Przyjęcie w ogrodzie czy w domu? Rodzinne uroczystości z Black Red White!
CzytajPrzyjęcie w ogrodzie czy w domu? Rodzinne uroczystości z Black Red White!
Przed Tobą ważna rodzinna uroczystość? Jeżeli wypada ona w miesiącach wiosennych i letnich, możesz zorganizować przyjęcie we własnym ogrodzie lub… w domu. Na którą z tych dwóch opcji warto się zdecydować? W dzisiejszym artykule przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań i podpowiadamy, jak zorganizować udane przyjęcie dla rodziny. Złap garść inspiracji!
Spis treści:
Rodzinne uroczystości – zaplanuj przyjęcie dla bliskich!
Sezon wiosenno-letni znany jest z tego, że obfituje w rodzinne uroczystości. Nic dziwnego – ciepłe, słoneczne miesiące są doskonałym momentem w roku na urządzenie eleganckiego przyjęcia w gronie najbliższych. Maj oczywiście zarezerwowany jest głównie dla przyjęć komunijnych, ale wiosną i latem chętnie organizowane są również chrzciny, rocznice, śluby i wesela.
Choć wiele takich imprez odbywa się w wynajętych na tę okoliczność lokalach, nadal sporo osób decyduje się na przeniesienie ich do domu lub do własnego ogrodu. Jeśli zamierzamy świętować w kameralnym gronie, zarówno garden party, jak eleganckie przyjęcie w domu można uznać za doskonały pomysł!
Udane przyjęcie w ogrodzie lub w domu? Mamy na to sposób!
Jak zorganizować elegancką imprezę dla rodziny, by zachwycić gości i podkreślić uroczysty charakter wydarzenia? Jeżeli samodzielnie zajmujesz się przygotowaniem wszystkiego od A do Z, to na Tobie spoczywa odpowiedzialność za dobór oprawy, menu, muzyki oraz ewentualnych rozrywek takich jak gry towarzyskie. Czeka Cię sporo pracy, jednak wysiłek z pewnością się opłaci.
Aby nie brać na siebie zbyt wiele, możesz zdecydować się na zamówienie gorącego bufetu ze sprawdzonego cateringu lub restauracji, a we własnym zakresie przygotować np. sałatki, owoce, zimne płyty. Dobrym pomysłem jest również zatrudnienie na ten dzień osoby, która zajmie się podawaniem dań, uzupełnianiem braków w napojach oraz sprzątaniem ze stołu. Taka pomoc będzie nieoceniona: przede wszystkim odciąży Cię z części obowiązków, dzięki czemu spędzisz więcej czasu z rodziną lub przyjaciółmi.
Pamiętaj również, by nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Aby zyskać poczucie, że panujesz nad sytuacją, stwórz odpowiednio wcześniej listę najistotniejszych spraw i dokładnie zaplanuj rodzinne spotkanie w uroczystej odsłonie. Na początek najważniejsze, czyli wybór miejsca. Przyjęcie w ogrodzie czy w domu? Na co się zdecydować?
Jak zorganizować rodzinne przyjęcie w ogrodzie?
Późna wiosna i lato to idealny czas na przyjęcia ogrodowe! Piękno budzącej się do życia przyrody, promienie słońca, ciepły powiew wiatru – oto argumenty, które przekonują do zorganizowania imprezy na świeżym powietrzu. Jeśli więc należysz do szczęśliwych posiadaczy przydomowego ogródka, zaproś swoich gości na uroczysty obiad w cieniu drzew. O czym pamiętać, by zaplanowane w ogrodzie przyjęcie należało do udanych? Podpowiadamy!
Miejsca dla gości
Na eleganckim garden party nie może zabraknąć mebli ogrodowych. Stół i krzesła wykonane z odpowiednich materiałów to zatem Twój absolutny must have. O ile na przyjęcie w ogrodzie w stylu rustykalnym lub boho można pokusić się o zorganizowanie oryginalnych mebli z palet, o tyle podczas uroczystego posiłku, na który zaproszeni są m.in. dziadkowie, niezastąpiony będzie klasyczny stół.
