Przejdź do sklepu brw.pl

Wygłuszenie ściany od sąsiada – czy to możliwe?

Czytaj
16.07.2024

Wygłuszenie ściany od sąsiada – czy to możliwe?

Głośne rozmowy, muzyka, odgłosy remontu – życie w bloku rzadko przypomina sąsiedzką sielankę. Hałasy dobiegające zza ściany potrafią dokuczyć nawet najwytrwalszym. Na szczęście istnieją proste i skuteczne sposoby na wyciszenie ścian, które można wykorzystać w każdym mieszkaniu. Sprawdź, jak wygłuszyć ścianę od sąsiada bez pomocy fachowców!

Wyciszanie ściany: kiedy może okazać się koniecznością?

Wyciszanie ściany bywa konieczne w wielu sytuacjach, a szczególnie wtedy, gdy hałas wpływa na komfort życia i zdrowie. Dźwięki o nadmiernym natężeniu, ale również te słyszalne w tle mogą powodować spadek efektywności w pracy, utrudniać koncentrację, obniżać produktywność. Dotyka to przede wszystkim osób pracujących w trybie home office lub zmianowym, starszych, schorowanych oraz najmłodsze dzieci.

Problemy akustyczne to prawdziwa zmora mieszkańców zbiorowego budownictwa. Nie ma znaczenia, czy są to bloki z wielkiej płyty czy też nowe inwestycje deweloperskie – nieodpowiednia izolacja akustyczna to nasz chleb powszedni. I choć polskie prawo budowlane określa wymagania dotyczące izolacji dźwiękowej, to na szeroką skalę używane są materiały, które norm tych nie spełniają (np. styropian zamiast wełny mineralnej). W efekcie hałasem stają się dla nas nawet zwyczajne odgłosy codziennego życia.

Sąsiad przeszkadza Tobie

Czy wiesz, że już w średniowieczu dochodziło do procesów sądowych przeciwko osobom zakłócającym ciszę w domach mieszkalnych? Pierwsze przepisy prawne mające na celu ograniczenie hałasu pojawiły się już w XVI wieku. Do dziś dla wielu z nas spokój to rzecz święta. I nie ma w tym nic dziwnego – naturalne jest, że chcemy móc odpocząć we własnym mieszkaniu.

W życiu bywa jednak różnie i może zdarzyć się, że z mieszkania od sąsiada będą dobiegać uciążliwe dźwięki. Dla jednych może to być odgłos telewizora, głośna muzyka, prace domowe czy przesuwanie mebli. Dla innych – tupot, krzyki, zabawy, a nawet… rozmowy. Czasami nie trzeba hałaśliwych sąsiadów, by docierały do nas niechciane odgłosy. Jeśli ściany w budynku są cienkie jak papier, mamy znikome możliwości, by nad nimi zapanować.

Ty przeszkadzasz sąsiadowi

Choć czasem trudno się do tego przyznać, w niektórych sytuacjach my sami możemy stać się źródłem hałasu, który przeszkadza innym mieszkańcom budynku. Spokój sąsiadów najczęściej zakłócają codzienne aktywności, w tym głośne dyskusje, słuchanie muzyki, prowadzenie domowych prac w nieodpowiednich godzinach.

Przykre dla uszu może być szczególnie głośne hobby, takie jak granie na instrumentach muzycznych czy intensywne ćwiczenia fizyczne. Do dokuczliwych hałasów należy również szczekanie psów czy dźwięki generowane przez wyjątkowo rozbrykane dzieci.

Zastosowanie metod wygłuszających to inwestycja, która w takich sytuacjach przynosi korzyści wszystkim stronom, gwarantując ciszę i komfort w codziennym życiu. Dobre relacje sąsiedzkie i życzliwa atmosfera z pewnością są tego warte.

Jak wyciszyć ścianę domowym sposobem?

Problemy z hałasem najczęściej pojawiają się „w praniu” – wtedy, gdy mieszkanie jest już po remoncie, a my dopiero uczymy się życia w nowym miejscu. Trudno wtedy o wdrażanie specjalistycznych rozwiązań, takich jak systemy izolacyjne stosowane w studiach nagraniowych, czy choćby montaż podwieszanego sufitu. Jak w takiej sytuacji wyciszyć mieszkanie? Aby zminimalizować hałasy z zewnątrz, możemy sięgnąć po mniej inwazyjne, lecz nadal skuteczne, domowe metody. Piszemy o nich w kolejnych akapitach!

