Przytulnie i z nutą nonszalancji – wybierz dodatki do domu w stylu boho
CzytajPrzytulnie i z nutą nonszalancji – wybierz dodatki do domu w stylu boho
Optymistyczny, barwny i pełny życia – tymi słowami określić można nieskrępowany styl boho, który od lat zdobi wnętrza naszych domów. Ta eklektyczna mieszanka zachwyca nie tylko artystyczne dusze, ale także miłośników pięknych, przytulnych i funkcjonalnych przestrzeni. Aby wprowadzić do domu styl dziewiętnastowiecznej bohemy, nie trzeba wiele – wystarczą odpowiednie dodatki. Zobacz, po które z nich warto sięgnąć i jak dopasować je do aranżacji. Oto dodatki boho, w których się zakochasz!
Spis treści:
Styl boho – przepis na dom jak ze snów
Wnętrza w stylu boho cechuje swoboda, bajkowy przepych, a także bogactwo kształtów, wzorów i faktur zaczerpniętych z pozornie nieprzystających do siebie estetyk. To miejsca, w których luksus przeplata się z prostotą, klasyczna elegancja z blichtrem, nowoczesność z tradycją. To stylistyka rodem z egzotycznych opowiadań, malarskich wizji i snów. Jest tu przestrzeń zarówno na indiańskie dekoracje, jak i etniczne wzory, których zadaniem jest wnieść kolorowy powiew świeżości.
Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że boho to sposób na chaotyczną i męczącą przestrzeń wypełnioną przypadkowymi przedmiotami i nadmiarem dodatków. W rzeczywistości jednak kontrasty i przeciwieństwa charakteryzujące styl boho składają się na twórcze, odważne i intrygujące połączenia wychodzące poza sztywne ramy konwencji. Sekret udanej aranżacji tkwi w tym przypadku w umiejętnym zestawianiu poszczególnych elementów. Niezbędnymi cechami aranżera są zatem wyczucie i zmysł dobrego smaku. W domu boho pojawiają się również naturalne materiały, dzięki którym cała aranżacja wydaje się bardziej autentyczna.
Styl boho a efektywny odpoczynek
Obawiasz się, że w tak ekstrawaganckiej przestrzeni trudno o wypoczynek? Pamiętaj, że istnieje wiele odmian stylu boho, a każda z nich różni się od siebie charakterem i dominującymi motywami. Zwolennicy bardziej wyważonych i oszczędnych realizacji mogą czerpać z inspirującej estetyki boho loft lub przytulnego klimatu scandi boho, gdzie obecność obecność naturalnych materiałów i kojących kolorów tonuje nonszalancję pierwowzoru.
Styl boho również eweoluuje. Dzisiaj dość mocno kojarzony jest ze stylem rustykalnym, w ramach którego pojawiają się naturalne dodatki, kolory ziemi, duże ilości brązu, beżu, czasem szarości. Być może właśnie te nurty są dla Ciebie bardziej kuszące, niż klasyczny i niezwykle kolorowy styl boho? Być może warto wpleść w niego styl skandynawski, a etniczne wzory pozostawić jako subtelny dodatek? Łagodność, natura i spokój również są dobrym wyborem do stylu boho. Dzięki nim stworzysz miejsce prawdziwego odpoczynku.
DYWAN LOTTO idealnie wpisuje się w styl scandi boho
Dodatki – główny bohater wnętrz w stylu boho
Aby w Twoim domu rozbrzmiały elektryzujące nuty stylu boho, wcale nie musisz decydować się na remont ani czynić większych inwestycji. Tego rodzaju wnętrza stylizują głównie dekoracje i wyraziste ozdoby, które bez przeszkód mogą zagościć w każdym pomieszczeniu. Dodatki w stylu boho są rozwiązaniem zarówno do salonu, jak i kuchni, sypialni czy przedpokoju.
Mieszkania zaaranżowane zgodnie z tym trendem nie stronią od miękkich i różnobarwnych tekstyliów takich jak poduszki, koce i narzuty zdobione etnicznymi wzorami czy frędzlami. Charakterystyczna jest również obecność naturalnych materiałów: wikliny, rattanu, bambusu i rafii, z których wykonane są kosze, osłonki na kwiaty, ale też lampy z ażurowymi kloszami, ramy luster czy kuchenne akcesoria. W ostatnim czasie coraz modniejsze stają się również kosze wyplatane z trawy morskiej. Być może właśnie tego rodzaju dodatek pomoże Ci stworzyć wyjątkowe aranżacje z duszą boho.
Wśród ożywczych akcentów w mieszkaniu nie może zabraknąć naturalnej zieleni, w tym doniczkowych i ciętych kwiatów. Obfitość roślin to doskonały sposób na optymistyczne wnętrze, w którym można poczuć się jak na rajskiej wyspie. Zwracaj uwagę również na doniczki, które będą stanowić domy dla poszczególnych kwiatów. We wnętrzach boho nie musisz zachowywać twardej spójności, więc mogą się one od siebie różnić. Jednak lepszy efekt osiągniesz, jeśli będą nawiązywać do motywu przewodniego, jaki ustalisz sobie w danym pomieszczeniu. Może być to kolor, a może być też materiał, np. wiklina czy rattan.