Rozwiązania na każdą pogodę
Największą wadą przyjęć odbywających się na świeżym powietrzu jest nieprzewidywalność pogody. Choć ciepłego, słonecznego dnia nie da się zaplanować, na szczęście można mieć w zanadrzu rozwiązania na wypadek przelotnego deszczu bądź upału. Warto być odpowiednio przygotowanym i w razie potrzeby przenieść imprezę pod zadaszony taras lub ogrodowy pawilon. W ogrodzie przyda się również żagiel cieniujący lub rozłożysty parasol, który zapewni gościom przyjemny cień i ochroni potrawy przed ostrym słońcem.
Nakrycie stołu
Estetycznie zastawiony stół to podstawa, dlatego zadbaj o nakrycie dopasowane do okoliczności. Na komunię czy chrzest idealnie sprawdzi się biały obrus oraz serwisy obiadowe z delikatnej porcelany. Jeśli urządzasz weselny obiad, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać kolorowe naczynia – te o oryginalnej fakturze lub pokryte wiosennymi wzorami będą wspaniałą ozdobą stołu. W komplecie ze złotymi sztućcami stworzą fenomenalny duet!
Kawę i herbatę podawaj w eleganckich filiżankach, a schłodzone napoje – w smukłych kieliszkach lub szklankach z grubego, ozdobnego szkła. Nie zapomnij również o transparentnych karafkach z korkiem. Naczynia tego rodzaju ładnie się prezentują, a przy okazji zabezpieczają słodkie lemoniady czy wodę z cytryną przed owadami.
W gorący dzień zadbaj o to, by na stole nie zabrakło orzeźwiających soków i koktajli. Dzbanki ze świeżo wyciskanym sokiem z pomarańczy, kolorowym smoothie lub mrożoną herbatą to obowiązkowe pozycje w menu.
Na garden party najlepiej zaserwować lekkie i smaczne dania z grilla. Kolorowe szaszłyki, zapiekane mięsa i warzywa warto ułożyć na dekoracyjnych tacach. Najlepiej sprawdzą się te o prostokątnym lub owalnym kształcie – jedzenie nie będzie się z nich zsuwać, a Ty unikniesz plam na obrusie.
Słodkie owocowe ciasta i babeczki opływające lukrem z pewnością zachęcą gości do skosztowania deseru. Aby łakocie na dłużej zachowały estetyczny wygląd, ułóż je na paterze z kloszem. Dzięki szklanej pokrywie do słodkości nie dostaną się ani owady, ani inne zanieczyszczenia. W podobny sposób podaj świeże owoce – na bambusowej paterze będą wyglądać wyśmienicie.
Dekoracje i dodatki ogrodowe
W przypadku imprezy trwającej do późnych godzin wieczornych, np. kameralnego wesela w gronie znajomych, warto sięgnąć po nastrojowe oświetlenie. Magiczny klimat w ogrodzie wyczarują m.in. papierowe lampiony, girlandy i latarenki świecące przyjemnym dla oka, delikatnym światłem. Jeśli w latarenkach umieszczone są świece, pamiętaj, by ustawić je w bezpiecznej odległości od łatwopalnych przedmiotów znajdujących się w ogrodzie.
Wieczorami bywa chłodno nawet latem. W tej sytuacji przydadzą się koce, którymi goście owiną się, by nie zmarznąć. Komfort w czasie biesiadowania zapewnią im również miękkie poduszki ułożone na krzesłach lub ogrodowej ławce.
Przyjęcie w ogrodzie – wady i zalety
Zalety:
- wyjątkowa sceneria i bliskość naturalnej zieleni,
- duża przestrzeń do dyspozycji gości,
- możliwość stworzenia niepowtarzalnej aranżacji.
Wady:
- ryzyko pojawienia się opadów deszczu lub upału,
- obecność owadów,
- konieczność posiadania dodatkowego wyposażenia, m.in. mebli ogrodowych.
