Przejdź do sklepu brw.pl

Jak stworzyć wnętrze w stylu minimalistycznym?

Czytaj
30.03.2020

Jak stworzyć wnętrze w stylu minimalistycznym?

Albert Einstein powiedział kiedyś, że „wszystko powinno być uczynione tak prostym jak to tylko możliwe”. Genialny fizyk wiedział, że w minimalizmie tkwi siła. Ten nieskomplikowany przepis na prostotę ma zastosowanie także w projektowaniu salonu, sypialni lub całego domu. Skusisz się na minimalistyczne wnętrza? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym artykułem na blogu. Dowiesz się z niego wszystkiego, co konieczne podczas planowania aranżacji wnętrz w minimalistycznym stylu. Serdecznie polecamy lekturę!

Z tego wpisu dowiesz się między innymi:

  • jak zaaranżować minimalistyczne wnętrze,
  • skąd się wzięła moda na wnętrza w minimalistycznym stylu,
  • co jest najważniejsze we wnętrzach minimalistycznych.

Black Red White, kolekcja Azteca

Styl w minimalistycznych wnętrzach – wprowadzenie

Jeśli szukasz pomysłu na wnętrza z charakterem, nie potrzebujesz do tego wielu dodatków. Wystarczy, że zaopatrzysz się w dobrą bazę w postaci kompletu mebli modułowych oraz kilka niezbędnych elementów wyposażenia, takich jak stylowe oświetlenie. Tekstylia czy dekoracja będą tu tylko zawadzać.

Minimalistyczne mieszkanie wymaga naprawdę niewielkiej ilości środków i dodatkowych gadżetów, za to efekt – robi wrażenie. Taka aranżacja najbardziej przypadnie do gustu osobom, które są praktyczne, lubią konkrety, upraszczają sobie życie i chcą, by wystylizowane w ten sposób wnętrze odzwierciedlało te cechy. Oszczędne w wystroju wnętrza sprzyjają też utrzymywaniu koncentracji, spokoju oraz ułatwiają zaprowadzenie porządku.

Styl minimalistyczny: co jest w nim kluczowe?

Skąd właściwie wziął się styl minimalistyczny we wnętrzach? Początków należy szukać w japońskim zen – filozofii, która opowiada się za ascetycznym stylem życia i dążeniem do jego prostoty. Dla jej zwolenników jakość i funkcjonalność przedmiotów są ich najważniejszymi cechami. Dopóki taki przedmiot działa i spełnia swoją rolę, nie należy go wyrzucać, ale naprawiać.

Ważna jest też oszczędna w środkach, często symboliczna estetyka, która ma swoje źródło w prostocie i skromnej formie. Stłuczenia w ceramicznych naczyniach są w Japonii “łatane” za pomocą laki z dodatkiem metali szlachetnych (jap. “kintsugi”). Technika ta jest praco- i czasochłonna, dlatego tak naprawiony przedmiot zyskuje większą wartość artystyczną, niż miał przed zniszczeniem. Dekoracyjne akcenty, jeśli się pojawiają, pozostają w minimalistycznym mieszkaniu dyskretne i symboliczne – wszelkie bibeloty są starannie dobrane i mają wartość sentymentalną.

Kolekcja mebli Pori

Jak stworzyć minimalistyczne wnętrza?

Minimalizm w mieszkaniu opiera się na zasadzie “mniej znaczy więcej”. Stawiaj więc na jakość, a nie ilość rzeczy i unikaj niepotrzebnego zagracania. Każdy przedmiot powinien mieć swoje określone miejsce. W takim mieszkaniu, wzorowanym na mieszkaniach Japończyków, jest sporo zakamuflowanych schowków, gdzie pochowasz sprzęt, którego akurat nie używasz. Jeśli całkiem go już nie potrzebujesz, sprzedaj lub oddaj go potrzebującej osobie.

Styl minimalistyczny powinien mieć też okrojoną do niezbędnego minimum kolorystykę. Zdecyduj się maksymalnie na dwa dominujące w przestrzeni kolory i jeden mocniejszy akcent, który wprowadzisz np. za pomocą bibelotu lub w abstrakcyjnym obrazie powieszonym na białej ścianie.

Przepięknie będzie wyglądać np. połączenie bieli ścian, jasnego drewna mebli i oliwkowej zieleni lub innego koloru ziemi w detalach, charakterystyczne również dla stylu japandi. Co to za aranżacja, dowiesz się z artykułu: “Japandi: styl, który łączy kontynenty”.

Meble minimalistyczne, czyli jakie?

Jakie powinny być nowoczesne meble przeznaczone do minimalistycznego salonu lub innego pomieszczenia? Kluczowe wyróżniki to proste kształty, gładkie fronty pozbawione uchwytów oraz przede wszystkim jasne, neutralne barwy. Szukaj mebli bez rozpraszających dekorów czy faktur (z wyjątkiem naturalnych słojów, zwłaszcza w starym drewnie).

Elementy z takiego drewna wpiszą się świetnie nawet w nowoczesną aranżację. Wiekowy, prosty stół, który przechodzi z pokolenia na pokolenie, “zrobi” całą stylizację wnętrza i będzie jego ozdobą jeszcze przez wiele lat.

