Jak urządzić piękną jadalnię? Black Red White podpowiada!
CzytajJak urządzić piękną jadalnię? Black Red White podpowiada!
Nie masz pomysłu na urządzenie jadalni? Wskazówki znajdziesz w naszym poradniku. Sprawdź, jak stworzyć funkcjonalną i efektowną strefę jadalnianą!
STÓŁ i KRZESŁA z KOLEKCJI HOLTEN
Spis treści:
Jak urządzić nowoczesną jadalnię? Porady i inspiracje od Black Red White
W artykule:
- wyjaśnimy, jak sprawić, by przestrzeń, w której spożywasz posiłki, stała się w pełni funkcjonalna,
- podpowiemy, jakie meble i dodatki powinny trafić do modnej jadalni,
- zaprezentujemy wybrane produkty od Black Red White,
- zdradzimy sprawdzone sposoby na stylowy wystrój jadalni glamour, minimalistycznej oraz skandynawskiej.
Jadalnia to miejsce, które ma duże znaczenie w domu. Podczas aranżowania jadalni należy wziąć pod uwagę dwa aspekty – funkcjonalny i estetyczny. Strefa jadalniana musi być zarówno wygodna, jak i miła dla oka. Dzięki temu posiłki w gronie rodziny lub przyjaciół staną się bardziej komfortowe oraz przyjemne. Jak to osiągnąć? Czytaj dalej!
Jadalnia jako osobne pomieszczenie
Twoja jadalnia to osobny pokój? W tym przypadku masz szerokie pole do popisu. Ograniczają Cię tylko Twoje zasoby finansowe i metraż pomieszczenia.
Jeśli wnętrze jadalni jest przestronne, wstawisz do niego większy stół, więcej krzeseł, pojemniejszą witrynę, komodę, a nawet barek na alkohol. Nie martwiąc się o ilość dostępnego miejsca, możesz bardziej skupić się na estetyce. Wzorzyste desenie, mocne kontrasty, ciemne kolory czy masywne meble nie będą intruzami w obszernym pokoju.
Z kolei mała jadalnia wymaga pewnej ekwilibrystyki aranżacyjnej. Zamiast ogromnego stołu, przyda Ci się mniejszy model albo rozkładany wariant. Mocne barwy lepiej zastąpić jasnymi. Warto postawić na lżejsze wizualnie meble. Zrezygnuj z wyrazistych wzorów na dużych powierzchniach. Na ścianie naprzeciwko okna powieś spore lustro. Optycznie powiększy i rozjaśni przestrzeń.
Salon albo kuchnia połączone z jadalnią
Planujesz urządzać jadalnię, która dzieli wspólną przestrzeń z pokojem dziennym bądź kuchnią? Takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane w mieszkaniach w blokach. Ze względu na skromny metraż, najczęściej nie ma innego wyjścia.
Zwykle to w salonie wyznacza się strefę jadalnianą, a ten nierzadko jest połączony z kuchnią. Gdy kuchnia jest odrębnym pomieszczeniem i znajduje się tuż obok pokoju dziennego, wiele osób decyduje się na wyburzenie ścianki działowej pomiędzy nimi. Przestrzeń otwiera się, co korzystnie wpływa zarówno na jej funkcjonalność, jak i estetykę. Zlikwidowanie ścianki usprawnia ciągi komunikacyjne (m.in. wokół stołu) i umożliwia rozbudowanie kuchni o kolejne szafki. Więcej mebli do przechowywania ułatwia utrzymanie porządku we wnętrzu.
Jednak jadalnia z salonem stanowi również wyzwanie aranżacyjne. Obie strefy muszą być spójne pod kątem palety kolorystycznej, materiałów wykończeniowych, mebli oraz dodatków.
Dobrym pomysłem jest jednolite wykończenie całej podłogi w salonie połączonym z jadalnią i kuchnią. Zamiast litego drewna, które potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, wybierz na przykład panele winylowe. Są odporniejsze na wilgoć i zarysowania. Zastanów się też nad gresem. Zrobiona z niego podłoga w jadalni ładnie imituje drewnianą, ale łatwiej usunąć z niej zabrudzenia.
Co do wykończenia ścian, rozważ farbę ceramiczną bądź tytanową. Są odporniejsze na wilgoć niż lateksowa. Ponadto w ich przypadku bez problemu pozbędziesz się plam ze ściany, nawet tych tłustych.
Zależy Ci na tym, aby wyróżnić strefę jadalnianą w salonie? Jeżeli dysponujesz naprawdę dużą przestrzenią, możesz pokusić się o modną ażurową ściankę z lameli. Ciekawą alternatywą będą dla niej panele tapicerowane zamontowane na tym fragmencie ściany, przy którym stoi stół z krzesłami.
Jak zaaranżować jadalnię za pomocą dodatków?
Aby wprowadzić do jadalni przytulny klimat, podkreślić jej elegancję lub po prostu ożywić całą aranżację, musisz sięgnąć po odpowiednie dodatki.
Zacznij od tekstyliów. Rozejrzyj się za zasłonami albo roletami, które po zmroku zapewnią Ci prywatność. Pod stołem rozłóż dywan. Dzięki niemu Twoje stopy będą miały ciepłe i miękkie podparcie podczas posiłku.
