Kuchnia bez okapu — czy warto?
CzytajKuchnia bez okapu — czy warto?
Czy okap jest równie niezastąpiony w kuchni, co piekarnik, lodówka, czy kuchenka? Jeśli tak, to dlaczego część osób nie decyduje się na jego instalację w swoim wnętrzu? Czy kuchnia bez okapu może być funkcjonalna? Zapoznaj się z naszymi sugestiami dotyczącymi aranżacji kuchni bez okapu.
Spis treści:
Brak okapu w kuchni — czy to dobry pomysł?
Okap kominowy jest rozwiązaniem pomijanym w niektórych kuchniach. Dlaczego? Choćby ze względów finansowych. Faktem jest, że wydatki nie ograniczają się w tym przypadku wyłącznie do zakupu i montażu urządzenia. Czasem potrzebna jest gruntowna przebudowa kuchni, co rzecz jasna generuje dużo większe koszty.
W budownictwie blokowym małe i nieforemne kuchnie nie są rzadkością. Praktyczne oraz estetyczne urządzenie takiego pomieszczenia to spore wyzwanie – w końcu musimy pomieścić w nim wszystkie potrzebne meble i sprzęty. Jeśli trzeba wybierać pomiędzy dodatkową szafką wiszącą a lepszą wentylacją, niektórzy skłaniają się w stronę zabudowy meblowej.
Okap kuchenny działa jako wyciąg tylko w sytuacji, gdy jest połączony za pomocą rury z zewnętrznym kanałem wentylacyjnym. Problem w tym, że mieszkania w starym budownictwie często są wyposażone jedynie w wentylację grawitacyjną (tzw. naturalną). Mechanizm jej działania opiera się na różnicy ciśnień na zewnątrz oraz wewnątrz budynku, która prowadzi do powstania ciągu. To on zasysa powietrze do komina.
Podłączenie okapu do takiego zbiorczego szybu wentylacyjnego w bloku mogłoby sprawić, że nieczystości z kuchni — zamiast na zewnątrz — dostaną się do mieszkań sąsiadów. W takim układzie nie ma możliwości podłączenia okapu. Jego montaż jest nie tyle niewskazany, ile zabroniony przez przepisy.
Brak okapu w kuchni — to musisz wiedzieć!
Skupmy się przez chwilę na działaniu tego urządzenia. Okap wspiera wentylację w kuchni. Instaluje się go tuż nad urządzeniami grzewczymi, takimi jak kuchenka gazowa i elektryczna czy płyta indukcyjna. Jego zadaniem jest pochłanianie dymu i pary wodnej, które wytwarzają się podczas gotowania. Okap kuchenny odprowadza również z pomieszczenia:
- gorące powietrze,
- różnego rodzaju opary,
- zapachy przyrządzanych potraw.
Jakie wady ma brak okapu w kuchni?
Wyobraź sobie kilkugodzinne gotowanie, np. przed świętami lub dużą rodzinną uroczystością. Bez wspomagania wentylacji będzie w niej bardzo gorąco. O ile temperatura za oknem jest odpowiednia, możesz po prostu otworzyć okno. Co jednak, jeśli na zewnątrz jest 30 stopni Celsjusza? Duchota w czasie upałów może odebrać wszelką przyjemność płynącą z gotowania.
Bez urządzenia usuwającego parę wodną z kuchni z czasem może dość do jej zawilgocenia. W dłuższej perspektywie doprowadzi to do uszkodzenia mebli kuchennych, a nawet ścian i podłogi. Lekceważenie tego problemu może być przyczyną rozwoju szkodliwego dla zdrowia grzyba.
Kuchnia bez okapu jest trudna do utrzymania w czystości. Cząsteczki tłuszczu oraz inne zanieczyszczenia będące skutkiem ubocznym gotowania osadzają się na powierzchni mebli. To nie koniec zalet urządzenia. Okap skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy. Bez niego rozejdą się one po całym domu. Wraz z nimi będą krążyły różne zanieczyszczenia. Mogą one obniżyć komfort funkcjonowania alergików w domu.
Warto jeszcze wspomnieć, że okap w kuchni zapewnia nie tylko lepszą wentylację, lecz także jest dodatkowym źródłem światła. Im więcej punktów świetlnych w kuchni, tym wygodniejsza jest ona w codziennym użytkowaniu.
