Jak urządzić ogród zimowy? Pomysły na aranżację oranżerii
CzytajJak urządzić ogród zimowy? Pomysły na aranżację oranżerii
Ogrody zimowe, choć największą popularnością cieszyły się dwa wieki temu, dziś z powodzeniem znajdują zastosowanie w przydomowych przestrzeniach. Co więcej, współcześnie pełnią funkcję nie tylko zimowych saloników, ale również pełnoprawnych oranżerii. Jak modnie zaaranżować miejsce relaksu z całorocznym widokiem na zieleń? Podpowiadamy!
Odpowiednio zaaranżowany ogród zimowy pozwoli Ci na wypoczynek w otoczeniu roślin nie tylko w czasie upałów, ale również jesienią i zimą. Pięknie urządzona oranżeria to doskonałe miejsce na weekendowy rodzinny obiad, spotkanie ze znajomymi czy kameralną imprezę. Pogoda za oknem pozostawia wiele do życzenia? Zobacz, jak stworzyć swój mały raj na ziemi i ciesz się nim przez okrągły rok!
Spis treści:
Oranżeria a ogród zimowy – czym się różnią?
Oranżeria, czyli inaczej pomarańczarnia to rodzaj budynku ogrodowego – wolnostojącego lub mającego formę przybudówki zwiększającej powierzchnię domu. Dawniej pomarańczarnie służyły głównie do uprawy roślin cytrusowych oraz innych egzotycznych okazów – wznoszono je w miejscach, w których warunki zewnętrzne nie pozwalały rosnąć ciepłolubnym gatunkom tropikalnym sprowadzanym z daleka. Pomarańczarnie największą sławą cieszyły się od XVII do XIX wieku – były wówczas synonimem luksusu i znakiem rozpoznawczym europejskiej arystokracji. Wznoszono je głównie w ogrodach pałacowych, dworach oraz parkach, gdzie służyły także za miejsca spotkań towarzyskich i zabaw.
Oranżerie, niekiedy połączone z tarasem czy urządzane na balkonie, pełnią również funkcję ogrodów zimowych, w których można cieszyć się wypoczynkiem w otoczeniu roślin zimową porą. Podstawowa różnica między ogrodem zimowym a oranżerią dotyczy więc przeznaczenia wnętrza – co do zasady ogrody zimowe wznoszone są w celach czysto rekreacyjnych, pomarańczarnie zaś głównie ze względu na chęć uprawy roślin. Współcześnie jednak o ogrodach zimowych myślimy jak o przestrzeni umiejętnie łączącej obie te funkcje i tak też podchodzimy do ich budowy i aranżacji.
Oranżeria – aranżacje przydomowej przestrzeni. O czym musisz pamiętać?
Jeszcze na etapie budowy ogrodu zimowego warto zastanowić się, do jakich celów ma być przeznaczony. Czy będzie to pomieszczenie pełniące głównie funkcję salonu lub salonu z jadalnią, zimą zastępującego taras; miejsce zimowania kwiatów czy może zawsze zielona przestrzeń relaksu wypełniona tropikalnymi roślinami. Od tego zależy bowiem, na jakie rozwiązania techniczne musisz się zdecydować przed podjęciem decyzji o wyposażeniu, dekoracjach czy elementach wykończenia.
W przypadku ogrodu całorocznego przemyślenia wymaga nie tylko kwestia lokalizacji oranżerii względem stron świata, lecz również pytanie o to, jak ogrzać ogród zimowy zimą i w jaki sposób obniżyć w nim temperaturę latem. Nie należy zapominać także o wentylacji, która pomaga w utrzymaniu prawidłowego klimatu wewnątrz pomieszczenia przez cały rok.
Usytuowanie oranżerii ma bezpośredni wpływ na to, jakie gatunki roślin będą miały szanse utrzymać się w domku z przeszklonych ścian. Przykładowo, jeśli interesują Cię drzewka cytrusowe lub inne ciepłolubne rośliny, dobrze sprawdzi się oranżeria południowo-zachodnia. Oranżeria wschodnia o wiele lepiej nada się na zimowy salonik, jednak docierające do niej rozproszone światło nie będzie odpowiednie dla wszystkich gatunków kwiatów.