Nie zapomnij o oświetleniu. Na stół powinno padać wystarczająco dużo światła, żeby korzystanie z niego było wygodne. Bezpośrednio nad meblem zamontuj lampę wiszącą. Nad małym stołem wystarczy jedna, ale nad dużym przydadzą się dwa, trzy identyczne modele lub jeden z kilkoma kloszami.
Co z dekoracją stołu? Zainwestuj w obrusy, bieżniki, podkładki. Na środku stołu postaw ozdobną paterę z owocami, wazon ze świeżymi kwiatami bądź świecznik. Na ścianie powieś obraz, plakat czy fotografię.
Jakie meble do jadalni wybrać? Nowości od Black Red White
W jadalni niepodzielnie królują stół oraz krzesła. Rozmiar stołu i liczba krzeseł zależą od metrażu pomieszczenia, ale kształt oraz kolor mebli możesz w pełni dostosować do własnych preferencji. Zarówno kwadratowy, jak i prostokątny czy okrągły stół będzie prezentował się pięknie, jeśli dopasujesz go do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza.
Odważni stawiają na niebanalny design i kupują stół oraz krzesła do jadalni oddzielnie. Eksperymentując z kolorami, fakturami i kształtami, tworzą eklektyczne, intrygujące aranżacje. Jednak najłatwiej wybrać gotowy zestaw. Wtedy blat stołu jest idealnie dopasowany do siedziska pod kątem wysokości, a całość jest spójna stylistycznie.
Zobacz wybrane zestawy rozkładanych stołów z krzesłami od Black Red White, które niedawno pojawiły się w ofercie sklepu. Odnajdą się zwłaszcza w aranżacjach nowoczesnych, loftowych i skandynawskich.
Wizytówką stołu Zenda jest ozdobne ryflowanie blatu. Z czarnym blatem efektownie kontrastują nogi o jasnym wybarwieniu dąb waterford. Długość stołu wynosi 140 cm, a po rozłożeniu 180 cm.
Krzesło Zenda ma ozdobne przeszycia na oparciu, które nawiązują do ryflowania blatu. Wygodne siedzisko wypełniono pianką.
Atutem stołu Salga jest bardzo wytrzymała konstrukcja. Wyróżnia go niebanalne zestawienie kolorów – jasnoszarym nogom towarzyszy blat w odcieniu dąb artisan. Długość stołu wynosi 120 cm, a po rozłożeniu 160 cm.
Siedzisko krzesła Salga jest obite przyjemną w dotyku tkaniną.
Masywne nogi stołu Pont zapewniają mu stabilne podparcie. Jasny blat ładnie komponuje się z czarnymi nogami. Długość stołu wynosi 140 cm, a po rozłożeniu 180 cm.
Siedzisko krzesła Pont wypełniono pianką PU, która zwiększa komfort użytkowania.
Wygodne krzesła i stół do jadalni to nie wszystko. Urządzając ją, warto znaleźć miejsce również dla mebli skrzyniowych takich jak witryna, komoda czy kredens. Przechowasz w nich bieliznę stołową, wyeksponujesz szkło i reprezentacyjny serwis obiadowy. Piękna zastawa dobrze widoczna za szybą przyciąga wzrok i dekoruje przestrzeń – wyjaśnia ekspert Black Red White.
Czytaj również: „Ile miejsca na stół z krzesłami potrzebujesz? BRW podpowiada!”.
Najmodniejsze aranżacje. Jadalnia w stylu glamour, minimalistycznym, a może skandynawskim?
Poniżej znajdziesz aranżacje jadalni w stylu glamour, minimalistycznym oraz skandynawskim. Zainspiruj się!
Aranżacja jadalni w stylu glamour
KRZESŁO CLOE oraz STÓŁ GRAUS
Biały stół okrągły wbrew pozorom nie jest jedynym słusznym wyborem w jadalni glamour. Równie dobrze sprawdzi się okrągły, ale ciemny stół Graus ze szlachetnym fornirowanym blatem. Stół zyskuje na urodzie dzięki otaczającym go krzesłom Cloe z piękną tapicerką z motywem żurawia. Podłoga ułożona we wzór jodełki, intrygujący dekor ścienny oraz szykowne lampy dodają elegancji aranżacji.
Jadalnia w stylu nowoczesnym minimalistycznym
Oto typowa jadalnia w stylu minimalistycznym, w której przeważają proste formy i chłodna kolorystyka – biel, czerń i szarość. Stół i krzesła nie należą do jednego kompletu, ale idealnie ze sobą współgrają za sprawą czarnych metalowych stelaży.
Jadalnia – inspiracje skandynawskie
STÓŁ i KRZESŁA z KOLEKCJI HESEN
Na zdjęciu wyżej jest widoczna jadalnia w stylu skandynawskim, urządzona za pomocą kolekcji mebli Hesen. Oczywiście pierwsze skrzypce grają stół rozkładany i krzesła. Charakterystyczny rysunek usłojenia drewna, tak lubiany przez Skandynawów, ozdabia blaty mebli oraz podłogę. Czarne elementy dodają charakteru jadalni, a niebieskie ściany urozmaicają wystrój.
Komodę Hesen, w której przechowasz na przykład bieliznę stołową, obejrzysz dokładniej na filmie dostępnym na kanale BRW w serwisie YouTube:
Po więcej inspiracji zapraszamy do sklepu internetowego Black Red White!