Mała kuchnia z oknem na środku – jak ją urządzić?
CzytajMała kuchnia z oknem na środku – jak ją urządzić?
Co zrobić, by mała kuchnia z oknem na środku była w pełni funkcjonalna i estetyczna? Wbrew pozorom to nie takie trudne. Przedstawiamy rozwiązania, dzięki którym zobaczysz swoją niewielką kuchnię w zupełnie innym świetle. Zapraszamy!
W dzisiejszym artykule:
- wymieniamy zalety małej kuchni z oknem na środku,
- podpowiadamy, jak wykorzystać okno w aranżacji małej, wąskiej kuchni;
- doradzamy, jak urządzić małą kuchnię z oknem na środku;
- przedstawiamy modną aranżację kuchni z oknem na wprost.
Spis treści:
Kuchnia z oknem na środku – funkcjonalne rozwiązanie
Aranżacja kuchni często stanowi nie lada wyzwanie, w szczególności, jeśli pomieszczenie wyróżnia nietypowy kształt bądź mała powierzchnia. Właściciele niewielkich kuchennych wnętrz nie muszą się jednak martwić – rozwiązania oferowane przez współczesny rynek meblarski są w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym projektom.
Mała kuchnia z oknem – jakie są jej zalety?
Z punktu widzenia ergonomii mała kuchnia z oknem na środku jak najbardziej może być funkcjonalna i wygodna. Co więcej, kuchenne wnętrze z tak usytuowanym oknem ma wiele zalet:
- jest dobrze doświetlone dzięki dostępowi do naturalnego światła dziennego, a w miejscach o charakterze roboczym światło to podstawa;
- ma zapewnioną dobrą wentylację, dzięki czemu wietrzenie pomieszczenia oraz pozbywanie się zapachów po gotowaniu nie jest problemem;
- wygląda na większe, ponieważ wpada do niego więcej światła;
- mała kuchnia z oknem daje wiele możliwości aranżacyjnych.
Jak widać, w małych kuchniach z oknem o wiele łatwiej o optyczne powiększenie przestrzeni czy zmyślne zaaranżowanie poszczególnych stref. Warto dostrzec potencjał takiego wnętrza – okno sprawia, że zyskuje ono ogromną przewagę nad tzw. „ślepymi kuchniami”, które można spotkać jeszcze w budownictwie z czasów PRL-u.
Kuchenne okno – jak wykorzystać je w aranżacji?
Jak wykorzystać okno w niewielkiej lub wąskiej kuchni? Można to zrobić na kilka sposobów. Mała kuchnia w bloku zaprezentuje się efektownie, jeśli okno będzie pełnić w niej funkcję dekoracyjną. Estetykę wnętrza wzbogaci choćby ziołowy mini ogródek na parapecie, ustawione na nim misy z owocami bądź oryginalne kompozycje kwiatowe dopasowane do aktualnej pory roku.
Jeśli za oknem Twojej kuchni rozpościerają się piękne widoki, warto niczym ich nie przesłaniać – miły dla oka krajobraz z pewnością uatrakcyjni czas spędzany na gotowaniu, ale nie tylko. Przestrzeń przy oknie to również doskonałe miejsce na zorganizowanie wygodnego kącika śniadaniowego z okrągłym stolikiem i krzesłami.
Nowoczesne osiedla zwykle wyróżniają się gęstą zabudową, przez co niekiedy z okien mieszkania nietrudno dojrzeć… mieszkańców sąsiedniego bloku. Aby uchronić się przed spojrzeniami przypadkowych osób, możesz zdecydować się na montaż przesłony okiennej. W małej kuchni świetnie sprawdzą się lekkie firany, zazdrostki, żaluzje, rolety rzymskie czy folie samoprzylepne na szyby.
Jak urządzić małą kuchnię z oknem na środku?
Mała kuchnia z oknem nie musi być problematyczna. Zarówno nieduża kuchnia otwarta na salon, jak i kuchnia stanowiąca oddzielne pomieszczenie mogą być zaaranżowane z pomysłem. Możliwości jest wiele, zatem od czego zacząć?
Kuchnia z oknem a układ zabudowy
To właśnie od układu kuchennego w dużej mierze zależy, czy kuchnia będzie w pełni funkcjonalna. W pomieszczeniach z oknem, w zależności od kształtu samego wnętrza, można zdecydować się na układ w literę L bądź na zabudowę jednorzędową. W niektórych przypadkach doskonałym pomysłem będzie również mała kuchnia w literę U. Ważne, aby wybrana opcja umożliwiała swobodne poruszanie się pomiędzy poszczególnymi strefami roboczymi i pozostawiała wolną przestrzeń na niezbędny sprzęt AGD.
