Przejdź do sklepu brw.pl

Salon z jasną podłogą – aranżacje

Czytaj
31.10.2022

Salon z jasną podłogą – aranżacje

Metraż Twojego salonu nie jest imponujący? Szukasz rozwiązań, które optycznie rozjaśnią wnętrze i powiększą je? Rozważ jasną podłogę! Podpowiemy, jak urządzić pokój dzienny z taką podłogą i pokażemy przykładowe aranżacje, które mogą Cię zainspirować.

Kolekcja Ronse w salonie

Jasna podłoga w salonie – klasyka w nowoczesnym wydaniu

Jasne podłogi w aranżacji wnętrz to uniwersalne rozwiązanie, stosowane od lat, mające wiele zalet, o których opowiemy w tym artykule. Skupimy się na wystroju pokoju dziennego z wykorzystaniem jasnej podłogi.

Jedną z najważniejszych korzyści wynikających z posiadania podłogi w odcieniach bieli, beżu czy popielu jest rozjaśnienie i optyczne powiększenie pomieszczenia. Dzięki temu mały salon zyska na metrażu w Twoich oczach, a przebywanie w nim stanie się przyjemniejsze. Gdybyś postawił na ciemną tonację w takim wnętrzu, szybko poczułbyś się przytłoczony.

Drewno ociepla wnętrze

Jasna drewniana podłoga z wyraźnym rysunkiem usłojenia ociepla wnętrze. W sklepach znajdziesz rozmaite okładziny podłogowe – podłogi drewniane z litych desek, deski warstwowe, panele podłogowe, np. panele laminowane. Naturalne drewno jest trwalsze i nawet po latach eksploatowania można je odnowić za pomocą cyklinowania, ale i panele podłogowe mają niejednego asa w rękawie. Po pierwsze są tańsze od litego drewna, po drugie łatwiejsze w montażu i wreszcie po trzecie – znacznie lepiej sprawdzają się, gdy zależy Ci na ogrzewaniu podłogowym.

Alternatywa dla drewna – płytki podłogowe

Coraz popularniejsze staje się wykładanie podłogi płytkami. Szkliwione płytki ceramiczne są twarde, wytrzymałe na zginanie oraz ścieranie. Co więcej, w bardzo niskim stopniu absorbują wodę. Naniesiesz na nie dowolną grafikę i stworzysz ciekawe efekty wizualne. Istnieją warianty matowe i błyszczące. Jasne płytki w salonie pomogą Ci wykreować wymarzoną przestrzeń.

Jakie są minusy takich płytek? Na pewno zimniejsza od drewnianej powierzchnia. Często marzną Ci stopy? Wybierz jasne drewno zamiast ceramiki. Poza tym pęknięte płytki trudniej naprawić niż uszkodzoną drewnianą podłogę.

Jasna podłoga w salonie – jakie meble i dodatki wybrać?

Jasna podłoga jest na tyle uniwersalna, że będzie pasować do każdego stylu aranżacyjnego, pod warunkiem, że z wyczuciem zestawisz ją z pozostałymi elementami wyposażenia.

W salonie glamour skąpanym w pudrowym różu, skontrapunktowanym złotymi i srebrnymi akcentami, połóż drewnianą podłogę w modną jodełkę. We wnętrzu urban jungle beżowe płytki tonalne pięknie zgrają się z zielenią roślin. W przestrzeni postindustrialnej okładzina z surowych litych desek efektownie skomponuje się z dekoracyjnymi betonem lub cegłą na ścianach.

Meble – jasne czy ciemne?

Jakie meble sprawdzą się w połączeniu z jasną podłogą? To zależy, co chcesz osiągnąć. W niewielkim salonie taka podłoga będzie dobrze wyglądać z białymi meblami, które dodatkowo rozjaśnią pokój i optycznie go powiększą. W dużym pomieszczeniu pozwól sobie na więcej fantazji. Poeksperymentuj z kolorem mebli, pamiętając o sile kontrastu.

Dodatki do jasnej podłogi

Jasna podłoga umożliwia wyeksponowanie nie tylko ciemniejszych mebli, lecz także dodatków, takich jak na przykład dywany. Jeśli jednak zależy Ci na zwróceniu uwagi domowników oraz gości na wyjątkowe wzór i fakturę Twojego kremowego lub beżowego dywanu, jasna podłoga nie jest dobrym pomysłem. Dywan się w nią wtopi i będzie ledwo zauważalny.

Salon z jasną podłogą – aranżacje

Zobacz, jakie aranżacje pokoju dziennego z jasną podłogą przygotowaliśmy dla Ciebie.

Salon boho z jasną podłogą

Salon boho z jasną podłogą
 

W naszej aranżacji pokój dzienny w stylu boho jest jednocześnie jadalnią. Kolor podłogi niemal zlewa się z kolorem ścian, a jej „horyzont” zanika. Przestrzeń, całą w bielach i beżach, porządkują meble oraz dodatki. Kilka elementów „buntuje się” przeciwko dominującej kolorystyce. To między innymi popielata sofa Feliz, stojący we wnęce wysoki zielony kaktus, czarne poduszki dekoracyjne. W tym przypadku dywan leżący „u podnóża” sofy ma zbliżony odcień do koloru podłogi i jest to celowy zabieg rozjaśniający pomieszczenie.

Niektóre z mebli widocznych na zdjęciu możesz obejrzeć również na kanale Black Red White w serwisie YouTube. Poniżej prezentujemy komodę Haga:

 

Salon glamour z jasną podłogą

Salon glamour z jasną podłogą
 

W tym niewielkim pokoju dziennym w stylu glamour wykorzystaliśmy różne triki, aby umeblowanie nie przytłoczyło i tak małego pomieszczenia. Poza meblami – beżowymi sofami Rimi i Cloe oraz pufem Cloe – jasne są też ściany i podłoga.

Wyjątek stanowi fragment ściany z oknem. Pomalowano go oliwkową farbą, ale w znacznym stopniu przesłania go wysokie lustro arkadowe – kolejny detal optycznie powiększający pokój. Zieleń jest przemycona do wnętrza także dzięki jednemu z obrazów, poduszce dekoracyjnej Seszele, stylizowanemu na marmurowy blatowi stolika Xana.

Skoro już jesteśmy przy dodatkach, przyjrzyj się białym, kulistym kloszom lampy wiszącej Mirellio oraz lampy podłogowej Dorado. Nawet one pełnią ważną rolę w aranżacji. Duża liczba kloszy czyli źródeł światła zapewnia optymalne oświetlenie, a dzięki swojemu kolorowi klosze nie odbierają wnętrzu przestrzeni.

Mamy nadzieję, że udało nam się zainspirować Cię do urządzenia salonu z jasną podłogą. Jednak zanim to zrobisz, dla porównania przeczytaj artykuł „Salon z ciemną podłogą – aranżacje”. Dwa różne punkty widzenia dadzą Ci pełen ogląd i ułatwią wybór.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0