Personalizowany stół: na zamówienie czy niekoniecznie?
CzytajPersonalizowany stół: na zamówienie czy niekoniecznie?
Stół na wymiar to marzenie większości ludzi, którzy właśnie urządzają swoje mieszkanie. Wymiary blatu stołu, jego nogi i ich ułożenie – wszystko jest dokładnie takie, jak chcemy. Czy personalizowany stół to wyłącznie kosztowna opcja stołu na zamówienie? A może istnieje alternatywa dla takiego rozwiązania? Jakie są plusy i minusy stołu na zamówienie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Wyobraź sobie pięknie urządzoną kuchnię lub jadalnię, starannie dobrane fronty szafek, miękki dywanik na podłodze i pachnące zioła na parapecie. W powietrzu unosi się aromat świeżo wyjętej z piekarnika pieczeni, a uśmiechnięci domownicy schodzą się na wspólny posiłek… Czy czegoś przypadkiem w tym obrazku nie brakuje? Jest obiad, piękna zastawa i może nawet krzesła… Ale gdzie jest stół?
Stół to według wielu najważniejszy mebel w domu. Stanowi centralny punkt salonu, jadalni, a często również kuchni. Spędzamy przy nim mnóstwo czasu – nie tylko podczas obiadu i kolacji. To częste miejsce świętowania drobnych uroczystości i spotkań z najbliższymi. Tu gramy w gry planszowe, a dzieci często odrabiają lekcje oraz rysują.
W ostatnim czasie stała się to dla nas także przestrzeń, w której pracujemy. Dobrze dobrany stół, nie tylko będzie funkcjonalnym elementem wyposażenia, ale również swoistą dekoracją zdobiącą pomieszczenie. Dobór odpowiedniego mebla jest bardzo istotny, ale czy na pewno musi to być od razu stół na zamówienie?
Spis treści:
- Stół na zamówienie: wady i zalety
- Stół na zamówienie: czy warto w niego inwestować?
- O jadalni słów kilka, czyli rola stołu w domu
- Stoły drewniane – moc podkreślenia wnętrza
- Nie tylko stoły na wymiar dają możliwość personalizacji mebla!
- Jaki stół wybrać: okrągły czy prostokątny?
- Stół rozkładany
- Jak ustawić stół?
- Personalizowany stół? Nie zapomnij o oryginalnych dodatkach!
Stół na zamówienie: wady i zalety
Niewątpliwie największą zaletą wszystkich mebli na wymiar jest możliwość dostosowania ich do Twoich indywidualnych potrzeb i wymagań. Na takie rozwiązanie często decydują się też osoby lubiące niebanalne i nietypowe projekty.
Od samego początku masz wpływ na kształt, długość oraz szerokość wyposażenia. Decydując się na stół na zamówienie, masz możliwość dobrania do niego odpowiednich elementów dekoracyjnych, np. koloru blatu czy oryginalnych nóżek.
Kolejnym plusem, zwłaszcza w przypadku niewielkich mieszkań, jest możliwość zamówienie mebla o małej powierzchni blatu, który w razie potrzeby rozsuniesz i pomieścisz większą ilość osób. Taka personalizacja mebla może wydawać się bardzo atrakcyjna, ma ona jednak swoją cenę.
Stół na zamówienie: czy warto w niego inwestować?
Stół na zamówienie ma swoje plusy i minusy. Do tych ostatnich zaliczyć można z pewnością koszty, jakie będziesz musiał ponieść. O cenie stołu na wymiar decydować będzie:
- rodzaj drewna, z którego zostanie wykonany;
- wymiar mebla,
- wykończenie.
Dla przykładu, zamawiając stół dębowy o wymiarach 250 × 100 cm musisz liczyć się z wydatkiem ok. 3 000 zł. A co jeżeli powiemy Ci, że istnieje mniej kosztowna alternatywa, którą również będziesz mógł dopasować do swoich wymagań?
O jadalni słów kilka, czyli rola stołu w domu
Ponieważ stół to rzeczywiście jeden z najważniejszych mebli w domu, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, zanim podejmie się decyzję dotyczącą zakupu określonego modelu.
- Stoły okrągłe i stoły prostokątne. To, jaki kształt ma mieć blat stołu, dla wielu ludzi jest problematyczne. Skup się na tym, jaki styl ma Twoje mieszkanie i do niego dopasuj mebel. Kształt może się tu okazać kwestią drugorzędną. Pamiętaj tylko, że nie zawsze stoły okrągłe zajmują więcej miejsca od stołów prostokątnych. Sprytne ułożenie krzeseł sprawi, że każda z wersji stołu sprawdzi się nawet na małej przestrzeni.
- Stoły jednobryłowe i stoły rozkładane. Loftowe stoły z naturalnego drewna, na stalowych nogach i o mocno industrialnym charakterze są najczęściej jednobryłowe. Weź jednak pod uwagę, czy często organizujesz w domu wydarzenia, przy których potrzebujesz więcej miejsca. Wiele zależy też od wielkości pomieszczenia. Dlatego świetną alternatywną są stoły rozkładane. Standardowo zajmują tyle samo miejsca, po rozłożeniu jednak zapewnią każdemu Twojemu gościowi miejsce przy swoim blacie.
- Stoły drewniane, stalowe, szklane. Wybór masz ogromny. Wiele zależy od stylu pomieszczenia, w którym stół ma stanąć. Twój wymarzony stół powinien bowiem pasować do reszty wnętrza.
