Szklana ściana w salonie – sposób na efektowną aranżację!
CzytajSzklana ściana w salonie – sposób na efektowną aranżację!
Loftowe ściany działowe to bardzo ciekawy pomysł, pozwalający podzielić pomieszczenie na poszczególne strefy. Jeśli w Twoim salonie znajduje się kuchnia otwarta lub miejsca przeznaczone pod sypialnię czy domowe biuro, możesz zrobić doskonały użytek z tego rozwiązania!
Z tego artykułu dowiesz się:
- dlaczego warto zdecydować się na szklaną ścianę w salonie,
- jak urządzić przeszklony salon,
- jak wykorzystać przeszklenia w aranżacji wnętrz.
Spis treści:
Szklane ściany działowe – elegancki sposób na mały salon
Szklane ścianki to jeden z nowoczesnych sposobów urządzania wnętrz. Chętnie sięgają po niego właściciele mieszkań o niewielkim metrażu. Rozwiązanie to cechuje się bowiem całym szeregiem zalet, wśród których wymienić można zarówno walory estetyczne, jak i użytkowe. Co dokładnie przemawia za przeszkleniami, zwłaszcza w małym salonie?
Po pierwsze szklana ściana działowa pozwala na podział pomieszczenia na różne strefy, bez ryzyka optycznego ograniczenia przestrzeni. Sposób ten cechuje się wizualną lekkością, więc nie musisz obawiać się, że duże przeszklenia zdominują całe wnętrze. Nie można tego natomiast powiedzieć o tradycyjnych ściankach gipsowo-kartonowych.
Ogromną zaletą szklanych ścian jest również fakt, że przepuszczają one promienie słoneczne. Dzięki temu możesz podzielić swoje wnętrza w taki sposób, że każda strefa będzie odpowiednio oświetlona, nawet jeżeli okna znajdują się tylko po jednej stronie pomieszczenia.
Niektórzy mogą stwierdzić, że szklana ściana nadaje się tylko do odgrodzenia kuchni od salonu i nie znajdzie w mieszkaniu szerszego zastosowania. Jest w końcu przezroczysta, więc nie zapewnia wystarczającego poziomu prywatności. Wiele osób chętnie wykorzystuje jednak to rozwiązanie do wydzielenia z kawalerki także sypialni czy gabinetu. Z pomocą przychodzą wówczas różnego rodzaju zasłony lub firany, które można zaciągać w zależności od aktualnych potrzeb.
Szklana ścianka działowa wydaje się więc uniwersalnym rozwiązaniem, pozwalającym na poprawę funkcjonalności wnętrza przy jednoczesnym urozmaiceniu jego wystroju. To doskonały pomysł szczególnie w przypadku mieszkań o ograniczonym metrażu.
Co jest ważne w doborze szklanej ściany?
Szklane ścianki działowe mogą być doskonałym dodatkiem do wielu stylów i pomagać urządzać bardziej przestronne wnętrza, przede wszystkim optycznie. To przydatne w małych wnętrzach, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy. Jednak jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas aranżacji wnętrz, by szklane ściany mogły długo i bezpiecznie spełniać swoją funkcję.
- Grubość szkła. To jeden z pierwszych elementów, na który należy zwrócić uwagę, jeśli szklana ściana w salonie ma służyć długo i bez większych uszczerbków. Liczy się tu również jakość oraz rodzaj szkła, dlatego nie oszczędzaj na tym materiale i kupuj w sprawdzonych sklepach.
- Podział szklanej ściany za pomocą ramek. Szklane ściany działowe mogą być przeszklone w całości, dzięki czemu będą sprawiały takie wrażenie, jak całkowicie otwarte przestrzenie. Jednak można również wykorzystać szkło, które jest podzielone ramkami w różnych kolorach. Najczęściej mamy do czynienia z czarnymi szprosami (które sprawdzą się w stylu minimalistycznym), jednak mogą mieć one również inne kolory, np. złote (te z kolei pasują do stylu glamour). Sam kolor szprosów może być solidną inspiracją.
- Jeśli ściany działowe montowane są z drzwiami przesuwnymi, szczególną uwagę trzeba zwrócić na system przesuwny. W przypadku szkła powinien być wyjątkowo precyzyjny i dobrze spasowany, by uniknąć kłopotów technicznych przy wykorzystywaniu takich drzwi.
Przeszklony salon – jak go urządzić?
Wiesz już, że ścianka szklana nadaje się zarówno do wydzielenia aneksu kuchennego, jak i sypialni czy gabinetu. Skoro szkło ma się stać jednym z podstawowych elementów wystroju Twoich wnętrz, warto zastanowić się nad tym, z czym je komponować.