Pamiętaj o tym, że latem nie należy dopuszczać do przegrzewania roślin. Zarówno promienie słoneczne padające bezpośrednio na liście, jak również zbyt wysoka temperatura mogą powodować poparzenia – a co za tym idzie – więdnięcie kwiatów. Warto zdecydować się na osłony okienne, markizy lub żaluzje, które ograniczą dopływ światła do pomieszczenia i obniżą panującą w nim temperaturę.
W ogrodzie zimowym pełniącym funkcję salonu koniecznie trzeba zadbać o ogrzewanie. W przypadku tego rodzaju projektów rozwiązań jest kilka – od ogrzewania kanałowego, przez systemy podłogowe, po grzejniki ścienne. Ponadto niezbędny będzie sprawny system wentylacyjny, pozwalający usuwać z pomieszczenia parę wodną i zapobiegający chorobom roślin.
Aranżacja ogrodu zimowego – jakie meble wybrać?
Jeśli chcesz stworzyć ogród zimowy, aranżacje mogą być rozmaite. Tak naprawdę masz spore pole do popisu! W odizolowanej od niekorzystnych warunków zewnętrznych pomarańczarni możesz pozwolić sobie na wstawienie mebli, które w ogrodzie czy na tarasie nie zdałyby egzaminu. W zależności od wybranej koncepcji aranżacyjnej, zimowy ogród uzupełnisz lekkimi meblami salonowymi bądź solidnym zestawem ogrodowym. Meble ogrodowe przeznaczone do użytkowania zewnętrznego będą praktycznym wyborem w silnie nasłonecznionych oranżeriach – rozwiązania odporne na działanie promieni słonecznych nie ulegną odbarwieniom czy uszkodzeniom nawet przy intensywnej eksploatacji.
We wnętrzu wypełnionym naturalną roślinnością świetnie sprawdzą się rattanowe krzesła i stoły nawiązujące do estetyki boho. Lekką, lecz jednocześnie przytulną aranżację z powodzeniem uzupełnią jasne kolory kontrastujące z intensywną zielenią zgromadzonych roślin. Jeśli zależy Ci na eleganckim lub klasycznym wykończeniu, postaw na meble z technorattanu bądź drewna. Takie wyposażenie dobrze zaprezentuje się w towarzystwie tekstylnych dodatków: dekoracyjnych poduch i koców, które otulą domowników jesienno-zimową porą.
Ogród zimowy a oświetlenie. Stwórz przytulny klimat!
Planując urządzenie ogrodu zimowego, weź pod uwagę również kwestię oświetlenia. W miejscu, w którym przebywać będziesz jesienią i zimą, w porze popołudniowej potrzebne Ci będzie dodatkowe źródło sztucznego światła. Nastrojowe oświetlenie przyda się także wieczorami – podczas spotkań ze znajomymi czy romantycznej kolacji we dwoje.
Intymną atmosferę stworzysz za pomocą lamp dających delikatne, rozproszone światło. Postaw zarówno na lampy wiszące, jak i modne lampki stołowe, które możesz umieścić w różnych strefach pomieszczenia. O przytulność aranżacji zadbają również lampiony i girlandy świetlne.
>>Zobacz również: Oświetlenie ogrodu i tarasu – przegląd nowoczesnych rozwiązań
Rośliny do ogrodu zimowego. Jakie gatunki warto uprawiać w oranżerii?
Zastanawiasz się, jakie gatunki roślin będą dobrym wyborem do Twojego ogrodu zimowego? Wszystko zależy od warunków panujących wewnątrz pomarańczarni. Wysokie temperatury i stała ekspozycja na słońce w porze letniej niestraszne będą wszystkim roślinom lubiącym ciepło. W ogrodzie południowym oprócz cytrusów dobrze będą czuły się zatem storczyki, oleandry, paprocie, aloes czy ananas. Nieco mniej nasłonecznione, ale ogrzewane oranżerie wschodnie i zachodnie to dobre miejsce do uprawy palm, filodendronów, skrzydłokwiatów czy figowców. Mniejsze wymagania świetlne mają również bluszcze będące idealną dekoracją szklanych ścian.
Pamiętaj, że rośliny w oranżerii wymagają intensywnej pielęgnacji i stałego doglądania. Bujnie rosnące okazy to konieczność częstego podlewania, nawożenia, przycinania oraz przesadzania. Twój wysiłek jednak z pewnością się opłaci, a naturalna zieleń będąca na wyciągnięcie ręki zimową porą wynagrodzi każdy trud.