Kuchnia z oknem — aranżacje
CzytajKuchnia z oknem — aranżacje
Aranżacja kuchni z oknem jest prostym zadaniem, o ile tylko pamiętasz o kilku kwestiach. Kluczowe znaczenie ma dobór mebli oraz praktyczne ich rozplanowanie. Chcesz wiedzieć, jak to zrobić? Łap garść praktycznych wskazówek.
Spis treści:
Kuchnia z oknem — komfortowe rozwiązanie w strefie gotowania
Zastanawiasz się, czy duże okno w przestrzeni roboczej kuchni to dobry pomysł? Zdecydowanie! Poznaj zalety tego rozwiązania.
Dobry dostęp do światła dziennego
Okno w kuchni oznacza większą wygodę podczas wykonywania rozmaitych prac, a także zmniejszenie rachunków za prąd, które wynikają z rzadszego korzystania z oświetlenia zainstalowanego nad blatem roboczym. Naturalne światło zwiększa komfort pracy i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. W kuchni z oknem (np. narożnym) będzie go pod dostatkiem.
Czy kuchnia z oknem znajdującym się przy roboczym blacie uprzyjemni Ci wykonywanie niektórych prac domowych? Podejrzewamy, że czyszczenie blatów czy zmywanie naczyń nie będzie aż tak monotonne z ładnym widokiem tuż przed oczami.
Lepsza cyrkulacja powietrza
Okno w strefie roboczej umożliwia szybkie pozbycie się wilgoci i zapachów z kuchni. Wybierając odpowiedni model do swojej kuchni, skup się nie tylko na jego wielkości, ale również sposobie otwierania.
Bez względu na to, czy planujesz umieścić w niej duże okno narożne, czy też wąskie horyzontalne — zwróć uwagę na modele uchylne oraz uchylno-przesuwne. Z nimi łatwiej jest stworzyć funkcjonalną aranżację. Nie trzeba martwić się, że skrzydło okna będzie zawadzało o znajdujące się pod nim sprzęty kuchenne.
Nowoczesny wygląd kuchni
Taki projekt kuchni narzuca specyficzny układ szafek, bez linii górnej zabudowy. To z kolei oznacza wyjście poza tradycyjny „kuchenny” schemat i stworzenie wystroju, który będzie wyróżniać się oryginalnością. Pomieszczenia z usytuowanym na jednej ścianie lub narożnym oknem są nowoczesne i optycznie zyskują dodatkowe metry.
Jak urządzić kuchnię z oknem? BRW podpowiada!
Decydujący wpływ na funkcjonalność aranżacji kuchni z dużym oknem ma właściwie dobrana zabudowa meblowa. Powinna ona umożliwiać wygodne jej użytkowanie, a dodatkowo eksponować największe atuty wystroju. Meble kuchenne wybrane do takiego wnętrza powinny cechować się raczej prostą konstrukcją. Masywne, bogato zdobione moduły mogą je zdominować, nadmiernie obciążyć.
Projekty kuchni z oknem często uwzględniają meble na wymiar, które znakomicie sprawdzą się w przypadku niewielkich pomieszczeń. Zabudowa meblowa na wymiar pozwala maksymalnie zagospodarować przestrzeń.
Z gotowym zestawem mebli również można stworzyć funkcjonalną i atrakcyjną wizualnie aranżację kuchni z dużym oknem w roli głównej (szczególnie tej otworzonej na salon). Jej przestrzeń najkorzystniej zagospodarować z wykorzystaniem niewielkiego kompletu składającego się z kilku praktycznych modułów. Dobrym przykładem są meble kuchenne Sole o szerokości 260 cm. Zestaw składa się z dwóch rzędów szafek — wiszących oraz stojących. Nie okroi on przestrzeni Twojej kuchni, a pomieści wszystkie potrzebne w niej rzeczy. Elegancka biel frontów wykończona na wysoki połysk powiększy ją optycznie
Komplet Semi Line to świetna propozycja do mieszkań, w których króluje styl skandynawski. Korpusy w kolorze dąb reveal wprowadzą do Twojego wnętrza przytulność. Stylowy grafit wspaniale wydobywa urodę frontów typu ramiak. Całości dopełniają punktowe uchwyty o podobnej kolorystyce.
Nowoczesna kuchnia zyska więcej wyrazu, gdy pojawi się w niej zestaw mebli Semi Line z szafkami w wybarwieniu czarny wulkaniczny oraz dąb reveal. Ciekawy wygląd nie jest jedynym powodem, dla którego warto postawić na ten komplet. Jego minimalistycznie wyglądające moduły są zadziwiająco pojemne.
Chcesz, by aranżacja kuchni wyróżniała się optyczną lekkością? Postaw na meble z linii Junona Line z górną zabudową w kolorze białym. Zestaw ma 240 cm szerokości, ale w razie potrzeby możesz go rozbudować o kilka dodatkowych modułów.
Komplet narożny Iris to praktyczny wybór do kuchni o każdej wielkości. Umożliwi zabudowanie lodówki, piekarnika, a nawet zmywarki. Gdy sprzęty zostaną ukryte za frontami, nie będą psuły estetyki stworzonej przez Ciebie kuchennej aranżacji.
Podobną propozycję stanowi zestaw kuchenny Top Line. W sklepie internetowym BRW jest dostępny zarówno w układzie lewostronnym, jak i prawostronnym.
Kuchnia z oknem — aranżacje
W kuchni z oknem możesz zdecydować się na zabudowę kuchenną w kształcie liter:
- L,
- U,
- G.
Planując rozmieszczenie poszczególnych modułów, stosuj zasadę trójkąta roboczego. Gwarantuje ona zachowanie ergonomii, która ma kluczowe znaczenie w tym domowym pomieszczeniu. W praktyce oznacza to, że należy dążyć do stworzenia układu, w którym wierzchołki wspomnianego trójkąta wyznaczają:
- zlewozmywak,
- kuchenka,
- lodówka.
Aranżacja kuchni z oknem narożnym
W kuchni z oknem narożnym trudno jest znaleźć dla szafek wiszących wolne miejsce na ścianach, zwłaszcza gdy jest niewielka. W takiej sytuacji róg pomieszczenia lepiej jest wypełnić meblami z dolnej zabudowy, a przestrzeń do przechowywania zapasów zorganizować w innym miejscu. Świetnym patentem na wystrój takiej kuchni jest stworzenie na ścianie z drzwiami wejściowymi zwartej, jednolitej zabudowy sięgającej po sam sufit.
Podczas planowania aranżacji kuchni z oknem narożnym warto rozważyć możliwość umieszczenia w niej wyspy. W ten sposób wnętrze zyska dodatkowy blat roboczy. Pod nim mogą znajdować się półki do składowania naczyń oraz sprzętu AGD.
Jeśli do wyspy dostawisz wysokie krzesła barowe, stworzysz wygodny kącik do spożywania posiłków. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: „Hokery w małej kuchni – sposób na zaoszczędzenie przestrzeni!”.
Szeroki wybór mebli kuchennych w sklepie internetowym BRW umożliwi Ci wyszukanie zestawu, który idealnie wypełni Twoje wnętrze. Sprawdź naszą ofertę!