Salon w stylu new hampton – inspiracje
CzytajSalon w stylu new hampton – inspiracje
Styl hamptons przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych i z miejsca podbił serca wielu architektów oraz projektantów wnętrz. Nic dziwnego – estetyka hampton zgrabnie łączy elegancję ze swobodą aranżacyjną, a w dodatku miło kojarzy się z wakacjami!
Spis treści:
Styl new hapton – co musisz o nim wiedzieć?
W naszym artykule:
- wyjaśnimy, co sprawia, że styl new hampton cieszy się takim powodzeniem,
- podpowiemy, jak zaaranżować pokój dzienny zgodnie z tą estetyką,
- zaprezentujemy meble i dodatki z oferty Black Red White, które pomogą Ci wyczarować salon jak z nadmorskiej willi.
Światło i przestrzeń
Wnętrza w stylu hampton odznaczają się szykownością, ale pozbawioną ostentacji. Są przestronne, wypełnione naturalnym światłem, które wpada przez wysokie okna, a o zmierzchu sztuczne światło dodatkowo rozjaśnia wnętrze. Dlatego warto zadbać o to, by w salonie nie zabrakło lamp – wiszących, stojących, ściennych.
Styl marynistyczny
W przestrzeni w duchu hampton króluje styl marynistyczny. W roli głównej występuje duet bieli i błękitu. Niebieskości są tam obecne w pełnym spektrum – od mocno rozbielonych, po granatowe. Bazę tworzą złamane odcienie bieli, beże w najróżniejszych wariantach, delikatne brązy.
Nie brakuje takich elementów marynistycznych jak żeglarski deseń w biało-niebieskie pasy w formie tapety lub obicia mebli wypoczynkowych. Co do dekoracji, mile widziane są motywy flory i fauny morskiej oraz wyposażenia łodzi, na przykład kotwic, lin, kół ratunkowych. Na komodzie będą pięknie wyglądać zamknięte w butelkach okręty, czyli rafandynki. Na ścianach najlepiej sprawdzą się obrazy przedstawiające statki na morzu, latarnie morskie, nadmorskie krajobrazy.
Wśród materiałów nie może zabraknąć tych naturalnych: drewna (bielone drewno będzie znakomitym pomysłem!), wikliny, trawy morskiej, juty, rafii, lnu, wełny, bawełny.
Jednym słowem w salonie hampton powinno znaleźć się to, co przywodzi na myśl morze, piasek i beztroskie lato.
New hampton, czyli nowoczesna odsłona estetyki hampton
New hampton zwane również modern hampton to bardziej luksusowe oblicze stylu hampton. Otwiera się na nowe kolory – mocniejsze brązy, słoneczne żółcienie, subtelne fiolety. Meble w stylu art déco wprowadzają do wnętrza atmosferę przepychu. Pojawiają się szlachetniejsze materiały, między innymi marmur, kryształ, porcelana. Widać więcej lśniących szklanych dodatków efektownie odbijających światło. Podłogi są elegancko wykończone parkietem, ewentualnie deskami z litego drewna bądź warstwowymi.
Czytaj również: „Jak wprowadzić nowoczesny styl hampton do wnętrza?”.
Styl hampton – korzenie
Zastanawiasz się, skąd wzięła się nazwa stylu hamptons? Styl hampton czerpie inspiracje z aranżacji wnętrz znajdujących się w miejscowościach East Hampton oraz South Hampton – słynnych kurortach położonych na amerykańskiej wyspie Long Island. Tam właśnie udają się zamożni nowojorczycy, kiedy pragną odpocząć od miejskiego zgiełku.
Ciekawostka: jeśli zainteresowała Cię stylistyka hampton i lubisz komedie z Jackiem Nicholsonem, koniecznie obejrzyj „Lepiej późno niż później”. To uroczy i przezabawny film opowiadający o uczuciu łączącym dwoje ludzi w wieku senioralnym. Akcja dzieje się w zachwycającej nadmorskiej willi, która jest kwintesencją estetyki hampton.