Jakie zalety ma rezygnacja z tego kuchennego urządzenia?
Wymierną korzyścią jest oszczędność na rachunkach. Duża wydajność okapu ma swoją ciemną stronę. Jest nią pobór energii elektrycznej, który może stanowić obciążenie dla domowego budżetu.
Okap w kuchni zajmuje przestrzeń nad kuchenką gazową lub innym urządzeniem grzewczym zainstalowanym w domu. Bez niego będziesz cieszyć się większą swobodą poruszania się. Możesz również zagospodarować tę przestrzeń z wykorzystaniem mebla, który ułatwi Ci funkcjonowanie w kuchni. Może to być np. szafka czy półka, na której ustawisz pojemniki z przyprawami.
W Twoim mieszkaniu można podłączyć okap? Dobrze się zastanów, czy bez niego kuchnia będzie zapewniała Ci należytą wygodę. Jeśli najważniejszym argumentem przeciw jego instalacji jest brak miejsca, zawsze możesz rozważyć montaż kompaktowego modelu podszafkowego. Zajmie on dużo mniej miejsca niż okap kominowy.
Kuchnia bez okapu – inspiracje
Co zrobić, żeby brak okapu w kuchni nie obniżył walorów jej aranżacji ani komfortu jej użytkowania? Dobrym pomysłem jest taki rozkład zabudowy meblowej, by kuchenka znalazła się bliżej okna. Częste otwieranie go sprawi, że ani duchota, ani wilgoć nie będą Ci dokuczały.
Aby mieszkanie nie przesiąkło zapachami potraw, warto codziennie dobrze je przewietrzyć. Gdy okna wychodzą tylko na jedną stronę, można posłużyć się wiatrakiem kuchennym. „Wypchnie” on na zewnątrz niepożądane aromaty. Możesz również zainwestować w pochłaniacz z filtrem węglowym. Tego typu sprzęty nie są co prawda aż tak efektywne jak okapy, ale stanowią sporą pomoc.
Bliskie sąsiedztwo okna sprawi, że strefa gotowania w ciągu dnia będzie skąpana w świetle słonecznym. Zapewnisz sobie jeszcze większą wygodę, gdy doświetlisz ten obszar z wykorzystaniem energooszczędnych opraw. Możesz postawić na niewielki spot lub reflektor. Dobrze sprawdzi się tutaj również taśma LED zainstalowana pod półką zawieszoną nad kuchenką.
Twoja kuchnia będzie sprawiała wrażenie widnej i większej, niż jest w rzeczywistości, gdy wyposażysz ją w meble kuchenne o jasnym zabarwieniu. Możesz zdecydować się na elegancką biel lub subtelną szarość. Dobrze w takiej aranżacji sprawdzi się zestaw łączący biel z ciepłym dekorem drewna.
Wydaje się, że w pomieszczeniu bez sprawnej wentylacji komplet o takim zabarwieniu będzie mało praktyczny. Tak naprawdę jest wręcz odwrotnie. Na ciemnych meblach wszelkie zabrudzenia są nawet bardziej widoczne niż na białych.
Naturalnie takie rozwiązania nie zwolnią Cię z konieczności regularnego zmywania wszystkich powierzchni w kuchni ściereczką zanurzoną w ciepłej wodzie z detergentem. Mimo wietrzenia brud nadal będzie zbierał się na ich powierzchni.
O czym jeszcze warto wiedzieć, planując taką kuchenną aranżację? Najlepszym rozwiązaniem do wnętrza z gorszą wentylacją są moduły umożliwiające zabudowanie sprzętów, takich jak:
- zmywarka,
- lodówka,
- piekarnik,
- mikrofalówka.
Oszczędnie podejdź do dekorowania swojej kuchni. Im mniej przedmiotów będzie znajdowało się na wierzchu, tym łatwiej Ci będzie utrzymać ją w nienagannym porządku.
Inspiracje dotyczące wystroju kuchni z jasnymi meblami znajdziesz w artykule: „Biała kuchnia z białym blatem – minimalistyczna aranżacja pełna elegancji”.
Na poszukiwania mebli i sprzętów kuchennych zajrzyj do sklepu internetowego BRW.