Kuchnia z cegłą – zainspiruj się!
CzytajKuchnia z cegłą – zainspiruj się!
Stara cegła w kuchni wcale nie musi być przekleństwem. To ciekawy element projektu, odznaczający się ogromnym potencjałem aranżacyjnym. Jeśli więc masz wrażenie, że ceglana ściana do niczego się nie nadaje i trzeba ją koniecznie zakryć tynkiem lub płytkami, możesz być w błędzie. W naszym poradniku podpowiemy Ci, jak wykorzystać cegłę w kuchni i jak dobrać do niej odpowiednie wyposażenie!
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie są zalety cegły w kuchni,
- jak urządzić kuchnię z ceglaną ścianą,
- jakie style najlepiej pasują do ceglanej ściany.
Spis treści:
Czerwona cegła w kuchni – sposób na piękne wnętrze!
Ceglana ściana w kuchni może być pozostałością z czasów starego budownictwa lub efektem przeprowadzonej renowacji. Niektórzy sięgają nawet po takie rozwiązania jak płytki ceramiczne czy tapety imitujące prawdziwą cegłę – tylko po to, żeby nadać wnętrzom niepowtarzalny klimat. Takie rozwiązanie skutkuje bowiem wizualnym ciepłem i wrażeniem autentyzmu.
Najlepiej zaprezentuje się oczywiście naturalna cegła, którą warto za wszelką cenę wyeksponować. Zazwyczaj wybiera się jej czerwony wariant, ale można spotkać się także z białym. Podczas gdy ten pierwszy znakomicie sprawdza się między innymi we wnętrzach industrialnych, ten drugi przeważnie wykorzystuje się w stylu skandynawskim. Oba rozwiązania cechują się jednak olbrzymim potencjałem aranżacyjnym.
Zalety ceglanej ściany wynikają nie tylko z jej oryginalnego wyglądu, ale także ze znakomitych właściwości fizycznych tego budulca. Jest on wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne, a zarazem stosunkowo łatwy do utrzymania w czystości. Świetnie nadaje się tym samym do pomieszczeń o użytkowym charakterze – takich jak właśnie kuchnia.
Decydując się na ceglaną ścianę w kuchni, warto mieć na uwadze także wady tego surowca. Po pierwsze może on wchłaniać tłuszcz, toteż warto uważać na niego podczas gotowania i regularnie poddawać go odpowiedniej pielęgnacji. Po drugie czerwona cegła jest ciężkim materiałem i może optycznie zmniejszyć przestrzeń. Nie nada się więc do pomieszczeń o niewielkim metrażu – w takich przypadkach lepiej sprawdzi się biała cegła.
Ceglane ściany w kuchni – jak urządzić wnętrze?
Wykorzystanie cegły w kuchni wymaga zaprojektowania odpowiedniej aranżacji, która w atrakcyjny sposób połączy surowość tego rozwiązania z wygodą i wrażeniem przytulności. Planując wystrój, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim dopasowanie kolorystyczne oraz zestawienie wykorzystanych materiałów.
Na szczęście zarówno czerwona, jak i biała cegła to względnie uniwersalne rozwiązania, które doskonale komponują się z szeroką paletą barw. Do najpopularniejszych inspiracji należą aranżacje w czerni. Idealnie sprawdzą się one w obu przypadkach. W pierwszym poskutkują surowością charakterystyczną dla stylu industrialnego, a w drugim dadzą przyjemny dla oka efekt kontrastu. Warto więc sięgnąć na przykład po zabudowę Semi Line, która łączy czerń z odcieniami dębu.
Równie wszechstronnym charakterem odznaczają się aranżacje z białymi meblami w roli głównej. W połączeniu z czerwoną cegłą zapewniają one przyjemny klimat, typowy dla wnętrz nowoczesnych. W przypadku białych ścian natomiast można w ten sposób uzyskać wrażenie przestronności, nieodzowne w estetyce skandynawskiej. Jeśli interesuje Cię takie rozwiązanie, możesz zdecydować się na przykład na kuchenny komplet Sole, dostępny w ofercie Black Red White.
Pośrednie rozwiązanie stanowi zabudowa w odcieniach szarości, która także powinna znaleźć zastosowanie w każdym przypadku, bez względu na naturalny kolor cegły. Przykładem takich mebli jest zestaw Iris.
Zauważ, że czerwona cegła znakomicie komponuje się zwłaszcza z ciemnym drewnem, metalem oraz szkłem. Do białej lepiej pasuje jasne drewno. O ile w tym pierwszym przypadku niejednolity kolor poskutkuje prawdopodobnie ożywczym kontrastem, o tyle w drugim dominować będzie raczej harmonia i wrażenie spójności.
Ceglana ściana w kuchni – aranżacje
Jak widzisz, decydujący wpływ na projekt kuchni będą miały dominujące we wnętrzu barwy. Tradycyjna cegła czerwona pozwoli Ci zaaranżować przede wszystkim wnętrza w stylu industrialnym, a biała – w estetyce skandynawskiej. Przyjrzyjmy się więc bliżej każdemu z tych rozwiązań:
Cegła w kuchni industrialnej
Jak wspominaliśmy wyżej, do naturalnej cegły najlepiej pasują inne materiały o podobnym charakterze, a więc drewno, metal oraz szkło. To surowce znajdujące szerokie zastosowanie właśnie w estetyce loftowej. Wyeksponowanie surowych elementów aranżacji, które sprawiają wrażenie niewykończonych to także wyznacznik tego stylu. Nic więc dziwnego, że właściciele ceglanych ścian tak często decydują się na kuchnię industrialną.
W takim przypadku najlepiej postawić na czarne meble kuchenne oraz dodatki w tym samym kolorze. Powinny one odznaczać się geometrycznymi kształtami i pozorną niedoskonałością projektów – tak jak wisząca lampa Galaxy. Samą cegłę można natomiast zasłonić przezroczystą szybą – ułatwi to utrzymanie ściany w dobrym stanie, a jednocześnie wzbogaci wystrój wnętrza o modernistyczny element. Aranżację warto też uzupełnić zielonymi roślinami, które ożywią względnie surową przestrzeń. Doskonale sprawdzą się w tym charakterze na przykład różne odmiany pnączy, takie jak bluszcz, filodendron czy epipremnum złociste.
Cegła w kuchni skandynawskiej
W skandynawskiej kuchni cegła poskutkuje wrażeniem autentyzmu i prostoty, tak ważnym w tej estetyce. Najlepiej łączyć ją z naturalnym drewnem, utrzymanym w jasnych odcieniach. Warto sięgać również po dodatki z wikliny bądź rattanu – na przykład kosze na produkty spożywcze lub pojemniki na naczynia. Jako że pomieszczenie powinno sprawiać wrażenie przestronnego i uporządkowanego, należy też zadbać o odpowiednie oświetlenie. Szukając idealnych lamp, wybieraj minimalistyczne projekty i naturalne materiały. W skandynawskiej kuchni sprawdzi się na przykład model Cristal Grey z oferty Black Red White.
W asortymencie naszego sklepu znajdziesz całe mnóstwo produktów, które pomogą Ci gustownie urządzić kuchnię z cegłą. Niezależnie od jej koloru, uzyskasz niepowtarzalny efekt i przyjemną atmosferę!