Stół okrągły czy prostokątny? Podpowiadamy!
CzytajStół okrągły czy prostokątny? Podpowiadamy!
Zastanawiasz się, jaki stół kupić do domu – okrągły czy prostokątny? Nie wiesz, który z nich będzie bardziej pasował do Twojego salonu albo jadalni? Postaramy się rozwiać te wątpliwości!
Spis treści:
Stół okrągły czy prostokątny – który wybrać?
Prostokątny stół pozwala na hierarchiczne rozmieszczenie biesiadników. U szczytu zazwyczaj siedzą gospodarze, widząc gości, co ułatwia sprostanie potrzebom zaproszonych ludzi. Gdy któryś z kieliszków zostanie opróżniony, gospodarz doleje wina. Kiedy zabraknie sosu, przyniesie więcej.
Jednak okrągły stół umożliwia to samo, nie określając stopnia „ważności” osób przy nim siedzących. Co więcej, wszyscy widzą siebie nawzajem. Dzięki temu rozmowa toczy się swobodniej i nie trzeba wychylać się do przodu albo do tyłu, żeby zamienić słowo ze znajomym, ciotką albo dziadkiem siedzącym kilka krzeseł dalej. W dodatku przy okrągłym stole zmieści się więcej osób – ostre rogi prostokątnego mebla ograniczają ilość dostępnego miejsca.
Od czego uzależnić wybór?
Niestety mimo tylu zalet stoły okrągłe nie są na tyle uniwersalne, żeby wstawić je do pomieszczeń o dowolnym metrażu i wyposażeniu. To samo dotyczy stołów o prostokątnym blacie. Kształt stołu musi pasować do otaczających go mebli, nie tylko krzeseł, oraz do charakteru wnętrza i jego wielkości.
Jaki stół wybrać do dużej jadalni, jaki do małego salonu? A na odwrót? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, czytaj dalej.
Stół okrągły – do jakiego pomieszczenia?
Wydawałoby się, że dysponując dużą przestrzenią, w zasadzie masz niemal wolną rękę, wybierając stół. Nie musisz zastanawiać się nad tym, jak go „wcisnąć” do salonu bądź jadalni tak, żeby nie przytłoczył pomieszczenia wypełnionego innymi niezbędnymi meblami. Z drugiej strony powinieneś uważać, aby mebel nie okazał się zbyt kompaktowy, niszcząc harmonię i spójność aranżacji.
Okrągły stół odnajdzie się zarówno w małym wnętrzu, jak i tym większym. Wszystko zależy od tego, gdzie go postawisz, jaką ma wielkość i czy jest to stół rozkładany. Ze stołem okrągłym jest o tyle łatwiej, że – w przeciwieństwie do prostokątnego – dobrze wygląda nie tylko w centrum pokoju, lecz także w rogu. Ten drugi układ zda egzamin w salonie o niezbyt imponującej powierzchni.
Kolejną istotną kwestią, o jakiej musisz pamiętać, jest zgranie stołu z innym meblami pod kątem koloru, faktury i stylu. Do wnętrza shabby chic nie wstawiaj postindustrialnego stołu będącego minimalistycznym połączeniem metalu i szkła. Do salonu glamour – rattanowego modelu, który bardziej „polubi się” ze stylem boho.
Okrągły stół Ikka o wysokości 75 cm i średnicy 70 cm sprawdzi się w małym salonie i jadalni urządzonych w duchu scandi. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi nie „zagraci” pomieszczenia, a czteroosobowa rodzina spokojnie zje przy nim obiad. Stelaż stołu wykonano z solidnego drewna bukowego o wybarwieniu dąb sonoma, a biały laminowany blat z płyty MDF. W kolekcji Ikka, oprócz stołu, znajdują się również dopasowane do niego krzesła.
Drewniany okrągły stół Keila z blatem o średnicy 100 cm świetnie wpisze się w styl scandi loft. Wyróżnia go efektowny fornirowany blat w odcieniu modrzew sibiu złoty. Czarne, smukłe, toczone nogi dodają meblowi lekkości. Stół będzie dopełnieniem średniej wielkości pokoju. Przyda się podczas spożywania posiłków, wieczorów z planszówkami i spotkań ze znajomymi przy winie.
Stół Graus z kolekcji ArtLife widoczny na zdjęciu ma średnicę 110 cm i wysokość 74 cm. Metalowy stelaż i fornirowany blat z wyeksponowanym usłojeniem drewna, oba w czarnym kolorze, sprawią, że mebel pięknie uzupełni postindustrialną aranżację. Stół jest dostępny także w mniejszym rozmiarze: 70 x 40 cm – bardziej kompaktowy wariant z powodzeniem odegra rolę stolika kawowego.
Stół prostokątny – do jakiego pomieszczenia?
Stoły prostokątne są bardziej klasyczne, dlatego mają duże grono zwolenników wśród tradycjonalistów i dlatego też śpiewająco odnajdą się w klasycznym wnętrzu. Istnieje teoria, że to idealny stół do małego pomieszczenia. Jednak jak każdą teorię, tak i tę można obalić.
Mebel z prostokątnym blatem jest ustawny, ale jako stół w małym salonie musi być także odpowiedniej wielkości. Duży model się tam nie sprawdzi, chyba że bierzesz pod uwagę stoły rozkładane. Taki mebel, dzięki możliwości rozłożenia, z niewielkiego stołu, przy którym zjesz śniadanie ze swoim partnerem lub partnerką, szybko zmieni się w spory stół jadalniany w sam raz na przyjęcie gości.
STÓŁ PROSTOKĄTNY o wybarwieniu dąb sonoma
Ten prostokątny stół o wybarwieniu dąb sonoma oraz solidnych, masywnych nogach spisze się na medal w kuchni, jadalni i pokoju dziennym w skandynawskim bądź rustykalnym stylu. Blat mebla o długości 110 cm możesz rozłożyć aż do 155 cm. W ten sposób w wersji złożonej zajmie mniej miejsca w niewielkim pomieszczeniu, a gdy przyjadą do Ciebie znajomi, łatwo go rozłożysz. Masz do wyboru trzy warianty kolorystyczne: dąb sonoma, wenge i biały alpejski.
Klasyczny stół Gent o eleganckim wybarwieniu dąb stirling ma aż trzy warianty długości: 160, 200 i 240 cm, zatem pasuje zarówno do średnich, jak i naprawdę dużych wnętrz. Laminowany blat stołu posiada wysoką odporność na zarysowania, a grube nogi stanowią solidną podstawę dla niego. Mebel, otoczony krzesłami z tej samej kolekcji, będzie świetnie wyglądał na przykład w butelkowozielonym salonie.
Stół Hesen znakomicie zaprezentuje się w loftowej jadalni. Jego grafitowe nogi efektownie kontrastują z jasnym blatem w odcieniu dąb artisan. Zamontuj nad nim metalową lampę wiszącą (albo kilka) o fabrycznym sznycie, a wspaniale podkreślisz postindustrialny charakter pomieszczenia. Stół jest spory nawet w swojej podstawowej sześcioosobowej formie z blatem o długości 160 cm. Po rozłożeniu do 200 cm przybędzie miejsca dla dwóch dodatkowych osób. To mebel stworzony do rodzinnych spotkań i imprez w gronie znajomych.
Więcej stołów znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White. Zapraszamy!
A jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób zaaranżować stół w salonie, zajrzyj do artykułu „Aranżacja stołu w salonie – inspiracje z kolekcją SAWIRA”.