Salon w stylu new hampton – czego nie może w nim zabraknąć?
Z tej części artykułu dowiesz się, jak urządzić wnętrze oddające ducha new hampton za pomocą mebli.
Meble w stylu hampton
Przede wszystkim meble odzwierciedlające estetykę hampton powinny charakteryzować się wysoką jakością. Zapomnij o byle jakich materiałach czy niedbale wykończonych frontach. Meble muszą być wykonane fachowo, solidnie, z dbałością o najmniejszy szczegół.
Aranżując kącik wypoczynkowy, rozejrzyj się za miękkimi, wygodnymi meblami wypoczynkowymi – narożnikiem, sofą, fotelem. Komfort i dobre gatunkowo tkaniny – oto wyznaczniki, którymi należy się kierować, wybierając konkretne modele. Szukaj tapicerek niebieskich, białych albo ozdobionych paskami w obu kolorach. Piaskowe barwy także wchodzą w grę pod warunkiem, że biel i błękit zaistnieją w innej formie – farby na ścianie, dywanu, poduszek dekoracyjnych…
Strefę wypoczynkową uzupełnij odpowiednim stolikiem kawowym. Jeśli postawiłeś na bardziej swobodny wystrój, użyj stolika z wyplatanym blatem. Wolisz wersję de luxe? Zainwestuj w mebel z marmurowym bądź szklanym blatem.
W kąciku jadalnianym przy prostym stole z litego drewna ustaw rattanowe krzesła. Bardziej luksusowym wyborem będzie stół z ludwikowskimi nogami oraz tapicerowane krzesła glamour z ozdobnymi przeszyciami, ćwiekami, kołatką po zewnętrznej stronie oparcia.
Co do mebli skrzyniowych – witryny, komody, regału, szafki rtv – rozważ modele z bielonego drewna. Idealnie wpiszą się w estetykę hampton.
Witrynę Loksa widoczną na zdjęciu aranżacyjnym powyżej obejrzysz dokładniej na filmie dostępnym na kanale BRW w serwisie YouTube:
Dodatki do salonu new hampton – modne inspiracje
BŁĘKITNA ZASŁONA w stylu hampton
Dobierając dodatki do pokoju dziennego w stylu hampton, wypatruj marynistycznych motywów. Brakuje Ci miejsca do przechowywania? Zastanów się nad dużymi drewnianymi kuframi wyglądającym, jakby przebyły daleką drogę statkiem. Dodaj kosze z trawy morskiej. Na komodzie umieść na przykład porcelanową misę z muszlami i lampę przypominającą latarnię morską. Do wazonów włóż suche trawy. Na podłodze rozłóż dywan z juty, zaś na kanapie pled w kolorze morza.
Spójrz, jak pięknie wyglądają ulokowane na komodzie boho i stoliku kawowym świeczniki oraz wazony o organicznych kształtach kojarzących się z muszlami. Z kolei szaroniebieska ściana stanowi idealne tło dla obrazów nawiązujących do tematyki morskiej.
Aranżację salonu hampton uzupełnią donice wyplecione z trawy morskiej. Wstaw do nich duże okazy roślin dekoracyjnych – fikusów lub palm. Wyeksponuj je na tle jasnej, beżowej ściany. Rośliny nie tylko ozdobią przestrzeń, lecz także nawilżą oraz oczyszczą powietrze.
Styl new hampton – oświetlenie
Jakie oświetlenie powinno trafić do pokoju dziennego urządzonego w stylu new hampton? Najlepiej transparentne, mieniące się w świetle żyrandole, lampy stołowe, kinkiety. Sprawdzą się tam również mniej widowiskowe, ale równie eleganckie lampy ze śnieżnobiałymi kloszami i komponentami w odcieniu złota.
Po więcej inspiracji zapraszamy do sklepu internetowego Black Red White!