Beton na ścianie, czyli jakie meble dobrać do surowego charakteru wnętrza?
CzytajBeton na ścianie, czyli jakie meble dobrać do surowego charakteru wnętrza?
Betonowe ściany o oryginalnej strukturze niezmiennie cieszą się ogromną popularnością, i to nie tylko wśród sympatyków industrialnych projektów. W jakich wnętrzach warto zastosować efekt betonu i jakie meble odnajdą się w surowych aranżacjach? Sprawdź!
Spis treści:
Beton architektoniczny na ścianę – czy tylko chłodne wnętrza?
Beton na ścianie kojarzy się nam przede wszystkim z panującym wewnątrz chłodem i minimalizmem. Przywodzi na myśl coś niedokończonego, kompletnie surowego. Jednak warto pamiętać, że beton architektoniczny – w salonie, przedpokoju, czy sypialni – może prezentować się zupełnie inaczej. Dlaczego?
- Beton dekoracyjny to usystematyzowana forma – płyty betonowe lub specjalny tynk, które nigdy nie wyglądają przypadkowo. Surowość jest tu całkowicie zamierzona i w piękny sposób zaprezentowana na ścianie.
- Dobry wybór w kwestii tego, z czym połączyć beton, może całkowicie odmienić jego oblicze. Niezależnie od tego, czy beton znajdzie się na ścianie w salonie, czy też w sypialni lub innym pomieszczeniu, może być elementem aranżacji przytulnej i optycznie ciepłej.
- Ściany z betonu pasują do wielu różnych stylów aranżacyjnych. Jego uniwersalny kolor daje możliwość łączenia z nim w zasadzie wszystkich barw. Nie stanowi przeszkody również to, co znajduje się na podłodze w konkretnym pomieszczeniu w Twoim domu, ponieważ beton dobrze współgra z każdym materiałem.
Ciekawostka: beton architektoniczny sprawdzi się nie tylko na ścianie, lecz także na podłodze, a nawet jako obudowa kominka.
Jak uzyskać efekt betonu na ścianie?
Marzysz o modnej betonowej ścianie, ale nie masz pomysłu, jak uzyskać taki efekt? Jeśli dopiero planujesz metamorfozę wnętrza, w pierwszym kroku rozważ wszystkie możliwości. Najpopularniejszym sposobem na stworzenie tego rodzaju dekoracji jest zastosowanie płytek imitujących beton. To rozwiązanie ma jednak swoje minusy – najlepiej sprawdza się na dużych płaszczyznach. Na mniejszych nie unikniemy bowiem docinania płytek. Istnieje jednak kilka alternatyw, dzięki którym uzyskasz interesujące rezultaty niemal na każdej powierzchni.
Jeśli chodzi o inne sposoby na efekt betonu na ścianie, farba strukturalna, panel gipsowy lub tynk mineralny, który doskonale imituje beton, będą strzałem w dziesiątkę. Ostatnia opcja pozwala na stworzenie ciekawych dekoracji z unikalną fakturą, takich jak efekt deskowania czy stalowej formy. Warto zaznaczyć, że tynk mineralny sprawdzi się nie tylko w salonie czy sypialni, ale również w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci, czyli w kuchni i łazience.
Miłośnicy samodzielnych przeróbek i remontów mogą pokusić się o zastosowanie tradycyjnej zaprawy tynkarskiej. Jeśli nie chcesz przepłacać, aby osiągnąć efekt betonu na ścianie, tanio również da się to zrobić właśnie za sprawą zaprawy tynkarskiej. Niekwestionowaną zaletą tego rozwiązania są relatywnie niskie koszty wykonania i naturalny efekt końcowy. Nie jest to jednak metoda dla niedoświadczonych – nakładanie tynku wymaga wprawy i jest dosyć czasochłonnym zajęciem, co z kolei może być postrzegane jako wada. Jak położyć beton na ścianie? Warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą albo poszukać informacji w podręcznikach budowlanych. Pamiętaj przy tym, żeby dodatkowo zaopatrzyć się w lakier poliuretanowy, który zabezpieczy beton przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Beton na ścianie – sposób na uniwersalne wnętrze
Betonowa dekoracja ściany to prawdziwa gratka dla miłośników oryginalnych aranżacji. Imitację betonu z powodzeniem wykorzystasz praktycznie w każdym wnętrzu: od przedpokoju, przez salon i sypialnię, po kuchnię i łazienkę.
Surowe ściany pasują do różnego rodzaju pomieszczeń. W tym przypadku nie ma znaczenia metraż pokoju ani jego przeznaczenie. Ponieważ beton architektoniczny znakomicie komponuje się z innymi surowcami oraz bogatą paletą kolorów, znajdzie zastosowanie nawet w najmniej oczywistych realizacjach. Z tego powodu nie straszne mu spontaniczne zmiany wystroju czy sezonowa wymiana dekoracji. Z każdej metamorfozy wyjdzie obronną ręką.