Szafa: praktyczna i skuteczna izolacja

Wbrew pozorom, istnieje wiele sprawdzonych rozwiązań na wyciszenie ścian, które nie wymagają przeprowadzania kosztownych prac remontowych. Jednym z nich jest montaż dużej szafy, sięgającej od sufitu po podłogi. Umieszczając mebel przy ścianie sąsiadującej z innym mieszkaniem, odetniemy się od hałasów, które z niego dochodzą. Zarówno masywna konstrukcja szafy, jak i przechowywana w niej odzież tłumią dźwięki, dzięki czemu ani sąsiad nie przeszkadza nam, ani my sąsiadowi. Im większa szafa, tym lepszy efekt, dlatego obszerną garderobę warto zaplanować w pomieszczeniu, w którym hałas daje się we znaki najbardziej.

Sprawdź: „Szafa na całą ścianę – kiedy i dlaczego warto?”.

Biblioteczka wyciszy Twój pokój

Do wygłuszania ścian nadają się również klasyczne domowe biblioteczki. Regały pełne książek stanowią znakomitą barierę dla dźwięku, pochłaniają hałas i redukują jego przenikanie przez ściany. Tu również warto postawić na wysoką zabudowę, która zajmie jak największą powierzchnię. Dobrze, aby książki były ułożone ciasno i posegregowane według wielkości i wagi tomów. Duże, ciężkie woluminy powinny znaleźć się na dole regału, lekkie i małe – na górze. Biblioteczka to nie tylko skuteczny sposób na wyciszenie pokoju, ale również estetyczne urozmaicenie aranżacji.

Dekoracja i izolacja akustyczna w jednym – panele

Wygłuszyć mieszkanie można również za pomocą paneli akustycznych. Elementy dźwiękochłonne wykonuje się z różnych materiałów, w tym filcu, pianki flokowanej, korka czy wełny drzewnej. Panele pozwolą zniwelować efekt „cienkiej ściany”, wytłumić dźwięki, zmniejszyć pogłos w pomieszczeniu. Jeśli wolimy bardziej dekoracyjne rozwiązania, wybierzmy panele tapicerowane, które mają podobne właściwości. To świetna propozycja do pokoju dziecięcego i młodzieżowego, przedpokoju, jadalni. Panele tego rodzaju elegancko się prezentują, a do tego łatwo je zamontować – wystarczy mocny klej montażowy.  Ciekawą alternatywą dla paneli są tapety wygłuszające. To stosunkowo tania opcja, która poprawi komfort akustyczny we wnętrzu.

Komoda i kwiaty, czyli jak wyciszyć pokój i go dopełnić jednocześnie

Jak jeszcze możemy sprawić, by w pokoju było ciszej? W pochłanianiu dźwięków znakomicie sprawdzają się rośliny. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że naturalne ozdoby nie tylko oczyszczają powietrze z toksyn, ale również tłumią hałas. I choć ten zbawienny wpływ na otoczenie można obserwować głównie w ogrodach, warto wprowadzić rośliny do wnętrza domu. Chcąc zredukować hałas, rozmieśćmy doniczki z roślinami w strategicznych miejscach, wykorzystując do tego celu meble i kwietniki. Niech zieleń zagości na komodach, półkach, regałach, stolikach, a nie wyłącznie na parapetach.

Tablica korkowa lub magnetyczna: ogranicz hałas dochodzący do ściany

Aby ograniczyć hałas dochodzący do ściany, możesz sięgnąć po dodatki ścienne takie jak tablice korkowe lub magnetyczne. Ich zastosowanie polega na tworzeniu dodatkowej warstwy izolacyjnej, która pochłania i tłumi dźwięki, zmniejszając ich przenikanie przez ściany. Korkowe tablice, dzięki swojej strukturze, efektywnie absorbują dźwięk, co przekłada się na poprawę warunków akustycznych w pomieszczeniu.

Tablice magnetyczne również mogą działać jako bariera dźwiękowa, szczególnie jeśli zamontujemy je na odpowiednio grubej warstwie materiału dźwiękochłonnego. Będą nie tylko dobrą izolacją, ale także elementem organizującym przestrzeń – przypniemy do niego notatki, zdjęcia, ważne dokumenty.

Jak wyciszyć mieszkanie? Podsumowanie

Wiesz już, że skuteczne wyciszenie pokoju domowymi sposobami jest jak najbardziej możliwe. Oprócz mebli, roślin i użytecznych dodatków możesz wykorzystać także tekstylia: grube zasłony, dywany, koce czy poduszki. Zastosowanie wszystkich wymienionych rozwiązań z pewnością zapewni domownikom upragniony komfort.

Więcej inspiracji znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White. Zapraszamy na zakupy!