Salon z aneksem kuchennym
CzytajSalon z aneksem kuchennym
Kuchnia otwarta na salon to coraz powszechniejsze rozwiązanie, stosowane zarówno w dużych mieszkaniach, jak i w lokalach o skromnym metrażu. Z jednej strony odznacza się bardzo funkcjonalnym charakterem, a z drugiej pozwala na ciekawe urozmaicenie projektu. Aranżacja tego typu przestrzeni wiąże się jednak z licznymi wyzwaniami, które zdecydować mogą nie tylko o jej wyglądzie, ale także o komforcie jej eksploatacji. Do kluczowych decyzji w przypadku kuchni otwartej należy między innymi wybór oświetlenia. Jak je prawidłowo zaprojektować?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- Jak oświetlić salon z aneksem kuchennym?
- Jak dobrać oświetlenie do stylu pomieszczenia?
- Jak oświetlić wyspę?
Spis treści:
Oświetlenie kuchni – o czym pamiętać?
Oświetlenie pełni w kuchni nie tylko rolę dekoracyjną, ale przede wszystkim praktyczną. Lampy wiszące, listwy LED, czy lampki stojące, które w tej roli zostaną wykorzystane, mają ułatwiać prace kuchenne, ale także nie zaburzać spójności przestrzeni pomiędzy salonem, a otwartą kuchnią. O czym zatem pamiętać, gdy chcemy praktycznie oświetlić salon z aneksem kuchennym?
- Oświetlenie salonu powinno choćby delikatnie korespondować z tym, które zostało użyte w kuchni połączonej z salonem. Jeśli decydujesz się na dekoracyjne lampy ścienne – wykorzystaj ten motyw również na ścianie kuchennej.
- W salonie z aneksem kuchennym oświetlenie nie musi być dokładnie takie samo, ale warto, by w obu przestrzeniach znalazły się elementy wspólne, np. materiał, z którego lampy zostały wykonane, czy ich kolorystyka.
- Oświetlenie kuchni otwartej na salon i samego salonu możesz podzielić na dwie funkcje. Pierwszą jest oświetlenie centralne, dzięki któremu bez problemu wyraźnie oświetlisz określoną przestrzeń – przeczytasz przepis w książce kucharskiej w kuchni, czy też zagrasz z przyjaciółmi w gry planszowe przy jadalnianym stole. Oświetlenie w kuchni i salonie może mieć też charakter dekoracyjny i być wykorzystywane do zbudowania określonej atmosfery.
Kluczowe strefy salonu z kuchnią otwartą
Projekt oświetlenia salonu z aneksem kuchennym należy rozpocząć od określenia strategicznych stref całego wnętrza. To od ich funkcji zależeć będzie zarówno dobór lamp, jak i decyzja dotycząca jasności czy barwy światła. Zastanów się więc nad tym, gdzie znajdzie się przestrzeń służąca przygotowywaniu posiłków, ich spożywaniu, wypoczynkowi czy – ewentualnie – pracy. Zazwyczaj będziesz mieć do czynienia z następującymi strefami:
Oświetlenie blatu roboczego
Blat to bodaj najważniejsza przestrzeń w całej kuchni. Wymaga bezbłędnego oświetlenia, które zapewni użytkownikom komfortowe i bezpieczne warunki podczas gotowania. To miejsce, gdzie znajdzie się między innymi płyta kuchenna, zlewozmywak, ale także małe urządzenia AGD – na przykład toster, mikrofalówka czy wyciskarka do owoców.
Blat kuchenny oświetla się zazwyczaj za pomocą halogenowych spotów rozmieszczanych albo w suficie, albo pod wiszącymi szafkami. Należy przy tym pamiętać o zastosowaniu żarówek o neutralnym bądź lekko zimnym świetle. Taka temperatura barwowa zagwarantuje użytkownikom kuchni znakomitą widoczność i ułatwi koncentrację.
Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem są także taśmy LED. W bardzo prosty sposób można zamontować je w dowolnym miejscu, dzięki czemu świetnie nadają się właśnie do oświetlania blatu roboczego. W tym przypadku musisz jednak uważać na jasność lamp. Najtańsze listwy lub paski LED nie dadzą bowiem wystarczająco dużo światła, aby zagwarantować Ci optymalną widoczność. Pamiętaj o zasadzie mówiącej, że w kuchni o powierzchni około 10 m2 powinny znajdować się źródła światła o łącznej wartości 4400 lumenów, z czego 600 lumenów musi oświetlać sam blat.
