Przejdź do sklepu brw.pl

Przytulna sypialnia na poddaszu – aranżacje

Czytaj
17.11.2023

Przytulna sypialnia na poddaszu – aranżacje

Planujesz urządzić sypialnię na poddaszu? Świetny pomysł! Poddasze to idealne miejsce do stworzenia przytulnej przestrzeni, która sprzyja wypoczynkowi. Sprawdź, jak ją zaaranżować!

Saturn - aranżacja

SZAFA SATURN

Poddasze – przytulna sypialnia: idealne miejsce do relaksu

W naszym artykule:

  • wyjaśnimy, dlaczego warto urządzić sypialnię na poddaszu,
  • podpowiemy, jakie meble i dodatki sprawią, że będzie w niej wygodnie oraz przytulnie,
  • zaprezentujemy inspirujące aranżacje pokoju sypialnego pod skosem,
  • pokażemy wybrane produkty od Black Red White.

Pomieszczeń wielofunkcyjnych, takich jak salon, lepiej nie urządzać na poddaszu. Skosy komplikują aranżację wnętrza. Podobnie wygląda sytuacja w odniesieniu do kuchni i łazienki. W kuchni na poddaszu trudniej zamontować szafki wiszące. Z kolei łazienka pod dachem jest dość problematyczna pod kątem hydrauliki.

Dlatego najlepiej przeznaczyć poddasze na sypialnię, z której korzystasz głównie w nocy, a jej wyposażenie spokojnie dostosujesz do ograniczeń narzucanych przez skosy. Co więcej, pod dachem może być urządzona zarówno mała sypialnia, jak i ta bardziej przestronna.

Okna dachowe – blaski i cienie

Jednym z większych wyzwań aranżacyjnych i zarazem atutów sypialni na poddaszu są okna dachowe. Z jednej strony wykluczają parapety i zasłony oraz wpuszczają do środka więcej światła, co latem bywa dokuczliwe. Z drugiej strony dzięki nim wnętrze staje się jaśniejsze, przez co wydaje się większe optycznie. W dodatku przez okna dachowe lepiej widać rozgwieżdżone nocne niebo. Gwiazdy nad głową, kinkiety rzucające łagodne światło, ciepła, miękka w dotyku kołdra – i od razu robi się przytulniej. Wieczorna lektura przed snem w takich okolicznościach to prawdziwa przyjemność. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, skorzystaj z niej.

Przytulna sypialnia na poddaszu – jak ją urządzić?

Kolorystyka sypialni na poddaszu powinna być dostosowana do metrażu pomieszczenia. W małej sypialni postaw na jasne kolory bazowe. Spiszą się biel, beż, popiel, pastelowy róż, szałwia, rozbielony błękit. Mocniejsze akcenty kolorystyczne wprowadź w formie niewielkich dodatków. Duży pokój sypialny pod skosem daje szersze pole do popisu. Niezależnie od ilości dostępnej przestrzeni, zadbaj, aby pojawiły się w niej ciepłe barwy – beże, róże, żółcienie. To one dodadzą przytulności aranżacji.

Co do dekorów ściennych, ścianę ze skosem najprościej pomalować jasną farbą. Zarówno intensywny kolor, jak i wyrazisty wzór na niej mogą przytłoczyć wnętrze. Nie ma potrzeby, żeby dodatkowo wyróżniać skośną ścianę. Natomiast ściana w kształcie kwadratu bądź prostokąta, stojąca prostopadle do podłogi, tworzy idealną powierzchnię dla drewnianych lameli lub paneli tapicerowanych. Ścianka kolankowa, czyli prostopadła do podłogi, znajdująca się pomiędzy nią a skosem, również zda egzamin. Zastanów się nad zamontowaniem na niej, za łóżkiem, miękkich paneli obitych tkaniną. Spełnią funkcję zagłówka oraz ochronią ścianę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami.

W niedużej sypialni na poddaszu dobrym pomysłem będą też przeszklone drzwi przesuwne. Pomieszczenie wyda się bardziej przestronne. Jeżeli marzy Ci się nowoczesna sypialnia pod skosem, takie rozwiązanie idealnie wpisze się w jej estetykę.

Czytaj również: „Salon na poddaszu z belkami – inspiracje”.

Jakie meble sprawdzą się w przypadku aranżacji sypialni na poddaszu?

W małej sypialni odnajdzie się łóżko o szerokości 140, ewentualnie 160 cm, najlepiej wyposażone w pojemnik na pościel. Na poddaszu masz mniejsze możliwości, jeśli chodzi o przechowywanie, ponieważ pod skosem nie ustawisz wysokich, pakownych mebli. Musisz pokombinować w tym zakresie. Łóżko z pojemnikiem na pościel na pewno Ci się przyda. Dobrym miejscem na schowek będzie również puf czy fotel.