Kolekcja mebli Zele

Meble minimalistyczne często są modułowe, dzięki czemu możesz całkowicie wykorzystać powierzchnię pomieszczenia i stworzyć zestaw zgodny ze swoimi preferencjami czy potrzebami czy też rozbudować go o nowe elementy. Dodatkową zaletą jest personalizacja – możliwość samodzielnego wyboru kształtu i koloru frontów.

Szafka RTV Modesto

4 sposoby na oświetlenie minimalistycznego wnętrza

Każdy pokój potrzebuje oświetlenia, które nie tylko zapewni domownikom dostęp do światła po zmroku, ale także podkreśli charakter aranżacji. W mieszkaniu z ozdobami zredukowanymi do niezbędnego minimum lampy należą do jednych z nielicznych dekoracji. Właśnie dlatego warto poświęcić chwilę na ich dobór.

Jeżeli jesteś zwolennikiem całkowitej prostoty w doborze akcesoriów, zdecyduj się na oszczędne w formie oświetlenie podłogowe, które wpasuje się w całość aranżacji. Lampa z czarnym kloszem oraz chromowym wykończeniem będzie modnym a zarazem uniwersalnym akcentem w salonie. Postaw ją obok sofy, tak by w razie potrzeby oświetlała miejsce do czytania.

Chcesz, żeby oświetlenie swoją oprawą wprowadzało jeszcze więcej blasku? Wybierz lampę wykończoną w chromie, złocie lub mosiądzu, która uzupełni nowoczesną aranżację i przy okazji doda jej nieco domowego ciepła.

Lampa Miljo Marble

Loftowy akcent wprowadzą do wnętrza lampy wiszące z minimalistyczną oprawą, gdzie żarówka jest nieosłonięta lub z kloszem z czarnych metalowych prętów, stylowo zagiętych w futurystyczny kształt. Podkreśli ona biel w aranżacji i doda wnętrzu świeżości oraz dynamiki. Takie oryginalne, designerskie oświetlenie sprawdzi się jako główne źródło światła nie tylko w salonie, ale również w kuchni w stylu minimalistycznym.

Lampa stołowa Abbe

Jeśli totalny minimalizm w mieszkaniu nieco Ci się znudził i wymaga ożywienia, innym sposobem na wprowadzenie zdecydowanego, kontrastującego elementu będzie oświetlenie w dekoracyjnych oprawach. Elegancka lampa podłogowa z szykownym kloszem czy lampa wisząca z ozdobnymi kulami sprawi, że ascetyczny pokój dzienny zyska wyraźną nutę glamour. W podobnym klimacie będzie niewielka, ale bardzo wytworna lampa stołowa, którą możesz postawić na komodzie lub na stole i rozkoszować się ciepłym światłem w szykownej osłonie.

Twoje serce, mimo minimalistycznych fascynacji, nadal tęskni do tradycji? Postaw na klasyczny plafon z kryształkami. Wystarczy, że go włączysz, a Twój salon rozbłyśnie milionem świetlnych szkiełek, które skrywają się w tej niezwykle ozdobnej lampie sufitowej. Kryształy stworzą intrygujący, nowoczesny miks z gładkimi ścianami oraz umeblowaniem w ascetycznym stylu.

A może, zamiast na plafon, zdecydujesz się na żyrandol w  nowoczesnej odsłonie? Jego tradycyjny kształt został okrojony z wszelkich ozdób i dekorów, charakterystycznych dla strojnych żyrandoli w starym stylu.

Minimalistyczna lampa sufitowa osadzona może być np. na metalowym, rozłożystym pałąku. Jeśli chcesz oświetlić obrazy lub inne dekoracje, dobierz do kompletu pasujące spoty lub kinkiety z walcowatymi lub prostokątnymi kloszami.

Funkcjonalne, minimalistyczne mieszkanie wymaga stylizacji z głową. To aranżacja zdecydowanie na dłużej, dla tych, którzy nie lubią rozpraszać się ozdobami lub są zmęczeni eksperymentami. Czyste, proste linie, ograniczona kolorystyka oraz przemyślane oświetlenie dadzą odpocząć nie tylko oczom, ale również obciążonemu nadmiarem bodźców umysłowi.

Podsumowanie: Styl minimalistyczny – wnętrze gdzie „mniej” znaczy „więcej”.

Coraz większą popularnością cieszy się na rynku wnętrzarskim styl minimalistyczny. Wnętrza minimalistyczne charakteryzuje przestronność, przybierają one najczęściej prostą formę. W tych surowych wnętrzach, którym nie brakuje elegancji, znajdziemy meble o geometrycznych kształtach. To rozwiązanie dla tego, kto nie lubi zbędnych dekoracji, preferuje jasne kolory, meble z gładkimi frontami i najlepiej czuje się we wręcz sterylnych pomieszczeniach. Minimalizm we wnętrzach udowadnia, że „mniej znaczy więcej”, pod warunkiem, że konkretne zasady aranżacji w minimalistycznej łazience, salonie lub kuchni zostaną zachowane.

Minimalistyczne wnętrza, takie jak minimalistyczna łazienka, minimalistyczna kuchnia lub minimalistyczny salon, muszą mieć konkretne źródła światła. Podczas urządzania mieszkania w stylu minimalistycznym wykorzystaj jasne barwy i kolory ziemi, drewno oraz szkło. Dbaj o porządek i harmonię, które odgrywają ważną rolę w tego typu wnętrzach. Postaw na naturalne materiały bez krzykliwych wzorów, stonowane dekoracje. Pamiętaj, że prostota to klucz do sukcesu.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0