Oświetlenie wyspy lub barku
Podczas gdy w małych mieszkaniach częściej spotykanym rozwiązaniem są barki symbolicznie rozdzielające aneks kuchenny od salonu, w większych wnętrzach niejednokrotnie stosuje się wyspy. Oba rodzaje przestrzeni odznaczają się wysoce funkcjonalnym charakterem, zapewniając dodatkowe miejsce na przygotowywanie napojów lub posiłków, a także na przechowywanie podstawowych narzędzi kuchennych.
Z racji praktycznego wymiaru tych stref, muszą one zostać odpowiednio oświetlone. O ile w przypadku barków znakomicie sprawdzą się wspomniane już spoty, o tyle nad wyspami warto montować na przykład klasyczne lampy wiszące. Mogą one znaleźć się znacznie niżej niż pozostałe oprawy tego typu, a to z uwagi na fakt, że pośrodku wyspy nie będą nikomu przeszkadzać w poruszaniu się po otwartej kuchni.
Wyspy i barki – podobnie jak blaty robocze – powinny być oświetlane żarówkami lub diodami o neutralnej temperaturze barwowej.
Oświetlenie przestrzeni jadalnej
W kuchni otwartej na salon strefa jadalna znajduje się zazwyczaj albo na granicy obu pomieszczeń, albo już w przestrzeni pokoju dziennego. O doborze konkretnego oświetlenia w tym przypadku zdecyduje więc lokalizacja i rodzaj stołu. Najrozsądniejszym rozwiązaniem okaże się oczywiście oprawa wisząca, ale warto odnotować, że jej zastosowanie może okazać się utrudnione w niektórych sytuacjach.
Za przykład niech posłużą rozkładane stoliki, montowane przy ścianach. W momencie złożenia takiego mebla, nisko zawieszona lampa sufitowa niejednokrotnie zacznie przeszkadzać użytkownikom pomieszczenia. Umieszczony pod samym stropem plafon nie wystarczy natomiast do oświetlenia strefy jadalnej. W takim przypadku lepszym pomysłem okaże się choćby zamontowany na ścianie kinkiet o źródle neutralnego światła. W pozostałych sytuacjach stawiaj jednak na praktyczne i gustowne oprawy wiszące.
Oświetlenie strefy wypoczynkowej
Skoro przeszliśmy już do salonu, zastanówmy się nad tym, jak powinna zostać oświetlona ta część wnętrza. Kluczową strefą pomieszczenia jest niewątpliwie miejsce, gdzie znajduje się zestaw wypoczynkowy i stolik kawowy. W przeciwieństwie do kuchni, przestrzeń ta nie wymaga wysokiej temperatury barwowej, toteż warto postawić na ciepłe światło. Jego nośnikiem powinny się stać na przykład lampy stojące lub kinkiety. Bardziej niż zapewnieniu widoczności, mają one służyć stworzeniu nastroju, który sprzyja relaksowi.
Nie sposób pominąć także kwestii oświetlenia dekoracyjnego, które w salonie – nieco inaczej niż w aneksie kuchennym – odgrywa bardzo istotną rolę. W tym przypadku można zdać się ponownie na taśmy LED, które zamontujesz czy to za szafką RTV, czy w witrynach. Podświetlanie w ten sposób półek lub zawieszonych na ścianach ozdób może poskutkować bardzo atrakcyjnymi efektami.
Oświetlenie ogólne
Nie zapominaj, że zarówno salon, jak i aneks kuchenny potrzebują tradycyjnego oświetlenia ogólnego. Zazwyczaj w charakterze tym najlepiej sprawdzą się lampy sufitowe. W pokoju dziennym możesz zdecydować się nawet na żyrandol, podczas gdy w kuchni bardziej praktyczny okaże się standardowy plafon. Liczba tego rodzaju opraw powinna być uzależniona od powierzchni całego pomieszczenia.
Oświetlenie pomieszczenia a styl aranżacji
Warto odnotować również, że dobór lamp do pokoju dziennego i aneksu kuchennego powinien być podyktowany stylem, w jakim będzie urządzone Twoje wnętrze. Inaczej oświetlisz nowoczesny salon, a inaczej taki w estetyce rustykalnej. Kluczowe okażą się zwłaszcza decyzje dotyczące materiałów, z jakich wykonane będą oprawy. W stylu skandynawskim czy prowansalskim postawisz zwłaszcza na naturalne drewno, a w industrialnym lub glamour – na metal oraz szkło.
Niezależnie od estetyki aranżacji, wszelkie niezbędne meble i oprawy oświetleniowe znajdziesz w asortymencie naszego sklepu. Urządzając salon z aneksem kuchennym, zapoznaj się przede wszystkim z kolekcją Family Smart oraz z bogatą ofertą lamp dostępnych w Black Red White!