Jakie meble umieścić przy ścianie pod skosem? To zależy od wysokości ścianki kolankowej. Rozejrzyj się za meblami niskimi lub średniej wielkości. Rozważ łóżko, szafki nocne, komodę, toaletkę. Pamiętaj przy tym, że ilość dostępnej powierzchni nad blatami toaletki i komody będzie ograniczona. Nie ulokujesz tam dużych luster ani wysokich wazonów z kwiatami.

 

Jak zaaranżować przytulną sypialnię za pomocą dodatków?

Diabeł tkwi w szczegółach. W pokoju sypialnym pod dachem przede wszystkim dodatki są odpowiedzialne za wprowadzenie przytulnej atmosfery. Uważnie dobierz tekstylia – narzutę na łóżko, koc, poduszki dekoracyjne, dywan. Poszukaj takich, które wykonano z przyjemnych w dotyku materiałów.

Żółte oraz czerwone poduszki ozdobne jednocześnie ocieplą i ożywią przestrzeń. Dywan, na przykład beżowy, zapobiegnie kontaktowi z zimną podłogą po wstaniu z łóżka. Z kolei gruba narzuta w fantazyjny patchworkowy wzór doda wnętrzu charakteru. Dzięki niej wystrój stanie się także bardziej domowy, swojski.

Ciekawostka: popularny dziś, barwny i zarazem praktyczny patchwork nawiązuje do mody panującej wśród mieszczaństwa w wiktoriańskiej Anglii. Zszywanie razem fragmentów różnych tkanin, zamiast inwestować w nowe, pozwalało zaoszczędzić pieniądze.

Bardzo istotną kwestią w sypialni na poddaszu jest odpowiednie oświetlenie. Miły, kameralny nastrój pomogą zbudować lampy – wiszące, stojące, ścienne. O zmierzchu zrezygnuj z górnego oświetlenia. Łagodne, rozproszone światło kinkietów i lamp stołowych jest znacznie bardziej klimatyczne. Tradycyjne oświetlenie możesz uzupełnić lampionami oraz świecami. Będzie jeszcze piękniej.

Nie tylko jasne kolory sprawią, że w Twojej sypialni zrobi się przestronniej. Lustra posiadają identyczne właściwości. Nie zapomnij uwzględnić ich w aranżacji – radzi ekspert Black Red White.

 

Przytulna sypialnia na poddaszu – inspiracje

Przygotowaliśmy dla Ciebie dwie aranżacje sypialni na poddaszu – loftowej i skandynawskiej.

Aranżacja sypialni w stylu loftowym – ściana z cegły

Łóżko Vegas aranżacja

ŁÓŻKO VEGAS

Industrialna estetyka lubi wyraziste, niebanalne rozwiązania. W naszej loftowej sypialni zwraca uwagę przede wszystkim ściana z czerwonej cegły za łóżkiem. Kolejnym odważnym posunięciem są ozdobne listwy na skośnej ścianie. Są kolorystycznie dopasowane do cegły, co sprawia, że wystrój jest spójny. Tapicerowane łóżko ma ciemnoszare wezgłowie, więc pozostałe meble utrzymaliśmy w jasnej tonacji, żeby nie przytłoczyć pomieszczenia. Dzięki przeważającej ciepłej palecie barw pokój jest bardzo przytulny.

Skandynawskie inspiracje – sypialnia z drewnem w naturalnym kolorze

Sypialnia Zele

KOMODA ZELE

Oto typowa skandynawska przestrzeń – jasna, ciepła, z drewnem w naturalnym kolorze z wyeksponowanym usłojeniem. Meble z kolekcji Zele mają efektowne wybarwienie dąb wotan, przy czym komoda i szafa posiadają białe fronty, co dodatkowo rozjaśnia wnętrze. Drewniana jest także lampa wisząca Bio odgrywająca rolę górnego światła. Aby aranżacja nie stała się monotonna, zdecydowaliśmy się na wyróżnienie ściany za łóżkiem przez pomalowanie jej ciemnoniebieską farbą. Chcąc nieco rozjaśnić jej powierzchnię, dodaliśmy obrazy z przewagą bieli oraz lampy stołowe z abażurami w tym kolorze.

Produkty widoczne na zdjęciu czekają na Ciebie TUTAJ.

Komodę Zele obejrzysz dokładniej na filmie dostępnym na kanale BRW w serwisie YouTube:

 

Po więcej inspiracji zapraszamy do sklepu internetowego Black Red White!