Biała cegła w salonie – inspiracje
CzytajBiała cegła w salonie – inspiracje
Biała cegła to trend, który powraca jak bumerang. I nic dziwnego! Odpowiednio wyeksponowana dodaje wnętrzom charakteru. Odkryj potencjał dekoracyjny białej cegły i zobacz, jak wprowadzić ją do salonu.
Spis treści:
Salon: biała cegła znów w modzie
Jeśli z nowinkami w świecie designu jesteś na bieżąco, z pewnością wiesz, że biała cegła na ścianie w ostatnich sezonach przeżywa prawdziwy renesans. Dekoracja wykorzystywana w rozmaitych wnętrzach, stanowi ciekawą alternatywę dla popularnych pokryć ściennych. Zróżnicowana faktura i wyjątkowe walory wizualne cegły sprawiają, że jako materiał wykończeniowy nie ma sobie równych.
Dlaczego to właśnie białą cegłę warto wykorzystać w wystroju salonu? Przede wszystkim z uwagi na jej uniwersalny charakter – nie jest tak wyrazista i surowa jak czerwona cegła, dzięki czemu z łatwością odnajduje się w większości aranżacji. Świetnie prezentuje się w towarzystwie drewna, kamienia, szkła czy ceramiki.
Ceglane ściany w białym kolorze pokochają nie tylko fani projektów w stylu minimalistycznym, ale również zwolennicy klasycznej elegancji, wnętrz tradycyjnych, rustykalnych oraz tych inspirowanych urokiem Prowansji. To także znakomita propozycja do salonu w stylu skandynawskim, oszczędnym w detalu stylu nowoczesnym, a nawet pełnym blasku stylu glamour.
Jak stworzyć efekt białej cegły na ścianie?
Białą cegłę w salonie możesz uzyskać podczas remontu mieszkania w starej kamienicy bądź podczas renowacji wiekowego domu. W takiej sytuacji wystarczy odsłonić mur, wydobywając go spod warstw tynku, następnie oczyścić, pomalować białą farbą, a na koniec zabezpieczyć warstwą impregnatu. Nie każdy ma jednak taką możliwość. Właściciele mieszkań w nowym budownictwie mogą zdecydować się na jedno z kilku dostępnych na rynku budowlanym rozwiązań. Są to m.in.:
- płytki imitujące cegłę,
- płytki klinkierowe,
- cegła cięta,
- imitacja cegieł z tynku,
- fototapeta,
- naklejki ścienne 3D.
Dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się płytki imitujące cegły. Nie bez powodu – białe kafelki znakomicie naśladują naturalny surowiec, ponadto pozwalają osiągnąć zadowalające efekty relatywnie niskim kosztem oraz w krótkim czasie. Dużą zaletą płytek imitujących cegłę jest lekkość i poręczność, co znacząco ułatwia transport i późniejszy montaż. Co więcej, płytki cegłopodobne łatwo utrzymać w czystości. Wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką, żeby usunąć zabrudzenia czy gromadzący się na ich powierzchni kurz.
Jak wykorzystać białą cegłę w salonie?
Cegła w kolorze białym jest dość wszechstronnym materiałem. W przeciwieństwie do swojego surowego odpowiednika, świetnie sprawdzi się zarówno w przestronnym salonie, jak i nieco mniejszym pokoju dziennym. Jeśli chcesz, możesz położyć ją na jednej ścianie bądź jedynie na jej fragmencie. W obu przypadkach wystrój wnętrza zyska wyjątkową ozdobę.
W niewielkim salonie biała cegła może przyczynić się do rozjaśnienia i wizualnego powiększenia dostępnej przestrzeni, szczególnie, jeśli zestawisz ją z wyposażeniem w jasnych kolorach. W monochromatycznych projektach będzie elementem różnicującym faktury.
Chcesz wiedzieć, w jakich pomieszczeniach sprawdzi się biała cegła? Salon to tylko jedna z opcji! Zajrzyj do artykułu: „Biała cegła na ścianie – aranżacje”.
Jak urządzić salon z białą cegłą?
Biała cegła na ścianie to świetny sposób na urozmaicenie aranżacji wnętrza. Oryginalny sposób wykończenia ścian wymaga jednak odpowiedniej oprawy. Jak urządzić salon, w którym znalazła się malowana na biało cegła? Jakie meble i dodatki podkreślą urodę dekoru?
