Przejdź do sklepu brw.pl

Lampy – sposób na przytulną atmosferę w salonie

Czytaj
18.01.2017

Lampy – sposób na przytulną atmosferę w salonie

Światło to jeden z najważniejszych czynników kreujących przytulną domową atmosferę. Najzdrowsze dla ludzkiego oka i najbardziej neutralne jest oczywiście naturalne światło słoneczne, wpadające przez duże, odsłonięte okna. Jednak – zwłaszcza w okresie zimowym – warto doświetlić salon przy pomocy odpowiednio rozmieszczonych lamp. Podpowiadamy więc, jakie oświetlenie wybrać i jak je rozmieścić.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Jak rozmieścić oświetlenie w salonie?
  • Jak dobrać lampy wiszące do pomieszczenia?
  • Jak wprowadzić oświetlenie dekoracyjne do salonu?
  • O czym pamiętać dobierając lampy ścienne?
  • Jak wybrać barwę światła?

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To tutaj odpoczywasz po całym dniu pracy oraz podejmujesz swoich gości. Pokój dzienny łączy więc funkcję wypoczynku i pomieszczenia reprezentacyjnego. Obie funkcje powinny mieć swoje odbicie w oświetleniu, które w zależności od potrzeb powinno dawać jasne światło lub pozwalać na stworzenie kameralnej atmosfery.

Oświetlenie do salonu w dużej mierze zależy od wielkości pomieszczenia. Jeśli Twój salon tworzy dużą, otwartą przestrzeń, warto postawić na wielopłomienną lampę sufitową oraz dodatkowe oświetlenie jak lampa stojąca lub lampa stołowa. Ciekawym pomysłem są również lampy led i lampy dekoracyjne. Pamiętaj, że o tym, czy aranżacja ma zimny, czy ciepły charakter decyduje barwa światła. Jak zaprojektować oświetlenie do salonu? O to kilka wskazówek!

Oświetlenie salonu

Żyrandole, kinkiety, plafony, spoty – rodzajów lamp do salonu jest bardzo wiele. Odpowiednio ustawione nie tylko wpływają na atmosferę pomieszczenia, ale również pozwalają podzielić pokój na różne strefy oraz wydobyć z mebli i dodatków zupełnie nowe, zaskakujące oblicza. Jak dobrać odpowiednie oświetlenie i ilość źródeł światła?

Lampy sufitowe do salonu

Głównym źródłem sztucznego światła w salonie jest z reguły lampa sufitowa. Pozwala dość równomiernie oświetlić całe pomieszczenie i zapewnić optymalną jasność w czasie całego dnia. Można jednak wyróżnić kilka rodzajów oświetlenie górnego – m.in. klasyczny żyrandol lub lampę wiszącą.

Wybór lampy do salonu jest uzależniony od kilku czynników:

  • wielkości pomieszczenia

W salonie odległość od podłogi do spodu żyrandola powinna wynosić przynajmniej 210 cm. Umożliwi to swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. W niskich salonach zamiast wiszącej lampy lepiej więc wybrać spot przytwierdzany bezpośrednio do sufitu, np. nowoczesny spot Techno lub bardziej klasyczny spot Eto Clear.

Black Red White, spot Eto Clear, 149 zł
Black Red White, spot Eto Clear, 149 zł

Natomiast żeby określić rozmiar żyrandola, należy zmierzyć wysokość i szerokość salonu. Następnie – sumę wymiarów podzielić na 30, zsumować otrzymane liczby i na koniec pomnożyć przez 2,5. Zaokrąglony wynik to sugerowana szerokość żyrandola.

  • ogólnej stylistyki wnętrza

Lampa powinna być ściśle dopasowana do stylu, w którym urządzony jest salon. Do wnętrz glamour pasują bowiem żyrandole ozdobione kryształkami, do stylu industrialnego – lampy z drucianymi lub stalowymi elementami, wyglądające jak ze starej fabryki (np. lampa Perth), natomiast do prowansalskiego – jasne żyrandole z materiałowymi kloszami.

Black Red White, lampa Perth, 89,90 zł
Black Red White, lampa Perth, 89,90 zł

Szeroki wybór dostępnych wzorów sprawia, że do każdego wnętrza – nawet zaaranżowanego w najbardziej ekscentryczny sposób – można dopasować idealną lampę. W nowoczesnych salonach intrygująco będą wyglądać np. lampy-żarówki (np. lampa Futura) lub żyrandole o geometrycznych kształtach.

Black Red White, żyrandol Velio, 429 zł
Black Red White, żyrandol Velio, 429 zł
Black Red White, lampa wisząca Futura, 289 zł
Black Red White, lampa wisząca Futura, 289 zł

Poza górnym, głównym oświetleniem ważną rolę odgrywa również oświetlenie punktowe (kinkiety, lampy stołowe, lampy stojące) – zwłaszcza w dużych pomieszczeniach lub salonach o nieregularnym kształcie. Dodatkowe lampy pozwalają również rozjaśnić i wyeksponować określone punkty pokoju – stół, kącik do czytania lub część wypoczynkową. Co więcej rozproszone światło pochodzące z różnych punktów optycznie powiększy salon i nada aranżacji głębi.

Lampy punktowe można umieścić:

  • na podłodze przy fotelu lub kanapie;
  • na komodzie lub stoliku;
  • na ścianie w dowolnym miejscu.

Tego typu oświetlenia używa się zazwyczaj, gdy górne źródło byłoby w danej chwili zbyt intensywne – gdy zależy Ci na stworzeniu intymnej atmosfery, nie chcesz przeszkadzać innym domownikom lub na zewnątrz nie zapadł jeszcze zmierzch. Lampy podłogowe, stołowe i kinkiety stanowić będą jednocześnie doskonałą ozdobę wnętrza.

Lampę podłogową możesz umieścić przy swoim ulubionym fotelu, tworząc przytulny kącik do czytania. Nowoczesne lampy led świetnie sprawdzą się w suficie podwieszanym lub na ścianie z telewizorem. Stylowa lampa stojąca ozdobi komodę lub stolik kawowy. Wybierając lampy, pamiętaj o zgodności barwy światła, tak aby oświetlenie salonu było spójne.

Black Red White, lampa stołowa Zoja, 239 zł
Black Red White, lampa stołowa Zoja, 239 zł
Black Red White, lampa podłogowa Bianka, 229 zł
Black Red White, lampa podłogowa Bianka, 229 zł
Black Red White, kinkiet Bergen, 98,99 zł
Black Red White, kinkiet Bergen, 98,99 zł

Więcej o trendach w oświetleniu:

5 najmodniejszych trendów w oświetleniu

Jak odmienić wnętrze dzięki oświetleniu

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0