Przejdź do sklepu brw.pl

Urządź salon przyjazny dla zwierząt

Czytaj
11.09.2020

Urządź salon przyjazny dla zwierząt

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Wśród futrzanych ulubieńców znajdują się także koty. Bez względu na wielkość domowi pupile potrafią chować się w najróżniejsze miejsca, a mieszkanie właścicieli stanowi dla nich wyjątkowo atrakcyjny tor przeszkód. To niestety sprawia, że meble tapicerowane dostają „w kość” i mogą nie wyglądać już tak, jak byśmy chcieli. Jak zatem zabezpieczyć kanapy przed kotem lub psem? Jak stworzyć bezpieczną przestrzeń przyjazną czworonogom? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak powinna wyglądać skuteczna ochrona kanapy przed kotem, psem i pupilami z pazurkami.

Z tego wpisu dowiesz się m.in.:

  • Jak wybrać posadzkę do salonu przyjaznego dla zwierząt?
  • Jak zabezpieczyć kanapę przed zwierzętami?
  • Jak urządzić salon przyjazny dla zwierząt?

Podobno dom bez zwierząt jest tylko zwykłym domem. Jeżeli zdecydowałeś się przygarnąć kota lub psa, warto zadbać nie tylko o miejsce do spania dla pupila, lecz także przystosowanie mieszkania do wymagań nowego członka rodziny.

Właściciele czworonogów często zadają sobie pytania, jak ochronić meble i podłogi czy jak zabezpieczyć kanapę przed kotem, który będzie starał się ostrzyć swoje pazurki o jej tapicerowane krawędzie. Ważne, aby przestrzeń salonu była zarówno zabezpieczona przed ewentualnymi stratami, jakie mogą wyrządzić nasi czworonożni przyjaciele, jak i bezpieczna dla nich samych. Podpowiadamy, jak zrobić to z głową.

Bezpieczeństwo nie tylko mebli – zwierzęta w mieszkaniu

Nawet dobrze ułożone zwierzę potrafi zmyślnie wykorzystywać dostępną przestrzeń podczas naszej nieobecności. Salon staje się wówczas świetnym placem zabaw, a każdy mebel ciekawą przeszkodą. Dotyczy to zwłaszcza kotów, które potrafią wysoko skakać i świetnie się wspinać. Warto jednak pamiętać, by zabezpieczyć przestrzeń tak, by była komfortowa i bezpieczna dla czworonoga. Dywany i chodniki pomogą psom w wygodnym przemieszczaniu się po mieszkaniu. Dzięki temu mniej narażone pozostają ich stawy, zwłaszcza u ras, które mają predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych.

Przerażająca ilość sierści, czyli wyczesywanie, przycinanie i kąpiel czworonoga

Do najbardziej znanych problemów właścicieli psów i kotów należy pielęgnacja zwierzęcia. Opadająca sierść sama w sobie jest kłopotliwa, a kąpiel dodatkowo sprawia, że jej ilość jednorazowo jest przerażająca. Salon może na tym solidnie ucierpieć, dlatego warto to zrobić w rozsądny sposób i zabezpieczyć wcześniej kanapę i inne materiałowe meble. Na czas kąpieli i wysychania wystarczy kilka ręczników, które potem można wyprać w automatycznej pralce.

Jeśli zwierzę czeka za chwilę kompletne SPA, czyli nie tylko kąpiel, ale również wyczesywanie, rozczesywanie i przycinanie, rozścielmy na podłodze specjalną folię, do której potem zbierzemy nadmiar sierści. Dzięki temu nie znajdzie się na kanapie i przysporzy domownikom o wiele mniej stresu.

Wytrzymała podłoga – jaki wybrać materiał na posadzkę?

O ile w nowoczesnym przedpokoju czy łazience naturalnym wyborem są płytki ceramiczne, o tyle w pokoju dziennym chcesz uzyskać przytulne i ciepłe aranżacje, a na to sposobem jest drewno lub laminaty. Panele czy deski – co będzie lepsze na podłogę do salonu, w którym pupile przebywają razem z domownikami?

Jeżeli zdecydujesz się na proste w montażu panele podłogowe, zwróć uwagę, aby wyróżniały się jak najwyższą klasą ścieralności (np. A5). Masz dużego psa, którego pazury i łapy są nie lada wyzwaniem dla podłogi? Pomyśl o drewnianych deskach. Najtwardsze są te wykonane z drewna egzotycznego, natomiast z gatunków europejskich, zamiast miękkiej sosny czy brzozy, lepiej wybrać twardy dąb.

Zwróć też uwagę na wykończenie desek. W przeciwieństwie do woskowanej, z olejowanej podłogi łatwo usuniesz zarysowania spowodowane pazurami Twoich zwierzaków. Jak to zrobić?

  • Przetrzyj papierem ściernym miejsce, w którym powstała rysa.
  • Nałóż niewielką ilość oleju.
  • Pozwól, żeby drewno wchłonęło olej – wypełni on uszkodzenie i Twoja podłoga znów będzie wyglądać jak nowa.

Rozwiązaniem może być również położenie dywanów. Jeżeli lubisz puszyste, miękkie dywany, wybierz ten typu shaggy. Pamiętaj, żeby zaopatrzyć się w odkurzacz z dużą mocą i np. specjalną szczotką do usuwania włosów, która pomoże zebrać psią lub kocią sierść także z kanap i foteli.

