Jak nakryć stół na przyjęcie?
CzytajJak nakryć stół na przyjęcie?
Choć coraz częściej jemy na mieście, to jednak wyjątkowo uroczyste okazje lubimy świętować w gronie najbliższych we własnym domu. Nie potrzebujesz wcale magicznego zaklęcia „stoliczku, nakryj się”, żeby gustownie nakryć stół. Najważniejsze to zawczasu przygotować się do przyjęcia rodziny i znajomych. Opanowanie kilku podstawowych zasad savoir-vivre’u oraz skompletowanie niezbędnych naczyń, pozwoli Ci po królewsku przyjąć gości. Poznaj nasze wskazówki, jak przygotować stół na rodzinne spotkanie.
Dla niektórych organizacja przyjęcia w domu może być nie lada wyzwaniem. Przygotowanie i skoordynowanie wszystkich czynności tak, by każdy z gości mile wspominał chwile spędzone u Ciebie i Twojej rodziny, może przyprawiać o zawrót głowy. Sprawdź, czego potrzebujesz, by na 10 minut przed dzwonkiem do drzwi spokojnie czekać na odwiedzających Cię bliskich, zaczynając od nakrycia stołu.
Spis treści:
- Zastawa stołowa – jak wybrać komplet obiadowy?
- Na co dzień i od święta – porcelanowa zastawa stołowa na każdą okazję
- Pora na toast – kieliszki do wina i nie tylko
- A nuż widelec będziesz potrzebować eleganckiego kompletu sztućców…
- Stylowe zakończenie – najważniejsza jest atmosfera w czasie przyjęcia w domu
Zastawa stołowa – jak wybrać komplet obiadowy?
Niezbędna w każdym domu, bez niej nie może być mowy o urządzeniu wykwintnego przyjęcia, rodzinnego obiadu czy romantycznej kolacji we dwoje. Zastawa stołowa, bo o niej mowa, to ważny element funkcjonalny (i dekoracyjny!) każdego domu. Eleganckie nakrycie stołu wymaga odpowiedniej zastawy.
Zastawa na specjalne okazje powinna wyróżniać się oryginalnym kształtem lub złoceniami, dlatego nie obawiaj się efektowności i blasku. Z kolei klasyczna biała lub nowocześnie zdobiona zastawa to inwestycja na lata, którą wykorzystasz przy innych spotkaniach, także tych o mniej uroczystym charakterze. Prawidłowe nakrycie stołu zależy od tego, jaki charakter ma posiłek – czy jest mniej, czy bardziej odświętny – oraz ilu gości zapraszasz.
Co powinno znaleźć się w serwisie obiadowym?
- talerze głębokie (do zup) oraz talerze obiadowe (do dania głównego),
- talerzyki deserowe,
- salaterki i sosjerki,
- filiżanki ze spodkami.
Zastawa pozwala na wygodne serwowanie posiłków dla wielu osób. Wszystkie talerze i miseczki do siebie pasują, a dzięki temu Twój stół prezentuje się jednolicie i elegancko. Jak duży powinien być komplet zastawy? To zależy od wielkości rodziny i tego, jak często zapraszasz większą liczbę gości. Standardowej wielkości komplet taki jak Roma ma 42 elementy i pozwala przygotować obiad aż dla 12 osób, a dzięki swoim walorom estetycznym gwarantuje stylowe nakrycie stołu. Przygotowując nakrycie stołu, nie zapomnij o serwowaniu gorących napojów. Oprócz zastawy stołowej warto mieć w domu także dodatkowy komplet filiżanek do kawy i herbaty z talerzykami i dzbankiem.
Zobacz też, jak oryginalnie udekorować stół.
Na co dzień i od święta – porcelanowa zastawa stołowa na każdą okazję
Jak często urządzasz wystawne przyjęcia dla rodziny lub znajomych? Z pewnością nie robisz tego przez cały tydzień, dlatego do codziennego użytku wybierz komplet z mniejszą liczbą talerzy i miseczek np. 16, taki jak So Chilly. Jego prosty, minimalistyczny wzór idealnie pasuje do nieformalnej atmosfery rodzinnych śniadań czy obiadów w małym gronie.
Pora na toast – kieliszki do wina i nie tylko
Nic tak nie podnosi smaku serwowanych potraw jak kieliszek wina do obiadu lub kolacji. Czerwony trunek możesz podać nie tylko do takich mięs jak wołowina, lecz także do czekoladowych deserów. Białe wino natomiast pasuje do drobiu i ryb, jak również do makaronów i grzybów. W zależności od koloru tego napoju inaczej wyglądają także naczynia, w których się je podaje. Do białego wina użyj kieliszków przeznaczonych właśnie do tego typu trunku, np. kieliszki Fusion.
O ile coraz rzadziej przywiązuje się wagę do trzymania się sztywno zasad doboru win do posiłków, o tyle nadal każdy typ trunku należy serwować w odpowiednim porządku. Jeśli nie chcesz popełnić faux pas w czasie przyjęcia, pamiętaj, żeby stawiać kieliszki po prawej stronie talerza, zgodnie z kolejnością, w jakiej goście będą po nie sięgać. Aby nakrycie stołu prezentowało się zadowalająco zarówno dla Ciebie, jak i Twoich gości, musi być nie tylko estetyczne, lecz także funkcjonalne.
Po drugie, aby nakryć do stołu zgodnie z przyjętymi zasadami, uzupełnij braki i sprawdź, czy w Twoim kredensie znajdują się kieliszki do:
- wina,
- likieru,
- szampana,
- wódki.
A nuż widelec będziesz potrzebować eleganckiego kompletu sztućców…
Zastanawiasz się, jakie sztućce kupić? Zwróć uwagę, by widelce, noże i łyżki były wykonane ze stali nierdzewnej, odpornej na działanie środków myjących oraz kwaśnych substancji. Dzięki temu będą służyć przez lata i nie stracą swojego blasku. Jeśli nie lubisz zmywać naczyń, sprawdź, czy wybrane przez Ciebie sztućce są przeznaczone do zmywania w zmywarce. Poprawne nakrycie stołu wymaga również odpowiedniego ułożenia sztućców.
Jak prawidłowo układać sztućce na stole?
- nóż po prawej stronie talerza (ostrze zawsze kieruj do wewnątrz),
- widelec po lewej stronie talerza,
- łyżka do zupy po prawej stronie noża,
- łyżeczka do deseru lub widelczyk – nad talerzem.
W jakiej kolejności powinny znaleźć się różne sztućce, np. jeżeli posiłek jest złożony z wielu dań? Najdalej od krawędzi talerza kładziemy te, które będą używane jako pierwsze.
Stylowe zakończenie – najważniejsza jest atmosfera w czasie przyjęcia w domu
Elegancka zastawa stołowa, kieliszki i sztućce – tylko czekać, aż przyjdą goście. Nawet jeśli siostra rozleje wino na obrus, a Twoje dziecko niechcący zbije talerzyk, pamiętaj, że obrus wystarczy wyprać, a brakujący element, łatwo zastąpić, zwłaszcza jeśli masz wieloczęściowy serwis. Przyjęcie ma być przyjemnością, zarówno dla gości, jak również gospodarzy. Warto cieszyć się tymi chwilami. Pięknie nakryty stół nie wystarczy, żeby spotkanie było udane.