Biała cegła na ścianie za kanapą
Ceglana ściana, choć przywodzi na myśl ascetyczną estetykę przemysłową, wprowadza do salonu przytulny klimat. Z tego powodu znakomicie zdaje egzamin w części wypoczynkowej, gdzie może ozdabiać przestrzeń za kanapą. Okładzina imitująca białą cegłę będzie gustownym tłem dla sofy w ciemnym kolorze. Wybieraj spośród tapicerek w odcieniach granatu, musztardowej żółci, czerni, antracytu, popielatej szarości lub bordo.
Lubisz nietypowe, eklektyczne wnętrza? Postaw na meble tapicerowane w pięknych, wzorzystych tkaninach. Co powiesz na sofę Cloe z romantycznym printem w piwonie? Do jasnej cegły pasują również finezyjne żurawie. Urządzając część wypoczynkową w salonie, nie zapomnij o stoliku kawowym. Powinien być lekki, ale niepozbawiony elegancji.
Cegła biała na ścianie za telewizorem
Cegła w białym kolorze może ciekawie kontrastować z ekranem telewizora. Jako dość stonowany element dekoracyjny nie będzie odciągać uwagi domowników od fabuły filmu, a jednocześnie wyróżni strefę multimedialną spośród innych stref w przestrzeni salonu. Chcąc urządzić wnętrze z zachowaniem stylistycznej spójności, uzupełnij ścianę telewizyjną drewnianymi meblami. Szafka RTV i witryny w mocnym orzechowym wybarwieniu będą strzałem w dziesiątkę! Niepowtarzalny klimat aranżacji salonu podkręcą dodatki: smukłe wazony czy geometryczne figurki. Designerskie drobiazgi postaw na półce nad telewizorem.
Biała cegła na ścianie w strefie jadalnianej
W Twoim salonie znajduje się również część jadalniana? W takim razie nic nie stoi na przeszkodzie, by odmienić jej wygląd przy pomocy białej cegły. Oryginalny dekor wyznaczy czytelną granicę pomiędzy strefami, jednocześnie podkreślając stylistykę jadalni. Ceglaną ścianę w tej części mieszkania możesz przystroić grafiką w kontrastowym kolorze lub galerią rodzinnych zdjęć oprawionych w dekoracyjne ramy. W kwestii doboru stołu i krzeseł warto trzymać się przyjętych założeń aranżacyjnych – dobrze, aby meble współgrały z pozostałym wyposażeniem.
Biała cegła w salonie – inspiracje
Salon z białą cegłą to wnętrze oferujące ogrom możliwości dekoracyjnych. Poniżej przedstawiamy aranżacje, w których ceglane ściany odgrywają główną rolę. Przekonaj się, jak pięknie można urządzić takie wnętrza!
Biała cegła w salonie w stylu loftowym
Wystrój prezentowanego salonu zbudowany jest na kontraście. Dominują w nim biel, czerń oraz szeroka gama szarości – od gołębich, przez popielate, po grafitowe. Wnętrze mimo stonowanej kolorystyki dalekie jest od aranżacyjnej nudy. Zróżnicowane faktury i formy doskonale równoważą ascetyczny dobór barw, właściwy loftowej estetyce.
Ścianę z białą cegłą zaaranżowano w strefie telewizyjnej. Niejednolita powierzchnia w interesujący sposób komponuje się z meblami z kolekcji Jasmin oraz szarą sofą Manila. Szafka RTV, półka, regał oraz komoda w wybarwieniach grafit i dąb artisan mogą zaprezentować się na białym tle w pełnej krasie. Kontrastowe zestawienie uzupełniono dodatkami: geometrycznym dywanem, industrialnymi lampami, prostymi grafikami w czerni i bieli. Aranżację przełamuje naturalna roślinność, dzięki której salon nabiera domowego ciepła.
Biała cegła w salonie w stylu retro
Biała cegła ma to do siebie, że pasuje niemal do wszystkiego. Spójrz na powyższą aranżację. Dekorację z białej cegły umieszczono tu w salonie w stylu retro. Okładzina imitująca naturalny pierwowzór posłużyła za tło dla zgrabnej wersalki Viola w musztardowej tkaninie. W strefie wypoczynkowej umieszczono również regał Heda, dwie minimalistyczne półki oraz złoty stolik Bora C z lustrzanym blatem.
Żywy wystrój salonu akcentuje intensywnie zielona roślinność: bujne palmy, zwieszający się bluszcz i niewielki fikus. Złote dodatki pod postacią lampy, zaparzacza i dywanu wprowadzają do wnętrza nutę elegancji.
Więcej inspirujących rozwiązań do salonu znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White.