Stoły drewniane – moc podkreślenia wnętrza
Na szczególną uwagę wśród wszystkich mebli do jadalni zasługują z pewnością stoły drewniane. Czy to stworzone z naturalnego drewna, czy z wiernie odwzorowującej je imitacji. Drewniane stoły są w stanie podkreślić klimat większości wnętrz i położyć akcent na niemal każdy styl, zgodnie z którym jadalnia jest urządzona. Wynika to z faktu, że drewno tworzy meble każdego rodzaju: nowoczesne stoły, klasyczne, retro, industrialne, czy rustykalne. Nie powinno go zatem zabraknąć w pięknej jadalni.
Nie tylko stoły na zamówienie mogą uzupełnić przestrzeń o drewniane akcenty. Można je znaleźć również w Black Red White i dobrać pod kątem stylu, wielkości i kolorystyki. Wymarzony stół może być dostępny od ręki!
Nie tylko stoły na wymiar dają możliwość personalizacji mebla!
W ofercie naszego sklepu znajdziesz wiele modeli, które będą prezentować się w Twoim domu elegancko i przytulnie oraz – co bardzo ważne – posłużą Ci przez długie lata. Miłośnikom klasycznych rozwiązań na pewno przypadnie do gustu stół Bergen, który dzięki ciepłemu wybarwieniu „modrzew sibiu złoty” doda wnętrzu niepowtarzalnego klimatu i będzie bazą pod stylowe aranżacje.
Świetną alternatywą mebla na zamówienie są również stoły Vario Fusion. Występują w wielu opcjach kolorystycznych, rozmiarach, a także mają różne rodzaje nóg do wyboru.
Jeżeli dysponujesz dużą jadalnią, stylowy stół z kolekcji Antwerpen sprawi, że wnętrze będzie w stanie pomieścić wszystkich Twoich gości. Jego ogromnym atutem jest możliwość zwiększenia powierzchni blatu nawet o 200 cm. Zyskujesz dzięki temu dodatkowe miejsce dla biesiadników oraz serwowanych ulubionych potraw.
Jaki stół wybrać: okrągły czy prostokątny?
Stół jest niezwykle ważnym elementem wyposażenia. Wybór jego kształtu uzależniony jest przede wszystkim od wielkości metrażu danej przestrzeni oraz efektu, jaki chcesz uzyskać. Odpowiednio dobrany mebel efektywnie wykorzysta dostępne miejsce i zagwarantuje komfortowe użytkowanie. Zatem jaki stół wybrać? Okrągły czy prostokątny?
Zaokrąglone krawędzie doskonale podkreślają harmonię oraz przytulny charakter wnętrza. Ich atutem jest również możliwość ustawienia większej ilości krzeseł, a każda siedząca przy stole osoba będzie miała swobodny dostęp do ustawionych na nim potraw. Okrągły stół jest również najlepszym wyborem, gdy w domu są małe dzieci.
Prosta forma stołów o prostokątnym lub kwadratowym blacie będzie pasowała do wnętrz urządzonych w minimalistycznym i nowoczesnym stylu. Główną zaletą takiego mebla jest możliwość dostawienia go do ściany.
RADA MISTRZÓW BLACK RED WHITE: Jeżeli nie zapraszasz często dużej ilości gości, możesz całkowicie zrezygnować z dużego stołu. Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie mały stolik, który zagwarantuje blat do wygodnego spożywania posiłków.
Stół rozkładany
Wybór rozkładanego stołu to bardzo praktyczne rozwiązanie. Dzięki temu, że w dowolnej chwili można go rozłożyć i powiększyć dostępną powierzchnię użytkową, zyskał ogromną popularność. To również świetne rozwiązanie do małych pomieszczeń, gdzie na co dzień stół pozostaje nierozłożony, nie zajmując niepotrzebnie miejsca.
W ofercie naszego sklepu znajdziesz rozkładane stoły w różnych stylach. Dzięki temu będziesz mógł dopasować je do każdej aranżacji – nowoczesnej, klasycznej, industrialnej, a nawet rustykalnej.
RADA MISTRZÓW BLACK RED WHITE: Aranżując wnętrze, połącz funkcjonalność z estetyką. Wybierając stół, weź pod uwagę wielkość oraz kształt pomieszczenia. W małych przestrzeniach bądź tych o nietypowym układzie sprawdzą się modele rozkładane.
Jak ustawić stół?
Odpowiednio ustawiony stół zapewni Tobie oraz Twoim gościom komfort poruszania się przy nim. Najlepiej, jeżeli minimalna odległość pozwalająca odsunąć krzesło będzie wynosiła ok. 50 cm. Oznacza to, że odstęp między krawędzią stołu i ścianą powinna wynieść minimum 75 cm. Dzięki temu można swobodnie odsunąć krzesło.
Jeżeli za krzesłami ma znajdować się przejście (ciąg komunikacyjny), to należy zostawić ok. 120 cm wolnej przestrzeni. Warto też pamiętać, że optymalna szerokość stołu, przy którym osoby siedzą naprzeciwko siebie, powinna wynosić ok. 100 cm. Przy stole o szerokości 100 cm każda z osób powinna mieć do dyspozycji minimum 40 cm.
Personalizowany stół? Nie zapomnij o oryginalnych dodatkach!
Doskonałym pomysłem na spersonalizowanie stołu będzie także umieszczenie na nim efektownych ozdób. Bardzo funkcjonalne (a do tego ładne) są podkładki, które zabezpieczają stół przed zarysowaniem i śladami po gorących naczyniach.
Możesz także zdecydować się na designerskie pojemniki na sól i pieprz, kolorowy stojak na serwetki oraz piękny wazon ze świeżymi, pachnącymi kwiatami.