzględnić, są oczywiście drzwi. Dzięki ich odpowiedniemu oświetleniu nie tylko zaoszczędzisz czas na szukaniu po ciemku zamka, ale i efektownie wyeksponujesz kluczowy element budynku.

W tym przypadku najlepiej sprawdzą się kinkiety, zamontowane na ścianie bezpośrednio nad drzwiami lub też lampy wiszące czy sufitowe umieszczone nad nimi, pod daszkiem. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, zadbaj o to, aby światło padało na klamkę i zamek – po to w końcu oświetlasz drzwi.

Oprócz przestrzeni przy drzwiach, oświetlenie warto zamontować także przy bramce i bramie wjazdowej, wzdłuż ścieżki prowadzącej do domu oraz przy podjeździe. Praktycznym rozwiązaniem są także lampy halogenowe z czujnikami ruchu zawieszone nad bramą garażową.

Jeśli dodatkowo posiadasz taras lub ogród, w którym lubisz odpoczywać i podejmować gości, pomyśl o oświetleniu także tych miejsc. Stylowe słupki oświetleniowe zamieszczone przed wejściem, wiszące lampy przytwierdzone do zadaszenia czy dekoracyjne łańcuchy – takie akcenty stworzą niepowtarzalną atmosferę i sprawią, że każda chwila spędzona w tych miejscach nabierze magicznego charakteru.

Więcej inspiracji znajdziesz w tekście „Zrób sobie ogród. Oświetlenie i dodatki, które nadadzą charakteru Twojemu ogrodowi”.

Chcesz, aby źródła światła podkreślały piękno Twojego domu? Oprócz oświetlenia elewacji pomyśl także o reflektorach w chodniku. Rozmieszczając je, zwróć jednak uwagę na to, aby nie znajdowały się bezpośrednio na ścieżce – dzięki temu unikniesz potknięć i zniszczenia lamp.

W równie gustowny sposób możesz oświetlić także schody prowadzące do domu czy balustrady. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z nadmiarem światła – praktycznie osiągniesz co prawda zamierzony efekt, estetycznie nie będzie on jednak prezentował się zbyt dobrze.

Gustowna zabawa światłem potrafi zdziałać prawdziwe cuda i odmienić charakter nawet najbardziej zwyczajnej aranżacji. Czemu by więc nie wykorzystać tego także na zewnątrz domu? Zadbaj o jego właściwe oświetlenie i nadaj mu niepowtarzalnego wyrazu!

Wybrałeś już lampy zewnętrzne i szukasz tych do wnętrza mieszkania? Koniecznie sprawdź, co będzie modne w nowym roku, w tekście „Najsilniejsze trendy w oświetleniu na 2021”.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0