KAKTUS – SZTUCZNY KWIAT W DONICZCE
Czym wyróżniają się dekoracje w stylu boho?
Dekoracje boho mogą mieć wiele odsłon – niektóre inspirowane są rustykalną stylistyką o sielskim charakterze, inne wyróżniają się orientalnym rysem, jeszcze inne czerpią ze skandynawskiego minimalizmu. Jak widać boho niejedno ma imię. Co istotne, oryginalne dodatki mogą nie tylko zdobić, ale również odgrywać rolę funkcjonalnych elementów wyposażenia. Tak jest w przypadku koszy, pojemników, wazonów i innych przydatnych drobiazgów, które przy okazji świetnie się prezentują. Sprawią w dodatku, że organizacja wnętrza będzie nieco łatwiejsza. Z powodzeniem możesz wstawić je do salonu, sypialni, a nawet łazienki.
Potęga kolorów
W stylu boho królują nasycone barwy: mocne, wibrujące czerwienie, hipnotyzująca żółcień i fuksja to tylko niektóre z nich. Nie jest to jednak jedyna paleta kolorów, która może uświetnić wnętrza boho. W aranżacjach wzorowanych na stylu XIX-wiecznej cyganerii sprawdzą się również jasne i spokojniejsze tonacje. Oszczędne dodatki w różnych odcieniach bieli, pastelowych szarości, piaskowych beżów i delikatnych brązów będą strzałem w dziesiątkę.
W rytmie hippie
Dekoracje w stylu boho to także produkty nawiązujące do proekologicznego hippie style. Rozpoznasz je po haftowanych wzorach, frędzlach, warkoczach i koralikach, a także elementach odwołujących się do motywu przyrody. Jeśli lubisz dodatki do domu symbolizujące związek z naturą, sięgnij po lustro z ramą w kształcie słońca, pled w kolorze ziemi, czy ręcznie wyplatane ozdoby takie jak makrama.
Bogactwo wzorów
Wzory boho są tak różnorodne, jak sam styl. Zdobią głównie tekstylia, dywaniki czy elementy zastawy stołowej, ale mogą też pokrywać tapicerkę czy płytki. Jeśli marzy Ci się, aby w Twoim domu zagościły geometryczne, orientalne czy folkowe wzory, sięgnij po poduszki lub koce z ozdobnymi przeszyciami. Tego typu dodatki świetnie urozmaicą meble wypoczynkowe pokryte gładką tkaniną.
Boho? Naturalnie!
Wśród dodatków w stylu boho prym bez wątpienia wiodą te wykonane z lekkich, naturalnych surowców. Pościele z organicznej bawełny, lniane narzuty, bambusowe tace czy suszona trawa w wazonie nie przytłoczą pomieszczenia, nawet jeśli umieścisz je w każdym kącie. Jeśli dodasz do tego jasną kolorystykę ścian, rattanowe meble takie jak np. krzesła i miękkie tekstylia, stworzysz przestrzeń w przytulnym i komfortowym stylu boho, który zachwyci przede wszystkim zwolenników ciepłych i rodzinnych wnętrz.
Aranżacja mieszkania w stylu boho tak naprawdę zależy od gustu i oczekiwań domowników. Dobrym pomysłem na stworzenie ponadczasowego i uniwersalnego wnętrza, które szybko się nie opatrzy, jest postawienie na wystrój utrzymany w bieli i kolorze drewna.
Boho dodatki do domu – w jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej?
Bibeloty i drobiazgi wprowadzające do wnętrz eklektyczne nuty nie muszą ograniczać się tylko do pokoju dziennego. Boho odnajduje się świetnie również w innych pomieszczeniach, nawet tak nieoczywistych jak kuchnia, łazienka czy pokój dziecka.
ZESTAW DO PARZENIA HERBATY ORIENT TEA
Chcesz, by w Twojej kuchni znalazły się elementy stylu boho? Idealne dodatki do tego pomieszczenia to m.in. akcesoria, które wyeksponujesz na kuchennym blacie. Do swojego królestwa gotowania zaproś drewniane deski do krojenia, oryginalny zestaw do herbaty, bambusowy chlebak czy tacę. Wymień plastikowe pojemniki, zastępując je np. ceramicznymi modelami w patchworkowe wzory. Jeśli aranżacja pomieszczenia pozwala na zamontowanie wiszącego oświetlenia, zdecyduj się na lampę wykonaną z rattanu.
Jak urządzić kuchnię w stylu boho? Przeczytaj nasz poradnik: „Kuchnia w stylu boho, czyli etniczny vibe w Twoim domu”.
Boho dekoracje – niech żyje swoboda!
Pamiętaj, że w aranżacji domu lub mieszkania, do którego przemycić chcesz akcenty boho, nie muszą obowiązywać sztywne reguły. Jeśli czujesz, że bliższa Twojemu sercu jest kreatywna, radosna i spontaniczna ekspresja, postaw na eksplozję barw i wzorów właściwą dla klasycznego stylu boho. Największymi zaletami tej estetyki są nieoczywistość i różnorodność, które sprawiają, że każdy z nas znajdzie w tym twórczym miszmaszu kawałek dla siebie.