Do stworzenia wybranego układu posłużą Ci meble na wymiar, ale nie jest to jedyna możliwość. Doskonale sprawdzą się również nowoczesne zabudowy narożne lub kuchenne zestawy modułowe dostępne w wielu modnych wybarwieniach. Wybierając meble do małej kuchni, postaw na jasne kolory – fronty na wysoki połysk, biała kuchnia w stylu skandynawskim lub klasyczne meble w odcieniu ciepłego, jasnego drewna są wciąż na topie!
Zlewozmywak pod oknem kuchennym
Jeżeli okno w kuchni umieszczone jest dość wysoko, zastanów się nad opcją umieszczenia przy tej ścianie ciągu szafek dolnych ze zlewem wpuszczonym w blat kuchenny. To często wybierana opcja, a z punktu widzenia ergonomii wnętrza – bardzo praktyczna.
Przemyślenia wymaga jedynie kwestia otwierania okna. Bateria kuchenna w żadnym wypadku nie powinna tego uniemożliwiać. Standardowa armatura może się nie sprawdzić, dlatego lepiej zainwestować w baterię podokienną, która rozwiązuje problem. Ponadto, jeśli w kuchni znajduje się wąskie okno, wybierz zlew jednokomorowy.
Pamiętaj, że przy oknie nie powinna znajdować się płyta grzewcza!
Kuchnia z blatem pod oknem
Jak urządzić kuchnię z oknem na dłuższej ścianie? Dolna zabudowa to nie jedyny sposób na zagospodarowanie tej przestrzeni. Przedłużenie parapetu o blat roboczy może być równie ciekawą opcją. Jeśli więc interesują Cię sprytne rozwiązania, rozważ poprowadzenie blatu pod oknem. Może on pełnić funkcję zarówno strefy roboczej, jak i jadalnianej. Wystarczy, że wyposażysz kuchnię w kilka niewysokich stołków barowych, które w razie potrzeby można ukryć pod blatem. Tego rodzaju patent możesz zastosować także w małej kuchni wyposażonej w okno narożne.
Czytaj także: „Kuchnia z narożnym oknem – aranżacje”.
Aranżacja kuchni z oknem horyzontalnym
Wiele możliwości aranżacyjnych daje okno horyzontalne – jeśli nie jest zbyt wysokie, do wykorzystania będziesz mieć zarówno miejsce pod nim, jak i nad nim. Choć wypełnienie pustych przestrzeni górnymi szafkami raczej się nie uda, nad okienną ramą śmiało możesz zamontować półki. Co prawda nie zastąpią one szafek wiszących, ale będą dobrym miejscem na książki kucharskie lub dekoracyjne drobiazgi.
Aranżacja kuchni z oknem balkonowym
Mała kuchnia z dużym oknem poprowadzonym od podłogi aż do samego sufitu? Jesteśmy na tak! Okna panoramiczne lub drzwi balkonowe w przestrzeni kuchennej dają możliwość zaaranżowania wspaniałego kącika jadalnianego. Wystarczy niewielki stolik taki jak model Bryk Mini oraz komplet czterech krzeseł, by cieszyć się miłym śniadaniem w promieniach porannego słońca.
Kuchnia z oknem na wprost – aranżacje
Niezależnie od tego, czy urządzasz właśnie aneks kuchenny otwarty na pokój dzienny, czy może oddzielną kuchnię z oknem, nasza aranżacja zachęci Cię do dalszych działań. Przekonaj się!
Prezentowana kuchnia to przykład aranżacji z dużym oknem i strefą jadalnianą. Na ścianie położonej prostopadle do okna znalazł się ciąg kuchenny złożony z 7-modułowego zestawu Family Line z frontami Iris będący doskonałą propozycją do małej kuchni. Komplet przeznaczony do wymagających wnętrz daje możliwość praktycznego zagospodarowania małej powierzchni. Jest tu miejsce zarówno na okap podszafkowy, jak i piekarnik do zabudowy.
Wygląd ściany pomiędzy szafkami górnymi i dolnymi urozmaica geometryczna kompozycja złożona z heksagonów. Jasne fronty mebli, klasyczna czarno-biała podłoga oraz miętowe akcenty sprawiają, że wnętrze prezentuje się świeżo i nowocześnie. Mały biały stolik umieszczony w pobliżu okna to świetny pretekst, by zjeść posiłek z widokiem na przyrodę.
Mała kuchnia w bloku to cały wachlarz możliwości aranżacyjnych. Wykorzystaj je, wybierając meble kuchenne i dodatki z oferty Black Red White – jeszcze więcej rozwiązań czeka na Ciebie w naszym sklepie internetowym. Zapraszamy!