Jakie style aranżacyjne pasują do betonu architektonicznego?
Moda na dekoracyjny beton w mieszkaniu przywędrowała do nas na fali popularności wnętrz urządzanych na wzór nowojorskich loftów. I choć rzeczywiście taki sposób wykończenia ścian doskonale wpisuje się w estetykę industrialną, nie jest to jedyny kierunek aranżacyjny, który można obrać.
Surowy charakter betonowych ścian świetnie zgrywa się także z minimalizmem skandynawskich projektów czy swojskością rustykalnych wnętrz. Tak naprawdę beton architektoniczny to element uniwersalny i wszechstronny, dlatego wprowadzając go do wystroju, nie musisz się ograniczać. Eksperymentuj z różnymi zestawieniami, które przyniosą inspirujące efekty. Imitacja betonu ciekawie zaprezentuje się we wnętrzach eklektycznych i nowoczesnych, ale może być również wykorzystana w klasycznych aranżacjach.
Pamiętaj jednak, że ostateczny rezultat, jaki uzyskasz w danym pomieszczeniu, uzależniony jest od pozostałych elementów wyposażenia. Jakie meble pomogą Ci okiełznać surowy charakter wnętrza? Nasze propozycje znajdziesz w kolejnych akapitach.
Z czym łączyć beton architektoniczny?
Uniwersalność betonu pozwala zestawiać go z meblami utrzymanymi w różnych estetykach. Betonowe ściany dobrze zaprezentują się na tle wyposażenia w klimacie loftowym, ale nie tylko. Równie ciekawym pomysłem mogą okazać się kontrastowe i o wiele mniej oczywiste połączenia.
Meble wypoczynkowe
Jeśli ściany z surowego betonu goszczą w Twoim salonie, prędzej czy później staniesz przed wyborem dopasowanego do nich kompletu wypoczynkowego. Meble tapicerowane już za sprawą tkanin wprowadzą do wnętrza odrobinę ciepła. Jeżeli należysz do zwolenników monochromatycznych aranżacji, postaw na szary narożnik osadzony na wysokich metalowych stopkach. Miękkie poduszki oparciowe i łagodna sylwetka mebla zrównoważą surowy charakter wystroju.
Inną interesującą propozycją jest przełamanie stonowanej kolorystyki ścian za pomocą tapicerki w intensywnych barwach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by do salonu z betonową ścianą wprowadzić mocne akcenty. Żółty fotel, kanapa w kolorze butelkowej zieleni a może wzorzysty puf? Każdy z tych elementów będzie stylowym urozmaiceniem całości.
>>Więcej inspiracji i pomysłów na ciekawe aranżacje znajdziesz w naszym Katalogu mebli wypoczynkowych2.
Łóżko do sypialni
Beton na ścianie w sypialni? Dlaczego nie! Przy odrobinie pomysłowości nawet tak nietypowa aranżacja może okazać się strzałem w dziesiątkę. Potrzebne będą jednak meble, dzięki którym sypialnia zyska przytulny klimat sprzyjający odprężeniu. Idealnym sposobem na ocieplenie wystroju będzie solidne łóżko tapicerowane zajmujące centralne miejsce w pomieszczeniu. Przyda się również mięsisty pled oraz kolorowe poduszki dekoracyjne.
Stoły i krzesła
Choć betonową ścianę świetnie uzupełniają materiały takie jak metal lub szkło, nic nie stoi na przeszkodzie, by zestawić ją także z naturalnym drewnem. Aranżując salon lub jadalnię, postaw na stół z blatem w wybarwieniu jasnego drewna i takie same krzesła. Jeśli chcesz przy tym podkreślić industrialny charakter wnętrza, wybierz modele na geometrycznych metalowych nogach. Prosty design to jeden z wyznaczników stylu loftowego.
Szafy i komody
Możliwości betonu na ścianie nie kończą się na stylistyce industrialnej. Jeśli nie boisz się nietypowych zestawień, sięgnij po meble w stylu skandynawskim i ustaw je na tle betonowej dekoracji. Szafy, komody czy witryny w kolorze bielonego drewna świetnie „zagrają” z ciemnoszarą ścianą pokrytą tynkiem mineralnym.
Sposobów na stworzenie aranżacji z betonową ścianą jest wiele, a każdy z nich może zachwycić oryginalnością pomysłu i wyczuciem stylu. Jeśli szukasz odpowiednich mebli, które uświetnią wystrój surowego wnętrza, w pierwszej kolejności określ, jaką koncepcję aranżacyjną obierasz za swój cel. Postawisz na monochromatyzm, intrygujący kontrast, a może przytulne tony? Wybór należy do Ciebie!
Meble i dodatki, które będą dobrze komponować się z betonem architektonicznym na ścianie znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White. Zapraszamy!