Nie ulega wątpliwości, że tafle szkła najkorzystniej będą prezentować się w połączeniu z elementami metalowymi oraz drewnianymi. Tego typu rozwiązania charakterystyczne są zwłaszcza dla wnętrz loftowych, ale znajdą zastosowanie także w innych stylach. Więcej miejsca różnym aranżacjom poświęcimy w ostatniej części tego poradnika.
Urządzając przeszklony salon, staraj się raczej unikać mebli, w których również dominuje szkło. Postaw raczej na naturalne drewno oraz elementy ze stali czy mosiądzu. W ten sposób uda Ci się osiągnąć przyjemną dla oka równowagę, a wnętrze nie będzie sprawiało wrażenia zimnego i sterylnego. Z pomocą przyjdą Ci także miękkie obicia i inne tkaniny. Wizualny chłód szklanych ścianek zrównoważysz za pomocą dywanów, narzut, poduszek czy zasłon.
Nie zapomnij również o roślinach, które bardzo atrakcyjnie prezentują się w przeszklonych pomieszczeniach. Zieleń ożywi wystrój Twojego wnętrza i nada mu wyjątkowy charakter.
Meble i dodatki do przeszklonego salonu
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak urządzić salon z przeszkleniami, koniecznie zapoznaj się z ofertą Black Red White. Znajdziesz tu liczne meble i dodatki wykonane z drewna oraz metalu. Znakomicie wpiszą się one w styl loftowy, nowoczesny czy eklektyczny. W naszym asortymencie dostępne są między innymi:
- Fotel Casey – designerski mebel w żywym kolorze, który doskonale sprawdzi się między innymi we wnętrzu industrialnym. Na uwagę zasługuje zarówno jego pikowane obicie, jak i drewniane nóżki w stylu retro.
- Fotel Noja – ozdobiony motywami egzotycznymi model o wysokich nóżkach i wyprofilowanych podłokietnikach. Świetnie nada się do części salonowej urządzonej w estetyce urban jungle!
- Szafa Lara – mebel o prostym kształcie i subtelnym wykończeniu, który znakomicie odnajdzie się w każdym minimalistycznym wnętrzu. To ciekawe rozwiązanie szczególnie w przypadku pomieszczeń urządzonych w estetyce industrialnej.
- Szafa Torin – produkt, którego sposób wykończenia może kojarzyć się ze stylem vintage. Mebel doskonale odnajdzie się więc we wnętrzach loftowych czy eklektycznych.
- Łóżko Malcolm – produkt, który przyda Ci się, jeśli planujesz połączenie salonu z sypialnią. Jego rama wyposażona została w półki, co okaże się nie lada udogodnieniem w małych przestrzeniach.
- Łóżko Martina – mebel cechujący się minimalistyczną estetyką i znakomicie pasujący do nowoczesnych, przeszklonych wnętrz.
Szklane ścianki działowe – aranżacje
Jeśli ścianki ze szkła mają stać się jednym z podstawowych elementów wystroju wnętrza w Twoim mieszkaniu, musisz dobrze zastanowić się nad stylem całej aranżacji. Jak już wspominaliśmy, do najciekawszych rozwiązań należą w tym przypadku:
- Styl industrialny – loftowe ściany działowe definiują charakter wnętrza, optycznie je powiększając i skutkując wrażeniem przestronności. To wymarzone rozwiązanie w przypadku salonu urządzonego w estetyce industrialnej. Aranżację uzupełnij drewnianymi meblami noszącymi ślady użytkowania, a także ciężkimi wizualnie elementami metalowymi. Pamiętaj, że tego typu wystrój powinien zostać zbalansowany żywymi akcentami kolorystycznymi i zielenią roślin.
- Styl urban jungle – wspomnieliśmy o nim przy okazji fotela ozdobionego egzotycznym printem. Szklane przepierzenia w tym przypadku upodobnią nieco całą przestrzeń do palmiarni. Jak już wiesz, rośliny doskonale prezentują się w połączeniu z tym surowcem, toteż w salonie warto się nimi otoczyć. W aranżacji wykorzystaj przede wszystkim kolory ziemi, wyraziste faktury i bogate wzory florystyczne.
- Styl nowoczesny – jeśli cenisz sobie sterylny minimalizm, zdecyduj się na proste meble wykonane z metalu, skóry i egzotycznego drewna. W ten sposób łatwo urządzisz salon połączony z aneksem kuchennym. Możesz pokusić się także o wydzielenie domowego biura. Otwartą przestrzeń udekoruj subtelnymi ozdobami i żywymi roślinami.
Podsumowując, ścianki ze szkła to uniwersalne rozwiązanie, które idealnie nadaje się do stworzenia subtelnej bariery nie tylko miedzy kuchnią a salonem, ale też sypialnią czy gabinetem. Wzbogaca wystrój, a jednocześnie wprowadza element prywatności, dzięki czemu znajduje zastosowanie w różnych stylach.