Jeśli Twój pupil gubi dużo sierści, wybierz dywan o krótkim włosiu – najlepiej w kolorystyce zbliżonej do futra czworonoga. Krótkie i bardziej szorstkie włosie jest łatwiejsze do wyczesania niż miękkie i puszyste. Kolor dywanu natomiast sprawi, że pojedyncze “kłaczki” kociej czy psiej sierści nie będą widoczne na pierwszy rzut oka. To przydatne rozwiązanie, zwłaszcza gdy pies lub kot lubią leżeć na podłodze.

Jak zabezpieczyć kanapy przed kotem lub psem?

Uwielbiasz spędzać leniwe popołudnia i wieczory na sofie z rodziną? Twój pupil z pewnością ma podobne zdanie w tej kwestii. Nie zawsze walka z przemożną chęcią wskakiwania na meble psa czy kota przynosi oczekiwany rezultat. Zamiast się stresować, wykorzystaj modne tekstylia. Miękki kocyk położony w rogu kanapy i zasłaniający oparcie pomoże Ci ocalić tapicerkę przez zadrapaniami. Szukasz czegoś bardziej dekoracyjnego? Co powiesz na elegancką narzutę, np. w stylu glamour?

Koc Malta
Miękki koc Malta osłoni tapicerkę przed kocimi pazurkami

Narzuty i koce mają to do siebie, że w razie potrzeby możesz z łatwością zdjąć je i wyprać (np. z sierści) – stanowią więc najprostszą odpowiedź na pytanie: jak zabezpieczyć kanapy przed kotem. Miękki materiał koców lub narzut z reguły zniechęca kota do drapania (zwierzaki najchętniej drapią bardziej szorstkie powierzchnie, np. tapicerki – gdyż pozwalają one na ostrzenie pazurów).

Aranżacja salonu – dekoracje pod specjalnym nadzorem

Jeżeli kupiłaś nowy szklany wazon, z pewnością nie możesz się doczekać, żeby włożyć do niego świeże kwiaty. Nawet jeśli umieścisz go poza zasięgiem wzroku kota czy psa, pupile mogą stłuc szklane dekoracje podczas wędrówek po stole lub komodzie. Ponieważ ze zwierzętami w domu jest trochę jak z dziećmi, musisz przewidywać i chronić najcenniejsze akcesoria przed ciekawskimi łapkami. Nie znaczy to jednak, że należy zrezygnować całkowicie z ozdób.

RARA MISTRZÓW BLACK RED WHITE: Jeśli lubisz szklane czy ceramiczne wazony, obecność czworonoga nie oznacza, że musisz z nich całkowicie rezygnować. Wybierz te nietransparentne i obciąż je odpowiednio, umieszczając w ich wnętrzu woreczki z drobnymi kamieniami lub piaskiem. Jeśli natomiast posiadasz wazony z transparentnego szkła – możesz obciążyć je ozdobnymi kamyczkami lub szklanym wypełniaczem (do kupienia w kwiaciarniach). Wówczas, nawet jeśli kot będzie spacerował pomiędzy nimi, będą one raczej trudne do strącenia i rozbicia.

Możesz także zamienić wazony szklane czy ceramiczne na ich cięższe i bardziej masywne odpowiedniki, np. modne wazony z betonu w stylu industrialnym.

Witryny do salonu: cenne dekoracje za szkłem

Masz w domu wiele drobiazgów, figurek, ramek na zdjęcia czy innych rodzinnych pamiątek, które darzysz sentymentem? Sposobem na ochronę dekoracji w salonie, a zarazem ich eleganckie wyeksponowanie, są witryny z przeszkleniami. Jeśli szukasz nowych pomysłów na aranżację pokoju dziennego, koniecznie weź pod uwagę nowoczesne meble z zamykanymi szafkami. Są one nie tylko eleganckie, stylowe i nowoczesne – ale także bezpieczne: zarówno dla Twoich dekoracji, jak i czworonożnego pupila.

 

Kolekcja Kioto
Przeszklona witryna ochroni delikatne, łatwo tłukące się przedmioty

O czym jeszcze powinien pomyśleć właściciel psa lub kota?

Kiedy w mieszkaniu pojawia się czworonóg, warto poświęcić czas i uwagę na zabezpieczenie dodatkowych drobiazgów w naszej przestrzeni, które być może nie przychodzą nam jako pierwsze do głowy, gdy myślimy o bezpieczeństwie psa czy kota.

Ważną kwestią są chociażby kable od urządzeń elektrycznych, które często znajdują się „luzem” na podłodze lub meblach. Warto osłonić je, aby kot czy pies nie miał do nich dostępu. Zwłaszcza małe zwierzęta mogą mieć skłonność do przegryzania kabli, co nie tylko wiąże się z urządzeniem sprzętu (a niekiedy także awarią korków w całym domu), ale przede wszystkim może być bardzo ryzykowne i niebezpieczne dla kociaka lub psiaka.

W przestrzeni, w której na co dzień bawi się pies lub kot, nie powinny również znajdować się niezabezpieczone przedmioty, które zwierzak może zrzucić na siebie, potłuc lub rozlać.

lampion szklany
Szklany lampion ochroni świece przed ciekawskim czworonogiem

Jeśli lubisz palić świece dekoracyjne, a obawiasz się, że kot mógłby strącić je ze stolika – wykorzystaj przesłonięte lampiony. Ich strącenie jest o wiele mniej prawdopodobne, a nawet jeśli do niego dojdzie – zwierzak się nie poparzy, a ogień nie zajmie znajdujących się w pobliżu przedmiotów.

Więcej porad znajdziesz w naszym artykule pt. „Zwierzak w domu! Jak zabezpieczyć meble przed psem lub kotem?”

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0