Słoneczne dni sprzyjają również mniej oficjalnym spotkaniom w plenerze. Z naszego artykułu „Piknik na trawie – przygotuj go z Black Red White!” dowiesz się, jak urządzić wiosenny piknik na łonie natury.
Jak zorganizować rodzinne przyjęcie w domu?
Wizja urządzania przyjęcia w ogrodzie nie każdemu przypadnie do gustu. Niekiedy też wcale nie dysponujemy ogrodem lub jest on zbyt mały, by pomieścić rodzinę i przyjaciół. Na szczęście garden party nie jest jedynym dostępnym rozwiązaniem. Ważne i uroczyste chwile z powodzeniem można celebrować także w domu. Wówczas nawet niesprzyjająca pogoda przestaje być problemem, a całe potrzebne wyposażenie pozostaje na wyciągnięcie ręki. Na co zwrócić uwagę, przygotowując dom dla biesiadników?
Elegancka oprawa stołu
Przyjęcia odbywające się w domu najczęściej koncentrują się wokół stołu. Przy większej liczbie gości niezbędny może okazać się rozkładany mebel, przy którym każdy będzie mógł wygodnie się rozsiąść. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, upewnij się, że blat stołu bez przeszkód pomieści wszystkie nakrycia, półmiski, salaterki, tace i dekoracje. Na wszelki wypadek możesz zaopatrzyć się w wózek barowy na kółkach – dzięki niemu w ciekawy sposób zaserwujesz przekąski, sałatki czy część napojów.
W aranżacji stołu koniecznie uwzględnij elementy, które podkreślą odświętny charakter spotkania. Piękny obrus, bieżnik, dekoracyjne podkładki to nie tylko praktyczne zabezpieczenie dla mebla. Obrus nie musi być biały, jeśli jednak zdecydujesz się taki kolor, wybierz zastawę stołową, która wyróżni się na jasnym tle. Talerze i miseczki z zestawu Boss to znakomita propozycja nakrycia stołu na rocznicę, zaręczyny lub weselny obiad.
Na rodzinnym przyjęciu powinny pojawić się ciepłe potrawy takie jak pieczone lub nadziewane mięsa czy różnego rodzaju zapiekanki. Zaserwuj je w eleganckim białym naczyniu do zapiekania. Złoty podgrzewacz wypełniony tealightami pomoże utrzymać właściwą temperaturę posiłku.
Do mięs obowiązkowo podaj dobre wino – sycące dania obiadowe świetnie komponują się z winem wytrawnym lub półwytrawnym. Słodkie i półsłodkie gatunki wybieraj do deserów i przekąsek. Trunki podawaj w efektownych kieliszkach z czaszą w kształcie bombki.
Po obfitym posiłku zaproponuj gościom coś lekkiego. Deser z owocami lub warstwowa sałatka będą prezentować się efektownie w salaterkach z podwójnego szkła. Transparentne ścianki naczynia zdradzają jego zawartość – to duże pole do popisu dla kolorowych dań.
Dekoracje na stół i nie tylko
Na wystrój stołu składa się nie tylko zastawa stołowa, ale również drobne elementy dekoracyjne. Bukiet świeżych kwiatów w pękatym wazonie, figurki dekoracyjne czy świeczki w ozdobnych świecznikach zbudują w Twoim domu wyjątkową atmosferę.
Z okazji przyjęcia komunijnego lub weselnego możesz udekorować także inne miejsca w domu. Dobrym pomysłem jest przybranie drzwi wejściowych kwiatami, białymi wstążkami i naturalną zielenią. Podobne motywy mogą zdobić schody, a także wejście do jadalni i salonu.
Przyjęcie w domu – wady i zalety
Zalety:
- większa prywatność,
- dostępność potrzebnego sprzętu i wyposażenia,
- brak niedogodności związanych ze zmieniającą się pogodą.
Wady:
- ograniczona ilość miejsca,
- mniejsze możliwości aranżacji przestrzeni.
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się zorganizować przyjęcie w domu czy w ogrodzie, z pewnością uda Ci się odnieść aranżacyjny sukces. Pomogą Ci w tym dodatki z oferty Black Red White. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego!